Mato Slančiausko premijos laureatė – muzikos pedagogė

Loretos RIPSKYTĖS nuotr.
Mato Slančiausko premijos laureatę pedagogę Gražiną Pamparienę sveikina Žagarės kultūros centro direktorė Aistė Tuminaitė–Orlauskė.
Penktadienio vakarą Žagarėje vykusioje etninėje šventėje „Naktigonė/vasarvidžio regėjimai: žirgelių brydė“, Joniškio rajono savivaldybės Mato Slančiausko premija įteikta ilgametei muzikos pedagogei metodininkei, etninės kultūros puoselėtojai, įvairiems konkursams parengusiai gausybę laureatų ir prizininkų Gražinai Pamparienei. Ji 47-erius metus atidavė pedagoginiam darbui, ilgiausiai – Joniškio vaikų lopšeliui–darželiui „Saulutė“, išleido ne vieną savo kurtų dainų vaikams knygelę–metodinį leidinį.

Premiją Gražinai Pamparienei įteikė Joniškio rajono meras Vitalijus Gailius, dėkodamas už išugdytus jaunuosius etno kultūros puoselėtojus ir linkėdamas naujų gražių darbų.

Praėjusiais metais pavasarį Gražina Pamparienė pati nusprendė palikti darbo vietą vaikų lopšelyje–darželyje „Saulutė“, tų pačių metų spalį jai sukako 70 metų.

Muzikos pedagogė metodininkė išleido 11 vaikiškų dainų knygelių, kurias savo pamokose pritaiko ikimokyklinio ugdymo pedagogai, jas dainuoja vaikai. Ji sukūrė ir Joniškio vaikų lopšelių–darželių „Vyturėlis“ bei „Saulutė“ himnus, ji yra muzikavimo joniškietiškomis kanklėmis vaikų darželiuose pradininkė.

O kiek išugdyta puikių dainorėlių, pelniusių rajonui pirmąsias ir prizines vietas konkursuose, garbingai atstovavusių rajonui respublikiniuose ir tarptautiniuose konkursuose. Bene pirmasis laimėjimas, dirbant su vaikais buvo prieš daugelį metų Gataučiuose, kai G. Pamparienės ruoštos dvynės Jolanta ir Violeta Miežytės pateko į televizijos vaikų dainų konkurso „Dainų dainelė“ turą sostinėje, dainavo filmuojant TV kameroms. Jas atrinko kompozitorius Algimantas Raudonikis. Mergaitės gavo paskatinimą už gerą dainavimą. Jau daug vėliau į šį žinomą konkursą važiavo Gražinos auklėtinė iš „Saulutės“ – Austėja Blinovaitė, pedagogės išmokyta ne tik dainuoti, bet ir groti kanklėmis.

Kol pedagogė dirbo, visuose devyniuose vykusiuose respublikiniuose vaikų ir moksleivių – liaudies kūrybos atlikėjų – „Tramtatulis“ konkursuose dalyvavo jos mažieji dainininkai, kurie du kartus tapo laureatais, triskart diplomantais ir tris kartus Aukštaitijos laureatais. Jos vaikučiai du kartus iš penkių paskatinamuosius prizus gavo respublikiniame istorinės lietuvių dainos festivalyje–konkurse „Aušta aušrelė“. Taip pat mažieji kasmet pasirodydavo Šiaulių apskrities sakralinės muzikos festivaliuose „Giesmių pynė Marijai“, pelnė laureatų vardus tarptautiniuose, Baltijos šalių vaikų ir jaunimo dainavimo konkursuose. Su mažosiomis dainininkėmis ir kanklininkėmis Gabriele Bertašiūte ir Austėja Blinovaite Vilniaus ir Šiaulių garso įrašų studijose į kompaktines plokšteles įrašytos gražiausios „Tramtatulio“ dainos ir savo kūrybos giesmės Marijai. Jos parengti kolektyvai pasirodydavo Joniškio rajono Meno šventėse, festivaliuose „Da ne visas ratelis“, Miesto šventėse.

G. Pamparienės kandidatūra buvo siūloma LR Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai Metų mokytojo 2020 premijai gauti, Joniškio rajono Metų Mokytojo rinkimams. Už darbą ji apdovanota LR Seimo medaliu, 2018 metais – Lietuvos šimtmečio ženkleliu ir Lietuvos vėliava už „Šimtmečio dovaną“ Lietuvai – autorinių dainų ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikams knygelę „Dainuojame mylimai šalelei“, iliustruotą Gintarės Vaitekūnienės. Ši dovana liko darželiui.

G. Pamparienei teko dirbti ir su suaugusiaisiais. Karjeros pradžioje jie vadovavo ir tuometinių kultūros rūmų (dabar kultūros centras) ansambliui, vėliau gavusiam vardą „Jievarėlė“, saviveiklai ruošė rajono dujų kontoros darbuotojus.

33 darbo metai prabėgo vaikų lopšelyje–darželyje „Saulutė“, 9 metai – „Vyturėlyje“, 4 metai Gataučiuose, 1,5 metų tuometėje Kalvių mokykloje.

Joniškio rajono savivaldybės Mato Slančiausko vardo premija skiriama moksleiviams, studentams, mokytojams, švietimo, mokslo, kultūros darbuotojams, kraštotyrininkams, muziejininkams, tautodailininkams, kitiems asmenims ir kolektyvams (folkloro ansambliams, kraštotyros būreliams, studijoms ir pan.) už trejų praėjusių metų veiklą etninės kultūros srityje, už jos puoselėjimą ir skleidimą.