
Naujausios
Mašinų gamyklai praėję metai buvo nelengvi
Akcinei bendrovei Radviliškio mašinų gamyklai iš darbo atleidus keliolika darbuotojų, pasklido gandai, jog 66-us metus gyvuojanti įmonė bankrutuoja. Įmonės vadovybė tokius gandus neigia.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Teko optimizuoti darbą
Kalbos apie vienos seniausių rajono įmonių – AB Radviliškio mašinų gamykla – bankrotą sustiprėjo mirus vienam iš pagrindinių įmonės akcininkų, ilgamečiam gamyklos vadovui Jonui Žėkui. Jas sustiprino ir keliolika rajono Darbo biržoje pasirodžiusių gamyklos darbuotojų.
Dabartinis įmonės direktorius Romualdas Rakutis patikino: „Gandai šiek tiek perdėti. Tikrai niekas nesirengia nei keisti įmonės profilio, nei išparduoti pastatų. Laikomės ir laikysimės tos pačios krypties. Turime tikslą gyventi, dirbti. Tiesiog praėjusieji metai buvo sunkesni“.
Pasak R. Rakučio, įmonė ieškojo vidinių rezervų optimizuoti darbą, iš darbo teko atleisti 12 darbuotojų ir dabar vietoj buvusių 88 dirba 76.
„Teko priimti tokį sprendimą dėl sumažėjusių įplaukų. Su vienais žmonėmis išties buvo sunku skirtis, kitiems buvo pasibaigusi terminuota darbo sutartis, tačiau optimizuoti kadrus privalėjome“, – sakė R. Rakutis. Tačiau gamyklos tikslas yra dirbti visu tempu, penkias dienas per savaitę, nes šiuo metu vieni darbuotojai dirba keturias, kiti – tris savaitės dienas. Norint tai įgyvendinti, reikia didinti pardavimų skaičių.
Laukia startuosiančios europinės paramos
Direktorius R. Rakutis pripažino, jog praėję metai nebuvo patys geriausi. Situacija suprastėjo nuo praėjusių metų vidurio, kai ėmė strigti šiaudų smulkinimo ir granuliavimo linijų pardavimas.
Pasak R. Rakučio, šios linijos yra viena iš pagrindinių gamyklos produktų – pardavusi tokią liniją įmonė gali gyventi apie du mėnesius.
Gamyklos specialistų vertinimu, suprastėjusiai situacijai įtakos galėjo turėti ir euro įvedimas, ir pasibaigusi, bet naujai dar nestartavusi europinė parama žemdirbiams, įsigijusiems gamykloje gaminamų linijų.
Pagal 2006-2013 Europos Sąjungos struktūrinių fondų programą, žemdirbiams, įsigijusiems, pavyzdžiui, Radviliškio mašinų gamykloje pagamintą šiaudų smulkinimo ir granuliavimo liniją, buvo kompensuojama iki 65 procentų jos kainos.
Pasibaigus šiai rėmimo programai ir dar nepradėjus veikti 2014-2020 metų programai, produkcijos pardavimai sustojo.
„Be paramos įsigyti nepigios įrangos žemdirbiams yra per brangu. Be to, ūkininkai jau buvo įpratę, kad didžioji dalis jų išleistų lėšų bus kompensuota. Įtakos turėjo ir tai, kad šalies rinka iš dalies užsipildė, turime ieškoti ir kitų rezervų“, – aiškino R. Rakutis.
Apie paramą žemdirbiams įmonės vadovybė bei akcininkai kalbėjo ir su gamykloje apsilankiusia žemės ūkio ministre Virginija Baltraitiene.
Ministrė informavo, jog žemdirbiai turi galimybių pasinaudoti ir kitomis rėmimo programomis, pagal kurias parama teikiama ūkininkams, keliems susijungusiems ūkininkams ir panašiai, o jau rugpjūčio mėnesį bus paskelbtas kvietimas, rugsėjį bus galima teikti paraiškas 2014-2020 metų paramai iš europinių fondų gauti.
Daugiausia gamina vietinei rinkai
Radviliškio mašinų gamykla didžiąją dalį pagamintos produkcijos – 63,2 procento – parduoda vidaus rinkai, 14 procentų – Europos Sąjungos šalims, 22 procentus – NVS ir kitoms šalims (daugiausia Baltarusijai ir Kazachstanui).
„Nesinori dirbti sandėliui, nes tam nėra pinigų. Gaminame, kai turime užsakymų“, – teigė R. Rakutis.
Be įmonėje jau gaminamos įrangos, gamykla pagal individualius klientų užsakymus projektuoja ir gamina nestandartinius gaminius, technologines linijas.
Neseniai įmonėje buvo išbandytas sraigtinis transporteris tabako dulkėms transportuoti, durpių įmonei gaminamas durpių transporteris. Pasak vadovo, paklausimų yra daug, bet užsakymų galėtų būti ir daugiau.
Autorės nuotr.
KRYPTIS: Įvairią įrangą žemdirbiams gaminanti akcinė bendrovė Radviliškio mašinų gamykla nežada keisti gamybos krypties.