
Naujausios
Maldeniškių vasara paskirta lipdymui
Maldenių kaimo (Joniškio rajonas) moterys ir vaikai šią vasarą leidžia, mokydamiesi lipdyti. Jono Avyžiaus viešosios bibliotekos Maldenių filiale vyksta užsiėmimai su modelinu ir moliu. Pamoką, kaip sukurti keraminę lėlę-suvenyrą, praėjusią savaitę vedė Šiaulių globos namų padalinio „Goda“ keramikos studijos vadovė technologė Solveiga Stanevičiūtė, atvežusi ir žaismingą parodą.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Lėles-suvenyrus, kurie skirti pagyvinti interjerą, lipdyti mokiusi Šiaulių globos namų padalinio „Goda“ keramikos studijos vadovė Solveiga Stanevičiūtė pasakojo, kad šiam užsiėmimui reikalingas specialiai paruoštas molis, kuris, kad nesudrėktų, laikomas susuktas į medžiagą ir plastikinį maišą, audinių atraižos (geriausiai tinka tos, kurių ryškesni iškilūs raštai, faktūra – aut. past.) bei įvairūs buityje naudojami skirtingo dydžio dubenėliai, puodeliai.
Paprastai lipdant taikoma trijų rūšių technika – „pinigėlių“, virvelinė, kai rankose suformuojama virvelė, iš kurios susukami skridinukai, spiralės ar kitokios formos detalės, ir lakštinė, kada iš molio gabalo iškočiojamas lakštas.
Maldeniškiai dirbo, taikydami „pinigėlių“ būdą. S. Stanevičiūtė paaiškino, kad pirmiausia nedidelį molio gabalėlį tarp delnų turime suvolioti į rutuliuką. Tada jį dedame į nedidelį dubenėlį, išklotą medžiaga, ir suplojame kaip „pinigėlį“. Taip kartojame daug sykių, „pinigėlius“ klodami vieną prie kito, šiek tiek kraštus sujungdami, kad darbas būtų vientisas. Būtina šį būsimą lėlės sijoną išploti vienodai, kitaip storesnė vieta darbą degant krosnyje gali pradėti sproginėti ir ne tik iš šio kūrinio nieko neliks, bet skeveldros gali sugadinti kitus kartu degamus lipdinius.
Vėliau iš „pinigėlių“ nulipdomas lėlės korpusas, galva ir pagaliau sukočiojamos ilgos ir plonos rankos bei kojos.
Darbą puikiai pagyvintų ne tik audinio, bet ir gamtinių medžiagų – lapų, šakelių – įspaudai molyje, sukurdami savitą raštą.
Nulipdyti darbai džiovinami vieną–dvi savaites, atsižvelgiant į orą, kad išgaruotų vanduo. Po to lipdinius S. Stanevičiūtė dega specialioje degimo krosnyje, maždaug 950 laipsnių karščio temperatūroje. Po to lėlės dažomos glazūra. Po šio darbo seka dar vienas degimo etapas, jau beveik 1000 laipsnių temperatūroje. Pabaigoje lėlės padabinamos papuošalais iš karoliukų, vilnos ar iš siūlų pagamintais plaukais, kepuraitėmis ir t.t.
Maldenių bibliotekoje vaikai taip pat šią vasarą užsiima lipdiniais iš modelino. Jie jau kūrė karoliukų apyrankes.
Autorės nuotr.
Šiaulių globos namų padalinio „Goda“ keramikos studijos lankytojų nulipdytas lėles vadovė Solveiga Stanevičiūtė Maldenių bibliotekoje nusprendė eksponuoti susodintas ant knygų.
Solveiga Stanevičiūtė rodo suformuotą rutuliuką, iš kurio bus suplotas „pinigėlis“, o iš daug tokių sujungtų pinigėlių atsiras ir lėlės sijonas arba korpusas.
Itin susikaupusi prie savo lipdinio maldeniškė Stanislava Mundrienė.
Taip atrodo iš „pinigėlių“ supildyti ir iš indelių išimti lėlių sijonai.