„Malda“ neišklausyta: socdemai lieka už borto

„Malda“ neišklausyta: socdemai lieka už borto

„Malda“ neišklausyta: socdemai lieka už borto

Šiaulių rajone po rinkimų partijos jau dalijasi į draugus ir nedraugus bei dalijasi postus. Socialdemokratai, prašęsi į valdančiąją koaliciją, šaltinių teigimu, vos ne ant kelių atsiklaupę prieš „valstiečius“, buvo atstumti.

Konservatoriai „valstiečių“ draugijos atsisakė ir pasirinko opoziciją.

Rita ŽADEIKYTĖ, Algimantas BRIKAS

redakcija@skrastas.lt

„Maldavo“ priimti į koaliciją

Partijos, patekusios į Šiaulių rajono tarybą, dar net ir neišaiškėjus, kas bus rajono meru, jau pasidalijo į dvi stovyklas – valdančiuosius ir opoziciją.

„Krašto žinių“ šaltinių teigimu, socialdemokratai, šiuose rinkimuose begavę šešias vietas Taryboje iš turėtų septynių, buvo šokiruoti rinkimų rezultatais.

Tačiau padėtį socialdemokratai stengėsi taisyti, šaltinių teigimu, vos ne maldaudami Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos, kad šie, gavę devynis mandatus, priimtų socialdemokratus į valdančiąją koaliciją, net ir be jokių postų.

Tačiau „valstiečiai“ nuo socialdemokratų nusigręžė ir jų „maldų“ neišklausė.

Į valdančiąją koaliciją Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga pasikvietė Liberalų sąjūdį su trimis mandatais ir Darbo partiją su dviem vietomis Taryboje.

Tokią naujosios koalicijos dėlionę „Krašto žinioms“ patvirtino ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis.

Nukirto Gordijaus mazgą

– Ar tiesa, kad socialdemokratai vos ne ant kelių atsiklaupę maldavo priimti juos į valdančiąją koaliciją, net ir be jokių postų? – tiesiai paklausėme Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininko Ramūno Karbauskio.

– Socialdemokratai siūlė būti valdančiojoje koalicijoje, bet tikrai ne ant kelių atsiklaupę. Paprašė mero pavaduotojo posto.

Jie supranta, kad pralaimėjo rinkimus ir tokia jų mintis buvo, kad dirbtume kartu, bet mes esame visiškai nepatenkinti tuo darbu kartu su jais.

Visą laiką, kai buvome koalicijoje su socialdemokratais, buvome tokie truputį suluošinti tokioje koalicijoje, nes visą laiką žinojome, jeigu mes pradėsime aiškiai kelti kai kurias problemas ir su jomis kovoti... Todėl norėjome tą Gordijaus mazgą nukirsti ir peržiūrėti labai daug dalykų, kurie vyko ir vyksta.

Už tai, kas padaryta blogai, teks atsakyti, jeigu toje koalicijoje kažkas padarė blogai ir iš mūsų (Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga – R. Ž.), tai atsakys ir mūsų žmonės.

Bet tai, kas tęsiasi, pavyzdžiui, su Kuršėnų kultūros namais, yra visiškai nesuprantama. Ten, kiek man žinoma, 11 milijonų litų jau išleista, bet dar ne pabaigta. Naisių kultūros namus už milijoną litų sutvarkėme.

Šitoje koalicijoje mūsų net neprileido prie tų reikalų. Mes už borto. Mums visą laiką buvo sakoma: kišit nosį – išmesim jus iš koalicijos. Dabar mes tikrai nebenorime, kad mums kas nors kuo nors grasintų. Mes turime partnerius: koalicijos sutartis jau pasirašyta. Yra stabili dauguma. Mes į tą daugumą kvietėme konservatorius, bet jie nutarė, kad dirbs su socialdemokratais. Labai keistas pasirinkimas.

Nors būtent konservatoriai visada kalbėjo apie Kęstučio Lukšo (partija „Tvarka ir teisingumas") ir Algimanto Gaubo (Lietuvos socialdemokratų partija) tandemą, o dabar į mūsų pasiūlymą sureagavo įdomiai.

– Valdančiosios koalicijos sutartį jau pasirašėte, o kaip pasidalijote postus – vicemero, Administracijos direktoriaus ir jo pavaduotojo?

– Administracijos direktoriumi bus Valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovas, Administracijos direktoriaus pavaduotojas – Darbo partijos, o vicemeras – Liberalų sąjūdžio žmogus.

Dėl personalijų dar nėra galutinai viskas sudėliota. Neaišku, ar Administracijos direktorius turės pasitraukti iš mūsų sąrašo Taryboje, ar kaip bus. Kol nėra viso komplekto, nėra ko kalbėti.

Dvi partijos – geriausia

Apie tai, kad socialdemokratai „valstiečių“ prašėsi priimami į valdančiąją koaliciją, pasiteiravome buvusio įtakingo socialdemokrato, rajono eksmero Raimundo Jakučio.

Nors R. Jakutis teigė nieko nežinąs apie tarimąsi dėl koalicijos: „Kodėl jūs taip gerai apie mane galvojate, kad aš tai galiu žinoti?“

– Aš tik padedu rinkimuose. Politinę agitaciją platinti, agituoti, – sakė R. Jakutis.

– Savo asmeniniu pavyzdžiu agituojate?

– Taip. To neslepiu. O kokie yra rinkimų rezultatai – nieko nepadarysi.

– Įsivaizduojate ir toliau socialdemokratus su „valstiečiais“ dirbant drauge?

– Aš nežinau, kas ten dabar yra įvykę. Kažkokie koaliciniai susitarimai yra įvykę, bet geresnio varianto, kad būtų drauge socialdemokratai ir "valstiečiai" aš šiandien nematau. Nes tai dvi partijos. Kai yra dvi partijos, galima daugiau ir padaryti. O kai dabar koalicijoje bus Darbo partija... Aš dirbau su Darbo partija ir žinau... Tai neįmanomas darbas. Tai yra destrukcija.

Konservatoriai atsisakė

Tėvynės sąjungos-Lietuvos konservatorių sąrašą į rinkimus vedęs ir į rajono merus kandidatavęs Alfredas Jonuška patvirtino, kad konservatoriai buvo kviečiami į koaliciją su „valstiečiais“.

– Kodėl pasirinkote socialdemokratus, o ne valstiečius? – paklausėme A. Jonuškos.

– Mes nieko nepasirinkome. Paprasčiausiai mūsų netenkino jų ("valstiečių“ – R. Ž.) sąlygos, bet jie kažkodėl nelabai nori tartis. Tiek to.

– Galbūt norėjote kokio posto valdančiojoje koalicijoje, kad nesusitarėte?

– Matote, postai čia yra antraeilis klausimas. Svarbiausia – ką veiksime būdami koalicijoje, bet jie tik siūlo postus, bet nekalba apie darbą. Čia problema didžiausia ir yra.

– Liksite opozicijoje drauge su socialdemokratais?

– Ką gali žinoti...

Jono TAMULIO Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

KOALICIJA: Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis teigia, kad į valdančiosios koalicijos sutartis jau pasirašyta ir partijoms postai jau išdalyti.

PASIRINKIMAS: Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų sąrašą į rinkimus vedęs Alfredas Jonuška tikina, kad „valstiečių“ pasiūlymo atsisakę ne dėl postų, o dėl bendro darbo.