Maisto li­ku­čiai bus tvar­ko­mi eu­ro­pie­tiš­kai

Maisto li­ku­čiai  bus tvar­ko­mi eu­ro­pie­tiš­kai

Maisto likučiai  bus tvarkomi europietiškai

Rajono ugdymo įstaigų virėjos sužinojo, kad jos greitai nebegalės mokinių lėkštėse likusių kepsnių susirinkti savo augintiniams. Mat Pakruojo valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai bene pirmieji apskrityje suskubo vykdyti europinius nurodymus, kaip tvarkyti maitinimo atliekas.

Naujoji tvarka dar labiau nusunks ir taip sumenkėjusias ugdymo įstaigų aplinkos lėšas.

Janina VANSAUSKIENĖ

pakruojis@skrastas.lt

Bidonėliai atliekoms nebetiks

Pašvitinio pagrindinės mokyklos valgyklos virėja Vilma Užkuraitienė, baigusi darbą valgykloje, kasdien į namus parneša skanėstų savo kiemsargiui.

Į bidonėlį su užrašu „Maisto atliekos“ iš mokinių lėkščių ji sužeria nesuvalgytus kepsnius, žuvį, supila likusią sriubą.

Tokia tvarka buvo nusistovėjusi per daugelį metų ir kaimo mokykla dėl maitinimo atliekų tvarkymo vargo neturėjo.

Jas „sutvarkydavo“ jei ne vienos, tai kitos darbuotojos augintiniai – katės ar šunys. Panaši tvarka iki šiol buvo ir kitose ugdymo įstaigų valgyklose.

Tačiau praėjusią savaitę mokyklų virėjos buvo supažindintos su reikalavimais europietiškai tvarkyti moksleivių paliktą lėkštėse maistą.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai išaiškino, kad iš valgyklų visas maistines atliekas teks išvežti utilizuoti arba ieškoti galimybių įsigyti kompostavimo įrenginius.

Pašvitinietė V. Užkuraitienė dėl tokio nutarimo tik traukė pečiais.

„Tiek metų dirbu, niekada jokių higienos problemų dėl maisto atliekų nėra buvę. Juk čia kaimas, o kaimo žmonės įpratę, kad nė trupinėlis nebūtų išmestas ir supūdytas“, – stebėjosi naujaisiais reikalavimais mokyklos valgyklos virėja.

Mokyklų direktoriai laukia nurodymų

Lygumų vidurinės mokyklos direktorė Jadvyga Korsakienė „Pakruojo kraštui“ sakė, kad kiek anksčiau jai, kaip ir kitų mokyklų vadovams, buvo išsiuntinėti naujosios tvarkos aplinkraščiai. Dabar su naujaisiais reikalavimais supažindintos ir virėjos.

„Kiek žinau, atliekoms iš valgyklų tvarkyti prireiks nemenkų lėšų. Žinant, koks įtemptas rajono biudžetas ir kaip mokyklos taupo aplinkos lėšas, apie papildomas išlaidas nesinori nė kalbėti“, – sako Lygumų mokyklos direktorė.

J. Korsakienės teigimu, kai mokyklas pasiekė naujosios tvarkos aplinkraščiai, valgyklai mėsa perkama be kaulų. Kad neliktų gyvulinės kilmės atliekų ir būtų mažiau naujosios tvarkos, kuri Lietuvoje paskelbta buvo jau birželį, pažeidimų.

Kol kas tai, ką lėkštėse paliko moksleiviai ,kaip ir anksčiau atiduodama išsinešti šunims ar katėms.

Mokyklos valgykloje pietauja 156 moksleiviai. Jų lėkštėse kasdien vidutiniškai lieka apie 3 kilogramus nebaigtų valgyti patiekalų.

Užgulė telefoną

Pakruojo rajono švietimo įstaigų apskaitos skyriaus vyresnioji specialistė technologė Valerija Kižienė šiomis dienomis užgulusi telefoną ieško įmonių, užsiimančių atliekų iš maitinimo įstaigų išvežimu ir tvarkymu. Tokių kol kas rasti nepavyko.

„Panašu, kad naujoji tvarka dar labiau prispaus mokyklas, didindama jų išlaikymo kaštus. Brangsta elektra, vanduo, dar prisidės išlaidos ir maitinimo atliekoms tvarkyti. Mokyklų valgyklose reikės pastatyti atskirus šaldytuvus maitinimo bei gyvulinės kilmės atliekoms laikyti, mokėti už jų išvežimą, papildomas elektros sąnaudas“, – apie didėjančias ugdymo įstaigų išlaidas sako V. Kižienė.

„Komposteriai, į kuriuos turės būti dedamos maitinimo atliekos, kol kas veltui nedalijami ir kainuoja brangiai. Bet suskubusi Savivaldybė gali spėti parengti europinėmis lėšomis finansuojamą projektą ir komposteriams įsigyti gauti paramą“, – redakcijoje apsilankęs kalbėjo Pakruojo valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistas Kęstutis Valentinavičius.

Reikalavimai prasilenkia su realybe

„Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba kelia reikalavimus, kurie , atrodo, prasilenkia su realybe. Reikalavimai griežtėja, o finansavimo tam nėra“, – „Pakruojo kraštui“ apie bręstančią mokyklų valgyklų išlaikymo problemą svarstė vicemeras Romas Medzveckas.

„Klausimas tebėra atviras: kaip pasielgti, ar valgyklas atiduoti į privatininkų rankas, ar mokyklos pačios ir toliau rūpinsis ne tik ugdymo procesu, bet ir mokinių maitinimu? Aplinkiniuose rajonuose patirties esama prieštaringos, todėl skubotų sprendimų neturėtų būti“, – apie artėjančias permainas rajono ugdymo įstaigose sako rajono vicemeras.

Autorės nuotr.

NURODYMAS: Pašvitinio mokyklos valgykloje virėja dirbančiai Vilmai Užkuraitienei nurodymas gyvuliams tinkamas maisto atliekas pūdyti, atrodo keistas ir neracionalus.

UOLUMAS: „Pakruojo rajonas – vienas pirmųjų apskrityje imasi maitinimo atliekas tvarkyti  pagal reikalavimus“, – redakcijoje sakė Pakruojo valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyresnysis gydytojas-inspektorius Kęstutis Valentinavičius.

ATLIEKOS: Mokyklų valgyklose maisto atliekos nuo moksleivių pietų stalo kol kas tebepilamos į bidonėlį ir keliauja valgyklos darbuotojų šuniukams ir kačiukams.