Liūdnos prognozės pagrindinėms mokykloms

Liūdnos prognozės pagrindinėms mokykloms

Liūd­nos pro­gno­zės pa­grin­di­nėms mo­kyk­loms

Prieš de­šimt­me­tį ra­jo­no po­li­ti­kai pro­gno­za­vę, jog kai­mo pa­grin­di­nių mo­kyk­lų ne­liks, bu­vo ba­ra­mi už per­dė­tą pe­si­miz­mą. De­ja, šian­dien tos pro­gno­zės pra­de­da pil­dy­tis. Da­bar kons­ta­tuo­ja­ma, jog ne­si­kei­čiant vals­ty­bės po­li­ti­kai dėl re­gio­nų, tos mo­kyk­los su­nyk­ti yra pa­smerk­tos.

Ja­ni­na VAN­SAUS­KIE­NĖ

pakruojis@skrastas.lt

Su mo­kyk­los ne­tek­ti­mi su­si­tai­kė

De­gė­sių kai­mas – pa­čia­me ra­jo­no pa­kraš­ty­je, be­veik prie Pas­va­lio ra­jo­no ri­bos. Čia nuo 1988 me­tų vei­ku­si sep­tyn­me­tė, vė­liau pa­grin­di­nė mo­kyk­la gy­ve­na pa­sku­ti­nius moks­lo me­tus. Ją šian­dien lan­ko 47 mo­ki­niai.

Mo­kyk­la, sta­ty­ta ke­liems šim­tams mo­ki­nių ( jos bend­ras pa­tal­pų plo­tas yra be­veik 2000 kvad­ra­ti­nių met­rų), šian­dien at­ro­do apy­tuš­tė. Mo­kyk­los di­rek­to­rės Ali­nos Jo­kim­čie­nės tei­gi­mu, ją lan­ko tik 7 vai­kai iš De­gė­sių, vi­si ki­ti – su­ve­žio­ja­mi iš ap­lin­ki­nių kai­mų apie 10 – 20 ki­lo­met­rų spin­du­liu.

„Ži­no­ma, kai­mui liūd­na, kad ne­liks mo­kyk­los. Bet čia stip­ri kai­mo bend­ruo­me­nė, kū­ry­bin­gi ir veik­lūs žmo­nės ką nors su­ma­nys“, – svars­to nu­ma­ty­tos už­da­ry­ti mo­kyk­los di­rek­to­rė.

Kai­mo bend­ruo­me­nės ly­de­rė Re­da Gurkš­nie­nė tei­gia, kad bend­ruo­me­nei be mo­kyk­los bus daug sun­kiau: „Mes ne­tu­ri­me kul­tū­ros dar­buo­to­jo – pa­dė­da­vo pe­da­go­gai or­ga­ni­zuo­jant ren­gi­nius, pa­si­nau­do­da­vo­me jų kom­piu­te­riu. Be to la­bai pa­si­jus­da­vo, kai po va­sa­ros pra­si­dė­da­vo moks­lo me­tai – kai­mas iš kar­to at­gy­da­vo“, – apie mo­kyk­los reikš­mę ma­žam kai­me­liui sa­ko R. Gurkš­nie­nė.

Bend­ruo­me­nės pir­mi­nin­kė ir kai­mo žmo­nės no­rė­tų, kad mo­kyk­lą pa­nai­ki­nus lik­tų bent bib­lio­te­ka, ku­ria iki pie­tų nau­do­jo­si mo­ki­niai, po pie­tų – kai­mo gy­ven­to­jai.

„Rink­si­mės šį šeš­ta­die­nį tar­tis. Gal bent spor­to sa­lė liks jau­ni­mui?“ – kaip ne­te­kus mo­kyk­los bend­ruo­me­nė ban­dys ati­to­lin­ti nyks­tan­čio kai­mo var­dą, svars­to Re­da. – Bai­siau­sia, jei mo­kyk­los pa­sta­tas lik­tų sto­vė­ti tuš­čias, iš­dau­žy­tais lan­gais“.

Iš­lai­ky­mas – naš­ta biu­dže­tui

Nuo 2012-ųjų šiai mo­kyk­lai va­do­vau­jan­ti A. Jo­kim­čie­nė sa­ko, jog iš­tuš­tė­ju­sio pa­sta­to iš­lai­ky­mas yra bran­gus ir jis kren­ta ant ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės biu­dže­to.

„Mo­kyk­los pa­sta­tą šil­do se­na, ne­re­no­vuo­ta ka­ti­li­nė, kū­re­na­ma ak­mens ang­li­mis. Tai kas mė­ne­sį at­siei­na apie 2000 eu­rų. Pri­dė­jus dar už elekt­rą, van­de­nį, ki­tas ko­mu­na­li­nes pa­slau­gas, su­si­da­ro iš tie­sų di­džiu­lė naš­ta ra­jo­nui“, – iš­va­dą da­ro pe­da­go­gė.

Nors De­gė­siuo­se apie gre­sian­tį mo­kyk­los už­da­ry­mą kal­ba­ma jau ne pir­mus me­tus, liūd­niau­sia tiems, ku­rie ne­teks dar­bo. Di­rek­to­rės tei­gi­mu, šio­je mo­kyk­lo­je dir­ba tik vie­na vie­ti­nė pe­da­go­gė, ki­ti mo­ky­to­jai – at­va­žiuo­jan­tys ne tik iš Šiau­lių, Jo­niš­kio, bet ir Ak­me­nės. Vie­ti­niai gy­ven­to­jai dir­bo tik mo­kyk­los ap­tar­nau­jan­čio per­so­na­lo pa­rei­go­se.

Jiems ne­te­kus dar­bo, De­gė­siuo­se be­lie­ka vie­nin­te­lis darb­da­vys – vie­tos že­mės ūkio bend­ro­vė. Ar­ba be­dar­bio sta­tu­sas.

Pas­ta­to li­ki­mas – ne­ži­nio­je

Koks li­ki­mas lau­kia De­gė­sių mo­kyk­los pa­sta­to – rū­pes­tis ne tik kai­mo žmo­nėms, bet ir gal­vos skaus­mas ra­jo­no val­džiai.

Šio­mis die­no­mis me­ras Sau­lius Ge­giec­kas ir Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­rė Eri­ka Ki­žie­nė do­mė­jo­si veik­los apim­tis ra­jo­ne ple­čian­čia pri­va­taus vers­lo įmo­ne, ku­ri šiuo me­tu dai­ro­si tam tin­ka­mų pa­sta­tų. De­gė­sie­čiai įsi­ti­ki­nę: jei vers­li­nin­kus su­do­min­tų mo­kyk­los pa­sta­tas, kai­mas bū­tų iš­gel­bė­tas nuo „mo­kyk­los – vai­duok­lio“.

„Kol kas dar vis­kas ne­ži­nio­je. Yra pa­mąs­ty­mų, ta­čiau apie juos kal­bė­ti dar anks­ti“, – re­dak­ci­jai sa­kė kai­mo bend­ruo­me­nės pir­mi­nin­kė.

Tuo tar­pu Ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­rė E. Ki­žie­nė tei­gia, kad to­li­mes­nės pa­sta­to pa­nau­do­ji­mo ga­li­my­bės ga­li bū­ti ke­lios: jei juo nau­do­tis pa­no­rė­tų vi­suo­me­ni­nin­kai, pa­sta­tas bū­tų per­duo­tas pa­nau­dai. Ta­čiau jei jo pa­gei­dau­tų pri­va­tus vers­las, tu­rė­tų bū­ti skel­bia­mas nuo­mos ar par­da­vi­mo auk­cio­nai, po to, kai bus su­for­muo­tas pa­sta­to skly­pas.

Trys gim­na­zi­jos ir vie­na pa­grin­di­nė

Ra­jo­no me­ras S. Ge­giec­kas skai­čiuo­ja, kad ra­jo­ne prieš du de­šimt­me­čius bu­vo apie 6000 moks­lei­vių. Da­bar – vos po­ra tūks­tan­čių.

„Ta­čiau dar­že­liuo­se vai­kų ne­ma­žė­ja. Tai lei­džia ma­ny­ti, kad jau­nos šei­mos vai­kus čia paau­gi­na ir iš­va­žiuo­ja. Kas į di­des­nius mies­tus, kas į už­sie­nį“, – de­mog­ra­fi­nius po­ky­čius ra­jo­ne ko­men­tuo­ja me­ras.

Jis sa­ko, kad prieš du de­šimt­me­čius ra­jo­ne bu­vo apie 30 tūks­tan­čių gy­ven­to­jų.

Šiuo me­tu skai­čiuo­ja­ma, kad Pak­ruo­jo ra­jo­ne yra apie 21 tūks­tan­tį gy­ven­to­jų.

„Re­gio­nai tuš­tė­ja, kai­mo mo­kyk­los už­da­ro­mos. Vis dar lau­kia­me nau­jo­sios Vy­riau­sy­bės spren­di­mų skir­ti fi­nan­sa­vi­mą ma­žų kai­mo mo­kyk­lų iš­lai­ky­mui. O kol to nė­ra, Klo­vai­nių mies­te­lio pa­grin­di­nė mo­kyk­la dar lie­ka ant per­tvar­kos slenks­čio – gal su bend­ruo­me­ne bus stei­gia­mas dau­gia­funk­cis cent­ras?“, – svars­to me­ras.

Įgy­ven­di­nant mo­kyk­lų tink­lo per­tvar­kos pla­ną, po­ky­čių lau­kia ir Ly­gu­mų, Pak­ruo­jo „Že­my­nos“ bei Šu­kio­nių J. No­rei­kos pa­grin­di­nės mo­kyk­los.

„Jei pil­dy­sis se­nos pro­gno­zės, ra­jo­ne liks „Že­my­na“ su sky­riais – kai­mų mo­kyk­lų pa­da­li­niais, ir trys gim­na­zi­jos: Lin­ku­vos, Žei­me­lio ir „At­ža­ly­no“, – ra­jo­no ug­dy­mo įstai­gų per­spek­ty­vas dės­tė me­ras.

De­gė­sių mo­kyk­los nuo­tr.

Praė­jęs rug­sė­jis – pa­sku­ti­nis De­gė­sių pa­grin­di­nei mo­kyk­lai ir jos pe­da­go­gams. Mo­kyk­los di­rek­to­rė Ali­na Jo­kim­čie­nė (ket­vir­ta iš kai­rės).

Au­to­rės nuo­tr.

Ra­jo­no me­ras Sau­lius Ge­giec­kas pri­pa­žįs­ta, kad pe­si­mis­ti­nė ra­jo­no mo­kyk­lų per­tvar­kos pro­gno­zė pil­do­si: ra­jo­ne liks trys gim­na­zi­jos ir vie­na pa­grin­di­nė su ke­liais pa­da­li­niais kai­muo­se.