Liolių socialinės globos namuose padaugėjo vietų

Vaidoto VAITKAUS nuotr.
Rekonstruotas Liolių socialinės globos namų pastatas papuošė miestelį.
Kelmės rajone, Liolių miestelyje, po rekonstrukcijos atidarytas centrinis Socialinės globos namų pastatas. Pristačius antrą aukštą, padaugėjo 18 vietų globotiniams. Pagerėjo sąlygos, nes visi gyvens tik dviviečiuose kambariuose. Geresnėmis sąlygomis džiaugiasi ir darbuotojai. Rekonstrukcija atlikta iš sutaupytų socialinei paramai skirtų lėšų.

Rekonstrukcija už sutaupytus pinigus

Rekonstruotame Socialinės globos namų centriniame pastate galės gyventi 50 globotinių. Visi gyvens dviviečiuose kambariuose, kurių kvadratūra siekia keliolika ar net dvidešimt kvadratinių metrų. Pagal europinius reikalavimus vienam žmogui turi tekti ne mažiau kaip 5 kvadratiniai metrai ploto.

Kiekvienam blokui – dviem arba trims kambariams yra atskiras dušas, vonia ir atskiras tualetas.

Centriniame pastate yra ir administracinės patalpos. Čia dirba ir medikai. Yra valgykla, kurioje maitinami ir kitų korpusų gyventojai. Antrajame aukšte įrengtas holas, kurio sienas puošia kelmiškio dailininko Andriaus Seselsko freskos. Tai bendravimo erdvė su televizoriumi ir kitais bendravimui bei laisvalaikiui skirtais dalykais.

Rekonstrukcija buvo baigta vasario pabaigoje. Tačiau prireikė kelių mėnesių supirkti visus reikiamus baldus ir įrangą. Rekonstrukcijos darbai, baldai ir įranga kainavo 1 milijoną 49 tūkstančius eurų. Rekonstrukcijos darbus atliko Kelmėje įsikūrusi „Račkausko Agrotech“ bendrovė.

Kol vyko rekonstrukcija, centrinio pastato globotiniai buvo apgyvendinti Dienos centre, kuris kaip priestatas prie pagrindinio pastato buvo pastatytas prieš keletą metų.

Dar 45 globotiniai gyvena kitame pastate, kuriame anksčiau buvo daugiabutis namas. Šis pastatas taip pat rekonstruotas. Rekonstrukcija baigta praėjusį pavasarį. Ji atlikta iš Europos paramos.

29 vietos yra Užvenčio padalinyje. Sąlygos gyventojams ten yra geros, tačiau ne visiškai atitinka europinius reikalavimus. Mat, kai kuriuose kambariuose gyvena daugiau kaip po du globotinius. Liolių socialinės globos namų direktorius Erminijus Simonavičius sako, jog artimiausiu metu iš sutaupytų socialinės paramos lėšų norėtų užsakyti bent padalinio rekonstrukcijos projektą: „Iki 2030 metų visus socialinės globos namų gyventojus privalome apgyvendinti ne didesniuose kaip dviviečiuose kambariuose. Kol suprojektuos, kol vyks statybos darbai, netruks prabėgti ir dešimtmetis.“

Globoja 144 žmones

Iš viso Liolių socialinės globos namuose nuo šiol galės gyventi 124 globotiniai. Dar 20 žmonių Liolių socialinės globos namų darbuotojai teikia integraliąją pagalbą namuose.

Kaip informavo Kelmės rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Reda Každailienė, prieš rekonstrukciją gyventi Liolių socialinės globos namuose buvo pareiškę norą 60 žmonių, kurie laukė eilėje. Šiuo metu jų kiek sumažėjo, nes kai kurie nusprendė dar kuriam laikui likti savo namuose ir gauti integralią pagalbą, kurią teikia dvi Liolių socialinės globos namų specialistų komandos. Kai kuriems pasikeitė gyvenimo aplinkybės.

Šiuo metu bus užpildytos aštuoniolika po rekonstrukcijos atsiradusių naujų vietų.

„Dabar, kai formuojame naują globotinių kontingentą, lengviau į socialinės globos namus patekti šeimoms. Anksčiau būdavo labai sunku rasti dvi laisvas vietas ir apskritai dvivietį kambarį, kuriame būtų užtikrinamas privatumas ir galėtų gyventi vyras su žmona, – pasakoja Socialinės globos namų direktorius E. Simonavičius. – Jau apgyvendinome vieną šeimą.“

Pasak direktoriaus, globotiniai atnaujintose patalpose galės jaustis geriau, oriau.

Į socialinės globos namus priimami globotiniai nuo aštuoniolikos metų. Tačiau daugumą čia atveja senatvė ir negalia. Dažniausia tai šviesaus proto, teisingai gyvenę žmonės. Kai nereikia rūpintis buitimi, čia atsiskleidžia užslėpti jų talentai. Pavyzdžiui, kelmiškis Gintautas Liaudanskis, patekęs į globos namus, pradėjo kurti įspūdingus paveikslus – mandalas. Daug darbščių, nagingų moterų ir vyrų čia gali puoselėti savo talentus, kurti gražius dalykus.

Įsikūrė vaikų darželyje

Pastatas, kuriame dabar gyvena senjorai ir jaunesni savimi negalintys žmonės, sovietiniais laikais tarnavo kaip kolūkio vaikų darželis. 1992 metais, kai kolūkis ardėsi ir buvo privatizuojamas jo turtas, tuometinis kolūkio pirmininkas Stepas Dzimidas pasiūlė pastatą perimti rajono savivaldybei ir įkurti jame senelių namus. Būtų dviguba nauda. Pastatas nebūtų išnešiojamas po plytą ir atsirastų vieta prisiglausti savimi negalintiems pasirūpinti senoliams.

1993 metų pradžioje čia jau apsigyveno pirmieji senjorai. S. Dzimidas tapo senelių namų direktoriumi. Daugelį metų jis sugebėjo išlaikyti ir senelių namams priklausančią žemę bei ūkį. Todėl Lioliuose buvo daug darbo vietų. Žmonės dirbo ne tik globos srityje, bet ir ūkyje. O seneliams buvo neribojamas maistas, nes daugelis produktų ateidavo iš savo ūkio. Vėliau, politikų valia, ūkio teko atsisakyti. Užtarnauto poilsio išėjo ir senasis direktorius.

Vienišų, negalios kankinamų senelių poreikis gyventi globos namuose augo. Susidarė eilės. Todėl senelių namams buvo parduotas kaimo daugiabutis, kuriame buvo įsikūrusi ambulatorija. Panaikinus ambulatoriją, jos patalpas perėmė globos namai. Nupirkti ir tuštėjantys butai. Dabar globos namams priklausančiame aštuobutyje apgyvendinti 45 globotiniai. Pernai patalpos renovuotos pagal visus europinius reikalavimus.

Pasiteisino ir Užventyje, buvusioje ligoninėje, įkurtas Globos namų padalinys, kuriame gyvena ne vienas to krašto žmogus.

Prieš keletą metų buvo pastatytas ir Dienos užimtumo centras.

Reklama: https://www.amoreforhome.lt/