Linkuviečių šeimos — už Europos projekto borto

Linkuviečių šeimos —  už Europos projekto borto

Linkuviečių šeimos — už Europos projekto borto

Linkuvoje baigiami tiesti šiuolaikiški vandentiekio bei nuotekų tinklai, kuriais galės naudotis beveik visi miestelėnai. Dvi Stadiono gatvėje gyvenančios šeimos pasijuto tarsi nelegalai — projektuotojai prie jų sodybų trasų nepažymėjo. Žmonėms pasiūlyta prie tinklų jungtis savais pinigais.

Janina ŠAPARNIENĖ

pakruojis@skrastas.lt

Liko nesuskaičiuoti?

Regina ir Antanas Pleškos bei jų kaimynė Elvyra Karinauskienė šiemet vasarą sužinojo, jog, skirtingai nei kitų Stadiono gatvės sodybų šeimininkams, jiems iki teritorijos ribų nebus nutiestos vandentiekio nei nuotekų trasos. Nes dvi gatvės atšakoje esančios sodybos tiesiog nepažymėtos projekte.

„Va taip, pasirodo, mūsų namai tiesiog iš dangaus į Linkuvą nusileido... Nors, kaip ir visi miesto gyventojai, turime sodybų dokumentus, jos registruotos registre... Labai apmaudu — reklamuoja tuos Europos remiamus projektus kuo garsiausiai, stendas miesto pradžioje didžiulis... Žmonės raginami nebeteršti aplinkos, jungtis prie naujųjų tinklų... O kaip prisijungti, jeigu jų nėra nutiesta“? — piktinosi R. Pleškienė.

Linkuviečiai stebėjosi, kaip vandentiekininkai, užsakydami projektą, nesuskaičiavo, kur kiek yra namų? Negi dvi sodybos į Mėnulį tuo laiku buvo išskridę? O juk visada suranda jas ir rinkėjų pažymėjimus, ir sąskaitas šeimininkams atnešantys žmonės, valdos registruotos registre, pažymėtos planuose.

Abi linkuviečių šeimos raštu kreipėsi į UAB „Pakruojo vandentiekis“ ir paprašė, kad jų sodybos būtų įtrauktos į projektą, kaip ir kaimynų valdos. Birželio pradžioje vandentiekininkai informavo, jog trasos prie abiejų sodybų bus suprojektuotos.

Rudenį vandentiekio trasa buvo nutiesta. Bet tik iki 9-ojo, Pleškų namo teritorijos ribų. Nuo jų iki E. Karinauskienės valdos ribų (adresas 9a)— dar apie dvidešimtį metrų.

„Kaip man prisijungti prie tokios neva iki sodybos “nutiestos„ trasos? Juk tektų kasinėti ne tik savo kiemą, bet ir gatvę, tokiems darbams turi būti ne vienas leidimas“, — piktinosi be centralizuoto vandentiekio palikta linkuvietė.

Pasiūlymas — trasą tiesti patiems

Didžiausias galvos skausmas Pleškoms ir E. Karinauskienei — nuotekų šalinimo trasa. Tame pačiame kreipimesi į vandentiekininkus žmonės prašė nutiesti ir jas. Bet atsakymas linkuviečių nepradžiugino.

„Prisijungti prie nuotekų tinklų šių namų gyventojams savitakine nuotekų linija nėra galimybės, todėl norint prisijungti prie suprojektuoto nuotekų šulinio, būtina pasikloti slėginius nuotekų tinklus“, — teigiama „Pakruojo vandentiekio“ direktoriaus Stasio Tamulionio pasirašytame oficialiame atsakyme.

A. Pleška sakė ne kartą kalbėjęs su trasų tiesėjais — šie pasakę, kad slėginius tinklus reiktų kloti dėl nuolydžio, įrengti siurblį. O tai esą per brangu dėl dviejų sodybų.

Tačiau linkuvietis žino, kad netoliese nuokalnėje įsikūrusiam kaimynui tokia slėginė trasa buvusi nutiesta. Nors — tik vienai sodybai.

Pleškos ir E. Karinauskienė birželį dėl trasų kreipėsi į rajono merą, o mėnesio pabaigoje paprašė ir netoliese gyvenančio Seimo nario Jono Juozapaičio pagalbos.

Rugpjūčio pradžioje abi šeimos sulaukė formalaus atsakymo: kad pakruojiečiai vandentiekininkai kreipėsi į aplinkos ministrą, prašydami finansuoti vandentiekio bei nuotekų tinklų Linkuvoje renovaciją.

„UAB “Pakruojo vandentiekis„ vadovai patikino, kad gavus iš ministerijos finansavimą, Stadijono gatvėje Nr. 9 ir Nr. 9a nuotekų tinklai bus pakloti“, — teigiama Seimo nario padėjėjos — sekretorės, rajono tarybos narės Aleksandros Kubilickienės pasirašytame atsakyme.

Linkuviečiai sakė taip ir nesupratę, kuo čia dėta senųjų trasų renovacija? Juk Stadiono gatvėje jų išvis nebuvo, todėl ir klotos naujos — „europinės“. Ir kodėl pradėta skaičiuoti, jog per brangu nutiesti slėginę keliasdešimties metrų trasą, prieš tai atitinkamai pataisius projektą? Pinigus trasoms juk skyrė Europos fondai — tam, kad žmonės galėtų jomis naudotis ir iš tiesų nebeterštų aplinkos.

Atsakymo iš mero linkuviečiai dar tebelaukia — jau beveik pusmetį.

Padėtį pakeistų tik kitas projektas

UAB „Pakruojo vandentiekis“ direktorius Stasys Tamulionis „Pakruojo kraštui“ sakė, jog šiuo metu abiejų šeimų problema dėl jungimosi prie vandentiekio tinklų — išsprendžiama. Įvadas įrengtas taip, kad prie centralizuoto vandentiekio gali jungtis abiejų sodybų savininkai. Anot direktoriaus, tai nereiškia, jog trasa atvedama į kiekvieną kiemą — per privačias valdas tenka ją nusitiesti patiems savininkams.

S. Tamulionis pripažino, jog prie nuotekų šalinimo tinklų šios dvi linkuviečių šeimos tiktai negalės prisijungti. Nes sodybos — labai žemoje vietoje, ir savitakinės trasos įrengti neįmanoma.

„Siurblinės statyti dėl dviejų sodybų neverta. Be to, iš mūsų reikalaujama, kad prie naujųjų trasų būtų sudaryta galimybė prisijungti ne visiškai visiems, o 95 procentams gyventojų. Linkuvoje yra šešios ar septynios gatvės, nepakliuvusios į šį europinį projektą“, — informavo vandentiekininkų vadovas.

Pasak S. Tamulionio, dėl to ir bus teikiama dar viena paraiška projektų konkursui.

Direktorius teigė, jog Pleškų bei E. Karinauskienės šeimoms buvo pasiūlyta kita išeitis: įsirengti savo valdose nedideles, 200-300 litrų talpos siurblines, pumpuojančias nuotekas (jos kainuotų apie 2-3 tūkstančius litų), ir nutiesti trasas iki dabar paklotų nuotekų tinklų. Tą dalį, kuri eitų nebe linkuviečių sodybų teritorija, o gatve, vandentiekininkai žadėję kompensuoti. Tačiau sodybų savininkai pasiūlymą atmetę.

S. Tamulionis turėjo paaiškinimą ir A. Pleškos „bakstelėjimui“ apie siurblinę, įrengtą ties viena sodyba. Anot direktoriaus, tai buvo daroma, atsižvelgiant į perspektyvą: numatoma, kad toje vietoje Linkuva plėsis, bus statomos naujos sodybos. Vadinasi, atsiras ir daugiau vartotojų.

PALIKTI: Antanas Pleška piktinosi, kad jo ir kaimynės šeimos buvo paliktos už europinio projekto borto.

 ĮVADAS: Vandentiekininkai įrengė įvadą ties vienu namu, kito šeimininkams iki jo kastis reikėtų kelias dešimtis metrų.

VIETA: Dviejų sodybų gyventojams neteks pasinaudoti „europinių“ tinklų privalumais — nutarta, kad vieta netinakama įrengti savitakinę trasą.

 PASIŪLYMAS: „Pakruojo vandentiekio“ direktorius Stasys Tamulionis teigė siūlęs linkuviečiams patiems įsirengti reikiamas trasas ir žadėjęs dalį darbų kompensuoti.

Autorės nuotr.