Likviduojamas Joniškio žemės ūkio mokyklos Žeimelio skyrius

Redakcijos archyvo nuotr.
Joniškio žemės ūkio mokyklos Žeimelio skyrių numatyta likviduoti nuo 2021 metų sausio.
Pakruojo rajono savivaldybę pasiekė Švietimo, mokslo ir sporto ministro Algirdo Monkevičiaus ir viceministro Arūno Plikšnio projektiniai dokumentai, patvirtinantys būsimą Joniškio žemės ūkio mokyklos Žeimelio skyriaus likvidavimą nuo 2021 metų sausio.

Rugsėjį Žeimelio skyriaus durų nepravėrė nė vienas pirmakursis. Mokslus tęsia 22 antro ir trečio kurso studentai.

Ministerijos atstovų teigimu, priimtas racionalus sprendimas – dabartiniams mokiniams sudarytos sąlygos mokslus baigti Joniškio žemės ūkio mokykloje, kuriam pastaraisiais metais ir priklauso Žeimelio skyrius.

Pakruojo rajono meras Saulius Margis nuvyko į Žeimelį. Paaiškėjo, kad Joniškio žemės ūkio mokyklos direktorius Saulius Dauparas apie būsimus pasikeitimus neinformavo nei Žeimelio skyriaus vadovo Antano Indriulio, nei moksleivių, nei darbuotojų.

Praėjusią savaitę S. Dauparas pranešė, kad mokiniai apie pokyčius informuoti, o su įstaigos kolektyvo nariais nebus kalbama, kol ugdymo įstaiga negaus likvidavimo patvirtinančių dokumentų.

Šiuo metu ministerija yra pateikusi tik šio fakto projektą, kuris teisiškai dar nėra galutinis.

„Ir Joniškio, ir Žeimelio ugdymo įstaigų vadovai pirmiausia turėjo pasikalbėti su moksleiviais ir mokytojais, informuoti apie įstaigos uždarymą, o tada pradėti kraustymo darbus. Sulaukėme nusiskundimų ir mokyklos mokinių laiškų, prašančių paaiškinti, kas vyksta. Nors ministerija ir priėmė sprendimą, su žmonėmis reikia bendrauti ir aiškiai pasakyti, kokia yra situacija“, – sako meras S. Margis.

Ministerijos planuose Žeimelio skyriaus išlikimas be struktūrinių pokyčių buvo planuojamas iki 2020-ųjų pabaigos.

Dar 2019 metų vasaros pradžioje Savivaldybės ir Žeimelyje veikiančios trikotažo įmonės UAB „Žeimelio trikotažas“ vadovai ėmė kalbėti apie galimybes įveiklinti tuštėjančius įstaigos pastatus. Tokį sprendimą palankiai įvertino ir ministerija, kuriai priklauso Žeimelio skyriaus pastatai.

Nuomos konkursą šių metų lapkritį laimėjo UAB „Žeimelio trikotažas“. Įmonė verslo plėtrai išsinuomavo dalį skyriaus pastatų. Joniškio žemės ūkio mokyklai tebepriklauso neišnuomota sporto salė. Ir S. Dauparas, ir meras S. Margis, ir „Žeimelio trikotažo“ vadovai sutaria, kad sporto salė turi toliau būti naudojama miestelio moksleivių ir gyventojų reikmėms.

UAB „Žeimelio trikotažas“ direktorė Asta Puodžiuvienė sako, kad gruodį Žeimelio skyriaus išnuomotose patalpose ruošiasi pradėti remonto darbus, po truputį prasidės ir naujų darbuotojų paieška – įmonė plėsis iki 100 siuvėjų, įdarbins daugiau mezgėjų, reikės ir aplinkos prižiūrėtojų, kitų sričių darbuotojų.

Praėjusią savaitę inicijuoti keli susitikimai su Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos, Joniškio žemės ūkio mokyklos, Žeimelio gimnazijos, vietos seniūnijos vadovais ir kitais švietimo specialistais.

Viceministras A. Plikšnys ir Joniškio žemės ūkio mokyklos direktorius S. Dauparas dar kartą pabrėžė susidariusią situaciją – skyriuje likus tik 22 mokiniams bei 41 darbuotojui (10 iš jų – mokytojai, ne visi personalo darbuotojai dirba pilnu etatu) ugdymo procesas ir pastatų komplekso išlaikymas pasidarė per brangus.

Atleidžiamiems darbuotojams pagal darbo kodeksą bus išmokėtos kompensacijos, daliai jų sudaryta galimybė įsidarbinti Joniškio žemės ūkio mokykloje. Mokiniams, kurie šiuo metu mokosi Žeimelyje, sudarytos galimybės persikelti į Joniškį, tam bus skirtas pavėžėjimas, norintys galės gyventi bendrabutyje.

Su specialistais svarstoma, ar nauja profesinio mokymo kryptis nepadėtų Žeimelio gimnazijai, nes ir šiai ugdymo įstaigai numatomos ne itin palankios perspektyvos – jau kitąmet moksleivių neužteks 3 gimnazijos klasei (vienuoliktokai) suformuoti.

„Nors teorinės galimybės tam yra, lieka nemažai klausimų, kaip galėtume užtikrinti suaugusių mokymą, nes ne vien moksleiviai nori įgyti profesiją ir vidurinį išsilavinimą. Taip pat reikėtų ieškoti patalpų, kur galėtų vykti toks mokymas, reikėtų spręsti, ar jis būtų integruotas, ar popamokinis, steigti naujus etatus, o gal tai būtų ne tik nauja gimnazijos funkcija, bet ir naujas skyrius“, – svarsto Žeimelio gimnazijos direktorė Vilma Kaminskienė.

Ministerijai nusprendus nebetęsti profesinio mokymo Žeimelyje, visos su tuo susijusios išlaidos (patalpų išlaikymas, mokymo įrangos įsigijimas ir priežiūra, profesijų mokytojų atlyginimai) pereitų Savivaldybei.