
Naujausios
Likvidacijos kirvis įsisuko į miesto mokyklą
Nuo kitų mokslo metų rajone neliks dar vienos mokymo įstaigos – Radviliškio jaunimo mokyklos, šiemet švenčiančios 25-erių metų sukaktį. Ją nuspręsta likviduoti dėl „tirpstančio“ mokinių skaičiaus.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Jaunimo mokykla – be perspektyvos
Iki šiol mokymo įstaigų likvidavimo kirvis kirto tik kaimo vietovėse esančias mokyklas. Šiemet tokios dalios sulaukė pirmoji mieste esanti mokymo įstaiga – Jaunimo mokykla.
Jei nebūtų sprendimo likviduoti mokyklą, kitais mokslo metais joje liktų mokytis 39 mokiniai.
Rajono Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus specialistų teigimu, Jaunimo mokykloje mokinių skaičiaus didėjimo perspektyvos nėra.
Mokykloje susidarė nepavydėtina situacija – moksleivių joje kaskart mažėja, tačiau juos turi mokyti nemenkas būrys pedagogų. Jaunimo mokykloje dirba 21 pedagogas ir 10 kitų darbuotojų.
Įstaigai išlaikyti šiais mokslo metais Jaunimo mokykla gavo per 222 tūkstančiu eurų mokinio krepšelio lėšų ir beveik 79 tūkstančius eurų Savivaldybės biudžeto lėšų (aptarnaujančio personalo darbo užmokesčiui ir komunalinėms paslaugoms – šildymo, elektros, vandens ir kitoms išlaidoms).
Pagal 2018 metais planuojamas gauti mokinio krepšelio lėšas darbo užmokesčiui, jaunimo mokyklai trūks 24 tūkstančių eurų.
Tokia situacija ir paskatino rajono politikus priimti sprendimą uždaryti Jaunimo mokyklą, o joje besimokiusius moksleivius mokyti kitose miesto ir rajono bendrojo ugdymo mokyklose. Dėl mokinių pavėžėjimo į kitas mokyklas esą problemų neturėtų būti – tai jau yra apspręsta.
33 moksleiviai toliau mokslus tęs miesto mokyklose, šeši pereis į Šeduvos, Šiaulėnų ir Baisogalos mokymo įstaigas.
Tampa brangūs ir nemotyvuoti mokiniai
Rajono Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjos Genovaitės Juodeikienės teigimu, Jaunimo mokykla nuo pat jos atidarymo buvo skirta vaikams, neturintiems mokymosi motyvacijos.
„Kad būtų galima kiekvienam mokiniui skirti daugiau dėmesio, šioje mokykloje yra mažos klasės (nuo 8 iki 16 mokinių), visi mokiniai yra daugmaž vienodo mokymosi lygio, čia jų neužgožia geriau besimokantys, yra ikiprofesinis mokymas“, – Jaunimo mokyklos išskirtinumus vardijo G. Juodeikienė.
Pasak vedėjos, veiklos pradžioje Jaunimo mokykloje mokėsi 120 mokinių, vėliau jų visuomet būdavo apie 100.
„Dabar, kai visur mažėja vaikų, kiekvienas moksleivis tampa brangus. Ypač kaimo mokyklose, kai ir vienas mokinys gali nulemti – bus ar nebebus šios mokymo įstaigos – ar bus klasės komplektas, ar ne.
Todėl pačios mokyklos nebesiūlo sunkiau besimokantiems vaikams eiti į Jaunimo mokyklą ir juos ugdo pačios.
Jaunimo mokyklų mažėja ir kitur. Ir ne tik dėl prastėjančios demografinės situacijos bei emigracijos. Lengva ranka vaikai nebėra siunčiami ir į socializacijos centrus – peržiūrimas kiekvienas atvejis. Specialiųjų poreikių vaikai irgi integruojami į bendrąsias klases. Pastaruoju metu ryškėja kryptis – eiti į integraciją“, – aiškino vedėja.
Pasak G. Juodeikienės, apie augančią likvidacijos grėsmę Jaunimo mokyklos pedagogai žinojo jau ne vienerius metus.
Kur dirbs darbo netekę pedagogai, vedėja sakė neturinti duomenų. Pasak jos, pedagogų priėmimas vyksta pagal atrankas, todėl mokytojai turi jose dalyvauti ir skyrius čia pagelbėti negali.
„Mūsų rajone pagrindinių dalykų pedagogų kol kas yra net per daug. Laisvų darbo vietų daugiausia atsiranda vasaros laikotarpiu. Vienu metu pas mus buvo ieškoma 27 darbuotojų.
Kita vertus, Grinkiškio gimnazijoje reikia direktoriaus, tačiau neatsirado nė vieno pretendento“, – sakė G. Juodeikienė.
Mokyklos „traukiasi“
Pastaraisiais metais dėl mažėjančio mokinių skaičiaus teko reorganizuoti kelias rajono mokymo įstaigas. Mieste veikianti Vaižganto gimnazija buvo prijungta prie Lizdeikos gimnazijos.
Tačiau net ir sujungus dvi šias įstaigas, gimnazijoje šiuo metu mokosi 549 mokiniai, kai prieš kelis dešimtmečius penkiose vidurinėse mokyklose mokėsi po 1000 vaikų.
Pašušvio pagrindinė mokykla tapo skyriumi. Buvo likviduotas Pavartyčių skyrius. Pakalniškių, Pociūnų skyriai uždaryti nelikus vaikų.
Didelė grėsmė kabo virš Tyrulių skyriaus, kuris jau yra reorganizuotas. Kitais mokslo metais jame bus tik viena jungtinė klasė, kurioje mokysis vos devyni pirmokai, trečiokai ir ketvirtokai.
Skėmių skyrius kitąmet turės vieną jungtinį komplektą, kuriame bus ugdomi trijų skirtingų klasių vaikai.
Šaukoto pagrindinio ugdymo skyrius irgi turi ne visas klases.
„Tačiau pagerėjo situacija vaikų lopšeliuose-darželiuose. Kai priešmokyklinės grupės buvo iškeltos į mokyklas, rugsėjo mėnesį neturėjome nepatenkintų prašymų į darželio grupes“, – sakė skyriaus vedėja.
Pasak jos, kai kur ilginamas darbo laikas kaimo darželiuose. 10,5 valandos dirbama Sidabrave, Pociūnėliuose, nuo kito rugsėjo darbą ilgins Alksniupių ikimokyklinio ugdymo įstaiga. Sprendžia šį klausimą ir Skėmiai.
Autorės nuotr.
Nuo kitų mokslo metų Jaunimo mokyklos mieste nebeliks – ją nutarta likviduoti.
Rajono Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Genovaitė Juodeikienė: „Rajono mokyklos „traukiasi“, todėl nori nenori tenka priimti nepopuliarius sprendimus“.