Likvidacijos kirvis įsisuko į miesto mokyklą

Likvidacijos kirvis įsisuko į miesto mokyklą

Lik­vi­da­ci­jos kir­vis įsi­su­ko į mies­to mo­kyk­lą

Nuo ki­tų moks­lo me­tų ra­jo­ne ne­liks dar vie­nos mo­ky­mo įstai­gos – Rad­vi­liš­kio jau­ni­mo mo­kyk­los, šie­met šven­čian­čios 25-erių me­tų su­kak­tį. Ją nu­spręs­ta lik­vi­duo­ti dėl „tirps­tan­čio“ mo­ki­nių skai­čiaus.

Lai­ma AGA­NAUS­KIE­NĖ

alaima@skrastas.lt

Jau­ni­mo mo­kyk­la – be per­spek­ty­vos

Iki šiol mo­ky­mo įstai­gų lik­vi­da­vi­mo kir­vis kir­to tik kai­mo vie­to­vė­se esan­čias mo­kyk­las. Šie­met to­kios da­lios su­lau­kė pir­mo­ji mies­te esan­ti mo­ky­mo įstai­ga – Jau­ni­mo mo­kyk­la.

Jei ne­bū­tų spren­di­mo lik­vi­duo­ti mo­kyk­lą, ki­tais moks­lo me­tais jo­je lik­tų mo­ky­tis 39 mo­ki­niai.

Ra­jo­no Švie­ti­mo, kul­tū­ros ir spor­to sky­riaus spe­cia­lis­tų tei­gi­mu, Jau­ni­mo mo­kyk­lo­je mo­ki­nių skai­čiaus di­dė­ji­mo per­spek­ty­vos nė­ra.

Mo­kyk­lo­je su­si­da­rė ne­pa­vy­dė­ti­na si­tua­ci­ja – moks­lei­vių jo­je kas­kart ma­žė­ja, ta­čiau juos tu­ri mo­ky­ti ne­men­kas bū­rys pe­da­go­gų. Jau­ni­mo mo­kyk­lo­je dir­ba 21 pe­da­go­gas ir 10 ki­tų dar­buo­to­jų.

Įs­tai­gai iš­lai­ky­ti šiais moks­lo me­tais Jau­ni­mo mo­kyk­la ga­vo per 222 tūks­tan­čiu eu­rų mo­ki­nio krep­še­lio lė­šų ir be­veik 79 tūks­tan­čius eu­rų Sa­vi­val­dy­bės biu­dže­to lė­šų (ap­tar­nau­jan­čio per­so­na­lo dar­bo už­mo­kes­čiui ir ko­mu­na­li­nėms pa­slau­goms – šil­dy­mo, elekt­ros, van­dens ir ki­toms iš­lai­doms).

Pa­gal 2018 me­tais pla­nuo­ja­mas gau­ti mo­ki­nio krep­še­lio lė­šas dar­bo už­mo­kes­čiui, jau­ni­mo mo­kyk­lai trūks 24 tūks­tan­čių eu­rų.

To­kia si­tua­ci­ja ir pa­ska­ti­no ra­jo­no po­li­ti­kus priim­ti spren­di­mą už­da­ry­ti Jau­ni­mo mo­kyk­lą, o jo­je be­si­mo­kiu­sius moks­lei­vius mo­ky­ti ki­to­se mies­to ir ra­jo­no bend­ro­jo ug­dy­mo mo­kyk­lo­se. Dėl mo­ki­nių pa­vė­žė­ji­mo į ki­tas mo­kyk­las esą pro­ble­mų ne­tu­rė­tų bū­ti – tai jau yra ap­spręs­ta.

33 moks­lei­viai to­liau moks­lus tęs mies­to mo­kyk­lo­se, še­ši pe­reis į Še­du­vos, Šiau­lė­nų ir Bai­so­ga­los mo­ky­mo įstai­gas.

Tam­pa bran­gūs ir ne­mo­ty­vuo­ti mo­ki­niai

Ra­jo­no Švie­ti­mo, kul­tū­ros ir spor­to sky­riaus ve­dė­jos Ge­no­vai­tės Juo­dei­kie­nės tei­gi­mu, Jau­ni­mo mo­kyk­la nuo pat jos ati­da­ry­mo bu­vo skir­ta vai­kams, ne­tu­rin­tiems mo­ky­mo­si mo­ty­va­ci­jos.

„Kad bū­tų ga­li­ma kiek­vie­nam mo­ki­niui skir­ti dau­giau dė­me­sio, šio­je mo­kyk­lo­je yra ma­žos kla­sės (nuo 8 iki 16 mo­ki­nių), vi­si mo­ki­niai yra daug­maž vie­no­do mo­ky­mo­si ly­gio, čia jų neuž­go­žia ge­riau be­si­mo­kan­tys, yra ikip­ro­fe­si­nis mo­ky­mas“, – Jau­ni­mo mo­kyk­los iš­skir­ti­nu­mus var­di­jo G. Juo­dei­kie­nė.

Pa­sak ve­dė­jos, veik­los pra­džio­je Jau­ni­mo mo­kyk­lo­je mo­kė­si 120 mo­ki­nių, vė­liau jų vi­suo­met bū­da­vo apie 100.

„Da­bar, kai vi­sur ma­žė­ja vai­kų, kiek­vie­nas moks­lei­vis tam­pa bran­gus. Ypač kai­mo mo­kyk­lo­se, kai ir vie­nas mo­ki­nys ga­li nu­lem­ti – bus ar ne­be­bus šios mo­ky­mo įstai­gos – ar bus kla­sės komp­lek­tas, ar ne.

To­dėl pa­čios mo­kyk­los ne­be­siū­lo sun­kiau be­si­mo­kan­tiems vai­kams ei­ti į Jau­ni­mo mo­kyk­lą ir juos ug­do pa­čios.

Jau­ni­mo mo­kyk­lų ma­žė­ja ir ki­tur. Ir ne tik dėl pra­stė­jan­čios de­mog­ra­fi­nės si­tua­ci­jos bei emig­ra­ci­jos. Leng­va ran­ka vai­kai ne­bė­ra siun­čia­mi ir į so­cia­li­za­ci­jos cent­rus – per­žiū­ri­mas kiek­vie­nas at­ve­jis. Spe­cia­lių­jų po­rei­kių vai­kai ir­gi in­teg­ruo­ja­mi į bend­rą­sias kla­ses. Pas­ta­ruo­ju me­tu ryš­kė­ja kryp­tis – ei­ti į in­teg­ra­ci­ją“, – aiš­ki­no ve­dė­ja.

Pa­sak G. Juo­dei­kie­nės, apie au­gan­čią lik­vi­da­ci­jos grės­mę Jau­ni­mo mo­kyk­los pe­da­go­gai ži­no­jo jau ne vie­ne­rius me­tus.

Kur dirbs dar­bo ne­te­kę pe­da­go­gai, ve­dė­ja sa­kė ne­tu­rin­ti duo­me­nų. Pa­sak jos, pe­da­go­gų priė­mi­mas vyks­ta pa­gal at­ran­kas, to­dėl mo­ky­to­jai tu­ri jo­se da­ly­vau­ti ir sky­rius čia pa­gel­bė­ti ne­ga­li.

„Mū­sų ra­jo­ne pa­grin­di­nių da­ly­kų pe­da­go­gų kol kas yra net per daug. Lais­vų dar­bo vie­tų dau­giau­sia at­si­ran­da va­sa­ros lai­ko­tar­piu. Vie­nu me­tu pas mus bu­vo ieš­ko­ma 27 dar­buo­to­jų.

Ki­ta ver­tus, Grin­kiš­kio gim­na­zi­jo­je rei­kia di­rek­to­riaus, ta­čiau neat­si­ra­do nė vie­no pre­ten­den­to“, – sa­kė G. Juo­dei­kie­nė.

Mo­kyk­los „trau­kia­si“

Pas­ta­rai­siais me­tais dėl ma­žė­jan­čio mo­ki­nių skai­čiaus te­ko reor­ga­ni­zuo­ti ke­lias ra­jo­no mo­ky­mo įstai­gas. Mies­te vei­kian­ti Vaiž­gan­to gim­na­zi­ja bu­vo pri­jung­ta prie Liz­dei­kos gim­na­zi­jos.

Ta­čiau net ir su­jun­gus dvi šias įstai­gas, gim­na­zi­jo­je šiuo me­tu mo­ko­si 549 mo­ki­niai, kai prieš ke­lis de­šimt­me­čius pen­kio­se vi­du­ri­nė­se mo­kyk­lo­se mo­kė­si po 1000 vai­kų.

Pa­šuš­vio pa­grin­di­nė mo­kyk­la ta­po sky­riu­mi. Bu­vo lik­vi­duo­tas Pa­var­ty­čių sky­rius. Pa­kal­niš­kių, Po­ciū­nų sky­riai už­da­ry­ti ne­li­kus vai­kų.

Di­de­lė grės­mė ka­bo virš Ty­ru­lių sky­riaus, ku­ris jau yra reor­ga­ni­zuo­tas. Ki­tais moks­lo me­tais ja­me bus tik vie­na jung­ti­nė kla­sė, ku­rio­je mo­ky­sis vos de­vy­ni pir­mo­kai, tre­čio­kai ir ket­vir­to­kai.

Skė­mių sky­rius ki­tą­met tu­rės vie­ną jung­ti­nį komp­lek­tą, ku­ria­me bus ug­do­mi tri­jų skir­tin­gų kla­sių vai­kai.

Šau­ko­to pa­grin­di­nio ug­dy­mo sky­rius ir­gi tu­ri ne vi­sas kla­ses.

„Ta­čiau pa­ge­rė­jo si­tua­ci­ja vai­kų lop­še­liuo­se-dar­že­liuo­se. Kai prieš­mo­kyk­li­nės gru­pės bu­vo iš­kel­tos į mo­kyk­las, rug­sė­jo mė­ne­sį ne­tu­rė­jo­me ne­pa­ten­kin­tų pra­šy­mų į dar­že­lio gru­pes“, – sa­kė sky­riaus ve­dė­ja.

Pa­sak jos, kai kur il­gi­na­mas dar­bo lai­kas kai­mo dar­že­liuo­se. 10,5 va­lan­dos dir­ba­ma Si­dab­ra­ve, Po­ciū­nė­liuo­se, nuo ki­to rug­sė­jo dar­bą il­gins Alks­niu­pių iki­mo­kyk­li­nio ug­dy­mo įstai­ga. Spren­džia šį klau­si­mą ir Skė­miai.

Au­to­rės nuo­tr.

Nuo ki­tų moks­lo me­tų Jau­ni­mo mo­kyk­los mies­te ne­be­liks – ją nu­tar­ta lik­vi­duo­ti.

Ra­jo­no Švie­ti­mo, kul­tū­ros ir spor­to sky­riaus ve­dė­ja Ge­no­vai­tė Juo­dei­kie­nė: „Ra­jo­no mo­kyk­los „trau­kia­si“, to­dėl no­ri ne­no­ri ten­ka priim­ti ne­po­pu­lia­rius spren­di­mus“.