
Naujausios
Lietuvos šimtmečiui knyga apie senąją Kelmę
Kelmės rajono savivaldybė Lietuvos valstybės šimtmetį sutiks dar šiemet spėjusi išleisti knygą „Senoji Kelmė: atvirukai ir fotografijos“.
Knygoje yra ir tekstų, kuriuose apžvelgiama miesto istorija, gyvenimas, fotografija. 180 puslapių knyga-albumas išleista 800 egzempliorių tiražu ir skirta rajono bibliotekoms bei reprezentacijos poreikiams.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Medžiaga kaupta daugelį metų
Idėją išleisti tokią knygą ilgai puoselėjo prieš kelerius metus Amžinybėn iškeliavęs savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Algis Petras Krutkevičius. Jis ilgai kaupė medžiagą šiam leidiniui.
Deja, sumanymui įgyvendinti jam nebeliko laiko. Įgyvendino kiti bendraminčiai: savivaldybės meras Vaclovas Andrulis, jo pavaduotojas Izidorius Šimkus, Kelmės krašto muziejaus direktorė Danutė Žalpienė ir muziejininkas Rimantas Serva. Leidinį sudarė Petras Kaminskas ir Jonas Nekrašius.
„Kiekvienas senų laikų kadras dabar labai svarbus. Mūsų pareiga tokius išlikusius kadrus išsaugoti ir parodyti ateinančioms kartoms“, – knygos įžangoje rašo rajono meras Vaclovas Andrulis.
Atvirukai, fotografijos ir žemėlapiai imti iš Kelmės krašto muziejaus, Lietuvos nacionalinio muziejaus ir Vytauto Didžiojo karo muziejaus archyvų, Henriko Antanaičio, Rolando Juknevičiaus, Astos, Artūro ir Petro Kaminskų, Jono Nekrašiaus, Valerijaus Paulionio, Gintauto Račkausko, Vytenio Rimkaus, Aleksandro Samoilovo kolekcijų.
Senosiose fotografijose ir atvirukuose įamžintos senosios miesto gatvės, buitis, tuomet gyvenusių dvarininkų, šaulių, tarnautojų ir politinių veikėjų bei eilinių žmonių portretai, mada, technika ir kiti dalykai, atspindintys to meto dvasią.
Albume atsispindi laikotarpis nuo 1894-ųjų iki 1941 metų.
Penkioliktojo amžiaus gyvenvietė
Kelmės krašto muziejaus direktorė Danutė Žalpienė, apžvelgdama miesto istoriją rašo, jog Kelmė buvo viena iš naujųjų penkioliktojo amžiaus pokarinių gyvenviečių. Gyvenvietes po karų su kryžiuočiais kūrė naujus žemių plotus įsisavinantys žemaičiai.
Kelmės pavadinimas kildinamas nuo žodžio „kelmas“. Tai reikštų, kad gyvenvietė įkurta nuo medžių išvalytoje teritorijoje, plintant lydiminei žemdirbystei. Iškirtę miškus ir krūmus žemdirbiai juos paversdavo derlingais laukais.
Kelmės pradžios data laikomi 1440–1492 metai, kai mieste buvo statoma bažnyčia. 1511 metais Kelmė gavo turgaus teisę, o 1526 metais virto miesteliu.
Nuo 15 amžiaus žinomas ir Kelmės dvaras. Šešioliktojo amžiaus pabaigoje įkurta kalvinų parapija, o prie medinės bažnyčios pastatyta mokykla, į kurią dvarininkas J. Gruževskis įpareigojo gyventojus leisti visus 8–15 metų vaikus.
1701 metais gruodžio mėnesį į miestą įsiveržė švedų kariuomenė su karaliumi Karoliu XII priešakyje. Karalius savo kareiviams leido plėšti miestą. Per porą savaičių švedai grobė iš gyventojų viską, kas tik papuolė. Miestas buvo sudegintas.
1707–1711 metais siautė maro epidemija. Išmirė labai daug gyventojų. Ištuštėjo ir kaimai.
Miestas atsigavo tik aštuonioliktojo amžiaus antroje pusėje. Tuomet buvo pastatyti Kelmės dvaro rūmai. Jurgis Gruževskis čia sukaupė vertingų knygų biblioteką bei vienintelį Lietuvoje išlikusį reformacijos archyvą.
Vėliau dvarą valdęs Julius Gruževskis buvo vienas iš 1831 metų sukilimo Žemaitijoje organizatorių.
1861 metais Kelmėje gyveno 1303 žmonės. Miestelyje veikė keturios pradinės mokyklos: reformatų, katalikų, pasaulietinė ir žydų.
Miestą atgaivino plentas, sugriovė karas
Remdamasi istorijos šaltiniais Danutė Žalpienė teigia, jog didelės reikšmės Kelmės augimui turėjo 1836 – 1858 metais per miestelį nutiestas plentas iš Rygos į Tilžę.
Kelmė išaugo į didelį prekybos centrą, garsėjo turgūs ir arklių mugės.
Mieste pastatyta diližanų stotis, viešbutis, telegrafo stotis, paštas, alaus darykla, veikė vandens ir garo malūnai, dvi odos dirbtuvės, spirito varykla, per 50 parduotuvių ir 23 karčemos.
Žydai valdė stambias įmones: muilo fabriką, spaustuvę, vaistinę, pašto arklius, buvo stambių žemvaldžių, turėjusių po 100–200 hektarų žemės.
1921 metais Kelmėje pastatyta progimnazija, vėliau peraugusi į gimnaziją. 1930 metais pastatyta pieno perdirbimo įmonė „Džiaugsmas“ bei linų ir medžio apdirbimo fabrikas „Linas“. 1937 metais įsteigta viešoji biblioteka.
Tuo metu mieste veikė ir sveikatos apsaugos punktas, valsčiaus savivaldybė, girininkija, policijos nuovada, paštas, smulkaus kredito bankelis, senelių ir našlaičių prieglaudos, taikos teisėjo, tardytojo ir notaro įstaigos, žemės ūkio kooperatyvas, pora vaistinių, elektrinė, 4 malūnai, 2 lentpjūvės, odos apdirbimo įmonė, daug parduotuvių.
1939 metais iš 3700 Kelmės gyventojų apie 2000 buvo žydai.
1941 metų birželio 24 dieną vokiečiai subombardavo Kelmę. Miestą sunaikino ugnis. Išliko tik bažnyčios ir keli namai pakraščiuose.
Vokiečiai sunaikino beveik visą žydų bendruomenę, daug vyrų išvežė darbams į Vokietiją. Gimnazijoje įsirengė kareivių namus. Protestantų klebonijoje atidarė parduotuvę tik vokiečių kolonistams.
1944 metais spalio 6 dieną Kelmę užėmė sovietų kariuomenė.
Knygos „Senoji Kelmė“ nuotr.
Knygoje spausdinamuose atvirukuose ir nuotraukose atgyja senoji Kelmė.