Lietuvos 100-mečio metais – po 100 eurų Naujosios Akmenės skurdžiams

Lietuvos 100-mečio metais – po 100 eurų Naujosios Akmenės skurdžiams

Lie­tu­vos 100-me­čio me­tais – po 100 eu­rų Nau­jo­sios Ak­me­nės skur­džiams

Šiais Lie­tu­vos 100-me­čio mi­nė­ji­mo me­tais skur­džiau­siems Nau­jo­sios Ak­me­nės gy­ven­to­jams pa­dė­ti iš ra­jo­no biu­dže­to ke­ti­na­ma vi­du­ti­niš­kai skir­ti maž­daug po 100 eu­rų. Tai nu­ma­ty­ta Ak­me­nės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės ta­ry­bos spren­di­mo pro­jek­te, dėl ku­rio bus bal­suo­ja­ma po ke­lių die­nų po­sė­dy­je.

Vy­tau­tas RUŠ­KYS

vytautas@skrastas.lt

Nau­jo­sios Ak­me­nės mies­to se­niū­ni­jos so­cia­li­nės pa­gal­bos tei­ki­mo so­cia­li­nės ri­zi­kos as­me­nims 2018-ųjų pro­gra­mo­je nu­ma­ty­ta 4,4 tūks­tan­čio eu­rų su­ma.

Do­ku­men­te tei­gia­ma, kad Nau­jo­jo­je Ak­me­nė­je iki 40 žmo­nių gy­ve­na ypač skur­džiai.

Daž­nas jų ne­tu­ri nuo­la­ti­nės gy­ve­na­mo­sios vie­tos, gau­na ma­žas ar­ba ne­gau­na jo­kių pa­ja­mų, ne­te­kę so­cia­li­nių įgū­džių dėl li­gos ar ydin­go gy­ve­ni­mo bū­do. Ki­tas iš­skir­ti­nis bruo­žas – šie as­me­nys yra pra­ra­dę dar­bi­nius įgū­džius ir mo­ty­va­ci­ją keis­ti sa­vo gy­ve­ni­mo bū­dą.

Prog­ra­mo­je pa­brė­žia­ma: „Iš­ryš­kė­ja so­cia­li­nės ri­zi­kos as­me­nų as­me­ny­bės deg­ra­da­vi­mas ir tai su­da­ro ypač di­de­les kliū­tis jų grą­ži­ni­mui į vi­suo­ti­nai priim­ti­nas gy­ve­ni­mo są­ly­gas. To­dėl jiems yra sun­ku su­si­ras­ti net pa­die­nius dar­bus“.

Pa­sak Nau­jo­sios Ak­me­nės se­niū­no Rim­vy­do Juo­za­pa­vi­čiaus, to­kiems žmo­nėms skir­ti pi­ni­gai dau­giau­sia sriu­bai, ku­rios die­nos po­rci­ja kai­nuo­ja maž­daug 1 eu­rą. Ta­lo­nai gau­na­mi iš se­niū­ni­jos dar­buo­to­jos, o už­val­gy­ti ei­na­ma į So­cia­li­nės ge­ro­vės ir pa­ra­mos cent­rą, ku­ris yra ne­to­li mies­to Kul­tū­ros rū­mų – ki­to­je gat­vės pu­sė­je.

Pa­gal­bos su­lau­kia­ma ne pir­mi me­tai. Per­nai skir­ta 6,5 tūks­tan­čio eu­rų. Did­es­nė su­ma to­dėl, kad tuo­met su­skai­čiuo­ta skur­džių dau­giau – 50.

„Skurs­tan­čių, gau­nan­čių pa­ra­mą mais­to pro­duk­tais žmo­nių skai­čius mies­te ma­žė­ja, bet ne­ga­li­me da­ry­ti iš­va­dos, kad jie gy­ve­na ge­riau“, – ra­šo­ma se­niū­ni­jos pa­reng­to­je pa­ra­mos pro­gra­mo­je.

Nors tarp skur­džių ne­daug pen­si­nio am­žiaus, o la­biau – dar­bin­go am­žiaus, ta­čiau da­lis nu­mi­rė. Kai ku­rie vis dėl­to su­ge­bė­jo pa­ge­rin­ti sa­vo gy­ve­ni­mą. Tad pa­ly­gin­ti su praė­ju­siais me­tais nuo­la­ti­nės gy­ve­na­mo­sios vie­tos ne­tu­rin­čių žmo­nių su­ma­žė­jo be­maž ke­tu­ris­kart.

„Šie­met ir­gi ga­lė­tu­me gau­siau pri­rink­ti žmo­nių, ku­rių pa­ja­mos ma­žos, – sa­kė R. Juo­za­pa­vi­čius. – Bet skai­čiuo­ja­me tik tuos, ku­rie ne­gau­na ab­so­liu­čiai jo­kių pa­ja­mų. Pa­vyz­džiui, kai žmo­gus at­si­du­ria ak­li­gat­vy­je, nes pa­žei­džia Dar­bo bir­žos tai­syk­les, to­dėl iš­brau­kia­mas iš be­dar­bių są­ra­šų ir ne­gau­na jo­kios so­cia­li­nės pa­šal­pos“.

Se­niū­no tei­gi­mu, sriu­bos po­rci­ja ski­ria­ma tam, kad skurs­tan­tys žmo­nės ne­tai­ky­tų­si ką pa­vog­ti ar neieš­ko­tų at­lie­kų kon­tei­ne­riuo­se mais­to li­ku­čių.

„Ne­ma­nau, kad vals­ty­bės šimt­me­čio pro­ga rei­kė­tų pa­di­din­ti pa­ra­mą skur­džiams, po ta vė­lia­va ne­rei­kė­tų iš­kel­ti vi­sų gy­ve­ni­mo iš­šū­kių, – sa­kė R. Juo­za­pa­vi­čius. – Nes ne­no­ri­me ska­tin­ti žmo­nes nau­do­tis pa­ra­ma mais­tui, nes tuo­met ima­ma pikt­nau­džiau­ti – at­lie­ka­mus pi­ni­gus pa­nau­do­ti sa­vo silp­ny­bėms“.

Pa­ra­ma skur­džiams ban­do­ma ap­sau­go­ti ki­tus mies­to gy­ven­to­jus nuo pa­vo­jų svei­ka­tai.

Juk dėl skur­daus mais­to ra­cio­no, kar­tais ir dėl ba­da­vi­mo, so­cia­li­nės ri­zi­kos as­me­nys su­ser­ga tu­ber­ku­lio­ze, tam­pa šios li­gos ži­di­niais. Ne­no­ras lai­ky­tis as­mens hi­gie­nos, ven­gi­mas svei­ka­tos pa­si­tik­ri­ni­mo su­da­ro są­ly­gas ir ki­toms li­goms plis­ti.

Se­niū­no tei­gi­mu, vi­du­ti­nė pa­ra­mos pi­ni­gais su­ma at­si­tik­ti­nai su­ta­po su iš­ki­lia vals­ty­bės da­ta – po 100.

„Jei­gu la­biau kel­si­me kar­te­lę ten­kin­ti po­rei­kius skur­džiau­siems, tai pra­ras mo­ty­va­ci­ją ki­ti ir­gi vargs­tan­tys žmo­nės, ku­rie ka­bi­na­si į gy­ve­ni­mą – o pa­no­rės ir­gi gau­ti pa­ra­mos“, – sa­kė R. Juo­za­pa­vi­čius.

Jis įsi­ti­ki­nęs, kad yra sa­vi­val­dy­bių, ku­rios ski­ria dau­giau biu­dže­ti­nių lė­šų skur­džiams, pa­vyz­džiui, kur vei­kia nak­vy­nės na­mai. To­kių steig­ti Nau­jo­jo­je Ak­me­nė­je – ne­nu­ma­ty­ta.

Au­to­riaus nuo­tr.

Nau­jo­sios Ak­me­nės se­niū­nas Rim­vy­das Juo­za­pa­vi­čius: „Prog­ra­ma ne­nu­tai­ky­ta su­ma­žin­ti skur­dą mies­te, o yra pa­sku­ti­nis šiau­das žmo­gui įsi­tver­ti – pa­val­gy­ti, gau­ti lab­da­ri­nį rū­bą, su­lauk­ti so­cia­li­nės ar psi­cho­lo­gi­nės pa­gal­bos. Kad ne­pa­si­jus­tų vi­siš­kai už­mirš­tas, ne­kil­tų pa­čių be­vil­tiš­kiau­sių min­čių“.