Legionelės karštu vandeniu „marinamos“ ir rajone

Legionelės karštu vandeniu „marinamos“ ir rajone

Le­gio­ne­lės karš­tu van­de­niu „ma­ri­na­mos“ ir ra­jo­ne

Vil­niu­je nuo le­gio­ne­lio­zės mi­rus trims žmo­nėms, karš­to van­dens sis­te­mų ter­mi­nės de­zin­fek­ci­jos ėmė­si ir ra­jo­no at­sa­kin­gos tar­ny­bos. Iš čiau­pų itin karš­tas van­duo ėmė bėg­ti jau nuo tre­čia­die­nio. Ta­čiau į šį va­jų įsi­jun­gė ne vi­si dau­gia­bu­čiai.

Lai­ma AGA­NAUS­KIE­NĖ

alaima@skrastas.lt

Pra­dė­jo ter­mi­nę de­zin­fek­ci­ją

Dau­gu­mą ra­jo­no dau­gia­bu­čių na­mų pri­žiū­rin­ti „Rad­vi­liš­kio būs­to“ bend­ro­vė pa­skel­bė, jog nuo tre­čia­die­nio dau­gia­bu­čių na­mų ad­mi­nist­ra­to­riai vi­suo­se sa­vo pri­žiū­ri­muo­se na­muo­se pa­pil­do­mai at­liks karš­to van­dens sis­te­mų „ter­mo­šo­ką“.

Pa­gal iš anks­to su­da­ry­tą gra­fi­ką dau­gia­bu­čiuo­se ėmė „lie­tis“ karš­tes­nis nei įpras­tai van­duo. Apie bū­si­mą prie­mo­nę gy­ven­to­jai bu­vo įspė­ja­mi elekt­ro­ni­niais laiš­kais, SMS ži­nu­tė­mis bei skel­bi­mų len­to­se pa­ka­bi­nus skel­bi­mus.

Pas­kelb­ta, jog dar­bų me­tu karš­to van­dens tem­pe­ra­tū­ra van­dens šil­dy­tu­ve bus pa­di­din­ta iki 65°C, var­to­to­jų čiau­puo­se – iki 60°C, jog ati­tin­ka­mai taps karš­tes­ni ir „gy­va­tu­kai“.

Gy­ven­to­jams be­li­ko at­suk­ti vi­sus čiau­pus ir po ke­lias ar ke­lio­li­ka mi­nu­čių leis­ti jais karš­tą van­de­nį.

Pa­sak spe­cia­lis­tų, tik taip ga­li­ma iš vamz­dy­nų iš­gui­ti pa­vo­jin­gą­sias le­gio­ne­les.

Pa­sak „Rad­vi­liš­kio būs­to“ di­rek­to­rės pa­va­duo­to­jos Ne­rin­gos Pau­laus­kie­nės, de­zin­fe­kuo­ti karš­to van­dens sis­te­mas vi­suo­se dau­gia­bu­čiuo­se, ku­riems yra šis van­duo tie­kia­mas cent­ra­li­zuo­tai, pla­nuo­ja­ma maž­daug per sa­vai­tę.

N. Pau­laus­kie­nės duo­me­ni­mis, pa­sku­ti­nis „ter­mo­šo­kas“ bend­ro­vės ad­mi­nist­ruo­ja­muo­se na­muo­se bu­vo at­lie­ka­mas praė­ju­sių me­tų lapk­ri­čio mė­ne­sį. Esą ši prie­mo­nė per se­zo­ną yra vyk­do­ma du kar­tus – ru­de­nį ir pa­va­sa­rį.

Anot N. Pau­laus­kie­nės, dėl vyk­do­mos prie­mo­nės gy­ven­to­jų nuo­mo­nė yra įvai­ri.

„Bū­na ir ne­sup­ran­tan­čių, kam to rei­kia, ne­no­rin­čių nu­lei­di­nė­ti karš­to van­dens. Ti­ki­mės, kad po šių­me­čių skau­džių ne­lai­mių, kai dėl le­gio­ne­lio­zės mi­rė ke­li vil­nie­čiai, su­pra­tin­gu­mo bus dau­giau, nors gy­ven­to­jams ir teks kiek dau­giau mo­kė­ti už į ka­na­li­za­ci­ją nu­leis­tą karš­tą van­de­nį“, – sa­kė N. Pau­laus­kie­nė.

Na­cio­na­li­nis vi­suo­me­nės svei­ka­tos cent­ras pa­skai­čia­vo ir pa­tei­kė skai­čius, kiek per 5 mi­nu­tes iš čiau­po iš­te­kės karš­to van­dens. Jų duo­me­ni­mis, per šį lai­ko­tar­pį ga­li bū­ti iš­leis­ta apie 40-60 lit­rų karš­to van­dens – kiek ma­žiau nei pu­sė stan­dar­ti­nės vo­nios ir tai gy­ven­to­jams kai­nuos ma­žiau nei 30 eu­ro cen­tų.

Ter­mo­šo­kas – ir įstai­go­se

Na­cio­na­li­nio vi­suo­me­nės svei­ka­tos cent­ro Rad­vi­liš­kio sky­riaus ve­dė­ja Lo­re­ta Stirb­lie­nė re­dak­ci­ją in­for­ma­vo, jog ty­ri­mai dėl le­gio­ne­lės bak­te­ri­jos ra­jo­ne ne­bu­vo at­lie­ka­mi, tik vi­soms ap­skri­ties sa­vi­val­dy­bėms bu­vo iš­siun­ti­nė­ti raš­tai, kad bū­tų at­kreip­tas dė­me­sys ir re­ko­men­duo­ta at­lik­ti karš­to van­dens sis­te­mų ter­mi­nę de­zin­fek­ci­ją.

Pa­sak L. Stirb­lie­nės, pa­gal rei­ka­la­vi­mus, van­dens tem­pe­ra­tū­rą iki rei­kia­mos rei­kia pa­kel­ti kas tris mė­ne­sius ir gy­ven­to­jai tu­ri nu­leis­ti van­de­nį.

Ve­dė­ja pa­ste­bė­jo, jog pa­sta­ro­sio­mis die­no­mis vi­suo­se dau­gia­bu­čiuo­se ėmė bėg­ti pa­ste­bi­mai karš­tes­nis van­duo, nors ne vi­si na­mai pa­te­ko į de­zin­fe­kuo­ja­mų­jų są­ra­šus.

Kol kas ne­ži­nia, kaip elg­sis gy­ve­na­mų­jų na­mų bend­ri­jos, ku­rių van­dens sis­te­mas pri­žiū­ri ne „Rad­vi­liš­kio būs­tas“. Esą jos elg­sis sa­vo nuo­žiū­ra.

UAB „Rad­vi­liš­kio ši­lu­ma“ di­rek­to­rius Pra­nas Mic­kai­tis re­dak­ci­ją in­for­ma­vo, jog bend­ro­vė nuo tre­čia­die­nio pa­kė­lė pa­duo­da­mą karš­to van­dens tem­pe­ra­tū­rą.

Bend­ro­vės dar­buo­to­jai, anot P. Mic­kai­čio, jų pri­žiū­ri­muo­se ob­jek­tuo­se (vai­kų dar­že­liuo­se, mo­kyk­lo­se) šio­mis die­no­mis taip pat at­lie­ka ter­mi­nę de­zin­fek­ci­ją.

Pa­sak P. Mic­kai­čio, gy­ven­to­jų nie­kas ne­pri­vers nu­lei­di­nė­ti bu­tuo­se van­dens, jei jie ne­no­rės, ta­čiau jie pa­tys tu­rė­tų su­pras­ti, kad ši prie­mo­nė da­ro­ma bend­ram la­bui.

Le­gio­ne­lia gen­ties bak­te­ri­jos ga­li su­kel­ti li­gą, pa­na­šią į gri­pą. Le­gio­nie­rių li­ga pa­si­reiš­kia plau­čių už­de­gi­mu. Pa­lan­kiau­sia van­dens tem­pe­ra­tū­ra le­gio­ne­lė­mis dau­gin­tis yra 25-46°C. Že­mes­nė­je nei 20°C ir aukš­tes­nė­je nei 60°C tem­pe­ra­tū­ro­je jos ne­si­dau­gi­na, bet iš­lie­ka gy­vy­bin­gos.

Le­gio­ne­lės ga­li dau­gin­tis karš­to ir šal­to van­dens sis­te­mo­se, ypač du­šo gal­vu­tė­se ar van­den­tie­kio čiau­pe, silp­nai te­kan­čia­me ar­ba vi­siš­kai sto­vin­čia­me van­de­ny­je. Gy­ven­to­jams pa­ta­ria­ma ne­leis­ti van­de­niui už­si­sto­vė­ti, kad ne­si­kaup­tų nuo­sė­dos, re­gu­lia­riai va­ly­ti du­šus, du­šų gal­vu­tes ir van­dens čiau­pus.

Au­to­rės nuo­tr.

Nors ra­jo­ne ty­ri­mai dėl le­gio­ne­lių ne­bu­vo at­lik­ti, ter­mo­šo­ku de­zin­fe­kuo­ti dau­ge­lio dau­gia­bu­čių na­mų vamz­dy­nai.