
Naujausios
Legionelės karštu vandeniu „marinamos“ ir rajone
Vilniuje nuo legioneliozės mirus trims žmonėms, karšto vandens sistemų terminės dezinfekcijos ėmėsi ir rajono atsakingos tarnybos. Iš čiaupų itin karštas vanduo ėmė bėgti jau nuo trečiadienio. Tačiau į šį vajų įsijungė ne visi daugiabučiai.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Pradėjo terminę dezinfekciją
Daugumą rajono daugiabučių namų prižiūrinti „Radviliškio būsto“ bendrovė paskelbė, jog nuo trečiadienio daugiabučių namų administratoriai visuose savo prižiūrimuose namuose papildomai atliks karšto vandens sistemų „termošoką“.
Pagal iš anksto sudarytą grafiką daugiabučiuose ėmė „lietis“ karštesnis nei įprastai vanduo. Apie būsimą priemonę gyventojai buvo įspėjami elektroniniais laiškais, SMS žinutėmis bei skelbimų lentose pakabinus skelbimus.
Paskelbta, jog darbų metu karšto vandens temperatūra vandens šildytuve bus padidinta iki 65°C, vartotojų čiaupuose – iki 60°C, jog atitinkamai taps karštesni ir „gyvatukai“.
Gyventojams beliko atsukti visus čiaupus ir po kelias ar keliolika minučių leisti jais karštą vandenį.
Pasak specialistų, tik taip galima iš vamzdynų išguiti pavojingąsias legioneles.
Pasak „Radviliškio būsto“ direktorės pavaduotojos Neringos Paulauskienės, dezinfekuoti karšto vandens sistemas visuose daugiabučiuose, kuriems yra šis vanduo tiekiamas centralizuotai, planuojama maždaug per savaitę.
N. Paulauskienės duomenimis, paskutinis „termošokas“ bendrovės administruojamuose namuose buvo atliekamas praėjusių metų lapkričio mėnesį. Esą ši priemonė per sezoną yra vykdoma du kartus – rudenį ir pavasarį.
Anot N. Paulauskienės, dėl vykdomos priemonės gyventojų nuomonė yra įvairi.
„Būna ir nesuprantančių, kam to reikia, nenorinčių nuleidinėti karšto vandens. Tikimės, kad po šiųmečių skaudžių nelaimių, kai dėl legioneliozės mirė keli vilniečiai, supratingumo bus daugiau, nors gyventojams ir teks kiek daugiau mokėti už į kanalizaciją nuleistą karštą vandenį“, – sakė N. Paulauskienė.
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras paskaičiavo ir pateikė skaičius, kiek per 5 minutes iš čiaupo ištekės karšto vandens. Jų duomenimis, per šį laikotarpį gali būti išleista apie 40-60 litrų karšto vandens – kiek mažiau nei pusė standartinės vonios ir tai gyventojams kainuos mažiau nei 30 euro centų.
Termošokas – ir įstaigose
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Radviliškio skyriaus vedėja Loreta Stirblienė redakciją informavo, jog tyrimai dėl legionelės bakterijos rajone nebuvo atliekami, tik visoms apskrities savivaldybėms buvo išsiuntinėti raštai, kad būtų atkreiptas dėmesys ir rekomenduota atlikti karšto vandens sistemų terminę dezinfekciją.
Pasak L. Stirblienės, pagal reikalavimus, vandens temperatūrą iki reikiamos reikia pakelti kas tris mėnesius ir gyventojai turi nuleisti vandenį.
Vedėja pastebėjo, jog pastarosiomis dienomis visuose daugiabučiuose ėmė bėgti pastebimai karštesnis vanduo, nors ne visi namai pateko į dezinfekuojamųjų sąrašus.
Kol kas nežinia, kaip elgsis gyvenamųjų namų bendrijos, kurių vandens sistemas prižiūri ne „Radviliškio būstas“. Esą jos elgsis savo nuožiūra.
UAB „Radviliškio šiluma“ direktorius Pranas Mickaitis redakciją informavo, jog bendrovė nuo trečiadienio pakėlė paduodamą karšto vandens temperatūrą.
Bendrovės darbuotojai, anot P. Mickaičio, jų prižiūrimuose objektuose (vaikų darželiuose, mokyklose) šiomis dienomis taip pat atlieka terminę dezinfekciją.
Pasak P. Mickaičio, gyventojų niekas neprivers nuleidinėti butuose vandens, jei jie nenorės, tačiau jie patys turėtų suprasti, kad ši priemonė daroma bendram labui.
Legionelia genties bakterijos gali sukelti ligą, panašią į gripą. Legionierių liga pasireiškia plaučių uždegimu. Palankiausia vandens temperatūra legionelėmis daugintis yra 25-46°C. Žemesnėje nei 20°C ir aukštesnėje nei 60°C temperatūroje jos nesidaugina, bet išlieka gyvybingos.
Legionelės gali daugintis karšto ir šalto vandens sistemose, ypač dušo galvutėse ar vandentiekio čiaupe, silpnai tekančiame arba visiškai stovinčiame vandenyje. Gyventojams patariama neleisti vandeniui užsistovėti, kad nesikauptų nuosėdos, reguliariai valyti dušus, dušų galvutes ir vandens čiaupus.
Autorės nuotr.
Nors rajone tyrimai dėl legionelių nebuvo atlikti, termošoku dezinfekuoti daugelio daugiabučių namų vamzdynai.