
Naujausios
Legendinio likimo kraštietė
Pakruojo Juozo Paukštelio viešosios bibliotekos renginių lankytojų balandžio 21-ąją laukia neeilinis susitikimas. Jo viešnia – kraštietė poetė, eseistė, memuarų autorė, vertėja, politinė kalinė Anastazija Kanoverskytė-Sučylienė.
Retas iš mūsų gavęs tokį sudėtingą gyvenimą, koks atiteko šiai moteriai, sugebėtų juo džiaugtis ir nenešioti savyje nuoskaudų dėl skausmingos praeities. Suvokusi, kad likimo nepasirinksi ir nepakeisi, Anastazija kantriai atlaikė jo duotus išbandymus, išlikdama ori, niekam ir niekada nenusižeminusi.
Ši ypatingos pagarbos verta moteris gimė 1925 m. sausio 6 d. Klovainių valsčiui priklausiusiame Žvirgždžiūnų vienkiemyje (dab. Pasvalio r.). 1944 m. baigė Linkuvos gimnaziją ir įstojo į Vilniaus universitetą studijuoti lietuvių kalbą ir literatūrą.
Vaikščiodama išsvajotos sostinės gatvėmis, Anastazija jautė didžiulį džiaugsmą. Juo nutarė pasidalinti su Klovainių klebonu. Parašė jam laišką, kuriame pasigyrė gyvenimu Vilniuje ir išreiškė savo nusivylimą, kad Gedimino kalne plevėsuoja ne Lietuvos Trispalvė.
Nors tai buvo asmeninis laiškas, jo turinys neliko nepastebėtas sovietų ideologų. Anastazija pateko į KGB akiratį. Jai buvo trumpai pasakyta: „[...] Tu gyvensi ir dirbsi mums“.
Čekisto šantažuojama pasirašė bendradarbiavimo su KGB pasižadėjimą, tačiau niekada šiai organizacijai nedirbo. Toks kelias merginai buvo svetimas. Reikiamu metu į nurodytą vietą ji nenunešė ir savo gyvenimo aprašymo.
1946-ųjų pavasarį, tardant Anastaziją Kanoverskytę-Sučylienę, buvo nužudytas patyręs čekistas Juozas Petkevičius, pasiuntęs į mirtį daugelį Lietuvos patriotų. Anastazija buvo įvykio liudininkė, bet nei tada, nei dabar neprisimena jo detalių – šoko metu prarado atmintį.
Merginą teisė kartu su NKVD sistemoje dirbusiais bei čekisto uniformas nešiojusiais Lietuvos patriotais. 1946 m. rugsėjo 13 d. Vilniaus karo tribunolo jai buvo paskirta mirties bausmė (vėliau TSRS karo tribunolas bausmę pakeitė 20 metų katorgos).
Keturis mėnesius Anastazija Kanoverskytė-Sučylienė išbuvo Vilniaus kalėjime, laukdama mirties nuosprendžio. Tardoma, kankinama nepalūžo – stebino dvasios stiprybe ir pasiryžimu oriai priimti mirtį.
Anastazija ne kartą yra sakiusi, kad dvasiškai stipriausia buvo laukdama sušaudymo. O trumpėjant gyvenimui skirtam laikui, nutarė su juo atsisveikinti eilėmis. Jas užrašė vos suimamu sąvaržėlės gabalėliu ant savosios kameros sienos ir pavadino „Mirtininkės testamentu“.
Parašė, negalvodama, ar kas jas perskaitys. Tiesa, pirmą kartą perskaitė pati kalėjimo sargybiniui. Vėliau šios eilės lyg malda keliavo iš lūpų į lūpas, skverbėsi pro kalėjimų ir lagerių sienas. Jomis lyg paskutine duonos riekele dalinosi kaliniai, jas kartojo einantys mirti.
Tai tik nedidelis gabalėlis iš Anastazijos Kanoverskytės Sučylienės gyvenimo.
Po Vilniaus kalėjime praleistų mėnesių ji kalėjo Norilsko, Mordovijos lageriuose. O grįžusi į Lietuvą, 1956-aisiais apsigyveno Aukštaitijos sostinėje Panevėžyje.
Dirbo buhalterijoje, kultūrinį darbą. Jai būnant Lietkoopsąjungos klubo vadove, šis tapo savotiška kultūros šventove ne tik Panevėžyje, bet ir visoje Lietuvoje. Tačiau visada atsirasdavo žmonių, kuriems nepatiko Anastazijos principingumas, reiklumas ar jos antitarybinė praeitis. Kai kas išdrįsdavo viešai ir piktai iš jos pasišaipyti. Iš vienos moters išgirdo, kad ši nesutinka būti su ja vienoje ligoninės palatoje.
Anastazija nesiskundė, kad ją skriaudė sovietinė valdžia ar jai pataikaujantieji. Visada turėjo bendraminčių ir draugų. Jos namuose Panevėžyje rinkdavosi miesto literatai, čia atšvęstas poeto Jono Strielkūno pirmosios knygelės „Raudoni šermukšniai“ pasirodymas.
Draugai pasirūpino, kad ir Anastazijos Kanoverskytės-Sučylienės veikla būtų deramai įvertinta. 2005 metais Prezidentas Valdas Adamkus jai įteikė Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžių.
O didžiausią sielos atgaivą rasdavo rašydama. Kas žino, kaip būtų susiklostęs A. Kanoverskytės-Sučylienės gyvenimas, jei ne skaudūs likimo išbandymai? Galbūt šiandien turėtume gausų literatūrinį palikimą kraunančią poetę?
Artima bičiulė, šviesaus atminimo poetė Elena Mezginaitė apie Anastaziją Kanoverskytę-Sučylienę yra pasakiusi: „Aš turėjau eiti iš paskos, kažkur toli nuo jos atsilikusi. Anastazija turėjo eiti priekyje manęs.“
Tačiau, nežiūrint sudėtingo gyvenimo, Anastazijos kūrybinis bagažas ne toks jau ir menkas. Jį sukrovė Lietuvai atgavus nepriklausomybę. Išėjo jos eilėraščių rinkinys „Tarp nakties ir dienos“ (1994), atsiminimų ir eilėraščių knyga „Tekėdama sustingo saulė“ (1995), poema vaikams „Išpuikėliai vaikai“ (1998), eilėraščių knygos „Ta giesmė neišgiedota“ (1999), „Atminties ravėjimas“ (2013), atsiminimų ir eilėraščių rinktinė „Pilnas ilgesio gyvenimas“ (2015).
Sausio pradžioje devyniasdešimt pirmuosius sutikusi ir šiuo metu Klaipėdoje gyvenanti Anastazija Kanoverskytė-Sučylienė ryžosi dar vienam iššūkiui – kelionei į širdžiai artimą Pakruojo kraštą.
Kartu su kraštiete atvyksta ir jos dukra, psichoterapeutė, Klaipėdos universiteto docentė, edukologijos mokslų daktarė, poetė Jūratė Sučylaitė. Susitikimas vyks balandžio 21-ąją Pakruojo Juozo Paukštelio viešojoje bibliotekoje. Pradžia 16 valandą.
Iš Anastazijos Kanoverskytės kūrybos
Mirtininkės testamentas
Žinau, neūkaus naktimis apuokas,
o raktų skambesys man mirtį išdainuos.
Girdžiu, šiurpiai šią naktį hienos juokias
iš mūsų tirpstančios dalužės – nežinios.
Ant veido nevirpės gelsva liepsnelė,
ir vaškas stingstančia ranka nenutekės,
nesusirinks aplink veidai išbalę,
ir motina nepasilenks užspaust akies.
Nesudrebės nei ašaros, nei maldos,
varpai kurčiu dejavimu nesusiūbuos,
tik vėjas: „Requem“, – nesusivaldęs
užtrauks graudžiai laukų žolynuose raibuos.
Šią paskutinę naktį žvaigždei krintant
ir mirčiai šliaužiant keliais pro duris,
į jūsų širdis rašau testamentą –
tegu kraujų lašais manieji žodžiai kris.
Palieku jums takelių gelsvą auksą
ir lauko šaltinėlio trykštančius perlus,
palieku (jeigu vakaro sulauksiu)
pripylus žiburių į ežerus gilius.
Palieku meilę, didelę nemarią,
kokią tik mirštanti širdis tegali jaust,
palieku vasaras skambias kaip varį
ir žemę LAISVĄ, atpirktą krauju.
Parengė Genė JUODYTĖ
Archyvo nuotr.
JAUNYSTĖ: Anastazijos Kanoverskytės-Sučylienės jaunystė prabėgo kalėjime, tremtyje.