Lauko tualetams numatytas dinozaurų likimas

Lauko tualetams numatytas dinozaurų likimas

Lau­ko tua­le­tams nu­ma­ty­tas di­no­zau­rų li­ki­mas

Eu­ro­pi­nės di­rek­ty­vos rei­ka­lau­ja iš di­des­nių Lie­tu­vos gy­ven­vie­čių iš­gui­ti lau­ko tua­le­tus, o gy­ven­to­jams su­da­ry­ti są­ly­gas pri­si­jung­ti prie cent­ra­li­zuo­tų nuo­te­kų va­ly­mo tink­lų.

Ta­čiau lau­ko bū­de­lių te­bė­ra ne tik kai­muo­se, bet ir mies­te. Ar yra vil­čių jų su­ma­žin­ti?

Lai­ma AGA­NAUS­KIE­NĖ

alaima@skrastas.lt

Už­duo­tis: ag­lo­me­ra­ci­jos – be lau­ko tua­le­tų

Lau­ko tua­le­tų tu­rė­tų ne­be­lik­ti gy­ven­vie­tė­se, ku­rio­se gy­ve­na dau­giau nei 2 tūks­tan­čiai gy­ven­to­jų. Pa­gal eu­ro­pi­nius rei­ka­la­vi­mus, jos ga­lės „puoš­ti“ tik ma­žai gy­ven­to­jų tu­rin­čias te­ri­to­ri­jas.

Di­des­nės gy­ven­vie­tės, tu­rin­čios per 2 tūks­tan­čius gy­ven­to­jų, Ap­lin­kos mi­nis­te­ri­jos yra su­skirs­ty­tos į ag­lo­me­ra­ci­jas.

Rad­vi­liš­kio ra­jo­ne į šią są­vo­ką tilp­tų Rad­vi­liš­kis, Še­du­va ir Bai­so­ga­la. Pas­ta­ro­ji „ka­bo“ ant ri­bos, ka­dan­gi šios se­niū­ni­jos gy­ven­to­jai ži­no­mi tik pa­gal 2011 me­tų gy­ven­to­jų su­ra­šy­mo duo­me­nis. Tuo­met jų su­skai­čiuo­ta be­maž 4 tūks­tan­čiai.

Pa­sak cent­ra­li­zuo­tą van­de­nį ra­jo­ne tie­kian­čios už­da­ro­sios ak­ci­nės bend­ro­vės „Rad­vi­liš­kio van­duo“ di­rek­to­riaus Egi­di­jaus Barč­kaus, ma­žė­jant gy­ven­to­jų, Bai­so­ga­la ga­li ne­be­pa­tek­ti į ag­lo­me­ra­ci­jos są­vo­ką.

Ap­lin­kos mi­nis­te­ri­jos duo­me­ni­mis, Rad­vi­liš­kio ag­lo­me­ra­ci­jo­je prie cent­ra­li­zuo­tų nuo­te­kų va­ly­mo tink­lų yra pri­si­jun­gę apie 92-95 pro­cen­tus gy­ven­to­jų, Še­du­vo­je – per 60 pro­cen­tų, Bai­so­ga­lo­je – apie 72. Mi­nis­te­ri­jos skai­čia­vi­mai at­lik­ti 2016 me­tais, tad da­bar jie ga­li skir­tis, ka­dan­gi per tą lai­ko­tar­pį ra­jo­ne tai vie­nur, tai ki­tur vy­ko van­dent­var­kos tink­lų plėt­ros dar­bai.

Tarp nu­ma­to­mų dar­bų Še­du­vo­je – eu­ro­pi­nė­mis lė­šo­mis įren­gia­mi nuo­te­kų tink­lai So­dų, Bau­kų ir Plen­to gat­vė­se. Van­den­tie­kio tink­lams šio­se gat­vė­se esą lė­šų teks nu­ma­ty­ti iš biu­dže­to.

E. Barč­kaus tei­gi­mu, ag­lo­me­ra­ci­jos ri­bos ga­li skir­tis nuo gy­ven­vie­tės ri­bų, to­dėl mi­nis­te­ri­jos ir bend­ro­vės skai­čia­vi­mai su­taps tik Sa­vi­val­dy­bei pa­tvir­ti­nus ag­lo­me­ra­ci­jų ri­bas.

„Pa­čios ge­riau­sios gy­ven­vie­tės pa­gal pri­si­jun­gi­mus – Šniū­rai­čiai, Alks­niu­piai. Ten pa­siek­ta gal ko­kie 98 pro­cen­tai pri­si­jun­gi­mų. Nep­ri­jung­ti tik ne­gy­ve­na­mi, ap­leis­ti na­mai.

Neb­lo­gi Si­dab­ra­vo, Ku­tiš­kių ro­dik­liai. Liūd­niau­sia yra su Šiau­lė­nų gy­ven­vie­te, yra kur pa­si­temp­ti Šau­ko­tui, nu­vy­lė Kar­če­mos. Kar­če­miš­kiai tu­ri su­da­rę nuo­te­kų iš­ve­ži­mo su­tar­tis ir prie tink­lų ne­si­jun­gia.

O štai Ari­mai­čių kai­mo bend­ruo­me­nės net ne­rei­kė­jo ra­gin­ti – ten pa­si­jun­gė vi­si būs­tai“, – kar­tu su di­rek­to­riu­mi skai­čiuo­ja bend­ro­vės vy­riau­sia­sis in­ži­nie­rius Min­dau­gas Gap­šys.

Vie­ni jun­gia­si, ki­ti – ne

Ra­jo­ne jau ke­lio­li­ka me­tų už eu­ro­pi­nes lė­šas klo­ja­mi nau­ji cent­ra­li­zuo­ti van­dens ir nuo­te­kų va­ly­mo tink­lai. „Rad­vi­liš­kio van­dens“ bend­ro­vės ad­mi­nist­ra­ci­ja pri­pa­žįs­ta: kai kur te­ko ne­ma­žai pa­varg­ti, įkal­bi­nė­jant gy­ven­to­jus jung­tis prie jų.

„Bel­dė­mės į kiek­vie­nus na­mus, įkal­bi­nė­jom, aiš­ki­nom. Bu­vo to­kių, ku­rie net ne­si­lei­do į kal­bas. Se­nes­ni žmo­nės tei­si­no­si, kad am­žių bai­gia nu­gy­ven­ti be tink­lų, be jų jį ir pa­baigs, dau­ge­lis nu­ro­dė ne­tu­rin­tys įsi­ren­gi­mui lė­šų.

Įkal­bi­nė­jom: įsi­ren­kit bent kra­niu­ką kie­me ir jau tu­rė­sit, kaip pri­si­leis­ti van­dens. Nuo­te­koms bent kriauk­lę pa­si­sta­ty­kit, tik pra­dė­kit ju­dė­ti. Gy­ven­to­jai ga­li jung­tis ir sa­vo jė­go­mis.

Vy­kom ir su ap­lin­ko­sau­ga, aiš­ki­nom, kad už­si­spy­ri­mas ga­li grės­ti bau­do­mis“, – dės­to M. Gap­šys.

Pa­sak jo, bend­ro­vė su­da­rė są­ly­gas už pri­jun­gi­mą su­mo­kė­ti per tam tik­rą ter­mi­ną, ta­čiau pa­ti dėl to įkliu­vo į spąs­tus – iš ke­lio­li­kos gy­ven­to­jų vis dar neat­gau­na 4,5 tūks­tan­čio eu­rų už pri­jun­gi­mo prie tink­lų (nuo skly­po ri­bos iki na­mo) dar­bus.

Anot M. Gap­šio, mies­te to­kių pro­ble­mų ne­bu­vo, gal tik su Ka­pų gat­vės dau­gia­bu­čiais. Esą re­zul­ta­tus ra­jo­ne blo­gi­na kai­mai.

„Kai už 2007-2013 me­tais vyk­dy­tus eu­ro­pi­nius pro­jek­tus ir per ma­žus pri­si­jun­gi­mus ne vie­nam ra­jo­nui pra­dė­ta gra­sin­ti mi­li­jo­ni­nė­mis bau­do­mis, mes to iš­ven­gė­me, kai dėl gy­ven­to­jų su­ma­žė­ji­mo bu­vo pa­da­ry­tos skai­čia­vi­mo ko­rek­ci­jos“, – tei­gė M. Gap­šys.

Pa­gal 2014-2020 me­tų pro­gra­mą, lais­viems skly­pams ar­ba ne­gy­ve­na­miems na­mams gy­ven­vie­tė­se rei­kia pri­si­jun­gi­mo taš­kų ne­sta­ty­ti.

Tai ga­li pa­ge­rin­ti pri­si­jun­gi­mo ro­dik­lius, ta­čiau van­dens tie­kė­jai ne­ri­mau­ja – kas bus, kai po ke­le­rių me­tų čia ap­si­gy­vens žmo­nės? Juk nuo pa­raiš­kos pa­tei­ki­mo iki pro­jek­to įgy­ven­di­ni­mo paei­na 3-4 me­tai.

Ta­da tiems gy­ven­to­jams rei­kės įreng­ti pri­si­jun­gi­mo taš­kus, o įren­gi­mo kai­ną teks įkal­ku­liuo­ti į van­dens kai­ną? Eu­ro­pi­niai pi­ni­gai bus tau­po­mi, o vė­liau pa­pil­do­mos są­nau­dos kris ant var­to­to­jų pe­čių?

M. Gap­šys svars­to: kad to ne­bū­tų, Vy­riau­sy­bė tu­rė­tų nu­sta­ty­ti lė­šų fon­dą, ku­riuo bū­tų ga­li­ma nau­do­ti šiais at­ve­jais.

Nuo­te­kų iš­ve­ži­mas: kai kas – tik kar­tą per me­tus

Iki 2022 me­tų ag­lo­me­ra­ci­jo­se ne­be­ga­li lik­ti lau­ko tua­le­tų. Ma­žes­nėms gy­ven­vie­tėms tai kol kas ne­gre­sia.

Pa­sak M. Gap­šio, mies­te prie tink­lų ne­pri­si­jun­gę gy­ven­to­jai nau­do­ja­si iš­sė­mi­mo re­zer­vua­rais, kai kur yra įreng­tos in­di­vi­dua­lios nuo­te­kų va­lyk­los.

Su bend­ro­ve gy­ven­to­jai yra su­da­rę apie 2 tūks­tan­čius su­tar­čių dėl nuo­te­kų iš­ve­ži­mo, bet kai ku­rios su­tar­tys esą yra su­da­ry­tos tik dėl akių. Pa­sak M. Gap­šio, yra gy­ven­to­jų, ku­rie ase­ni­za­ci­nę ma­ši­ną už­si­sa­ko vos kar­tą per me­tus ar net dve­jus, tad ky­la klau­si­mas – kur pa­ten­ka jų nuo­te­kos?

Ne­se­niai ra­jo­no Ta­ry­ba pa­di­di­no ko­ne de­šim­čia eu­rų di­des­nes nuo­te­kų iš­ve­ži­mo kai­nas. Ar ne­su­re­tins tai iš­kvie­ti­mų dar la­biau?

„Kas ve­žė nuo­te­kas re­gu­lia­riai, tas jas ir veš. O įkai­nius pri­va­lė­jo­me pa­di­din­ti, ka­dan­gi dir­bo­me nuo­sto­lin­gai ir nuo­sto­liai au­go ap­si­ver­tus nuo­te­kų iš­ve­ži­mo sche­mai – anks­čiau 80 pro­cen­tų nuo­te­kų vež­da­vom mies­te, li­ku­sias – kai­me, o da­bar – at­virkš­čiai. Ten­ka pa­siek­ti ato­kiau­sius ra­jo­no kam­pe­lius – Žei­mius, Pa­pu­šy­nį, Po­le­kė­lę, tad ir są­nau­dos au­ga, o įkai­niai ne­si­kei­tė sep­ty­ne­rius me­tus“, – aiš­ki­no M. Gap­šys.

Są­nau­das bend­ro­vė pla­nuo­ja su­ma­žin­ti įsi­gi­ju­si nau­ją, tal­pes­nę ase­ni­za­ci­nę ma­ši­ną.

M. Gap­šio tei­gi­mu, lau­ko tua­le­tų bend­ro­vės spe­cia­lis­tai ne­nu­vers ir jų ne­skai­čiuos, ta­čiau rei­ka­la­vi­mus teks pra­dė­ti vyk­dy­ti, ka­dan­gi už ne­vyk­dy­tą grės ir pi­ni­gi­nės san­kci­jos. Į šį pro­ce­są teks įsi­jung­ti ap­lin­ko­sau­gi­nin­kams, ki­toms ins­ti­tu­ci­joms.

Au­to­rės nuo­tr.

Eu­ro­pos rei­ka­la­vi­mas: lau­ko tua­le­tų tu­ri ne­be­lik­ti. Ar pa­vyks lie­tu­viams tai įgy­ven­din­ti?

UAB „Rad­vi­liš­kio van­duo“ vy­riau­sia­sis in­ži­nie­rius Min­dau­gas Gap­šys: „Lau­ko tua­le­tų mes ne­skai­čiuo­si­me ir jų ne­nu­ver­si­me, ta­čiau rei­ka­la­vi­mus teks vyk­dy­ti, no­rint iš­veng­ti san­kci­jų“.