
Naujausios
Lauko tualetams numatytas dinozaurų likimas
Europinės direktyvos reikalauja iš didesnių Lietuvos gyvenviečių išguiti lauko tualetus, o gyventojams sudaryti sąlygas prisijungti prie centralizuotų nuotekų valymo tinklų.
Tačiau lauko būdelių tebėra ne tik kaimuose, bet ir mieste. Ar yra vilčių jų sumažinti?
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Užduotis: aglomeracijos – be lauko tualetų
Lauko tualetų turėtų nebelikti gyvenvietėse, kuriose gyvena daugiau nei 2 tūkstančiai gyventojų. Pagal europinius reikalavimus, jos galės „puošti“ tik mažai gyventojų turinčias teritorijas.
Didesnės gyvenvietės, turinčios per 2 tūkstančius gyventojų, Aplinkos ministerijos yra suskirstytos į aglomeracijas.
Radviliškio rajone į šią sąvoką tilptų Radviliškis, Šeduva ir Baisogala. Pastaroji „kabo“ ant ribos, kadangi šios seniūnijos gyventojai žinomi tik pagal 2011 metų gyventojų surašymo duomenis. Tuomet jų suskaičiuota bemaž 4 tūkstančiai.
Pasak centralizuotą vandenį rajone tiekiančios uždarosios akcinės bendrovės „Radviliškio vanduo“ direktoriaus Egidijaus Barčkaus, mažėjant gyventojų, Baisogala gali nebepatekti į aglomeracijos sąvoką.
Aplinkos ministerijos duomenimis, Radviliškio aglomeracijoje prie centralizuotų nuotekų valymo tinklų yra prisijungę apie 92-95 procentus gyventojų, Šeduvoje – per 60 procentų, Baisogaloje – apie 72. Ministerijos skaičiavimai atlikti 2016 metais, tad dabar jie gali skirtis, kadangi per tą laikotarpį rajone tai vienur, tai kitur vyko vandentvarkos tinklų plėtros darbai.
Tarp numatomų darbų Šeduvoje – europinėmis lėšomis įrengiami nuotekų tinklai Sodų, Baukų ir Plento gatvėse. Vandentiekio tinklams šiose gatvėse esą lėšų teks numatyti iš biudžeto.
E. Barčkaus teigimu, aglomeracijos ribos gali skirtis nuo gyvenvietės ribų, todėl ministerijos ir bendrovės skaičiavimai sutaps tik Savivaldybei patvirtinus aglomeracijų ribas.
„Pačios geriausios gyvenvietės pagal prisijungimus – Šniūraičiai, Alksniupiai. Ten pasiekta gal kokie 98 procentai prisijungimų. Neprijungti tik negyvenami, apleisti namai.
Neblogi Sidabravo, Kutiškių rodikliai. Liūdniausia yra su Šiaulėnų gyvenviete, yra kur pasitempti Šaukotui, nuvylė Karčemos. Karčemiškiai turi sudarę nuotekų išvežimo sutartis ir prie tinklų nesijungia.
O štai Arimaičių kaimo bendruomenės net nereikėjo raginti – ten pasijungė visi būstai“, – kartu su direktoriumi skaičiuoja bendrovės vyriausiasis inžinierius Mindaugas Gapšys.
Vieni jungiasi, kiti – ne
Rajone jau keliolika metų už europines lėšas klojami nauji centralizuoti vandens ir nuotekų valymo tinklai. „Radviliškio vandens“ bendrovės administracija pripažįsta: kai kur teko nemažai pavargti, įkalbinėjant gyventojus jungtis prie jų.
„Beldėmės į kiekvienus namus, įkalbinėjom, aiškinom. Buvo tokių, kurie net nesileido į kalbas. Senesni žmonės teisinosi, kad amžių baigia nugyventi be tinklų, be jų jį ir pabaigs, daugelis nurodė neturintys įsirengimui lėšų.
Įkalbinėjom: įsirenkit bent kraniuką kieme ir jau turėsit, kaip prisileisti vandens. Nuotekoms bent kriauklę pasistatykit, tik pradėkit judėti. Gyventojai gali jungtis ir savo jėgomis.
Vykom ir su aplinkosauga, aiškinom, kad užsispyrimas gali grėsti baudomis“, – dėsto M. Gapšys.
Pasak jo, bendrovė sudarė sąlygas už prijungimą sumokėti per tam tikrą terminą, tačiau pati dėl to įkliuvo į spąstus – iš keliolikos gyventojų vis dar neatgauna 4,5 tūkstančio eurų už prijungimo prie tinklų (nuo sklypo ribos iki namo) darbus.
Anot M. Gapšio, mieste tokių problemų nebuvo, gal tik su Kapų gatvės daugiabučiais. Esą rezultatus rajone blogina kaimai.
„Kai už 2007-2013 metais vykdytus europinius projektus ir per mažus prisijungimus ne vienam rajonui pradėta grasinti milijoninėmis baudomis, mes to išvengėme, kai dėl gyventojų sumažėjimo buvo padarytos skaičiavimo korekcijos“, – teigė M. Gapšys.
Pagal 2014-2020 metų programą, laisviems sklypams arba negyvenamiems namams gyvenvietėse reikia prisijungimo taškų nestatyti.
Tai gali pagerinti prisijungimo rodiklius, tačiau vandens tiekėjai nerimauja – kas bus, kai po kelerių metų čia apsigyvens žmonės? Juk nuo paraiškos pateikimo iki projekto įgyvendinimo paeina 3-4 metai.
Tada tiems gyventojams reikės įrengti prisijungimo taškus, o įrengimo kainą teks įkalkuliuoti į vandens kainą? Europiniai pinigai bus taupomi, o vėliau papildomos sąnaudos kris ant vartotojų pečių?
M. Gapšys svarsto: kad to nebūtų, Vyriausybė turėtų nustatyti lėšų fondą, kuriuo būtų galima naudoti šiais atvejais.
Nuotekų išvežimas: kai kas – tik kartą per metus
Iki 2022 metų aglomeracijose nebegali likti lauko tualetų. Mažesnėms gyvenvietėms tai kol kas negresia.
Pasak M. Gapšio, mieste prie tinklų neprisijungę gyventojai naudojasi išsėmimo rezervuarais, kai kur yra įrengtos individualios nuotekų valyklos.
Su bendrove gyventojai yra sudarę apie 2 tūkstančius sutarčių dėl nuotekų išvežimo, bet kai kurios sutartys esą yra sudarytos tik dėl akių. Pasak M. Gapšio, yra gyventojų, kurie asenizacinę mašiną užsisako vos kartą per metus ar net dvejus, tad kyla klausimas – kur patenka jų nuotekos?
Neseniai rajono Taryba padidino kone dešimčia eurų didesnes nuotekų išvežimo kainas. Ar nesuretins tai iškvietimų dar labiau?
„Kas vežė nuotekas reguliariai, tas jas ir veš. O įkainius privalėjome padidinti, kadangi dirbome nuostolingai ir nuostoliai augo apsivertus nuotekų išvežimo schemai – anksčiau 80 procentų nuotekų veždavom mieste, likusias – kaime, o dabar – atvirkščiai. Tenka pasiekti atokiausius rajono kampelius – Žeimius, Papušynį, Polekėlę, tad ir sąnaudos auga, o įkainiai nesikeitė septynerius metus“, – aiškino M. Gapšys.
Sąnaudas bendrovė planuoja sumažinti įsigijusi naują, talpesnę asenizacinę mašiną.
M. Gapšio teigimu, lauko tualetų bendrovės specialistai nenuvers ir jų neskaičiuos, tačiau reikalavimus teks pradėti vykdyti, kadangi už nevykdytą grės ir piniginės sankcijos. Į šį procesą teks įsijungti aplinkosaugininkams, kitoms institucijoms.
Autorės nuotr.
Europos reikalavimas: lauko tualetų turi nebelikti. Ar pavyks lietuviams tai įgyvendinti?
UAB „Radviliškio vanduo“ vyriausiasis inžinierius Mindaugas Gapšys: „Lauko tualetų mes neskaičiuosime ir jų nenuversime, tačiau reikalavimus teks vykdyti, norint išvengti sankcijų“.