Lauko galerija – pakraščiuose atsidūrusiam menui

Asmeninė nuotr.
Jurgita ir Andrius Seselskai, lauko galerijos atidarymą surengę tik sau perkirpo ir juostelę.
Kelmės miesto pakraštyje, ant mažyčio upeliuko – Vilbėno intako, įkurta lauko galerija, kurioje šiuo metu eksponuojami devynioliktojo amžiaus olandų tapytojo Vincento van Gogo kūriniai.
Tai kelmiškio dailininko Andriaus Seselsko šeimos ilgai puoselėta ir įgyvendinta svajonė. O atoki vieta, netoli dailininko namų, simbolizuoja meno, atsidūrusio pakraščiuose, padėtį.

Užkoduota su menininko dalia susijusių prasmių

Lauko galeriją Seselskai pavadino AJJU. Tai pirmosios Andriaus, jo žmonos Jurgitos, sūnaus Jono ir dukros Urtės vardų raidės. Kol įkūrė galeriją, plušėjo visi kartu. Todėl ir pavadinime negalima praleisti nė vieno vardo. Kas virino metalo konstrukcijas, kas piešė ant galerijos sienų, kas rūpinosi eksponatais ir atliko kitus organizacinius darbus.

Galeriją atidarė tik dailininko šeima. Be jokių kviestinių svečių. Tačiau buvo visi objekto atidarymui būdingi elementai. Vaišės. Pasidalijimas įspūdžiais. Perkirpta net juostelė.

Gal būt vėliau, kai baigsis ar sušvelnės pandemija, bus surengtas ir viešas lauko galerijos atidarymas visuomenei. Andrius sako, jog tai bus jaukus, šeimyniškas suėjimas, tarsi atvažiavus pas tėvus ar pas senelius.

Tačiau pirmasis galerijos atidarymas be žmonių taip pat turi simbolinės prasmės. Akcentuoja menininko vienišumą šiame praktiškame pasaulyje.

Galerija ir be pristatymo visuomenei jau veikia. Prie keisto, iki šiol niekur neregėto objekto sustoja vis daugiau vietos žmonių ir pro šalį važiuojančiųjų.

Eksponuojamas Vincento van Gogo menas

Pirmojoje parodoje eksponuojama dešimt žymaus pasaulinio lygio olandų dailininko Vincento van Gogo darbų reprodukcijų. Šis dailininkas pasirinktas taip pat simboliškai.

„Šiandien Vicentą van Gogą žino visas pasaulis. Už jo paveikslus moka milijonus. O tuo metu, kai gyveno, buvo vargšų vargšas. Tekdavo rinktis, ką pirkti – duoną ar dažus paveikslams“, – apie dramatišką garsaus menininko likimą pasakoja Andrius Seselskas.

Dėl to, kad menininkai visais laikais atsiduria gyvenimo pakraščiuose ar visuomenės paraštėse, dailininkas nieko nekaltina. Sako, jog tai natūralus dalykas, nes žmonėms pirmiausia rūpi praktiškieji dalykai.

Galerijos įkūrėjai sako jau turį keletą parodų į priekį. Pranešta Dailininkų sąjungai apie galimybę eksponuoti savo darbus. Ateityje A. Seselskas eksponuos ir savo piešinius.

Žaliuos ir ąžuolai

Miesto pakraštyje namelį įsigiję ir restauravę Seselskai galeriją įkūrė Kelmės seniūnijos žemėje. Niekam nereikalingoje pievoje, miesto seniūnas Romas Atkočaitis leido pasodinti ąžuoliukų. Kol kas šeima pasodino dešimt medelių. Šalia šio jauno ąžuolyno, tiesiog ant mažyčio upeliuko, padarius apvalų tiltelį, sumontuota ir lauko galerija.

Lauko galerijai Seselskai panaudojo metalo konstrukcijas. Jos tinkamiausios lauko sąlygoms.

Galerijos įkūrėjai turi idėjų ateityje dar daug ką tobulinti. Nori išvalyti ir pagilinti upelį. Padaryti patogesnį priėjimą prie galerijos, įrengti apšvietimą, vaizdo kamerą.

„Prie galerijos dabar stabteli vienas automobilis po kito. Manau, jog tai tikri meno entuziastai. Jie nepatingi atvažiuoti ir į miesto pakraštį. Kad pažiūrėtų parodą jiems nereikia išgrįsti šaligatvio. Jie nebijo, kad gali įsisiurbti erkė. Tokie galerijos lankytojai patys tikriausi meno gerbėjai. Jų labiausiai ir laukiam“, – sako Andrius.

Jo šeimos įkurta galerija ir ąžuolai simbolizuos šeimos tvirtybę ir stiprybę. Tai ypač svarbu šiomis dienomis, kai stengiamasi sukurti naują šeimos sampratą.

„Aš nesmerkiu tų, kurie pasisako už kitokią šeimą, – tvirtina A. Seselskas. – Keletą tokių asmeniškai pažįstu. Jie – puikūs žmonės. Tačiau pats esu už tradicinę šeimą. Tą atvirai deklaruoju, nes manau, jog stipri tradicinė šeima gali atnešti daugiau naudos Lietuvai.“

Įkurdami 24 valandas per parą veiksiančią galeriją Seselskai neprašė niekieno paramos ir pagalbos. Sužinoję apie unikalios idėjos įgyvendinimą, šiek tiek parėmė tik Rotary klubas ir Kelmės miesto seniūnija.