
Naujausios
Laisvės kovų dalyvio pėdsakas – ir Minaičiuose
Trečiadienį Lietuva atsisveikino su 96-erių metų Laisvės kovų dalyviu, Vyčio Kryžiaus Ordino kavalieriumi Vytautu Balsiu-Uosiu.
Radviliškiečiai jį prisimins kartu su kitais garbiais svečiais, šių metų vasario 15-ąją atvykusiais į Minaičius, minint Lietuvos valstybės atkūrimo dienos ir Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio tarybos 1949 metų vasario 16 d. deklaracijos paskelbimo 70-ąsias metines.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Kvietė lietuvius būti vieningais
Šių metų vasario 15-ą dieną Minaičiuose vykusiame iškilmingame minėjime V. Balsys-Uosis kalbėjo Lietuvos partizanų vardu.
Trumpai prisiminęs nuolatines ilgametes šalies kovas už laisvę ir nepriklausomybę, svečias pasidalijo atsiminimais ir apie partizanines lietuvių kovas bei istorinį įvykį, kai Radviliškio rajone, Minaičiuose, buvo pasirašyta Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio tarybos deklaracija.
V. Balsys-Uosis priminė, jog šią istorinę deklaraciją pasirašė į Minaičius suvažiavę aštuonių Lietuvos partizanų apygardų vadai, tarp jų – ir partizanų vadas generolas Jonas Žemaitis-Vytautas, kurį 2009 metais Seimas pripažino Lietuvos valstybės vadovu, faktiškai vykdžiusiu Lietuvos Respublikos Prezidento pareigas TSRS okupacijos metais.
„Nesuprantu, kodėl iki šiol mūsų įstaigų kabinetuose tarp iškabintų prezidentų portretų neatsiranda vietos generolui Jonui Žemaičiui-Vytautui“, – renginyje stebėjosi V. Balsys-Uosis, tuo pačiu pasidžiaugęs, jog Lietuva yra NATO narė, kad atkurta privaloma karių tarnyba.
V. Balsys-Uosis kvietė lietuvius būti vieningus. Jis Minaičiuose kartu su kitais renginyje dalyvavusiais partizanais ir svečiais įžiebė vienybės laužą.
Kovotojas už Lietuvos laisvę
V. Balsys-Uosis gimė 1923 metais Kluoniškių kaime, Kauno apskrityje.
21-erių metų jis gavo šaukimą į sovietinę armiją, tačiau pasirinko partizano dalią ir 1945 metų žiemą jau praleido bunkeriuose.
Partizanavo Kazlų Rūdos miškuose, buvusio Lietuvos kariuomenės puskarininkio Jono Misevičiaus būryje. 1944-1948 metais buvo Tauro apygardos partizanas, 1945 metais sunkiai sužeistas Žiemkelio kautynėse.
1948 metais buvo suimtas ir nuteistas 10 metų pataisos darbų lagerio, o po septynerių metų ištremtas į Kazachijos SSR. Grįžęs iš tremties, V. Balsys-Uosis apsigyveno Kaune.
2000 metais V. Balsys-Uosis buvo apdovanotas Vyčio Kryžiaus ordino Karininko kryžiumi.
2003 metais Kauno įgulos karininkų ramovėje vykusiame visų Lietuvos partizanų suvažiavime V.Balsys buvo paskirtas Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio štabo vadovu.
2018 metais jis kartu su kitais partizanais apdovanotas Laisvės premija.
Autorės nuotr.
Vasario 15 dieną Minaičiuose surengtame iškilmingame minėjime partizanų vardu kalbėjęs Vytautas Balsys-Uosis kvietė lietuvius būti vieningus ir įžiebė vienybės laužą.