
Naujausios
Laisvė paskatino burtis
Jau keturi dešimtmečiai Bazilionuose gyvenantis tremtinių sūnus Vytautas Julius Radžvilas aktyviai dalyvavo Sąjūdžio veikloje, rinko ir vežė aukas Lietuvos Aukščiausios Tarybos gynėjams, 1991 metų sausio 13-osios naktį ir pats buvo prie Parlamento rūmų.
Kai, Lietuvai atgavus Nepriklausomybę, senosios tvarkos nebeliko, o nauja dar nebuvo sukurta, būrelis aktyviausių bazilioniškių pono Vytauto prašė : „Viskas pakriko. Reikia kurti bendruomenę. Eik vadovauti.“
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Padėka už rūpestį
Šią savaitę vykusiame seniūnaičių susitikime su Šiaulių rajono vadovais Bazilionų seniūnaičiui ir bendruomenės pirmininkui Vytautui Juliui Radžvilui įteikta padėka. Jau trylika metų pono Vytauto ir jo žmonos Janinos rūpesčiu Bazilionuose išsprendžiama daug problemų.
Jų šeima be jokio užmokesčio išaugina gėlių daigus, kuriais išpuošia Bazilionų miestelio viešąsias erdves.
Įrengta šarvojimo salė, iš kurios į paskutinę kelionę jau palydėta apie šimtas žmonių.
Parašius projektą ir gavus lėšų, nupirkti baldai bendruomenės patalpoms, kurios gautos pagal panaudos sutartį iš kultūros centro.
Kai prieš keletą metų bažnyčios remontui pritrūko skirtų lėšų, aktyvi Bazilionų bendruomenė suaukojo trūkstamą dalį ir patys vietos vyrai, pasilipę ant kopėčių, baigė dažyti miestelio šventovę.
Asociacija „Bazilionų miestelio bendruomenė“ kaip partneris dalyvavo rengiant kultūros namų remonto projektą ir remontuojant.
Naujos tradicijos
Naujieji laikai į Bazilionus atnešė ir naujas tradicijas. Tiksliau sakant pati bendruomenė pasirinko, ką svarbiausia švęsti ir kaip švęsti.
Pati masiškiausia ir svarbiausia miestelio šventė – Liepos šeštoji – Valstybės diena. Bazilioniškiai gieda "Tautinę giesmę". Kasmet sugalvojama vis įdomesnių pramogų: demonstruojamos šuniukų mados, vežiojama žirgais, spektaklius rodo teatrai.
Rugpjūtį bazilioniškiai švenčia Atsimainymo atlaidus. Per visas šventes vaišinamasi sriuba arba koše.
Aktyviausieji bendruomenės nariai paskatinami ekskursijomis į Karklės festivalį, Zarasus, Birštoną ir kitus kraštus.
Bendruomenei priklauso apie 70 žmonių. Stiprus branduolys, nes miestelyje šiuo metu beliko apie 350 gyventojų. Vadinasi, kas penktas priklauso bendruomenei. Miestelio gatvės turi savo seniūnus.
Jei kurią šeimą ištinka nelaimė, jie renka aukas, kad galėtų pagelbėti.
Kai nuvykome į Bazilionus, V. J. Radžvilas ir jo žmona Janina taip pat darbavosi bendruomenėje. Plušėjo dar vienas kitas žmogus. Remontavo patalpas auksarankių, pinančių įvairiausias grožybes iš šiaudelių, užsiėmimams.
Tačiau bendruomenės pirmininkas neskuba sau prisiimti visų nuopelnų: „Vienas tiek nenuveikčiau, jeigu Bazilionuose nebūtų gerų, darbščių, supratingų žmonių.
Pavyzdžiui net devynerius metus bendruomenės šarvojimo salę prižiūrėjo Veronika Maračiauskienė. Nelengva buvo. Vandens reikėdavo prisinešti iš šulinio. Dabar prižiūri kita moteris.
Bendruomenės branduolį sudaro daug šviesuolių – mokytojų, vaistininkų ir kitų profesijų išsilavinusių žmonių, kurie turi daug įdomių minčių ir gerų idėjų.
Seniūnija atveža geros žemės gėlynams. Ir šitas linoleumas, kuriuo ištiesime „šiaudinukių“ patalpas parūpintas Bubių seniūno Vytauto Slabio. Neabejingi bendruomenės poreikiams ir rajono vadovai.“
Padeda inžinieriaus profesija
V. J. Radžvilo profesija inžinierius-mechanikas. Šie gebėjimai bendruomenėje padeda išspręsti daug praktinių problemų. Kai būrelis Bazilionų aktyvistų stūmė jį į bendruomenės pirmininko postą, įvertino ir tai, kad vairuoja automobilį, bus lengviau sutvarkyti daugybę reikalų.
Gera, praktiška profesija visais laikais poną Vytautą gelbėjo nuo nedarbo. Keletą metų darbavosi Šiaulių televizorių gamykloje. Karjera čia baigėsi, kai paaiškėjo, jog jis tremtinių sūnus. Tuomet pasirinko ramesnį užutekį kaime, įsidarbino inžinieriumi-mechaniku kolūkyje. 1976 metais atsikraustė į Bazilionus. Čia pritapo.
Iširus kolūkiui, buvo pakviestas darbuotis seniūnijos žemėtvarkininku. Tapęs pensininku taip pat nestokoja visuomeninio darbo. Būna sunkių dienų. Bet viską atperka jausmas, jog esi reikalingas.
Darbštumą, sumanumą, tvarkingumą, pareigos ir pilietiškumo jausmus ponas Vytautas, matyt, bus paveldėjęs iš savo tėvų.
Už tai, kad turėdami darbštaus, šviesaus ir tvarkingo lietuvio mentalitetą jie geriau gyveno ir rūpinosi savo tautos likimu, 1948 metais buvo ištremti. Sibire išbuvo iki 1957 metų.
„Mane išgelbėjo širma kumelė, – skaudžius vaikystės metus prisimena V.J. Radžvilas. – Ji savo kanopa man praskėlė kaktą. Kai atvyko išvežti tėvų, mano galva buvo subintuota. Tėvai prašė, kad mane paliktų, neatlaikysiu ilgos kelionės. Trėmimo organizatoriams manęs pagailo. Paliko. Tuos metus mane augino tėvo sesuo Antanina Radžvilaitė.“
Genuose užsifiksavęs laisvės troškimas tarsi krioklys prasiveržė Lietuvoje prasidėjus Sąjūdžiui. Ponas Vytautas dalyvavo siunčiant telegramas M. Gorbačiovui, renkant aukas Lietuvos Parlamento gynėjams. Lietuviai jau tuomet parodė pirmuosius bendruomeniškumo bruožus, kai dėl bendro reikalo – Lietuvos laisvės – visi laikėsi lyg vienas kumštis.
1991 – ųjų Sausio 13 -ąją J. ir V. J. Radžvilos buvo prie Parlamento. Tą dieną nuvažiavo aplankyti Vilniuje studijuojančios dukros Solveigos. Sutiko ją būtent prie Parlamento rūmų, didžiulėje žmonių jūroje. Šiandien visos trys Radžvilų dukros gyvena Vilniuje. Nė viena neišvažiavo iš Lietuvos. Čia auga ir šeši jų anūkai.
Autorės nuotr.
Bazilionų miestelio bendruomenės pirmininkas Vytautas Julius Radžvilas didžiuojasi, jog miestelyje dar gyvena nemažai šviesių, išsilavinusių žmonių, nors kai kurios sodybos tuštėja.
klfo_Bazilionai_Radzvilas_RM
Bendruomenės nuotr.
Bazilionų miestelio šventėse akcentuojamas tautiškumas.
klfo_Bazilionai_sventes_RM
Bazilionų vidurinę mokyklą baigęs Lietuvos Sąjūdžio įkvėpėjas ir metraštininkas, Nepriklausomybės akto signataras Romualdas Ozolas iškovojo, kad Bazilionuose liktų vidurinė mokykla, nors aukštesnės jos klasės jau priklauso Gruzdžių gimnazijai. Tačiau pirmokų kasmet ateina vis mažiau.
klfo_Bazilionai_mokykla