Laiškai mokyklai

Laiškai mokyklai

Laiškai mokyklai

Į 195 -erių metų Kolainių mokyklos jubiliejų praėjusį šeštadienį rinkosi ir pėsti, ir važiuoti. Senai garbingai mokyklai buvę mokiniai, mokytojai rašė ir skaitė laiškus, kuriuose dėkojo už suteiktas žinias, šviesius prisiminimus.

Dalia KARPAVIČIENĖ

daliak@skrastas.lt

Garbinga istorija

Praėjęs šeštadienis į Kolainių mokyklos šventę atvykusiems svečiams ir namiškiams nepagailėjo gero oro.

Priešais mokyklos pastatą įsitaisė Metraštininkas, šalia mažieji kolainiškiai rašė laiškus. Pašto berniukas, labai stebėdamasis, vis nešė naujus laiškelius Metraštininkui.

Būta laiškelių, ir į praeitį nukėlusių, nes 195-erių metų Kolainių mokyklos istorija – garbinga ir turtinga.

Kolainiai žinomi jau nuo Lietuvos didžiosios kunigaikštystės laikų. Vėlesniais metais, 1740-aisiais, Kolainių dvarą paveldėjęs Žemaičių raštininkas Jonas Adamkavičius pastatė bažnyčią. 1750 metais, J. Adamkavičius su žmona, nesulaukę palikuonių, visą dvaro žemę su aplinkiniais kaimais, užrašė vienuoliams karmelitams, įsteigė vienuolyną, pastatė jam pastatą.

1817 metais Kolainių karmelitų vienuolyno kieme iškilo medinis namas, kuriame tų pačių metų rugsėjo 29 dieną buvo iškilmingai atidaryta trijų klasių apskrities mokykla. 1828-1831 metais mokykla turėjo gimnazijos teises, ją lankė nemažai mokinių. Vyskupas Motiejus Valančius nurodo, jog vienu metu mokinių skaičius Kolainiuose buvo pasiekęs 300.

Be privalomųjų dalykų buvo mokoma fechtuotis, šokti ir muzikos. Pirmasis mokyklos vedėjas buvo Leonardas Poročka. Kolainiuose mokytojavęs Jaronimas Stanevičius buvo paruošęs lietuvišką aritmetikos vadovėlį, tačiau caro cenzūra jo nepatvirtino neva dėl mokslo reikalams naudojamos žemos kultūros provincijos tarmės. Ta pati caro valdžia, bausdama Kolainių moksleivius, prisidėjusius prie 1831 metų sukilimo, 1835 metų gruodį mokyklą uždarė.

1864 metais buvo atidaryta vienklasė, nuo 1915 metų veikė dviklasė, 1952-aisiais įkurta vienkomplektė lietuvių pradinė mokykla. 1950-aisiais Kolainių mokykla tapo septynmete, 1962-aisiais – aštuonmete, 1987 metais – devynmete. Nuo 1999-ųjų – dešimtmetė. 2002-aisiais mokykloje įkurta priešmokyklinė grupė.

Kolainių pagrindinėje mokykloje šiais mokslo metais dirbo 19 mokytojų, mokėsi 59 mokiniai. Nuo 2003-ųjų mokymo ir ugdymo įstaigai vadovauja Gintaras Baškys – tik vienuoliktasis direktorius per ilgą, 195-erių metų mokyklos gyvavimo istoriją.

Mąstyti, ieškoti ir tikėti

Laiškus mokyklai skaitė, prisiminimais dalijosi ne vienas šventės dalyvis.

Kolainių pagrindinės mokyklos direktorius Gintaras Baškys su mokykla pažįstamas ketvirtį amžiaus.

Direktorius teigė pirmiausia norintis mokyklai padėkoti. Todėl ir parašęs laišką. Gal ne vien mokyklai, o visiems, kurie mokyklą mylėjo ir myli? Tvirtino esą sunku išsakyti, ką jaučiąs kiekvieną kartą galvodamas apie mokyklą. Išliko daug prisiminimų: gerų ir blogų, jaudinamų, graudinamų ir juokingų. G. Baškys teigė, jog kas kartą į mokyklą atėjusį jį apgaubia neapsakoma, rodos, amžina ramybė. Joje negalima piktai galvoti, prarasti tikėjimo, laisvos minties.

„Mokykla, tu mokai skaityti, rašyti, bet svarbiausia – mąstyti, ieškoti ir tikėti“, – dėkojo mokyklos direktorius Gintaras Baškys.

Laišką skaitė ir Kolainių pagrindinę mokyklą baigusi, buvusi ilgametė Švietimo skyriaus vedėja, dabar Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Irena Janušienė, kiti svečiai.

Linkėjo sulaukti ir 200 metų

Gausiai susirinkusius šventės dalyvius savo atliekamomis dainomis bei šokiais džiugino moksleiviai. Kolainių mokyklos bendruomenė mokyklos jubiliejaus proga sulaukė daugybės sveikinimų, padėkų.

Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Saulius Michailovas džiaugėsi gražiais kolainiškių darbais, nuoširdumu, kūrybiškumu, mokytojams linkėjo neįsileisti į savo širdis nerimo dėl ateities, sulaukti ir 200 metų mokyklos jubiliejaus.

Autorės nuotr.

MATRAŠTININKAS: Pašto berniukas vos spėjo Metraštininkui nešti laiškus. Žinios dabartinius Kolainius pasiekė ir iš praeities.

MINĖJIMAS: Į Kolainius, minėti mokyklos jubiliejaus, susirinko ir pėsti, ir važiuoti.

PADĖKA: Kolainių mokyklą yra baigusi ir buvusi ilgametė Švietimo skyriaus vedėja, dabar Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Irena Janušienė.

LAIŠKAI: Savąjį laišką mokyklai skaitė jos direktorius Gintaras Baškys.

PAMINKLAS: Akmuo netoli Kolainių mokyklos pastato žymi, jog 1824-1831 metais karmelitų gimnazijoje mokėsi Laurynas Rokas Ivinskis, pirmųjų lietuviškų kalendorių leidėjas, lietuvių tautos švietėjas, rašytojas ir vertėjas.

BALIONAI: Daugybė balionų su vaikų norais greitai pakils į dangų.

ŽINIOS: Šventiškoje aplinkoje tiesiog švytėjo užrašas stende:“ Žinios – proto akys“.