Lai­kas stip­rin­ti svei­ka­tą

Lai­kas stip­rin­ti svei­ka­tą

Lai­kas stip­rin­ti svei­ka­tą

Pak­ruo­jie­tė Ge­no­vai­tė La­gi­naus­kie­nė – vi­suo­me­niš­ka, ak­ty­vi mo­te­ris, žo­lių pa­gal­ba įvei­kė ne vie­ną li­gą, la­bai pa­ge­ri­no sa­vi­jau­tą. Jos ini­cia­ty­va pa­kruo­jie­čiams apie svei­ka­tos stip­ri­ni­mą na­tū­ra­liais bū­dais pa­sa­ko­jo pro­fe­so­rius Liud­vi­kas Šal­čius.

Ja­ni­na ŠA­PAR­NIE­NĖ

janina@ skras­tas.lt

Svei­ka­tos rams­čiai

Tre­čio­jo am­žiaus uni­ver­si­te­to (TAU) klau­sy­to­jai ir vi­suo­me­ni­nių or­ga­ni­za­ci­jų at­sto­vai pro­fe­so­riaus Liud­vi­ko Šal­čiaus pa­skai­to­je mo­kė­si, kaip stip­rin­ti svei­ka­tą na­tū­ra­liais bū­dais. Moks­li­nin­ko vieš­na­gę į Pak­ruo­jį ini­ci­ja­vo pa­kruo­jie­tė vi­suo­me­nin­kė Ge­no­vai­tė La­gi­naus­kie­nė.

Na­tū­ra­lios me­di­ci­nos pro­pa­guo­to­jas L. Šal­čius pa­kruo­jie­čiams pa­sa­ko­jo, kaip nau­do­tis pir­mai­siais pa­va­sa­rio ža­lu­my­nais ir gau­ti iš jų vi­ta­mi­nų po žie­mos nu­si­lpu­siam or­ga­niz­mui su­stip­rin­ti.

Pro­fe­so­rius siū­lė po­pu­lia­rių mi­ty­bos teo­ri­jų neat­mes­ti, bet iš jų pa­si­rink­ti tai, kas kiek­vie­nam tin­ka­miau­sia. An­tai tiek mi­ty­bos spe­cia­lis­tų, tiek me­di­kų ak­cen­tuo­ja­ma ge­ria­mo van­dens svar­ba. Van­duo or­ga­niz­mui rei­ka­lin­gas, bet ne­rei­kia ger­ti jo per prie­var­tą, sie­kiant re­ko­men­duo­ja­mų nor­mų – ger­ti rei­kia tik iš­troš­kus. Ir į van­de­nį pra­var­tu įber­ti tru­pu­tį drus­kos, kad or­ga­niz­mas gau­tų mi­ne­ra­lų.

Anot L. Šal­čiaus, svei­ka­tą le­mia trys pa­grin­di­niai da­ly­kai – mi­ty­ba, ju­dė­ji­mas ir emo­ci­jos. Lek­to­rius pa­kruo­jie­čiams siū­lė at­si­gręž­ti į se­no­vės lie­tu­vių var­to­tus pro­duk­tus, ku­riuos or­ga­niz­mas įsi­sa­vi­na ge­riau­siai: kas ti­ko se­no­liams, tin­ka ir šiuo­lai­ki­niams žmo­nėms, o sai­kin­gai var­to­ja­mi ne­ken­kia nei la­ši­niai, nei mė­sa. L. Šal­čiaus nuo­mo­ne, or­ga­niz­mą va­ly­ti rei­kia žo­lių ar­ba­to­mis, ir pa­kan­ka dvie­jų va­ly­mų per me­tus. Po to ten­ka de­šimt die­nų var­to­ti pro­bio­ti­kus, nes iš­va­lo­mos ne tik blo­gos, bet ir nau­din­go­sios bak­te­ri­jos.

Pro­fe­so­rius ak­cen­ta­vo ju­dė­ji­mo, stre­sų val­dy­mo svar­bą svei­ka­tai. Klau­sy­to­jus L. Šal­čius su­do­mi­no sa­vo pa­ste­bė­ji­mais, jog iš žmo­nių pa­si­ren­ka­mų po­zų ga­li­ma nu­spė­ti, ko­kių svei­ka­tos pro­ble­mų jie tu­ri.

„Pa­gal tai, kaip lai­kau su­me­tu­si ko­ją ant ko­jos, pro­fe­so­rius at­spė­jo, ko­kio­mis li­go­mis ser­gu. Pa­žįs­ta­mai, ko­jas lai­kan­čiai ki­taip, ir­gi pa­pa­sa­ko­jo apie jos rū­pes­čius dėl svei­ka­tos“, – juo­kė­si pa­kruo­jie­tė TAU svei­ka­tos fa­kul­te­to klau­sy­to­ja Ge­no­vai­tė La­gi­naus­kie­nė.

Gy­ve­ni­mo ko­ky­bę pa­ge­ri­no po­ky­čiai

„Žmo­nėms trūks­ta ži­nių apie tai, kaip stip­rin­ti or­ga­niz­mą ne che­mi­niais vais­tais, o ša­lia au­gan­čiais žo­ly­nais, kaip sau­giai iš­va­ly­ti šla­kus. Ne vi­suo­met pa­pras­ta iš­siaiš­kin­ti, koks mais­tas nau­din­gas, o ko ge­riau veng­ti, kaip pa­keis­ti gy­ve­ni­mo bū­dą ir tap­ti svei­kes­niam. To­dėl ir siū­liau kvies­tis to­kios in­for­ma­ci­jos ga­lin­tį su­teik­ti pro­fe­so­rių, ieš­ko­jau pa­skai­tai fi­nan­sa­vi­mo“, – pri­si­me­na žmo­nių su ne­ga­lia šei­mų klu­bo „Op­ti­mis­tai“ pir­mi­nin­kė G. La­gi­naus­kie­nė.

Mo­te­ris jau ku­rį lai­ką su­lau­kia komp­li­men­tų iš pa­žįs­ta­mų – kad at­jau­nė­ju­si, iš­gra­žė­ju­si, trykš­tan­ti ener­gi­ja.

Pak­ruo­jie­tė šyp­so­da­ma­si mo­ja ran­ka – tie­siog ge­rai jau­čia­si, tu­ri daug pla­nų ir mė­gia­mos veik­los vi­suo­me­ni­nė­se or­ga­ni­za­ci­jo­se. Ge­rą sa­vi­jau­tą Ge­no­vai­tė pa­sie­kė, pa­kei­tu­si mi­ty­bos bū­dą, ėmu­si va­ly­ti ir stip­rin­ti or­ga­niz­mą įvai­rio­mis žo­le­lė­mis.

„De­šimt­me­čius gy­ve­nau, kaip dau­ge­lis žmo­nių: už­dir­bau kuk­liai, to­dėl rei­kė­jo skai­čiuo­ti ir tau­py­ti pi­ni­gus, kad už­tek­tų šei­mos po­rei­kiams. Bu­vau nuo­la­ti­nė pi­gių, nu­kai­no­tų ar ak­ci­ji­nių pro­duk­tų pir­kė­ja – tuo lai­ku svar­biau at­ro­dė ne jų mais­ti­nė ver­tė bei su­dė­tis, o kai­na. Toks ne­si­rū­pi­ni­mas sa­vo or­ga­niz­mu ga­liau­siai at­si­lie­pė: prieš ke­le­tą me­tų ėmė smar­kiai pra­stė­ti svei­ka­ta, aug­ti svo­ris“, – pri­si­me­na G. La­gi­naus­kie­nė.

Įp­ras­tas gy­dy­mas vais­tais pa­kruo­jie­tei pa­dė­da­vo tik lai­ki­nai. Ge­no­vai­tė ap­si­spren­dė iš es­mės iš­siaiš­kin­ti ne­ga­la­vi­mų prie­žas­tis, iš­si­ty­rė pri­va­čio­je svei­ka­tos įstai­go­je Vil­niu­je. Paaiš­kė­jo, jog mo­ters or­ga­niz­mas vi­siš­kai ne­to­le­ruo­ja ja­vų bei jų pro­duk­tų, kad ge­riau veng­ti kai ku­rių rū­šių mais­to. Spe­cia­lis­tai G. La­gi­naus­kie­nei su­da­rė jai tin­ka­mą mi­ty­bos pla­ną.

Pak­ruo­jie­tė pri­si­me­na, kad šio pla­no pa­vy­ko lai­ky­tis gal ko­kį po­rą mė­ne­sių. Nes smar­kiai pa­si­li­go­jo, į pa­ta­lą at­gu­lė vy­ras. Ge­no­vai­tei pri­siė­jo ati­dė­ti sa­vo svei­ka­tos stip­ri­ni­mo rei­ka­lus. Slau­gy­da­ma su­tuok­ti­nį, pa­kruo­jie­tė grį­žo prie se­nų­jų įpro­čių, pi­giau­sių mais­to pro­duk­tų.

O kai iš­ly­dė­jo vy­rą Ana­pi­lin ir vėl ra­do lai­ko sau – or­ga­niz­mas tar­si nu­bau­dė: su­grį­žo ne tik se­no­sios svei­ka­tos bė­dos, bet už­klu­po ir nau­jos rim­tos li­gos.

„Sup­ra­tau, kad rei­kia iš es­mės pa­si­rū­pin­ti sa­vi­mi – or­ga­niz­mas ne­beįs­ten­gia bū­ti šiukš­lia­dė­že, į ku­rią me­ta­ma, kas pa­kliu­vo. Pir­miau­siai te­ko jį iš­va­ly­ti. Pa­si­rin­kau na­tū­ra­lius me­to­dus, au­ga­li­nius pre­pa­ra­tus. Jie bran­gūs, už­tat ne­tu­ri pa­ša­li­nio po­vei­kio. Nau­do­jant šiuos pre­pa­ra­tus pa­gal inst­ruk­ci­jas, tin­ka­mai mai­ti­nan­tis, sa­vai­me, be jo­kių liek­nė­ji­mui skir­tų pa­pil­dų, ėmė kris­ti svo­ris. Pa­ge­rė­jo sa­vi­jau­ta – ne­be­li­ko bė­dų dėl krau­jos­pū­džio, at­si­kra­čiau ke­lių li­gų, ku­rios, anks­čiau ma­niau, įvei­kia­mos tik stip­riais vais­tais. Da­bar no­riu na­tū­ra­liais me­to­dais „pri­grieb­ti“ dar vie­ną sa­vo ne­ga­la­vi­mą“, – juo­kia­si G. La­gi­naus­kie­nė.

Pak­ruo­jie­tės nuo­mo­ne, žmo­nėms ne vi­sa­da pa­tiems pa­vyks­ta ras­ti ži­nių, kaip na­tū­ra­liai stip­rin­ti svei­ka­tą, iš­veng­ti li­gų ar įveik­ti jau at­si­ra­du­sias. Šią spra­gą už­pil­dy­ti Ge­no­vai­tė ir mė­gi­no, ini­ci­juo­da­ma pa­skai­tą apie svei­ka­ti­ni­mą.

Au­to­rės nuo­tr.

Pas­kai­tą apie na­tū­ra­lius bū­dus stip­rin­ti svei­ka­tą ini­ci­ja­vo „Op­ti­mis­tų“ klu­bo pir­mi­nin­kė Ge­no­vai­tė La­gi­naus­kie­nė.

Klu­bo „Op­ti­mis­tai“ ar­chy­vo nuo­tr.

Pro­fe­so­rius Liud­vi­kas Šal­čius siū­lė pri­si­min­ti, kaip mai­ti­no­si se­no­liai.

Pas­kai­tą apie svei­ka­ti­ni­mą pa­pil­dė „Op­ti­mis­tų“ klu­bo or­ga­ni­zuo­ta ak­ci­ja „Gy­ven­ki­me su gam­ta“, į ku­rią įsi­jun­gė ir ki­ti klau­sy­to­jai.