
Naujausios
Labdaros valgyklą remia vienintelė bendruomenė
Jau trylika metų Užvenčio seniūnijos Minupių kaimo bendruomenė daržovėmis ir kitais kaimiškais produktais remia Kelmėje esančią Samariečių labdaros valgyklą, kurioje šią žiemą šiltus pietus gauna apie pusšimtis žmonių. Tai vienintelė Kelmės rajono bendruomenė, užsiimanti tokia savanoriška veikla. Už šią veiklą minupiškiai tapo konkurso „Šimtas gerų darbų“ nugalėtojais.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Lysvė sau, lysvė vaikams, lysvė samariečiams
Iniciatyvą remti Samariečių labdaros valgyklą parodė Minupių kaimo bendruomenei priklausančio Maudžiorų gyventoja Irena Mačernienė. Sužinojusi, jog samariečių valgykla, maitinanti į keblias gyvenimo situacijas patekusius varguolius, negauna jokio finansavimo iš valstybės, o remia ją tik Vokietijos samariečiai, nusprendė paaukoti pinigų. Aukoti ragino ir kitus bendruomenės narius. Tačiau darbo dažniausiai neturintys kaimo žmonės patys stokojo pinigų.
Tuomet bendruomenės pirmininkė Eurika Drungilienė sugalvojo, jog valgyklą galima paremti ir produktais, ne tik pinigais. O daržovių ir kitų produktų tvarkingai gyvenančios, darbščios šeimos kaime tikrai turi.
Tąsyk pakviestos aukoti minupiškių šeimos į bendruomenės namus suvežė dvi tonas daržovių. Tuometinis Užvenčio seniūnas Zonis Virbalas skyrė automobilį daržoves į labdaros valgyklą nuvežti.
Nuo to laiko kiekvienais metais minupiškiai dalį daržovių skiria labdaros valgyklai. Bendruomenės pirmininkė E. Drungilienė pasakoja, jog rudenį atvažiavusi į darbą Užvenčio Šatrijos Raganos gimnazijos daugiafunkciame centre kartais jau randa prie durų padėtą maišą bulvių, krepšį morkų, moliūgą ar kitokių daržovių.
„Žmonės taip įprato dalintis, kad pavasarį sėdami daržus paskiria lysvę sau, lysvę vaikams, lysvę samariečiams, – pasakoja E. Drungilienė. – Anksčiau minupiškiai gėdydavosi valgyklai duoti lašinių, riebalų ar kitokių dalykų. Dabar suprato, jog ten viskas praverčia ir gali nesukdami galvos atiduoti viską, ko nesuvartoja patys. Spalio mėnesį, kai yra Kovos su skurdu diena, mes paskelbiame Gerumo dieną. Tą dieną žmonės suveža daugiausia daržovių. Kiekvienais metais nuvežame daugiau kaip po toną daržovių ir kitokių produktų. Samariečiams kiekvienais metais aukoja ne mažiau kaip dvidešimt šeimų.“
Minupiškiai maitina, samariečiai rengia
Samariečiai už gerus darbus nelieka skolingi minupiškiams. Kadangi iš Vokietijos samariečių gauna dėvėtų ir dar apynaujų, ir visai gerų drabužių, jais paremia minupiškius, ypač jaunų šeimų vaikus.
Anksčiau drabužių į kaimą tiesiog atveždavo, ir žmonės ateidavo jų pasirinkti. Dabar paklausiama, kam ko reikėtų, kokių dydžių – labdara vežama tikslingai.
„Prieš rugsėjo pirmąją nusivežiau poros šeimų vaikus į samariečių labdaros parduotuvę Kelmėje. Parinkome, pamatavome drabužių ir nemokamai aprengėme tuos vaikus, paruošėme mokyklai“, – bendradarbiavimu džiaugiasi bendruomenės pirmininkė.
Dabar įsidrąsino ir kai kurios mamos. Pačios nuvažiuoja Kelmėn į samariečių būstinę ir pasirenka vaikams, ko jiems trūksta mokyklai.
Prieš Kalėdas samariečiai atvežė minupiškių vaikams žaislų. Neįgaliems žmonėms atveža vaikštynių, jei reikia suranda ir lovą ar kitokios kompensacinės technikos.
E. Drungilienė sako, jog ypač glaudus bendradarbiavimas prasidėjo tuomet, kai samariečiams Kelmėje pradėjo vadovauti Saulius Mockus. Kadangi bendrijos ir labdaros valgyklos įkūrėjas buvo Nepriklausomybės akto signataras, pirmosios nepriklausomos Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos deputatas, vėliau Seimo narys Antanas Račas, jis paprašė buvusių savo mokinių padėti išlikti samariečių bendrijos skyriui Kelmėje ir labdaros valgyklai.
Tarp kaimo moterų populiari savanorystė
Neseniai buvo surengtas konkursas tarp bendruomenių „100 gerų darbų“. Minupių kaimo bendruomenė tapo šio konkurso nugalėtoja. Rajone yra 40 bendruomenių, tačiau nė viena kita neremia labdaros valgyklos.
Minupiuose daugybė ir kitų savanorystės pavyzdžių. Neįgalios kaimo moterys moko daugiafunkcį centrą lankančius kaimo vaikus siūti. Prikarpoma miniatiūrinių pirštinyčių, kojinyčių ir kitokių figūrų. Vaikai gražiai apsiuva jų kraštus, papuošia blizgučiu ir gaunamas puikus papuošalas Kalėdų eglutei.
Savanorės veda ir kitus edukacinius užsiėmimus. Moko lipdyti iš balto molio, puošti daiktus dekupažu. Smagiausias vaikų užsiėmimas rengti jomarkus. Drauge su savanorėmis jie pasidarė simbolinių eurų. Iš namų atsineša senų daiktų ir stengiasi juos kuo brangiau parduoti.
Vaikams leidžiama elgtis kaip tikrame jomarke – garsiai šaukti, girti savo prekę.
Autorės nuotr.
Minupių kaimo bendruomenės pirmininkė Eurika Drungilienė džiaugiasi pirmuoju bendruomenės apdovanojimu už paramą samariečiams ir kitus savanoriškus darbus.
„100 gerų darbų“ konkurso nugalėtojams įteiktas simbolinis obuolys.
Savanorė Liuda Lidienė bendruomenės namuose iš medžiagos karpo figūrėles, ruošiasi edukaciniams užsiėmimams.