Kur praėjo ES pinigai – atėjo potvyniai?

Kur praėjo ES pinigai – atėjo potvyniai?

Kur praėjo ES pinigai – atėjo potvyniai?

Po praėjusį penktadienį stiprios liūties Pakruojyje ir Linkuvoje, laikraščio skaitytojai skambino į redakciją ir vieningai tvirtino: kur europiniais pinigais rekonstruotos gatvės – ten būta didžiausių potvynių, užliejamos sodybos ir po gausesnių lietų. To anksčiau nebūdavę.

Janina VANSAUSKIENĖ

Janina ŠAPARNIENĖ

pakruojis@skrastas.lt

„Stadione treniruojamas vanduo“

Taip po praėjusį penktadienį praūžusios liūties sako Linkuvoje, Stadiono gatvėje gyvenantis miestelyje veikiančios specialiosios mokyklos direktorius Jonas Šidlauskas.

„Vandens tekėti į kalną nepriversi, todėl jo nespėjus „suryti“ naujajai drenavimo sistemai, jis kliokė stichiškai į žemesnes vietas“, – savo pastebėjimais dalijosi Stadiono gatvės gyventojai, pasigedę tarp stadiono teritorijos pakraščio ir jų gatvės griovio, kuriuo į pievas žemyn būtų nugarmėjusi didžioji dalis liūties vandens.

Pedagogas teigia, jog stebėjo ir stebėjosi, kaip rekonstruojant stadioną buvo tiesiamas naujas drenažas: „Pagrindinis vandens surinktuvas įrengtas stadiono pakraštyje arčiau miesto – kur aukštesnė vieta ir iš aplinkui subėga daug vandens. Iš jo viena drenažo linija buvo nuvesta į kitą surinktuvą stadiono pakraštyje ir iš jo vėl atgal pagrindinį surinktuvą.“

„Nors drenažo vamzdis giliai po žeme, bet pavasarį, kol išeina įšalas ir gatvėje, ir stadione laikosi vanduo. Galima suprasti, kad naujoji drenažo sistema veikia nekokybiškai, arba netinkamai suprojektuota, nes maži grioveliai stadione vandeniui nubėgti į surinktuvus tokiame plote nieko nereiškia“ – pedagogo mintims pritarė ir jo kaimynas ūkininkas Gintautas Šlevas.

Nuo potvynių saugodamas savo namus, vyras pastatė betoninį tvoros pamatą, kad vanduo per jį nepatektų į kiemą.

Šios gatvės žmonės tvirtina, kad iki stadiono rekonstrukcijos jų namai netvindavo, nes normaliai veikė senoji drenavimo sistema.

Tvino ir niekad netvinę

Stadiono gatvėje gyvenanti Silvinija Sauchatienė redakcijai sakė, jog per penktadienio liūtį girdėjo, kaip į namą tekėdamas čiurlena vanduo.

To niekada nėra buvę, prieš keturis dešimtmečius tėvo statytas namas netvindavo. Dabar namo pusrūsiai skendėjo vandenyje.

Redakcijai savo įtarimus dėl potvynių, kuriuos galėjusi sukelti gatvių rekonstrukcija, išsakė ir kiti linkuviečiai.

„Mūsų gatvė tik pernai nutiesta europinėmis lėšomis, o menkiausiam lietui palijus – visur šlapia. Praūžusi liūtis buvo užliejusi ne tik kiemus, daržus, bet ir kambarius, garažus. To iki gatvės rekonstrukcijos nebūdavo, – „Pakruojo krašto“ redakcijai paskambinusi sakė J.Pakalnio gatvės gyventoja.

Ne kiek trukus redakcijos pašnekovės kaimynas paskambinęs aiškino, kad jo namo kiemas – vos ne aukščiausioje šios gatvės vietoje, bet per liūtį irgi buvo užtvindytas.

Vyras sakė esąs įsitikinęs, kad taip yra dėl šioje gatvėje tiestų vandentiekio ir nuotekų linijų: „ Kai už europinius pinigus dirba, toks ir rezultatas“, – piktai kalbėjo vyriškis.

Drenažas negelbėjo

Potvynio metu Pakruojyje J. Paukštelio gatvės gale vanduo staiga apsėmė tris sodybas – kiemus, vejas, sodus, tyvuliavo iki pat laiptų.

Neseniai šioje bei aplinkinėse privačių sodybų gatvėse buvo nutiestos naujos vandentiekio ir nuotėkų trasos, drenažas.

Pakruojiečių teigimu, iki tol balos pakelėse po lietaus būdavo, bet vandens neprisirinkdavo tiek, kad imtų plūsti į sodybas.

Dar pernai šiame miesto kvartale tebedirbant drenažą klojusiai AB „Meresta“ po liūties vanduo buvo užtvindęs ne vieną sodybą Parko gatvėje.

Tuokart „Merestos“ gamybos direktorius, rajono Tarybos narys Algirdas Vepštas teigė, kad kalta stichija, o problemos dėl semiamų sodybų neliks, kai drenažas bus baigtas įrengti.

Broką ištaisė, rūsiai nebetvinsta

„Pakruojo krašte“ rašyta, kad pernai nutiesus vandentiekio ir nuotėkų trasas Mažeikonių kaime, šį pavasarį vanduo ėmė kauptis vietose, kur anksčiau būdavo sausa.

Daugiau nei mėnesį vanduo tyvuliavo aštuonbučio rūsyje. Žmonės, kreipėsi redakcija, nes buvo įsitikinę, kad to priežastis – drenažas, kurį galėjo pažeisti vandentiekio tiesėjai.

Po publikacijos vandentiekininkai rangovų pareikalavo patikrinti savo darbų kokybę, broką ištaisyti.

„Buvo atkasta dalis drenažo. Netoli daugiabučio rasta jo nepralaidumo vieta. Ją pašalinus, vandens rūsyje nebeliko“, – redakcijai džiaugėsi mažeikoniečiai.

Visos minėtos gatvės buvo rekonstruojamos naudojant Europos Sąjungos paramos lėšas.

Drenažas – ne lietaus vandeniui

Pakruojo savivaldybės Strateginės plėtros ir statybos skyriaus vedėjas Gintaras Makauskas sako, kad žmonės neteisingai supranta drenažo paskirtį: „Drenažas nėra skirtas surinkti paviršinius lietaus vandenis. Jis surenka tik į žemę susigėrusį vandenį.

Lietaus vandens surinktuvų minėtose gatvėse ir Linkuvos stadione nėra. Jie gali būti įrengti tik asfaltuotose gatvėse, kad smėlis ir žvyras neužkimštų paviršinio vandens surinkimo linijų.

Linkuvoje J. Paukštelio gatvėje rekonstruojant J. Pakalnio gatvę nebuvo numatyta įrengti lietaus kanalizacijos, nes lėšos buvo skirtos atstatyti gatvių dangą po vandentiekio ir nuotėkų tinklų tiesimo.

Linkuvoje lietaus vandens surinkimo sistema yra tik kai kuriose vietose, todėl ten, kur jos nėra ir žemesnėse vietose, ypač daug vandens buvo per liūtį.

Janinos ŠAPARNIENĖS nuotr.

POTVYNIS: Po smarkios liūties vanduo apsėmė tris sodybas gatvėje, kurioje neseniai paklotos trasos bei drenažas.

INFORMACIJA: Gintaras Makauskas informavo, jog drenažas – neskirtas surinkti lietaus vandenį, tam įrengiami specialūs rinktuvai.

Janina VANSAUSKIENĖS nuotr.

PADARINIAI: Linkuvoje po liūties, tvindžiusios stadioną ir aplinkinius namus, stipri vandens srovė išnešė gal pusšimtį metrų tik ką rekonstruotos gatvės.

JĖGA: Liūties vandenys su didžiule jėga garmėjo į pakalnę išnešdami į pievas gatvės dangą – smėlį ir stambų žvyrą.

NETIKĖTUMAS: Linkuvietei Silvinijai Sauchatienei buvo didžiulis netikėtumas, kad po gatvės ir stadiono rekonstrukcijos vandenys plūstelės į jos namus.

ČIURLENIMAS: S. Sauchatienė išgirdusi, kad kažkur name čiurlena vanduo, nusileidusi į rūsį pamatė,kad rūsys tvinsta.