Kultūros sostinė šėlo su legendine „Smokie“

Kultūros sostinė šėlo su legendine „Smokie“

Kultūros sostinė šėlo su legendine „Smokie“

Nuo ketvirtadienio iki sekmadienio vykusiame Vyšnių festivalyje „Kalėdos vasarą“ Lietuvos kultūros sostinė Žagarė vėl tapo geriausių muzikos grupių, atlikėjų, „Sidabrinių gervių“ laimėtojų filmų Meka. Visas dienas skambėjo įvairių stilių muzika, bet daugiausia žiūrovų sutraukė legendinė klasikinio roko grandų grupė „Smokie“ iš Anglijos, per kurios pasirodymą žiūrovai šėlo lietuje.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Nepatikliųjų abejonės išsisklaidė

Penktadienio vakarą Žagarę užtvindė automobilių srautas iš Lietuvos ir Latvijos. Senosios roko muzikos gerbėjai dar netikėdami, kad dainuos legendinė grupė „Smokie“ iš Anglijos, vieni kitų klausinėjo: gal tai pokštas – antrininkai ar kita grupė, atliekanti pripažintų grandų dainas. Žagariečiai nepatikliuosius ramino – nuogąstauti neverta.

Patys „Smokie“ bandė žiūrovų kantrybę. Pasirodymą turėję pradėti dešimt minučių po dešimtos vakaro, jie vėlavo apie keturiasdešimt minučių, vis derinta aparatūra.

Pagaliau į sceną išėjo grupė, gyvuojanti daugiau kaip 40 metų. Jų sudėtis per tą laiką pasikeitė. Lyderis Chrisas Normanas pasirinko kelią koncertuoti solo, Alanas Bartonas neišgyveno po patirtos avarijos.

Dabartinis grupės lyderis, pagrindinis vokalistas ir gitaristas Mike Craft susirinkusiems gerbėjams, plojusiems, šokusiems ir kartu dainavusiems, negailėjo gerų žodžių, sakydamas, kad ši publika nuostabi. Jis keletą kartų lietuvių kalba pakartojo žodį „ačiū“, o vėliau padėkos įrašą muzikantai paliko regioninio parko direkcijos lankytojų knygoje.

Pusantros valandos trukusiame pasirodyme, be naujų kūrinių, skambėjo ir visų lauktos, gerai žinomos dainos „Don't Play Your Rock 'n' Roll To Me“, „Oh, Carol“, o per „Living Next Door To Alice“ scenoje suplevėsavo Lietuvos trispalvė. Nors net kelis kartus per koncertą pratrūko lietus, žiūrovai nesiskirstė, pasislėpę po skėčių jūra.

Muzikos įvairovė

Be minėtos grupės, Kultūros sostinėje keturis vakarus iš eilės žiūrovus džiugino savito stiliaus atlikėja Jurga Šeduikytė, grupė „Žalvarinis“, respublikinio dainuojamosios poezijos konkurso laureatai, kraštietis Mindaugas Ancevičius su grupe, žagariečių „Pasienio zona“, „Liūdni slibinai“, Šorena Džaniašvili, „Rondo“, Marijonas Mikutavičius, „Žas" ir kiti. Grupė „Bix“ Žagarėje pristatė naują albumą.

Čia taip pat vyko Šiaulių apskrities muzikos apdovanojimai, jaunimą savo ritmais į padanges kėlė Radistai ir DJ Rubin, šventinę muzikinę dovaną skyrė Eglė, Ieva ir Vytautas Juozapaičiai, koncertą iš ciklo „Nebylaus kino muzika“ surengė tarptautinė džiazo grupė.

Šeštadienio sutemas papuošė fejerverkai.

Vyšnių prekyba vyko ir iš namų

Tradiciniame turguje vyšnių būta nedaug. Dėl prasto oro jos nespėjo sunokti. Renė Šaknienė iš Žagariškių atsivežė kur kas didesnių uogų trešnių. Kai kur ant prekystalių rikiavosi braškės.

Tiesa, kai kurie žagariečiai sugalvojo vyšniomis prekiauti tiesiai iš namų. Sandra ir Sigitas Budriai priskintų uogų indelius paliko už vartų prie pastatytos kaliausės, užrašę, kad kiekvienas norintis gali pasiimti vyšnių, o pinigų už jas įmesti į greta esantį stiklainį.

S. Budrius „Šiaulių kraštui“ pasakojo, kad eksperimentas pavyko, nors iš anksto buvo minčių, kad žmonės nesumokėję uogas pasiims.

Turgaus šurmulyje „Draugų uogienę“ iš vyšnių, juodųjų serbentų, braškių, kurių dalis buvo skinta Žagarėje, o dalis atvežta iš Vilniaus rajono, virė dailininkė Nomeda Marčėnaitė. Jos rankomis ruoštas saldus gaminys su vienetiniais menininkės puodeliais atiteko juos aukcione laimėjusiems žmonėms, o surinkti pinigai – gausiai šeimai.

Kaipgi vyšnios be kaliausių. Jų mieste buvo pastatyta daugiau kaip 300 ir norintieji galėjo dalyvauti 8 kilometrų žygyje, jas aplankydami.

„Žirgo gyvenimo istorija"

Festivalyje nepamirštas ir dar vienas su Žagare siejamas simbolis – žirgas. Dvi dienas žirgyno hipodrome vyko Baltic Jumping League ir Tarptautinės žirginio sporto federacijos (FEI) Vaikų neakivaizdinės konkūrų varžybos.

Į vaizdo, teksto ir muzikos instaliaciją „Žirgo gyvenimo istorija“ pakvietė dailininkė Nijolė Žiurlytė, iš kurios rankų puokšteles priėmė keturiais žirgais atjoję raiteliai, o dainuojamosios poezijos kūriniais užliūliavo aktoriai bardai Vidas Bareikis bei Olegas Ditkovskis.

Scenos ekrane keitėsi vaizdai su žirgais, o jos apačioje prieš žiūrovų akis atsivėrė menininkės keletą mėnesių tapyti ristūnų portretai.

Susirungė su šachmatų didmeistre

Žagarės dvaro parko stadione vyko vaikų ir suaugusiųjų futbolo turnyras, o simultane su būriu šachmatininkų jėgas išmėgino didmeistrė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Kultūros centre pristatyta mokytojos Romualdos Vaitkienės knyga „Elegija senai mano gatvei“, parodyti „Sidabrinėmis gervėmis“ apdovanoti filmai.

Žagarė Vyšnių festivaliui pasipuošė didžiulėmis iš šieno ir raudonos medžiagos bei siūlų vyšniomis, iškabintomis ant pastatų, medžių, o rekonstruotoje miesto aikštėje pagrindiniu traukos objektu tapo metalo keramikos skulptūra – vyšnių kekė, prie kurios rikiavosi eilės norinčių nusifotografuoti.

Autorės nuotr.

SKULPTŪRA: Metalinė vyšnių skulptūra renginyje tapo traukos centru, daugelis norėjo prie jos nusifotografuoti.

LEGENDA: Vyšnių festivalio scenoje pusantros valandos šėlo legendinė grupė „Smokie“.

DARŽELIS: Prie vieno kiemo susirinko visas kaliausių darželis.

REKLAMA: Kaliausės tiko ir parduotuvių reklamai.

LIETUS: Šiemet, kaip nė vienais metais, festivalį merkė lietus.

UOGOS: Renė Šaknienė sakė, kad vyšnios nespėjo prinokti, tad paklausą turėjo ne mažiau skanios trešnės.

KNYGA: Žagarės metraštininkė Romualda Vaitkienė pristatė savo knygą „Elegija senai mano gatvei“.

 

ŽIRGAI: Į renginį „Žirgo gyvenimo istorija“ pakvietė dailininkė Nijolė Žiurlytė, iš kurios rankų puokšteles priėmė keturiais žirgais atjoję raiteliai, o scenoje skambėjo dainuojamosios poezijos kūriniai, atliekami aktorių Vido Bareikio bei Olego Ditkovskio.

ATLIKĖJA: Pirmąjį festivalio vakarą koncertavo savito braižo atlikėja Jurga Šeduikytė.

PAPUOŠIMAS: Iš šieno, siūlų ir medžiagos miestelėnų kurtos vyšnių kekės ir girliandos puošė pastatus ir medžius.

UOGIENE: „Draugų uogienę“ virė Nomeda Marčėnaitė.

KRAŠTIETĖ: Scenoje – grupė „Žalvarinis“ su iš Joniškio kilusia Laurita Peleniūte (dešinėje) .