Kultūros centras nėrė į virtualią veiklą

Asmeninė nuotr.
Pakruojo kultūros centro laikinasis vadovas Žygimantas Macevičius administruoja kelis virtualius projektus.
Pakruojo kultūros centro darbuotojai per karantiną nesėdi sudėję rankų. Daug ko negalėdami daryti gyvai, pasinaudojo interneto galimybėmis ir pakruojiškius pakvietė virtualiai pamankštinti smegenis, prisiminti dainų žodžius bei susipažinti su Pakruojo krašto kultūros paveldu.

Pažintis su kitokia veikla

Laikinai Pakruojo kultūros centrui vadovaujantis ir jau netrukus vadovo kėdę perleisiantis nuolatinei centro vadovei Žygimantas Macevičius šį postą užėmė kuriam laikui palikęs kultūros centro Rozalimo skyrių.

Veiklus ir idėjų nestokojantis jaunas vadovas darbą pradėjo galvoje turėdamas įvairiausių kūrybinių minčių, tačiau jas netikėtai nutraukė šalyje paskelbtas karantinas, visus kultūros darbuotojus nustūmęs „į pogrindį“.

Ž. Macevičius pripažįsta: pradžioje viskas buvo labai netikėta ir keista, o kolektyvų, kurių kultūros centre – ne vienas, vadovai bei kiti darbuotojai buvo gerokai pasimetę.

„Po didžiulio pasirengimo Kovo 11-osios renginiams, staiga nutrūkęs visas darbų procesas buvo mažų mažiausiai keistas. Tačiau pamažu prisitaikėme prie esamos situacijos ir ėmėmės veiklos.

Vieniems sekasi labai puikiai, kitiems visu pajėgumu prisitaikyti neleido žanro specifika“, – sako laikinasis centro vadovas.

Pakruojo kultūros centro pučiamųjų instrumentų orkestro „Viestartas“ vadovas Vytautas Lukošiūnas „Šiaulių kraštui“ jau kiek anksčiau pasakojo apie savo pastangas virtualiai repetuoti su orkestru ir patiriamas nesėkmes.

„Pasiilgome normalių repeticijų. Bandėme repetuoti visi kartu, tačiau tai beveik neįmanoma ir dėl vėluojančio garso, ir dėl interneto nesklandumų. Todėl mėginam kažkiek dirbti individualiai, tačiau tai nėra tikras darbas. Tokios darbo sąlygos orkestrui – „peilis“, – dėl per karantiną nukenčiančios darbo kokybės išgyveno pakalbintas „Viestarto“ vadovas.

Kultūros centro vokaliniam moterų ansambliui, vadovaujamam Lauros Dudnikienės, lengviau – moterų yra mažiau nei orkestro muzikantų, tad jos susitinka ir dainas traukia virtualioje erdvėje. Pasak Ž. Macevičiaus, joms puikiai sekasi.

Virtualias pamokėles vaikams veda ir kultūros centro projektų vadovė Birutė Černikienė, iki tol su vaikais bendraudavusi gyvai.

Visus norinčius vadovė mokė pasigaminti velykinių papuošimų, dovanėlių mamytėms Motinos dienos proga, rodė lėlyčių naminiam lėlių teatrui gamybos procesą.

„Atsiradus daugiau laiko, prisiminti ir „popieriniai“ darbai, kuriems paprastai menininkai sunkiai jo randa, tad dabar rašo metraščius, tvarko archyvus ir panašiai“, – sako Žygimantas.

Išpopuliarėjo naujos idėjos

Dar viena visiškai nauja, karantinui pritaikyta Pakruojo kultūros centro veikla – kovo pabaigoje startavusi ir keliais etapais rengiama kasdienė virtuali „Smegenų mankšta“ bei didelio populiarumo sulaukęs virtualus muzikinis žaidimas „Aš dar dainuosiu“.

Nuo balandžio vidurio kultūros centro internetinėje paskyroje kasdien supažindinama su Pakruojo krašto kultūros vertybėmis „(Ne)pažintos vietos“.

Ir „Smegenų mankšta“, ir „(Ne)pažintos vietos – Ž. Macevičiaus administruojami projektai.

Įvairius renginius, tarp jų – ir Pakruojyje populiarius „protmūšius“ vedančiam kultūros specialistui virtuali „smegenų mankšta“ nėra naujovė. Jis pats iš įvairių šaltinių ieško klausimų šiam projektui, džiaugiasi, kad nesunkiai pavyksta rasti ir prizų steigėjų.

Prizų žaidimo nugalėtojams parūpina ir Pakruojo savivaldybė, ir vietos verslininkai.

Medžiagos kasdienei pažintinei „ekskursijai“ po Pakruojo krašto įžymias vietas, kultūrinės ir istorinės reikšmės turinčius kampelius Ž. Macevičius semiasi iš Kultūros vertybių registro klodų.

Anot jo, ten tiek daug Pakruojo rajone esančių įdomybių ir grožybių, kurių kiekvieną atspindi kokybiškos fotonuotraukos, kad užteks dar ne vienai virtualiai kelionei.

Ši idėja jau sulaukė palankių įvertinimų ne tik iš vietinių pakruojiečių, mielai susipažįstančių su savo krašto vertybėmis, bet ir iš svetur gyvenančių kraštiečių ir netgi su Pakruoju nesusijusių žmonių.

Pakruojo kultūros centro darbuotojai nesitikėjo tokio pakruojiečių entuziazmo bei išradingumo ir startavus virtualiam muzikiniam žaidimui.

Į jų sugalvotus klausimus, pavyzdžiui, „Be ko neištvertumėt karantino?“, „Ką pasiimtumėt į negyvenamąją salą?“, „Ką darytumėt laimėję milijoną?“ ir kitus, dalyviai turi atsakyti panaudodami dainų žodžius.

„Nesitikėjome, kad tiek skirtingų variantų su skirtingomis dainomis sulauksime. Atsakymus paprastai pateikia po 100 – 150 ir daugiau dalyvių. Ir nebūtinai dalyvauja tie patys žaidėjai. Džiugu, kad žmonės domisi, ieško dainų, kurios galėtų tikti atsakymams“, – pasisekusiu „karantininiu“ projektu džiaugėsi Ž. Macevičius.

Artimiausiu metu, minint Gatvės muzikos dieną, pavieniai Pakruojo kultūros centro muzikantai koncertuos daugiabučių namų, įstaigų kiemuose. Jau dabar pakruojiečiai kviečiami teikti pageidavimus ir įspėjami, kad pasirodymus galės stebėti balkonuose, nesibūriuodami vienoje vietoje.

Pakruojo kultūros centro iniciatyvumą, ieškant sprendimų susidariusioje situacijoje, gyrė ir Pakruojo savivaldybės mero padėjėja Simona Lipskytė.

Karantino metu nesnaudžia ir taip pat aktyviai virtualioje erdvėje darbuojasi Pakruojo Juozo Paukštelio viešoji biblioteka, kitos įstaigos.