Kriukų švietimo istorija skaičiuoja 185-erius metus

Kriukų švietimo istorija skaičiuoja 185-erius metus

Kriukų švietimo istorija skaičiuoja 185-erius metus

Šeštadienį į Kriukų pagrindinę mokyklą suėjo, suvažiavo buvę mokiniai, mokytojai, pristatyta ką tik išleista vietos švietimo istoriją liudijanti knyga, atidarytas muziejus, vyko koncertas, klasių susitikimai. Kriukai minėjo 185-erių metų sukaktį nuo pirmosios miestelyje įkurtos parapinės mokyklos.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Rinkosi buvę mokiniai

Nuo ryto Kriukų miestelis pulsavo gyvybe. Pasipuošę vyrai ir moterys skubėjo į maldos namus, vėliau – į Kriukų pagrindinę mokyklą, kurioje kadaise prabėgo jų vaikystė ir paauglystė.

Po daugelio metų atvykusius juos koridoriuose, ant laiptų pasitiko dabartinių mokinių piešiniai, dailyraščio ir rašinių konkursų, skirtų jubiliejui, kūryba, mokyklą baigusių laidų fotografijos.

Pro geltonomis skarelėmis – skiriamuoju ženklu – pasipuošusius savanorius, kurie kiekvienam atvykėliui atvėrė duris, atėjo antros laidos buvusios mokinės: Aldona Kupčikaitė– Švarcienė, Aldona Zuokaitė–Mažeikienė, Aleksandra Navickaitė. Moterys džiaugėsi, kad jų bendraklasių dar yra 10. Visi susitiko prieš penkerius metus, kai minėjo mokyklos 180 ir savo klasės baigimo 50 metų sukaktis, žadėjo visi susibėgti ir šįkart.

O štai buvę mokiniai sesuo ir brolis Stasė Eidukienė iš Daukšių kaimo ir Petras Bartkevičius, atvykęs iš Panevėžio, dar tebeieškojo bendramokslių. Iš jų šeimos Kriukų mokyklą lankė keturi vaikai – trys broliai Petras, Vacys, Pranas ir sesuo Stasė.

„Gyvenome Migūnų kaime, pamiškėje. Į pradinę mokyklą Blauzdžiūnuose pėsčiomis ir rudenį, ir žiemą eidavome 3,5 kilometro, o vėliau jau į Kriukus tekdavo žingsniuoti net 6 kilometrus. Negana to, dar trys iš keturių mėgome sportą. Aš po pamokų važiuodavau į Joniškio sporto mokyklą žaisti krepšinio,“ – mena Stasė Eidukienė.

Jos brolis Petras, 5-os laidos mokinys, buvo pirmasis Kriukų mokyklos medalininkas. Baigė vidurinę sidabro medaliu. Jis vienintelis iš keturių vaikų šeimoje nelabai mėgo sporto, buvo „moksliukas“. Užtat nuo 40 metų viskas apsivertė – ėmė intensyviai sportuoti ir dabar, sulaukęs 70 metų, yra vyriausias burlentininkas Lietuvoje.

Atidarytas muziejus

Po pirmųjų įspūdžių svečiai, mokytojai, mokiniai apžiūrėjo tą dieną Kriukų pagrindinėje mokykloje oficialiai atidarytą muziejų, kuriame sukaupti daiktai, dokumentai liudija miestelio švietimo istoriją.

Prieš apsilankiusių akis išdėlioti seni vadovėliai, fotografijos, knygos, mokymo reikmenys, uniformos.

Ypač svarbus eksponatas ir vertybė – faksimilė, liudijanti mokyklos įkūrimą, maldaknygė, kurią dovanojo Kriukų seniūnaitis Alvydas Užkuraitis. Manoma, kad šią maldaknygę atgabeno krašto knygnešys Viktoras Pečiulis.

Iš Medvilionių dvaro atkeliavo ir ypatingas eksponatas – stalas dvigubu dugnu, kuriame lietuvybės skleidėjai slėpdavo draudžiamą lietuvišką spaudą. Iš viso jau sukaupta apie 1000 eksponatų.

Knyga

Renginyje iškilmingai sutikta ir nauja knyga „Kriukų mokykla: praeitis, atverta ateičiai“, kurios sudarytoja – lietuvių kalbos mokytoja, buvusi direktoriaus pavaduotoja Stasė Sinkevičienė, o rengė ją buvusių ir esančių mokytojų, buvusių mokinių grupė. Mokytojai Stasei Sinkevičienei meras Gediminas Čepulis už indėlį kultūros paveldo išsaugojimo ir švietimo srityje įteikė savivaldybės Padėkos ženklą. Knygos redaktoriui socialinių mokslų daktarui Jonui Paužai skirtas mero padėkos raštas.

Šventėje, kuri po minėtų oficialių renginių persikėlė į mokyklos kiemelį, skambėjo dainos, poezijos posmai, sveikinimai. Į sceną lipo savivaldybės atstovai, mokytojai, mokiniai, linkėję mokyklai dar ilgų metų, tvirtybės, pasiekimų.

Mokinių pasiekimai

O mokykla turi kuo didžiuotis. Kriukus garsina žymūs buvę auklėtiniai: biomedicinos mokslų daktaras Saulius Bučas, socialinių mokslų daktaras Jonas Pauža, medicinos mokslų daktaras Regimantas Skarulis, socialinių mokslų daktaras Stanislovas Liučvaitis, technikos mokslų daktaras Vladislovas Avižienis, gamtos mokslų daktarė Violeta Ramančionytė–Klimašauskienė ir kiti.

2005 metais mokinė Milda Klimaitė, ne kartą pelniusi prizus rajono ir respublikiniuose konkursuose, tarptautiniame piešinių konkurse Japonijoje laimėjo aukso medalį.

2005–2006 mokslo metais Kriukų mokyklos mokiniai, vadovaujami mokytojos Renatos Vaineikytės, darbą „Teodoras Grotthussas ir Kriukai“, pasakojantį apie šio krašto mokslininką, suformulavusį pirmąją elektrolizės teoriją, pristatė Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurso nacionaliniame etape.

Autorės nuotr.

LAIDA: Į savo buvusią mokyklą atskuba antros laidos mokiniai, kurių iš viso likę10.

DAINA: Ateinančius į mokyklą pasitinka dainuojantys šių dienų mokiniai.

MUZIEJUS: Muziejuje jau sukaupta apie 1000 eksponatų.

DOVANA: Mokyklos jubiliejui skirtas mišias aukojusiams kunigui Vytautui Kurtinaičiui direktorius Vytautas Baltramaitis (dešinėje) įteikė knygą „Kriukų mokykla: praeitis, atverta ateičiai“.

STATUSAS: Kriukų mokykla, kurios statusas ne kartą kito nuo pradinės iki vidurinės, šiuo metu yra pagrindinė mokykla.

KNYGA: Įdomu pavaryti ką tik išleista mokyklos istorijai skirtą knygą.

REGISTRACIJA: Atvykusieji skubėjo registruotis ir ieškoti savo bendraklasių.