Krito dar dešimt medžių

Krito dar dešimt medžių

SKAI­TY­TO­JAI KREI­PIA­SI

Kri­to dar de­šimt me­džių

Kel­mė­je, at­nau­ji­nant Vy­tau­to Di­džio­jo gat­vę, iš­kirs­ta ke­lios de­šim­tys aukš­tų bran­džių uo­sių. Da­bar me­džių nai­ki­ni­mo ma­da per­si­kė­lė ir į par­kus.

"Drau­gys­tės" par­ke iš­kirs­ta ke­lio­li­ka me­džių. Pa­si­vaikš­čio­ji­mo se­zo­ną pra­dė­ję kel­miš­kiai pa­si­bai­sė­jo par­ke pa­ma­tę tuš­čią erd­vę ir bū­rį kel­mų.

Re­gi­na MUS­NEC­KIE­NĖ

reginamus@skrastas.lt

Ža­lia­la­piams ne­be­li­ko vie­tos po sau­le

Į re­dak­ci­ją pa­skam­bi­nu­si kel­miš­kė J. Š. pra­šė iš­siaiš­kin­ti, ko­dėl "Drau­gys­tės" par­ke nu­rėž­ta de­šimt me­džių. „Ka­da baig­sis me­džių nai­ki­ni­mas? Ne­ga­na to, kad mies­to cent­re, tai­sy­da­mi Vy­tau­to Di­džio­jo gat­vę, jau pa­li­ko ply­ną lau­ką, dar ir par­ke nai­ki­na me­džius. Koks par­kas, jei ja­me nė­ra me­džių?“ – pik­ti­no­si mo­te­ris.

„Drau­gys­tės“ par­ke at­si­vė­ru­sia tuš­čia erd­ve ste­bė­jo­si ir dar ke­le­tas skam­bi­nu­sių kel­miš­kių. Kai ku­rie da­li­jo­si sa­vo ver­si­jo­mis: gal kam nors iš val­džios pri­trū­ko mal­kų, o gal me­džiai sa­va­va­liš­kai iš­kirs­ti ko­kių van­da­lų. Ki­ti klau­sė: „Gal jau ir me­džiams Lie­tu­vo­je ne­be­lie­ka vie­tos po sau­le? Iš­va­ry­ti žmo­nės emig­ruo­ja. Me­džiai emig­ruo­ti ne­be­ga­li, tai iš­pjau­na­mi.“

Kal­ta aukš­tos įtam­pos li­ni­ja

Ko­dėl par­ke iš­pjau­ta tiek daug me­džių „Šiau­lių kraš­tas“ pa­klau­sė Kel­mės mies­to se­niū­no Ro­mo At­ko­čai­čio. Jis paaiš­ki­no, jog me­džius iš­pjo­vė bend­ro­vė „Litg­rid“. Se­niū­nas taip pat ap­gai­les­ta­vo, jog nu­pjau­ti ąžuo­lai, dau­gia­ka­mie­nė lie­pa ir ki­ti gra­žūs ver­tin­gi me­džiai. Ta­čiau ne­ga­lė­jęs pa­keis­ti si­tua­ci­jos.

Bend­ro­vė „Litg­rid“ val­do Lie­tu­vos elekt­ros per­da­vi­mo tink­lą. Ji kont­ro­liuo­ja Lie­tu­vos ener­ge­ti­nes sis­te­mas, už­tik­ri­na elekt­ros per­da­vi­mą į vals­ty­bi­nes skirs­to­mo­jo tink­lo sis­te­mas. Be to, eksp­loa­tuo­ja aukš­tos įtam­pos elekt­ros li­ni­jas.

Pa­sak se­niū­no, 20 met­rų iki aukš­tos įtam­pos elekt­ros lai­dų ne­ga­li bū­ti nei me­džių, nei ko­kio nors ki­to­kio ob­jek­to. To­dėl me­džiai po praei­nan­čia li­ni­ja bu­vo nu­pjau­ti. Esą nu­pjau­tų me­džių ša­kas bend­ro­vė su­smul­ki­no ir iš­si­ve­žė. O iš me­džių ka­mie­nų bus pa­da­ry­ta suo­le­lių, kad par­ko lan­ky­to­jai tu­rė­tų kur at­si­sės­ti.

R. At­ko­čai­tis tvir­ti­no, jog pa­na­šus li­ki­mas me­džių lau­kia ir ki­to­je par­ko vie­to­je, kur ei­na aukš­tos įtam­pos li­ni­jos.

Ats­tu­mas bu­vo ne­sau­gus

„Šiau­lių kraš­tas“ su­si­sie­kė su bend­ro­vės „Litg­rid“ at­sto­vu ko­mu­ni­ka­ci­jai Gied­rium Kar­so­ku. Jis paaiš­ki­no, jog per Kel­mės mies­to par­ką, ei­nan­ti li­ni­ja ap­rū­pi­na elekt­ra vi­są Kel­mės mies­tą ir ra­jo­ną bei Kra­žių mies­te­lį. Ši oro li­ni­ja yra įjung­ta į vie­nin­gą Lie­tu­vos ener­ge­ti­nę sis­te­mą, ku­ri už­tik­ri­na ne­pert­rau­kia­mą elekt­ros ener­gi­jos tie­ki­mą ir ap­lin­ki­niams ra­jo­nams, šiuo at­ve­ju – Ši­la­lei.

Aukš­tos įtam­pos (330 kv ir 110 kv) lai­dais te­kan­ti sro­vė yra maž­daug 500 kar­tų aukš­tes­nės įtam­pos, nei na­muo­se. Ji ga­li su­kel­ti pa­vo­jų net ir ne­pri­si­lie­tus prie pa­čių lai­dų. Elekt­ros iš­kro­va ga­li įvyk­ti ir pa­žei­dus sau­gų at­stu­mą, priar­tė­jus per ar­ti. Pa­vo­jų ke­lia ir aukš­ti me­džiai bei krū­mai, tiek užau­gę po lai­dais, tiek ne­to­li li­ni­jos. (pvz. sau­gus at­stu­mas nuo 110 kv lai­dų yra 20 met­rų).

To­dėl re­gu­lia­riai, kas še­še­ri me­tai, at­lie­ka­mi elekt­ros li­ni­jų tra­sų va­ly­mo dar­bai – ker­ta­mi per aukš­tai, po lai­dais užau­gę krū­mai, ša­li­na­mi pa­vie­niai me­džiai.

Au­to­rės nuo­tr.

„Drau­gys­tės“ par­ke vie­toj me­džių li­ko tik ke­lio­li­ka kel­mų.