Kražiuose kuria dailininkas ir kompozitorius iš Vokietijos

Kražiuose kuria dailininkas ir kompozitorius iš Vokietijos

Kra­žiuo­se ku­ria dai­li­nin­kas ir kom­po­zi­to­rius iš Vo­kie­ti­jos

Šian­dien 12 va­lan­dą Kelmės rajono Kra­žių M. K. Sar­bie­vi­jaus kul­tū­ros cent­re, įvyks dai­li­nin­ko Matt­hias Jun Wil­helm ir grai­kų kil­mės kom­po­zi­to­riaus Kons­tan­ti­nos Mar­ga­ri­tis iš Vo­kie­ti­jos su­si­ti­ki­mas su me­nui pri­jau­čian­čiais žmo­nė­mis. Jau be­veik mė­nuo, kai jie sve­čiuo­ja­si Kra­žių ko­le­gi­jo­je esan­čio­je kū­ry­bi­nė­je re­zi­den­ci­jo­je. Šią sa­vai­tę jie pri­sta­to sa­vo kū­ry­bi­nes dirb­tu­ves ir kū­ry­bą Kra­žių mies­te­lio, Kel­mės ra­jo­no ir vi­so Šiau­lių re­gio­no me­no my­lė­to­jams.

Re­gi­na MUS­NEC­KIE­NĖ

reginamus@skrastas.lt

Įk­vė­pė pė­dos snie­ge

Šal­tis. Žie­ma. Bal­ta. Snie­gas ir ja­me daug pė­du­čių. Šios de­ta­lės iš šil­tes­nio kraš­to at­vy­ku­siems me­ni­nin­kams Matt­hias Jun Wil­helm ir Kons­tan­ti­nos Mar­ga­ri­tis pir­miau­sia kri­to į akis ir at­si­spin­dė­jo pir­muo­siuo­se jų kū­ri­niuo­se.

Va­sa­rio 27 -ąją į Kra­žius at­vy­kę me­ni­nin­kai gy­ve­na Kra­žių ko­le­gi­jos vieš­bu­tė­ly­je. Čia ku­ria, bend­rau­ja su mies­te­lio gy­ven­to­jais, lan­kė­si Žy­gi­man­to Liauks­mi­no gim­na­zi­jo­je, kur ve­dė dai­lės ir mu­zi­kos pa­mo­kas, at­vė­rė jau­ni­mui sa­vo kū­ry­bi­nes dirb­tu­ves.

Be to, jie do­mė­jo­si Kel­mės kraš­tu. Drau­ge su Kra­žių kul­tū­ros cent­ro Dai­nos teat­ru va­žia­vo į kon­cer­tus. Fo­tog­ra­fi­jo­se už­fik­sa­vo gam­tos vaiz­dus, žmo­nių vei­dus ir jų gy­ve­ni­mą.

Ne­ma­žai sa­vo lai­ko sky­rė ir kū­ry­bai, nes Kra­žiai su įspū­din­gu Me­džio­kal­niu ir Kra­žan­tės upės vin­giais lai­ko­mi kū­ry­bai ypač tin­ka­ma vie­ta. Čia gi­mė ne vie­nas M. K. Sar­bie­vi­jaus, Ka­zi­mie­ro Vi­jū­ko – Ko­je­la­vi­čiaus, Gab­rie­lio Šim­ke­vi­čiaus ir ki­tų au­to­rių kū­ri­nys.

Dai­li­nin­kas Matt­hias su­ren­gė sa­vo dar­bų pa­ro­dą M. K. Sar­bie­vi­jaus kul­tū­ros cent­re. Ji ku­riam lai­kui liks Kra­žiuo­se. Vie­ną sa­vo Kra­žiuo­se kur­tą dar­bą dai­li­nin­kai, da­ly­vau­jan­tys kū­ry­bi­nės re­zi­den­ci­jos pro­jek­te, pa­pras­tai pa­do­va­no­ja Kra­žiams.

Kom­po­zi­to­rius Kons­tan­ti­nas sa­vo kū­ry­bos dirb­tu­ves at­ve­ria penk­ta­die­nį Žy­gi­man­to Liauks­mi­no gim­na­zi­jo­je.

Šian­dien jie su­si­tiks ir apie sa­vo veik­lą pa­pa­sa­kos mies­te­lio bend­ruo­me­nei ir vi­so re­gio­no me­nui pri­jau­čian­tiems žmo­nėms.

Daug pa­sie­kę kū­rė­jai

Mė­ne­sį kur­ti ma­ža­me Že­mai­ti­jos mies­te­ly­je nu­spren­dęs Matt­hias Jun Wil­helm bai­gė lais­vų­jų me­nų stu­di­jas Brainš­vei­go dai­lės aka­de­mi­jo­je. Jis jau su­ren­gė 14 pa­ro­dų Vo­kie­ti­jo­je, Pran­cū­zi­jo­je ir Lie­tu­vo­je. 2016 me­tais da­ly­va­vo me­nų re­zi­den­ci­jo­je Kin­tuo­se.

„Ge­riau­sias da­ly­kas, ku­rį ga­liu da­ry­ti, tai – vi­sa­da pieš­ti“,– apie sa­ve sako dai­li­nin­kas.

Kons­tan­ti­nos Mar­ga­ri­tis yra grai­kų gi­ta­ris­tas ir kom­po­zi­to­rius, gy­ve­nan­tis Ber­ly­ne nuo 2013 me­tų. Mu­zi­kos jis pra­dė­jo mo­ky­tis nuo pen­ke­rių me­tų Na­cio­na­li­nė­je mu­zi­kos mo­kyk­lo­je Pre­ve­za (Grai­ki­ja). Vė­liau bai­gė Berk­lee mu­zi­kos ko­le­džą, kur ga­vo Paul Si­mon ap­do­va­no­ji­mą bei sti­pen­di­ją. Kom­po­zi­to­rius tu­ri įgi­jęs gi­ta­ros kom­po­zi­ci­jos ir imp­ro­vi­za­ci­jos ma­gist­ro laips­nį.

Jis yra iš­lei­dęs sa­vo de­biu­ti­nį al­bu­mą „Ki­ma­ta“ su ori­gi­na­lio­mis kom­po­zi­ci­jo­mis ir kū­ri­niais so­lo gi­ta­rai.

Prieš at­vyk­da­mas į Kra­žių ko­le­gi­jos re­zi­den­ci­ją mo­ty­va­ci­nia­me laiš­ke kom­po­zi­to­rius ra­šė: „Sa­vo re­zi­den­ci­jos me­tu no­rė­čiau su­ži­no­ti kuo dau­giau apie Kra­žių is­to­ri­ją, kul­tū­rą bei tra­di­ci­jas ir su­kur­ti se­ri­ją kū­ri­nių skir­tų Kra­žių žmo­nėms“.

Ste­bi­no gam­tos virs­mas

Kra­žiuo­se re­zi­da­vę me­ni­nin­kai at­sa­kė į ke­le­tą „Šiau­lių kraš­to“ klau­si­mų.

– Ar Kra­žių ko­le­gi­jos re­zi­den­ci­jo­je ra­do­te tin­ka­mas są­ly­gas kū­ry­bai?

- Tai pui­ki re­zi­den­ci­ja jau­niems me­ni­nin­kams, nes už kū­ry­bą yra mo­ka­mas at­ly­gis. Ge­rai, kad vie­nu me­tu re­zi­den­ci­jo­je gy­ve­na ir ku­ria du skir­tin­gų sri­čių me­ni­nin­kai – mu­zi­kan­tas ir dai­li­nin­kas. Tarp mū­sų įsi­žie­bė dia­lo­gas – mes daug dis­ku­ta­vome, da­li­jo­mės pa­tir­ti­mi, kal­bė­jo­me apie tas pa­čias te­mas iš ki­tų per­spek­ty­vų. Mo­kė­mės iš vie­nas ki­to sfe­rų, kei­tė­mės idė­jo­mis apie mus do­mi­nan­čius da­ly­kus.

– Kaip jums at­ro­do ma­žas Lie­tu­vos mies­te­lis, jo žmo­nės?

– Kai va­sa­rio 27 -ąją čia at­vy­ko­me, bu­vo pa­ti šal­čiau­sia die­na, ku­rią bu­vom ka­da pa­ty­rę. „Įša­lęs“ mies­te­lio pei­za­žas sti­mu­lia­vo im­pul­sus kū­ry­bai.

Žmo­nės čia la­bai drau­giš­ki, leng­va su jais su­ras­ti bend­rą kal­bą, nors ir kal­ba­me skir­tin­go­mis kal­bo­mis. Mes at­krei­pė­me dė­me­sį į tai, kad čia yra la­bai daug ran­kų dar­bo dir­bi­nių ir įdo­mių ar­chi­tek­tū­ros de­ta­lių.

– Kaip pa­ti­ko Kul­tū­ros cent­ro, gim­na­zi­jos bend­ruo­me­nės?

– Kul­tū­ros cent­re su­si­drau­ga­vo­me su vi­sa ma­ža, bet la­bai veik­lia ko­man­da, ku­ri čia at­lie­ka pui­kų dar­bą. Nors Kra­žių mies­te­lis – ne­di­de­lis, ta­čiau veiks­mas kul­tū­ros cent­re yra neį­ti­kė­ti­nai in­ten­sy­vus: daug kon­cer­tų ir ren­gi­nių, ne­for­ma­lio­jo ug­dy­mo veik­los vai­kams. Mu­zie­ju­je su­si­pa­ži­no­me su tur­tin­ga ir įspū­din­ga šio mies­te­lio is­to­ri­ja.

Ge­ra pa­tir­tis bu­vo da­ly­vau­ti pa­mo­ko­se gim­na­zi­jo­je, tu­rė­jo­me ga­li­my­bę pa­tys ves­ti pa­mo­kas. Mo­ki­niai – la­bai smal­sūs, no­riai bend­ra­vo ir klau­sė, ka­da dar kar­tą atei­si­me ves­ti pa­mo­kos.

– Ar no­rė­tu­mė­te dar kar­tą su­grįž­ti į Kra­žius?

– Taip, ži­no­ma no­rė­tu­me čia su­grįž­ti ki­tu me­tų lai­ku, kad pa­jus­tu­me lie­tu­viš­kos gam­tos trans­for­ma­ci­ją.

– Ko­kius įspū­džius iš­si­ve­ši­te į Vo­kie­ti­ją?

– Kons­tan­ti­nos: Ko­le­gi­jos pa­sta­te yra pa­tal­pų, ku­rios tu­ri pui­kią akus­ti­ką kla­si­ki­nės gi­ta­ros gar­sams. Bū­da­mas čia tu­rė­jau ga­li­my­bę gro­ti ir kur­ti skir­tin­go­se šio pa­sta­to vie­to­se, at­ran­dant vis nau­jų gi­ta­ros skam­be­sio erd­vė­je ga­li­my­bių.

Ma­ne su­ža­vė­jo ir spal­vų ga­ma gam­to­je, ku­ri kei­čia­si ko­ne kas va­lan­dą. La­bai įdo­mu ste­bė­ti jų virs­mą, kad ir pro lan­gą, tar­si kiek­vie­ną kar­tą nau­do­čiau vis ki­tą fo­toa­pa­ra­to filt­rą.

Matt­hias: Ne­pai­sant šal­čio man vis tiek no­rė­jo­si ieš­ko­ti įsi­min­ti­nų šio mies­te­lio frag­men­tų gam­to­je, ku­riuos vė­liau įtrau­kiau į sa­vo ta­py­bos dar­bus.

Su­lau­kia la­bai daug laiš­kų

M.K. Sar­bie­vi­jaus kul­tū­ros cent­ro pro­jek­tų va­do­vė Jur­gi­ta Ge­lum­bic­kie­nė pa­sa­ko­ja, jog tarp­tau­ti­nis pro­jek­tas „Kra­žių kū­ry­bi­nė re­zi­den­ci­ja“ pra­si­dė­jo 2013 me­tais. Jį fi­nan­suo­ja Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Kul­tū­ros Ta­ry­ba.

Iš pra­džių pa­ti pro­jek­to va­do­vė ir ki­tos kul­tū­ros cent­ro dar­buo­to­jos ak­ty­viai vie­ši­no kū­ry­bi­nės re­zi­den­ci­jos idė­ją. Ta­čiau po to, kai į Kra­žius bu­vo pa­kvies­ti pir­mie­ji me­ni­nin­kai, ži­nia apie ga­li­my­bę pa­skli­do iš lū­pų į lū­pas.

„Da­bar gau­na­me la­bai daug laiš­kų. Me­ni­nin­kai siun­čia sa­vo gy­ve­ni­mo ap­ra­šy­mus, dar­bų pa­vyz­džius. O mes at­ren­ka­me la­biau­siai mo­ty­vuo­tus ir suin­te­re­suo­tus, – pa­sa­ko­ja po­nia Jur­gi­ta. – Me­ni­nin­kų veik­la Kra­žiuo­se yra fi­nan­suo­ja­ma. Jų pa­rei­ga su­reng­ti at­vi­ros stu­di­jos die­ną bei kū­ry­bi­nes dirb­tu­ves pa­si­rink­tai au­di­to­ri­jai.“

Jei­gu gau­na­mas fi­na­nsa­vi­mas, per me­tus pa­kvie­čia­mi ke­tu­ri me­ni­nin­kai. Kol kas prio­ri­te­tas tei­kia­mas už­sie­nie­čiams, nes re­gio­no kū­rė­jai la­biau suin­te­re­suo­ti pa­žin­ti ki­tų ša­lių kul­tū­rą ir me­ną. Ta­čiau atei­ty­je pla­nuo­ja­ma kvies­ti ir lie­tu­vių me­ni­nin­kus.

As­me­ni­nės nuo­tr.

Kons­tan­ti­nos Mar­ga­ri­tis su Kra­žių Žy­gi­man­to Liauks­mi­no gim­na­zi­jos mo­ki­niais bend­ra­vo mu­zi­kos kal­ba.

Matt­hias Jun Wil­helm la­biau­siai pa­tin­kan­tis dar­bas – pieš­ti.