
Naujausios
Kražiuose kuria dailininkas ir kompozitorius iš Vokietijos
Šiandien 12 valandą Kelmės rajono Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centre, įvyks dailininko Matthias Jun Wilhelm ir graikų kilmės kompozitoriaus Konstantinos Margaritis iš Vokietijos susitikimas su menui prijaučiančiais žmonėmis. Jau beveik mėnuo, kai jie svečiuojasi Kražių kolegijoje esančioje kūrybinėje rezidencijoje. Šią savaitę jie pristato savo kūrybines dirbtuves ir kūrybą Kražių miestelio, Kelmės rajono ir viso Šiaulių regiono meno mylėtojams.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Įkvėpė pėdos sniege
Šaltis. Žiema. Balta. Sniegas ir jame daug pėdučių. Šios detalės iš šiltesnio krašto atvykusiems menininkams Matthias Jun Wilhelm ir Konstantinos Margaritis pirmiausia krito į akis ir atsispindėjo pirmuosiuose jų kūriniuose.
Vasario 27 -ąją į Kražius atvykę menininkai gyvena Kražių kolegijos viešbutėlyje. Čia kuria, bendrauja su miestelio gyventojais, lankėsi Žygimanto Liauksmino gimnazijoje, kur vedė dailės ir muzikos pamokas, atvėrė jaunimui savo kūrybines dirbtuves.
Be to, jie domėjosi Kelmės kraštu. Drauge su Kražių kultūros centro Dainos teatru važiavo į koncertus. Fotografijose užfiksavo gamtos vaizdus, žmonių veidus ir jų gyvenimą.
Nemažai savo laiko skyrė ir kūrybai, nes Kražiai su įspūdingu Medžiokalniu ir Kražantės upės vingiais laikomi kūrybai ypač tinkama vieta. Čia gimė ne vienas M. K. Sarbievijaus, Kazimiero Vijūko – Kojelavičiaus, Gabrielio Šimkevičiaus ir kitų autorių kūrinys.
Dailininkas Matthias surengė savo darbų parodą M. K. Sarbievijaus kultūros centre. Ji kuriam laikui liks Kražiuose. Vieną savo Kražiuose kurtą darbą dailininkai, dalyvaujantys kūrybinės rezidencijos projekte, paprastai padovanoja Kražiams.
Kompozitorius Konstantinas savo kūrybos dirbtuves atveria penktadienį Žygimanto Liauksmino gimnazijoje.
Šiandien jie susitiks ir apie savo veiklą papasakos miestelio bendruomenei ir viso regiono menui prijaučiantiems žmonėms.
Daug pasiekę kūrėjai
Mėnesį kurti mažame Žemaitijos miestelyje nusprendęs Matthias Jun Wilhelm baigė laisvųjų menų studijas Brainšveigo dailės akademijoje. Jis jau surengė 14 parodų Vokietijoje, Prancūzijoje ir Lietuvoje. 2016 metais dalyvavo menų rezidencijoje Kintuose.
„Geriausias dalykas, kurį galiu daryti, tai – visada piešti“,– apie save sako dailininkas.
Konstantinos Margaritis yra graikų gitaristas ir kompozitorius, gyvenantis Berlyne nuo 2013 metų. Muzikos jis pradėjo mokytis nuo penkerių metų Nacionalinėje muzikos mokykloje Preveza (Graikija). Vėliau baigė Berklee muzikos koledžą, kur gavo Paul Simon apdovanojimą bei stipendiją. Kompozitorius turi įgijęs gitaros kompozicijos ir improvizacijos magistro laipsnį.
Jis yra išleidęs savo debiutinį albumą „Kimata“ su originaliomis kompozicijomis ir kūriniais solo gitarai.
Prieš atvykdamas į Kražių kolegijos rezidenciją motyvaciniame laiške kompozitorius rašė: „Savo rezidencijos metu norėčiau sužinoti kuo daugiau apie Kražių istoriją, kultūrą bei tradicijas ir sukurti seriją kūrinių skirtų Kražių žmonėms“.
Stebino gamtos virsmas
Kražiuose rezidavę menininkai atsakė į keletą „Šiaulių krašto“ klausimų.
– Ar Kražių kolegijos rezidencijoje radote tinkamas sąlygas kūrybai?
- Tai puiki rezidencija jauniems menininkams, nes už kūrybą yra mokamas atlygis. Gerai, kad vienu metu rezidencijoje gyvena ir kuria du skirtingų sričių menininkai – muzikantas ir dailininkas. Tarp mūsų įsižiebė dialogas – mes daug diskutavome, dalijomės patirtimi, kalbėjome apie tas pačias temas iš kitų perspektyvų. Mokėmės iš vienas kito sferų, keitėmės idėjomis apie mus dominančius dalykus.
– Kaip jums atrodo mažas Lietuvos miestelis, jo žmonės?
– Kai vasario 27 -ąją čia atvykome, buvo pati šalčiausia diena, kurią buvom kada patyrę. „Įšalęs“ miestelio peizažas stimuliavo impulsus kūrybai.
Žmonės čia labai draugiški, lengva su jais surasti bendrą kalbą, nors ir kalbame skirtingomis kalbomis. Mes atkreipėme dėmesį į tai, kad čia yra labai daug rankų darbo dirbinių ir įdomių architektūros detalių.
– Kaip patiko Kultūros centro, gimnazijos bendruomenės?
– Kultūros centre susidraugavome su visa maža, bet labai veiklia komanda, kuri čia atlieka puikų darbą. Nors Kražių miestelis – nedidelis, tačiau veiksmas kultūros centre yra neįtikėtinai intensyvus: daug koncertų ir renginių, neformaliojo ugdymo veiklos vaikams. Muziejuje susipažinome su turtinga ir įspūdinga šio miestelio istorija.
Gera patirtis buvo dalyvauti pamokose gimnazijoje, turėjome galimybę patys vesti pamokas. Mokiniai – labai smalsūs, noriai bendravo ir klausė, kada dar kartą ateisime vesti pamokos.
– Ar norėtumėte dar kartą sugrįžti į Kražius?
– Taip, žinoma norėtume čia sugrįžti kitu metų laiku, kad pajustume lietuviškos gamtos transformaciją.
– Kokius įspūdžius išsivešite į Vokietiją?
– Konstantinos: Kolegijos pastate yra patalpų, kurios turi puikią akustiką klasikinės gitaros garsams. Būdamas čia turėjau galimybę groti ir kurti skirtingose šio pastato vietose, atrandant vis naujų gitaros skambesio erdvėje galimybių.
Mane sužavėjo ir spalvų gama gamtoje, kuri keičiasi kone kas valandą. Labai įdomu stebėti jų virsmą, kad ir pro langą, tarsi kiekvieną kartą naudočiau vis kitą fotoaparato filtrą.
Matthias: Nepaisant šalčio man vis tiek norėjosi ieškoti įsimintinų šio miestelio fragmentų gamtoje, kuriuos vėliau įtraukiau į savo tapybos darbus.
Sulaukia labai daug laiškų
M.K. Sarbievijaus kultūros centro projektų vadovė Jurgita Gelumbickienė pasakoja, jog tarptautinis projektas „Kražių kūrybinė rezidencija“ prasidėjo 2013 metais. Jį finansuoja Lietuvos Respublikos Kultūros Taryba.
Iš pradžių pati projekto vadovė ir kitos kultūros centro darbuotojos aktyviai viešino kūrybinės rezidencijos idėją. Tačiau po to, kai į Kražius buvo pakviesti pirmieji menininkai, žinia apie galimybę pasklido iš lūpų į lūpas.
„Dabar gauname labai daug laiškų. Menininkai siunčia savo gyvenimo aprašymus, darbų pavyzdžius. O mes atrenkame labiausiai motyvuotus ir suinteresuotus, – pasakoja ponia Jurgita. – Menininkų veikla Kražiuose yra finansuojama. Jų pareiga surengti atviros studijos dieną bei kūrybines dirbtuves pasirinktai auditorijai.“
Jeigu gaunamas finansavimas, per metus pakviečiami keturi menininkai. Kol kas prioritetas teikiamas užsieniečiams, nes regiono kūrėjai labiau suinteresuoti pažinti kitų šalių kultūrą ir meną. Tačiau ateityje planuojama kviesti ir lietuvių menininkus.
Asmeninės nuotr.
Konstantinos Margaritis su Kražių Žygimanto Liauksmino gimnazijos mokiniais bendravo muzikos kalba.
Matthias Jun Wilhelm labiausiai patinkantis darbas – piešti.