
Naujausios
Krašto šviesuoliui suėjo 90 metų
Gegužės 28 dieną Joniškio krašto šviesuoliui, Česlovo Kudabos premijos laureatui iš Juodeikių kaimo Aleksandrui Žaliui suėjo 90 metų. Gamtos lobių saugotojas vis dar nenurimsta ir renka kraštotyrinę medžiagą.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Saugojo riedulius ir pelkę
Aleksandrą Žalį savaitgalį sveikino seniūnija, vietos kaimo bendruomenė. 90-metis buvęs pedagogas pastaruoju metu yra ir vyriausias vietos gyventojas. Tiesa, į akmenų apglėbtą sodybą jis sugrįžta šiltuoju metų laiku, o žiemoja pas gimines Kužiuose (Šiaulių rajonas), kur nuolat užsuka į vietos biblioteką, ten ieškodamas istorinių, kraštotyros leidinių, senų nuotraukų.
Akmenys, ypač didesni rieduliai – šio krašto turtas, kurį A. Žalys išsaugojo per didįjį melioracijos vajų. Tuo metu iš sausinamų laukų surinkti, jie buvo gabenami į Pailių poligoną ir sprogdinami, smulkinami, paverčiami skalda. Pedagogas, anuomet gyvenęs Endriškiuose, pradėjo tartis su melioracijos vyrais, kad bent didžiausių nesprogdintų ir nutemptų nors į pakeles.
Akmenys papuošė Joniškio miškų urėdijos dendrologinį parką, ženklina buvusias ir išlikusias gyvenvietes, kaimų kapinaites. Kiek riedulių išgelbėjo, šviesuolis neskaičiavo.
Aleksandrui Žaliui žmonės dėkingi ir už Mūšos tyrelio pelkės išsaugojimą bei paskelbimą kraštovaizdžio draustiniu.
Mintis apie grėsmę paukščių rūšims, augalams, ežerui, tyrelio pelkei, einant melioracijai, jis surašė ir išsiuntė rajoniniam laikraščiui. Po straipsnio Juodeikių šviesuolis sulaukė gamtosaugininkų skambučio, kurie pasiūlė surinkti gyventojų parašus.
Pedagogas padarė paprasčiau. Per naktį sukūrė raštą ir nulėkė į kolūkio „Tarybų Lietuva“ visuotinį susirinkimą. Visi balsuodami pritarė ir su protokolo išrašu raštas buvo nuvežtas tuometei Ministrų tarybai.
Netrukus atėjo oficialus atsakymas, kad priimtas sprendimas 1,5 kilometro atstumu nuo Miknaičių ežero durpių nebekasti, ten turi būti draustinis. 1988 metais pelkė paskelbta telmologiniu draustiniu.
Už visuomeninę veiklą aplinkosaugos srityje Aleksandrui Žaliui 2000-aisiais skirta profesoriaus Česlovo Kudabos vardo premija.
Renka kraštotyrinę medžiagą
Juodeikių šviesuolis iki šių dienų teberenka kraštotyros medžiagą. Į storą sąsiuvinį jis surašė savo tėvo prisiminimus, Juodeikių kaimo istoriją, daug istorinės medžiagos apie pokario partizanus, bendradarbiavo 1998 metais išleidžiant monografiją „Žagarė“, pasakojimų rinktinę – Juodeikių bažnytinės parapijos žmonių prisiminimų knygą „Namų Dvasia širdy gyva“, rinko informaciją apie senų laikų Jurdaičių orkestrą, vieno pažįstamo giminės istoriją.
Kaimo šviesuolis buvo ir vienas iš kaimo bendruomenės kūrimo iniciatorių. Juodeikių bendruomenė, kuriai vadovauti sutiko Eglė Ginkuvienė, pagal projektus gavo lėšų ir uždengė buvusios mokyklos stogą, sudėjo langus, sutvarkė vidų ir aplinką. Dabar čia vyksta renginiai, suėjimai.
Redakcijos archyvo nuotr.
SUKAKTIS: Gegužės 28 dieną Joniškio krašto šviesuoliui, Česlovo Kudabos premijos laureatui iš Juodeikių kaimo Aleksandrui Žaliui suėjo 90 metų.