
Naujausios
Kovoje su narkotikais per daug pliurpiama
Profesorius Aurelijus Veryga Kelmėje vykusioje sveikatos konferencijoje kalbėjo apie narkotines medžiagas, pažymėdamas, jog karas prieš narkotikus nėra pralaimėtas.
Dalia KARPAVIČIENĖ
daliak@skrastas.lt
Nuo Kražių kilęs profesorius Aurelijus Veryga pasidalijo mintimis apie žmonių požiūrį į narkotikus.
Profesoriui neramu dėl vis labiau įsigalinčios tendencijos, jog draudimais nelabai ką ir išspręsi. Amerikoje populiarus posakis, jog „karas prieš narkotikus yra pralaimėtas“. Išeitis būtų – legalizuoti narkotikus. Ir Lietuvoje kilęs didžiulis judėjimas, kad būtų legalizuotos narkotinės kanapės.
„O kas tą karą pralaimėjo? Su kuo mes Lietuvoje kariavome? Tikras karas su šautuvais, liejamu krauju, policininkų ir narkotinių medžiagų gabentojų aukomis ir šiandien vyksta Amerikos-Meksikos pasienyje.
Man labiau panašu, kad su narkotikais „kariavome“ panašiai, kaip su alkoholiu. Taip „kariavome“, kad viską paleidome iki tokio lygio, jog vietoje planuoto alkoholio vartojimo sumažinimo 25 procentais, padidinome 130 procentų. Ar esate girdėję bent vieną sistemingą, mokslu pagrįstą psichoaktyvių medžiagų prevencijos priemonę? Aš – ne. Žinau tik iniciatyvų, kurios atsirasdavo. Tačiau, kadangi nebūdavo pinigų joms įgyvendinti, neilgai gyvuodavo. Bet karu to tikrai negalima vadinti“, – svarstė A. Veryga.
Islandija profesoriui yra vienas iš geriausių pavyzdžių. Nuo 2008 metų iki 2011 metų šalis su narkotikais tikrai kariavo.
„Mes daugiau pliurpiame. Vienais metais ką nors priimame, kitais – jau atšaukiame. Nespėjo įsigalioti alkoholio reklamos draudimas, jau ir atšauktas. Mažai, per milimetrą, kelių balsų Seime trūko, kad būtų vėl leista alkoholiu prekiauti degalinėse“, – pažymėjo. Ir klausė: ar dėl draudimo prekiauti degalinėse alkoholiu daug jų užsidarė? Kelmėje – nė viena, ir kuras nepabrango.
Klaida – lengvai prieinamos legalios psichotropinės medžiagos. A. Verygos studentė bakalaurė atliko dviejų universitetų studentų (370) apklausą ir sužinojo, jog bent kartą per gyvenimą narkotines kanapes rūkė 70 procentų vaikinų, merginų – pusė visų apklaustųjų.
Per pastarąjį mėnesį „žolę“ rūkė 50 procentų vaikinų ir 68 procentai merginų. „Kai vaikai rūko prie mokyklos, reikia susimąstyti, ar tikrai paprastas cigaretes“.
Negana to, vis netyla kalbos apie narkotinių kanapių legalizavimą, pasirodo ne vienas straipsnis apie tai, kad šios kanapės gali išgydyti vėžį.
„Tiesiog šventas reikalas tos kanapės. Jei visi žmonės rūkytų kanapes, tai vėžio apskritai neliktų, visi būtų laimingi, niekas nebesirgtų, nesipyktų ir panašiai. Ar tikrai taip yra ir būtų?“ – ironizavo A. Veryga.
Žmogus, vartojantis alkoholį, žino: iš pradžių bus linksma, smagu, gerai, blogai pasidarys kur kas vėliau. Lygiai tas pats ir su „žole“.
Ne vienas ir ne du tyrimai aiškiai rodo, jog savižudybės rizika tarp reguliariai vartojusių (bent 50 kartų kanapes rūkę per gyvenimą) narkotines kanapes yra kur kas didesnė negu negu „švarių“ žmonių, o šizofrenijų padaugėja net penkis kartus.
Narkotinės kanapės natūraliai Lietuvoje neauga. Bet, pasak profesoriaus Aurelijaus Verygos, žmonės dažnai nesupranta, jog kanapė kanapei nelygu.
„Neva nuo seno kanapės būdavo auginamos, iš jų vejamos virpės ir panašiai. Ir dabar ūkininkai augina kanapes, bet ne narkotines, o pluoštines. Už jų auginimą joks laisvės atėmimo terminas negresia, nors ir didžiausią plantaciją užveistumėte“, – sakė A. Veryga.
Autorės nuotr.
Profesorius Aurelijus Veryga tvirtino, jog jam dirbti su nuo narkotinių kanapių priklausomais žmonėmis – didžiulis iššūkis. Dažniausiai tokie žmonės nemato problemų, nenori nieko daryti, nesupranta, kodėl reiktų keistis.