Konteinerių dislokacijos vietos – su slaptumo žyme?

Konteinerių dislokacijos vietos – su slaptumo žyme?

Kon­tei­ne­rių dis­lo­ka­ci­jos vie­tos – su slap­tu­mo žy­me?

Dar šiais me­tais Rad­vi­liš­kio mies­te bus pra­dė­ti reng­ti pu­siau po­že­mi­niai at­lie­kų su­rin­ki­mo kon­tei­ne­riai. Jų įren­gi­mui skir­ta per pu­sę mi­li­jo­no eu­rų.

Nors kon­tei­ne­rių sto­vė­ji­mo sche­mos tu­rė­jo bū­ti de­ri­na­mos ir su dau­gia­bu­čių na­mų at­sto­vais, re­gis, dau­ge­lis apie jas nė ne­gir­dė­jo.

Lai­ma AGA­NAUS­KIE­NĖ

alaima@skrastas.lt

Kon­tei­ne­riai – ant že­mės ir po že­me

Šiau­lių re­gio­no at­lie­kų tvar­ky­mo cent­ras (ŠRATC) už eu­ro­pi­nes, sa­vi­val­dy­bių ir ŠRATC lė­šas ap­skri­ty­je yra nu­ma­tęs nau­jai įreng­to­se spe­cia­lio­se aikš­te­lė­se „pri­tup­dy­ti“ pu­siau po­že­mi­nių kon­tei­ne­rių dau­giau nei už 8 mi­li­jo­nus eu­rų (be PVM). Iš jų per 7 mi­li­jo­nus su­da­rys ES lė­šos, per 1 mi­li­jo­ną – sa­vi­val­dy­bių ir pa­ties cent­ro.

36 to­kios aikš­te­lės su jo­se įreng­tais 144 pu­siau po­že­mi­niais kon­tei­ne­riais iki me­tų pa­bai­gos tu­rė­tų at­si­ras­ti ir Rad­vi­liš­kio ra­jo­ne, dau­giau­sia – mies­te. Tam iš vi­so bus skir­ta per 510 tūks­tan­čių eu­rų.

Mies­te bus įreng­ta ir 71 aikš­te­lė su 316 nau­jų ant­že­mi­nių kon­tei­ne­rių. Šio pro­jek­to ver­tė – 320 tūks­tan­čių eu­rų.

Ne­rin­ga Kai­rie­nė, ŠRATC pro­jek­tų prie­žiū­ros spe­cia­lis­tė, Sa­vi­val­dy­bė­je su­reng­ta­me su­si­ti­ki­me su gy­ven­to­jais jiems pri­sta­tė pra­de­da­mą įgy­ven­din­ti pro­jek­tą.

Cent­ro at­sto­vės tei­gi­mu, Sa­vi­val­dy­bė pa­si­rin­ko ap­va­lius, plas­ti­ki­nius, su me­džio imi­ta­ci­ja pu­siau po­že­mi­nius kon­tei­ne­rius, ku­rie bus įleis­ti į že­mę iki 2 met­rų gy­lio, to­dėl jiems bus rei­ka­lin­gos spe­cia­lios aikš­te­lės.

Ant­že­mi­niai kon­tei­ne­riai esą bus pa­na­šūs į pu­siau po­že­mi­nius – plas­ti­ki­niai, ap­va­lūs, api­pa­vi­da­lin­ti me­džio imi­ta­ci­ja. Jų tal­pa bus ne ma­žes­nė kaip 1,3 ku­bo, jie bus sta­cio­na­rūs, įtvir­tin­ti ir jų ne­bus ga­li­ma stum­dy­ti.

„Kon­tei­ne­rių iš­dės­ty­mo sche­mos bu­vo pa­reng­tos 2016 me­tais. Žiū­rė­ta, kad to­se vie­to­se ne­bū­tų ko­mu­ni­ka­ci­jų, kad bū­tų pa­to­gu pri­va­žiuo­ti gy­ven­to­jams, turintiems ju­dė­ji­mo ne­ga­lią, kad ga­lė­tų leng­vai pri­va­žiuo­ti ir ap­si­suk­ti ap­tar­nau­jan­tis trans­por­tas“, – dės­tė N. Kai­rie­nė.

Kon­tei­ne­riams – ren­gė­jų pa­gy­ros

Pro­jek­tą įgy­ven­din­sian­čios Vil­niaus UAB „VSA“ at­sto­vas Ed­var­das Ta­lač­ka taip pat lie­jo pa­gy­ras nau­jie­siems suo­miš­kiems „Mo­lok Clas­sic“ kon­tei­ne­riams.

Jo tei­gi­mu, ša­lies per­spek­ty­va to­kia: ant­že­mi­nių aikš­te­lių ma­žės ir jos pa­ma­žu už­leis vie­tą po­že­mi­nėms. Drus­ki­nin­kuo­se, Vil­niu­je, Kau­ne ir Klai­pė­do­je tai jau spar­čiai da­ro­ma. Esą tam ES sky­rė pa­kan­ka­mai lė­šų – per 2014-2020 me­tus teks įsi­sa­vin­ti apie 70 mi­li­jo­nų eu­rų.

„Pu­siau po­že­mi­niai kon­tei­ne­riai yra eko­no­miš­kes­ni ir il­gaam­žiš­kes­ni. Se­nuo­sius kon­tei­ne­rius tu­ri ap­tar­nau­ti du kro­vė­jai, dar­bas il­gai už­trun­ka, sun­ku tam­py­ti. Šiuos kon­tei­ne­rius ap­tar­nau­ja vie­nas žmo­gus.

Vie­nu me­tu iš­ver­čia­ma iki pen­kių ku­bų at­lie­kų. Rei­kia ma­žiau dar­bo jė­gos, ku­ro. Leng­viau rū­šiuo­ti, to­dėl au­ga per­dir­bi­mo koe­fi­cien­tas. Į nau­jus kon­tei­ne­rius sun­kiai beį­lįs be­na­miai, į juos įleis­ti mai­šai su plas­ti­ki­ne kap­su­le yra sun­kiai pa­žei­džia­mi“, – pri­va­lu­mus dė­lio­jo vil­nie­tis.

Api­py­lė klau­si­mais

Ta­čiau su­si­rin­ku­sius rad­vi­liš­kie­čius ne­bu­vo leng­va už­liū­liuo­ti iš­var­din­tais pri­va­lu­mais – žmo­nės sve­čiams tu­rė­jo daug klau­si­mų.

Gy­ven­to­jai tei­ra­vo­si, ar Sa­vi­val­dy­bės pro­jek­tui skir­ti per 150 tūks­tan­čių eu­rų ne­pa­di­dins at­lie­kų rink­lia­vos ta­ri­fo. ŠRATC at­sto­vai pa­ti­ki­no, kad at­lie­kų iš­ve­ži­mas ne­tu­rė­tų brang­ti, ka­dan­gi kon­tei­ne­rių tal­pa yra ke­lis kar­tus di­des­nė, tad šiukš­les rei­kės iš­vež­ti re­čiau.

Žmo­nės ne­ri­ma­vo, kad il­giau neiš­ve­ža­mas kon­tei­ne­rių tu­ri­nys va­sa­rą grei­tai pa­smirs, klau­sė, kas pa­dengs nuo­sto­lius, jei­gu van­da­lai ap­ga­dins bran­gius kon­tei­ne­rius.

ŠRATC at­sto­vai vėl­gi ra­mi­no su­si­rin­ku­siuo­sius, kad po že­me yra sta­bi­les­nė ir že­mes­nė tem­pe­ra­tū­ra, to­dėl pu­vi­mo pro­ce­sas nau­juo­se kon­tei­ne­riuo­se vyks lė­čiau. Ga­ran­ti­niu lai­ko­tar­piu už kon­tei­ne­rių ko­ky­bę at­sa­kys ren­gė­jai, ta­čiau nuo van­da­liz­mo ga­ran­ti­jos nė­ra.

Be­ne dau­giau­sia šur­mu­lio ki­lo pra­kal­bus apie bū­si­mų­jų kon­tei­ne­rių sto­vė­ji­mo vie­tas. Va­sa­rio 16-osios gat­vės dviaukš­čių na­mų gy­ven­to­jai, be­si­nau­do­jan­tys san­dė­liu­kais, ne­ri­ma­vo, kad ša­lia pa­sta­rų­jų įreng­ti kon­tei­ne­riai ir iš jų į že­mę ga­lin­tis nu­bėg­ti tu­ri­nys terš ūki­niuo­se pa­sta­tuo­se lai­ko­mas dar­žo­ves.

Be to, jiems bai­sus ir gais­ro pa­vo­jus, jei kon­tei­ne­riai už­si­deg­tų. Toks pa­vo­jus esą yra rea­lus, ka­dan­gi yra gy­ven­to­jų, ku­rie ne­si­dro­vi į kon­tei­ne­rius pil­ti karš­tų pe­le­nų. Ne­ge­rai, anot gy­ven­to­jų, pa­rink­tos ir vie­tos aikš­te­lėms – prie jų sun­kiai pri­va­žiuos šiukš­lia­ve­žės, jau ir da­bar ap­ga­di­nan­čios iš­klo­tas trin­ke­les.

Dėl kon­tei­ne­rių įren­gi­mo vie­tų pa­si­py­lė ir ki­tų mies­to dau­gia­bu­čių na­mų at­sto­vų klau­si­mai bei prie­kaiš­tai. Dau­ge­lis net ne­ži­no­jo, kur bus ren­gia­ma at­lie­kų su­rin­ki­mo nau­jo­vė – ŠRATC dar­buo­to­jai,prieš tai tei­gę, kad sche­mos bu­vo de­rin­tos su bend­ri­jų pir­mi­nin­kais, ne­bes­pė­jo var­din­ti, kur kas sto­vės.

Pir­mi­nin­kai: „Pir­mą kar­tą gir­dim“

Jau po su­si­ti­ki­mo re­dak­ci­ja pa­si­tei­ra­vo ke­lių skir­tin­go­se mies­to vie­to­se esan­čių dau­gia­bu­čių na­mų bend­ri­jų pir­mi­nin­kų, ar su jais bu­vo ap­tar­tos kon­tei­ne­rių aikš­te­lių įren­gi­mo vie­tos.

Vi­si pen­ki pa­klaus­ti bend­ri­jų pir­mi­nin­kai ti­ki­no apie tai gir­din­tys pir­mą kar­tą.

An­ta­nas Bal­čiū­nas, va­do­vau­jan­tis ke­tu­riems Ge­di­mi­no gat­vės dau­gia­bu­čiams, su­da­ran­tiems dau­gia­bu­čių na­mų bend­ri­ją „Skrob­las“, taip pat da­ly­va­vęs or­ga­ni­zuo­ta­me su­si­ti­ki­me, pa­ti­ki­no apie aikš­te­lių vie­tų su­de­ri­ni­mą su bend­ri­jų pir­mi­nin­kais iš­gir­dęs pir­mą kar­tą.

Jam tam tik­rą pa­ro­di­ją pri­mi­nė ir pa­ts su­si­ti­ki­mas, ku­ria­me da­ly­va­vo gy­ven­to­jų iš so­dų bend­ri­jų, pri­va­čių val­dų, nors kal­ba ja­me ėjo apie kon­tei­ne­rius, ku­rie nu­ma­to­mi reng­ti prie dau­gia­bu­čių.

A. Bal­čiū­nui tik po ren­gi­nio pa­vy­ko gau­ti rei­kia­mus kon­tak­tus ir su­si­rink­ti dau­giau in­for­ma­ci­jos. Jo ma­ny­mu, aikš­te­lių ren­gi­mo pla­nai tu­rė­jo bū­ti iš­da­lin­ti su­si­ti­ki­mo me­tu – tuo­met ja­me ne­bū­tų bu­vę to­kio tur­gaus.

„Vie­ta su mu­mis de­rin­ta ne­bu­vo – iki šiol ne­ži­nau nu­ma­to­mos jų įren­gi­mo vie­tos. Aš pa­ts da­bar tuo už­siim­siu kar­tu su ki­tais bend­ri­jų pir­mi­nin­kais, su ku­riais pa­lai­ko­me ry­šį. Ne­su nu­si­tei­kęs prieš tuos kon­tei­ne­rius – ge­rai, kad kaž­kas bus da­ro­ma, ta­čiau vis­kas tu­ri bū­ti da­ro­ma ne pa­slap­čia, o skaid­riai, in­for­ma­ty­viai, bend­rau­jant su gy­ven­to­jais“, – re­dak­ci­jai sa­kė A. Bal­čiū­nas.

Jau­nys­tės gat­vė­je esan­čios dau­gia­bu­čių na­mų bend­ri­jos „Ait­va­ras“ pir­mi­nin­kas Jo­nas Nor­vai­ša taip pat pa­tvir­ti­no – kon­tei­ne­rių įren­gi­mo vie­ta su juo ne­bu­vo de­rin­ta.

„Be abe­jo, bū­tų įdo­mu ži­no­ti, kur bus ren­gia­mi tie kon­tei­ne­riai – se­no­se ar nau­jo­se vie­to­se. Teks pa­si­do­mė­ti bent da­bar, ka­dan­gi ša­lia da­bar­ti­nių kon­tei­ne­rių Jau­nys­tės gat­vė­je nu­si­ma­to in­di­vi­dua­lių na­mų kvar­ta­lo sta­ty­bos. Ma­no ma­ny­mu, jau anks­čiau tu­rė­jo bū­ti su­kvies­ti bend­ri­jų pir­mi­nin­kai ir su jais de­ri­na­mos vie­tos. Ti­kė­ki­mės, kad po lan­gais kon­tei­ne­rių neį­rengs“.

Bend­ri­jos „Gi­rai­tė“ Stik­lo gat­vė­je pir­mi­nin­kas Al­ber­tas Vi­tar­tas konk­re­taus po­kal­bio apie aikš­te­lių įren­gi­mo vie­tas taip pat ne­pri­si­mi­nė. Anot jo, su at­lie­kų ve­žė­jais ap­skri­tai sun­ku ras­ti bend­rą kal­bą. Pir­mi­nin­kas pri­si­mi­nė, kiek jam te­ko varg­ti pra­šant iš­vež­ti iš te­ri­to­ri­jos ža­lių­jų at­lie­kų mai­šus.

„Kol iš­ve­žė, spė­jo vis­kas juo­se su­pū­ti“, – sa­kė A. Vi­tar­tas.

Il­ga­me­tėms bend­ri­jų va­do­vėms – A. Po­vy­liaus gat­vė­je esan­čios bend­ri­jos pir­mi­nin­kei Ele­nai Mic­kai­tie­nei bei Lais­vės alė­jo­je esan­čios bend­ri­jos „Lie­pa“ va­do­vei Sta­sei Sa­vic­kie­nei vie­tų de­ri­ni­mai su jo­mis taip pat bu­vo nau­jie­na.

Au­to­rės nuo­tr.

To­se pa­čio­se ar nau­jo­se vie­to­se se­nuo­sius kon­tei­ne­rius pa­keis nau­ji pu­siau po­že­mi­niai, gy­ven­to­jai ma­žai ži­no.