
Naujausios
Konferencija apie psichikos sveikatą
Kelmėje surengta mokslinė praktinė konferencija „Psichikos sveikata Lietuvoje: mokslo ir praktikos paradigmos“.
Pranešimus skaitę mokslininkai teigė, jog, oficialiais duomenimis, Lietuvoje 5,5 procento žmonių serga psichikos ligomis. Tačiau faktiškai jų serga daugiau – apie 7,3 procento. Tik daugelis baiminasi kreiptis į psichiatrą, nes jį laiko baubu, kuris pririš ir prifarširuos vaistų.
Sveikatos konferencijos įvairiomis temomis Kelmės rajone vyksta kiekvieną rudenį. Šiemet surengta jau septynioliktoji.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Sveikas tas, kuris geba būti savimi
Pranešimą apie Kelmės rajono gyventojų psichikos sveikatos problemas ir jų sprendimo būdus parengusi Kelmės sveikatos biuro direktorė Lina Balčiūnienė tvirtino, jog iki 2014 metų Kelmės rajono gyventojų psichikos sveikata prastėjo. Tai lėmė nedarbas, emigracija, kai dėl toli esančių šeimos narių žmonės patiria nerimą, įtampą, ilgesį.
Tačiau nuo 2015 metų šie rodikliai pradėjo gerėti. Emigracijos mastai mažėja.
Kelmės rajono gyventojai yra vieni iš sveikiausių šalyje. Mažiau psichikos sveikatos sutrikimų fiksuojama tik Utenos rajone.
Mažiau užfiksuota depresijos, elgesio sutrikimų, dėl alkoholio, savižudybių.
Tačiau prastą psichikos sveikatą lemiančių veiksnių dar nemažai. Per pastaruosius porą metų sumažėjo socialinės rizikos šeimų, tačiau atsirado stebimos šeimos. 96 vaikus globoja globėjų ir rūpintojų šeimos, 34 gyvena Vijurkų globos namuose.
Daug dėmesio skiriama šeimoms, kuriose gyvena neįgalus asmuo. Kad neįgalųjį globojančios šeimos galėtų dirbti ir pailsėti, „Kūlverstuko“ lopšelyje-darželyje veikia neįgalių vaikų grupė, į kurią vaikus atsiveža pats darželis. Vaikus ugdo specialioji mokykla. Šią vasarą jos pedagogai neįgaliems rajono vaikams surengė stovyklą.
Įkurti grupinio gyvenimo namai žmonėms, turintiems psichinę negalią. Liolių socialinės globos namai savo šeimose gyvenančius neįgaliuosius atsiveža į dienos užimtumo centrą. Regėjimo negalią turintys gyventojai daug laiko gali praleisti Kelmės aklųjų ir silpnaregių centre.
Psichikos ligomis serga 5,5 procento šalies gyventojų
Valstybinio psichikos sveikatos centro direktorė Ona Davidonienė pranešime „Nuo ko prasideda psichikos sveikata“ teigė, jog Lietuvoje psichikos ligomis serga 5,5 procento šalies gyventojų. Kitose Europos šalyse bei Norvegijoje ir Šveicarijoje psichikos sveikatos problemų bent kartą per metus turi 27 procentai gyventojų.
Pranešėjos nuomone, ir Lietuvoje šis skaičius realiai turėtų būti didesnis, bent 7,3 procento. Ligoniai neretai nesikreipia į psichiatrą. Paplitusi nuomonė, jog psichiatras yra baubas, kuris nori tik pagauti, surišti ir prifarširuoti vaistų. Laikinas psichikos sveikatos problemas išsprendžia šeimos gydytojas.
„Kai pasiklausai politikų debatų, tai atrodo, jog pas mus bent pusė žmonių turi psichikos sveikatos problemų. Kai kandidatas į Seimo narius žada, jog kiekvienam duos po naują butą, kažin kaip yra su jo psichikos sveikata“, – abejojo O. Davidonienė.
Ji pabrėžė, jog dėl psichikos sveikatos Lietuvoje dažniau nei dėl kitų ligų nustatomas neįgalumas. Maždaug pusė psichikos sveikatos sutrikimų kyla dėl priklausomybės nuo alkoholio. Nemažai ir dėl kitų priklausomybių nuo narkotikų, lošimų ir t. t.
Psichikos sveikatos centro direktorė pasidžiaugė, jog mažėja savižudybių. Prieš kelerius metus Lietuvoje nusižudydavo po pusantro tūkstančio žmonių, užpernai jų sumažėjo iki tūkstančio, pernai – iki 837 žmonių. Vienai nusižudžiusiai moteriai tenka 7 nusižudę vyrai.
Septyniolikti metai Kelmėje vykusi mokslinė praktinė konferencija visuomet sutraukia pilną salę klausytojų.
Konferenciją vedė Valstybinio psichikos sveikatos centro direktorė Ona Davidonienė (kairėje) ir Šiaulių universiteto profesorius Jūra Vladas Vaitkevičius. Ją surengė Kelmės sveikatos biuro direktorė Lina Balčiūnienė.