Komisaras – apie po­li­ci­jos skau­du­lius

Komisaras – apie po­li­ci­jos skau­du­lius

Komisaras – apie policijos skaudulius

Jei per ketverius metus į priklausančią pensiją išeitų visi joje dabar dirbantys Lietuvos policijos pareigūnai, sistema prarastų apie pusseptinto tūkstančio žmonių. Policijai trūksta finansavimo, nėra motyvacijos ateiti naujiems darbuotojams.

Apie tai kalbėjo Joniškyje viešėjęs Lietuvos policijos generalinis komisaras Saulius Skvernelis.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Finansavimas sumažėjo

Seimo nario Vitalijaus Gailiaus inicijuotame Šiaulių krašto bičiulių parlamentinės grupės, apskrities merų susitikime su policijos, prokuratūros atstovais dar kartą primintos policijos problemos, siūlyti jų sprendimo būdai, kalbėta apie prokuratūros sistemos pertvarkos pliusus ir minusus.

Nuo 2008-ųjų, kai policijai buvo atseikėta 800 milijonų litų, finansavimas sumažėjo beveik 30 procentų.

Policijos generalinis komisaras Saulius Skvernelis sakė, kad 87 procentai lėšų skiriama atlyginimams mokėti, „Sodros“ mokesčiams, bet beveik nelieka pinigų ūkinėms išlaidoms.

Komisaro nuomone, yra šaltinių, iš kurių būtų galima papildomai gauti lėšų. Pavyzdžiui, jei 50 procentų už Administracinės teisės pažeidimus surinktų baudų atitektų policijai arba toks pat procentas pinigų būtų paliekamas iš surinktų rinkliavų už išduotas licencijas ginklams įsigyti ir panašiai.

Šie pinigai galėtų būti skirti ne tik kadrams išlaikyti, bet ir suremontuoti neretai avarinius policijos pastatus.

Darbuotojų problema

Anot policijos generalinio komisaro, aktualiausia problema yra dėl darbuotojų. Šiuo metu iš 9,5 tūkstančio pareigūnų 2779 jau galėtų išeiti į pensiją. Dar daugiau kaip 3000 pareigūnų galės tai padaryti per artimiausius ketverius metus.

„Galbūt geriau būtų, jei šie žmonės dirbtų toliau, jiems pridedant po 1,5 ar 2 procentus kasmet prie pensijos?“ – svarstė S. Skvernelis.

Anot jo, per pastaruosius penkiolika metų pareigybių policijos sistemoje sumažinta 6,5 tūkstančio. Bet vis tiek šiuo metu yra 1,5 tūkstančio laisvų statutinių pareigybių vietų. Jaunimo netraukia menka alga ir socialinės garantijos. Be to, norintiems dirbti žmonėms keliami sveikatos reikalavimai „kaip kosmonautams“.

Dėl policijos rėmėjų

Komisaras užsiminė ir apie policijos rėmėjus, kurių šalyje yra 3840. Jie kartu su policija 2012 metais kartu patruliavo 28 tūkstančius valandų.

„Mes siūlome jiems leisti tam tikras funkcijas atlikti be policijos pagalbos, pavyzdžiui, sudrausminti triukšmadarius bute. Tačiau žmonėms turi būti suteiktos ir tam tikros socialinės garantijos, jei, tarkime, nuo triukšmadarių „gaus į nosį", – siūlymus dėstė policijos generalinis komisaras.

Geriau koordinuojama veikla

Užsiminta ir apie Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymą. Ir policijos generalinis komisaras, ir Šiaulių apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras Aivaras Povilaitis atkreipė dėmesį, kad kai kurios normos, įkorporuotos minėtame įstatyme, efektyviau veiktų, jeigu būtų Baudžiamajame kodekse.

Aivaras Povilaitis pažymėjo, kad pasikeitus prokuratūros struktūrai efektyviau galima koordinuoti ikiteisminių institucijų veiklą. Šiaulių apskrityje rezultatai dėl to ne tik nepablogėję, bet netgi pagerėję.

Autorės nuotr.

PROBLEMA: Anot policijos generalinio komisaro Sauliaus Skvernelio, per pastaruosius 15 metų pareigybių policijos sistemoje sumažinta 6,5 tūkstančio, bet šiuo metu yra 1,5 tūkstančio laisvų statutinių pareigybių vietų.

POKYTIS: Šiaulių apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras Aivaras Povilaitis pastebėjo, kad pasikeitus prokuratūros struktūrai efektyviau galima koordinuoti ikiteisminių institucijų veiklą.

PRAŠYMAS: Seimo nario Vitalijaus Gailiaus iniciatyva Joniškyje vykusiame Policijos generalinis komisaras Saulius Skvernelis (dešinėje) Saulius Skvernelis prašė Seimo narių neblokuoti Policijos veiklos įstatymo, kuris Seimui yra pateiktas.