Kolektyvo jubiliejus nuskambėjo romansais

Kolektyvo jubiliejus nuskambėjo romansais

Kolektyvo jubiliejus nuskambėjo romansais

Minėdama kūrybinės veiklos dešimtmetį, Radviliškio viešosios bibliotekos muzikavimo grupė „Sidabrinė mėnesiena“ pristatė savo pirmąją kompaktinę plokštelę ir gausiai į šventinį vakarą susirinkusiems radviliškiečiams dovanojo romansų šventę.

Saulius JUŠKEVIČIUS

saulius@skrastas.lt

„Tu lyg tas suvėlavęs pavasaris“

Pirmoji „Sidabrinės mėnesienos“ kompaktinė plokštelė, kurioje įrašyti 22 romansai, pavadinta „Tu lyg tas suvėlavęs pavasaris“. Taip pavadintas ir romansas, sukurtas pagal šviesaus atminimo šeduvės literatės Laimos Kūrienės eiles.

Grupės solistė Laimutė Vaičiulytė pasakojo, jog šeduvė L. Kūrienė, išgirdusi grupę dainuojant, kartą nedrąsiai pasvajojo, jog kada nors ir jos eilės nuskambėtų kaip daina, kurią, pritaikiusios muziką, dainuotų ansamblio dalyvės. Šeduvės svajonėms buvo lemta išsipildyti. Meilės, ilgesio ir neišsipildžiusių jaunystės svajonių motyvų kupinos eilės „užkabino“ grupės dalyves ir šios ėmė dainuoti romansą „Tu lyg tas suvėlavęs pavasaris“.

Pasak L. Vaičiulytės, grupei brangus ir romansas „O Soloveskio salose...“, jis turi savo graudžią istoriją. „Į Soloveskio salas po Antrojo pasaulinio karo buvo siunčiami karo invalidai, o artimiesiems būdavo pranešama apie jų mirtį ar dingimą be žinios. Po Stalino mirties į šias salas nuvykusi viena moteris tarp invalidų atpažino savo vyrą, kuris buvo laikomas dingusiu be žinios“, – romanso sukūrimo istoriją pasakojo ji.

Kompaktinėje plokštelėje nemažai ir kitų kolektyvų repertuarų kūrinių, romansų pagal žinomų poetų Pauliaus Širvio, Vytauto Mačernio, Sergejaus Jesenino eiles.

Netikėta pradžia

Nuo pat susikūrimo grupei vadovaujanti etnomuzikologė Vilma Merkytė dar studijuodama Muzikos akademijoje laisvalaikiu dainuodavo romansus „Juodosios rožės“ klube.

Jau dirbant Viešojoje bibliotekoje, Vilmai kilo mintis šį kolektyvą pasikviesti į Radviliškį. Klausytojai buvo sužavėti ir daugelį kūrinių dainavo kartu su „Juodąja rože“.

Po šio koncerto L. Vaičiulytė „Aidijos“ folkloriniame ansamblyje dainuojančioms moterims pasiūlė: „O kuo mes blogesnės, ir mes galime pabandyti taip dainuoti“.

Netrukus ir proga pasitaikė. Folklorinis ansamblis „Aidija“ tuomet šventė 15 metų jubiliejų. Norėdamos apdainuoti folklorinio ansamblio gyvenimą, būsimos muzikavimo grupės „Sidabrinė mėnesiena“ narės humoro forma sueiliavo tekstus, panaudodamos žinomų romansų melodijas. Apieškojo visus užkaborius, senienų parduotuves ir apsirengė kitaip, nei visi folklorinio ansamblio dalyviai.

Ne viskas pasisekė iš pirmo karto, bet tuometis Kultūros skyriaus vedėjas Augenijus Jurgauskas tarsi prigrasė, kad turite ir toliau dainuoti.

Ir taip nuo 2002 metų sausio moterys pradėjo rinktis namuose, kur prie arbatos ar kavos puodelio traukė iš atminties seniai girdėtas melodijas, skambėjusias pokario ar net prieškario metais.

Palydovė – daina

Į muzikavimo grupę „Sidabrinė mėnesiena“, kuri pradžioje vadinosi namų muzikavimo grupe, be V. Merkytės ir L. Vaičiulytės, susibūrė folklorinio ansamblio „Aidija“ narės: Angelė Virgailienė, Vanda Lukoševičienė, Janina Paluckienė.

Pradžioje moterys dainavo be muzikinio pritarimo, tačiau vėliau prisikalbino gitara akomponuoti muzikos mokytoją Iną Petraitienę, o neseniai – ir Jūratę Stakvilevičienę, kuri pritaria smuiku bei kartu ir padainuoja.

Jubiliejinėje grupės šventėje vakaro vedėja Vlada Virbickienė priminė, jog pirmąjį romansą „Ko tai troško širdis“ iš gimtojo Biržų krašto parvežė ir išmokė A. Virgailienė. Kuriant pirmąją koncertinę programą, vaikystėje girdėtus ir jaunystėje dainuotus kūrinius prisiminė V. Lukoševičienė, buvo įtrauktas ir ne vienas romansas, kurį grupės vadovė V. Merkytė dainavo „Juodojoje rožėje“.

Grupė pradėjo sėkmingai koncertuoti po rajoną. Surengė ne vieną koncertą rajono bibliotekose, seniūnijose. Dainuojant grupę išgirdę kelmiškiai, pakvietė į tradicinę šventę „Rudens romansas“. Viena šių švenčių buvo karine tematika. Tad ansamblis išmoko šešis kariškus romansus. Ir paaiškėjo, jog radviliškietės vienintelės atsižvelgė į šventės tematiką ir gražiai „įsipaišė“ į renginio scenografiją.

Per dešimtmetį kolektyvas išmaišė visą Šiaulių apskritį, dainavo kur tik buvo kviestos. Per tą laiką išmokta apie 100 romansų.

Pirmosios kompaktinės plokštelės pristatyme buvo užsiminta, jog muzikavimo grupė galvoja jau apie antrąją, turi jau sugalvojusios ir jos pavadinimą – „Mes žingsniavom per pievas iš lėto...“.

Autoriaus nuotr.

PLOKŠTELĖ: Muzikavimo grupės „Sidabrinė mėnesiena“ išleistoje kompaktinėje plokštelėje įdainuoti 22 romansai.

GERBĖJAI: Į kolektyvo jubiliejinį koncertą skubantys gerbėjai sustodavo prie bibliotekos darbuotojų įsigyti naująją kompaktinę plokštelę.

GRUPĖ: Viešosios bibliotekos muzikavimo grupė „Sidabrinė mėnesiena“ paminėjo kūrybinį veiklos dešimtmetį.