Kodėl maistas – beskonis, o porcijos – lengvesnės?

Kodėl maistas – beskonis, o porcijos – lengvesnės?

Kodėl maistas – beskonis, o porcijos – lengvesnės?

Akmenės rajono socialinių paslaugų namų gyventojai sugebėjo priversti jiems maistą tiekiančią UAB „Grūstė“ ruošti sotesnį maistą.

Neįprastai – antras mėnuo nepasitenkinimą maitinimu rašydami atsiliepimų knygoje ir inicijavę porcijų kontrolinius svėrimus.

Vytautas RUŠKYS

vytautas@skrastas.lt

Maistas – beskonis ir nesotus

Nepasitenkinimas kilo, kai Socialinių paslaugų namų gyventojai ėmė valgyti nebe įstaigos virtuvėje pagamintą maistą, o atvežamą termosuose.

Patiekalus ruošia nebe įstaigos virėjos, nes jos išleistos atostogų, kai dėl renovacijos nuo birželio pradžios uždaryta valgykla.

Konkursą maitinimo paslaugai teikti laimėjo UAB „Grūstė“.

Pačiomis pirmomis dienomis naujieji maisto tiekėjai nuvylė gyventojus. Jie pastebėjo, kad maisto porcijos mažesnės, valgis atvėsęs.

Nusprendus pastabas užfiksuoti, laikinoje valgykloje buvo padėta atsiliepimų knyga. Daugiau kaip mėnesį žmonės rašė atsiliepimus, pasirašydavo dešimtys gyventojų.

Tarp vertinimų tėra tik keli teigiami. Pavyzdžiui, pietūs buvo sotūs arba pusryčiai – pakenčiami, o vakarienė – gera.

Daugiausia užfiksuota neigiamų vetrtinimų. Klausiama, kodėl kelias dienas paeiliui pusryčiams ir vakarienei patiekiamos tik košės? Labai daug įrašų: „Nedavė sumuštinio“. Dažna nuomonė apie antrus patiekalus – beskonis. Apie gėrimą, kuris meniu pavadintas obuolių, rašoma, kad jų skonio nebuvo jaučiama.

Stebėtina, kad vasarą ant stalo pirmą mėnesį nė karto nebuvo patiekta jokių vaisių.

Kai kurie patiekalai aprašomi su detalėmis. Plokštainis patiektas toks skystas, kad įmanoma valgyti tik su šaukštu. Bulvių "šutienėje" terasti du spirgai, o sriuboje nepajusta grietinės skonio.

Socialinių paslaugų namų gyventojai įvertino, kad jiems duodamas valgis ne toks sotus, koks benamiams tiekiamas "Carito" organizacijos valgykloje.

Trečdaliu lengvesnės porcijos

Iniciatyvūs įstaigos bendruomenės tarybos nariai inicijavo maisto porcijų kontrolinius patikrinimus. Sąsiuvinyje užfiksuota, kad duonos riekės, turinčios sverti po 60 gramų buvo 10 gramų lengvesnės.

Vietoj valgiaraštyje nurodyto 120 gramų šnicelio į lėkštes buvo dedama bemaž trečdaliu lengvesni – po 80 gramų.

Valgytojai suskaičiavo, kad tik vienų pietų metu, paruošus bemaž 90 porcijų, nežinia kur nukeliavo apie 3 kilogramai mėsos gaminio.

Dar įžvelgta, kad į sriubą pagardinimui neįpilta apie 1 kilogramą grietinės.

Socialinių paslaugų namų bendruomenės taryba posėdyje išreiškė priekaištus „Grūstės“ bendrovės atstovei.

Ji stebėjosi pretenzijomis. Sakė, kad tokį pat maistą tiekia mokyklų, vaikų darželių valgykloms, o nepatenkintųjų nėra.

Tokius argumentus išgirdę seneliai svarstė: „Argi vaikas pajėgus pasiskųsti, o gal nežino gryno maisto skonio“.

„Gerėja reikalai“

Antradienį vakarieniavę įstaigos gyventojai redakcjai sakė, kad reikalai gerėja. Į stalą buvo patiekta sumuštinių, "šutienės".

„Bene pirmą kartą galiu pieno atsigerti“, – džiaugėsi senutė.

Tačiau kita moteris susierzinusi atstūmė lėkštę su "šutiene" ir paaiškino: „Valgau, nes davė, o iš tikrųjų bulvės beskonės“.

Žmonės stebėjosi kuriozu per pusryčius – davė silkės ir saldaus kremo. Senoliai ironizavo: betrūksta, kad duotų valgyti lašinių su cukrumi.

Įstaigos gyventojų tarybos pirmininko pavaduotojas Jonas Brencius rodė valgiaraščio pasikeitimus po kontrolinių porcijų svėrimų. Jau duonos riekės svoris nurodytas nebe 60 gramų, o 50 gramų. Buvusios 120 gramų svorio mėsiško valgio porcijos sumažėjusios iki 100 gramų.

Direktoriui siūlė paragauti

Socialinių paslaugų namų direktorius Valdemaras Paškevičius sakė, kad jam įstaigos gyventojai sakė esą nepatenkinti pačiomis pirmomis „Grūstės“ pradėto maitinimo dienomis.

„Siūlė ragauti kotleto, kad įtikintų, koks jis beskonis“, – mena direktorius.

Jo vertinimu, „Grūstė“ stengiasi atsižvelgti į pretenzijas, tačiau – ne kardinaliai.

„Gyventojai jaučiasi alkani, tai suprantama, todėl ir pyksta“, – sakė V. Paškevičius.

V. Paškevičius sakė, kad „Grūstė“ iš esmės laikosi sutartyje numatytų įsipareigojimų, nes jų ruošiamas maistas atitinka normas pagal kaloringumą, nepažeidžiami higienos reikalavimai. Produktai naudojami su galiojimo garantija.

Autoriaus nuotr.

STALAS: Akmenės rajono socialinių paslaugų namų gyventojai reikalauja skanesnio ir sotesnio maisto, priverte atlikti kontrolinius svėrimus.

VALGYKLA: Akmenės rajono socialinių paslaugų namų laikinoje valgykloje jokių pažeidimų neužfiksuota, o nepasitenkinama seneliams nežinia kur UAB „Grūste“ ruošiamu maistu.

SITUACIJA: Akmenės rajono socialinių paslaugų namų direktorius Valdemaras Paškevičius sakė, kad gyventojai jaučiasi alkani.