Ko­dėl pi­ni­gų ran­da­ma Sei­mo BMW, o grei­tosioms – ne?

Ko­dėl pi­ni­gų ran­da­ma Sei­mo BMW, o grei­tosioms – ne?

Kodėl pinigų randama Seimo BMW, o greitosioms – ne?

Akmeniškiai klausimais rėmė prie sienos sveikatos apsaugos ministrę

Praėjusią savaitę Naujosios Akmenės ligoninėje surengtas rajono medikų, politikų ir kitų gyventojų susitikimas su sveikatos apsaugos ministre Rimante Šalaševičiūte. Siūlyta, kaip pagerinti pastaruoju metu rajone sumenkusias medicinos paslaugas.

Vytautas RUŠKYS

vytautas@skrastas.lt

„Leiskite ilgiau dirbti chirurgams“

Renginyje kalbėtojai pabrėžė, kad Akmenės rajono gyventojai patiria nepatogumų dėl medicinos paslaugų nuo 2009 metų. Kuomet įvykdytas, anot rajono mero V. Mitrofanovo, šalies didžiosios politikos sprendimas – Naujosios Akmenės ligoninėje uždaryti Reanimacijos ir Chirurgijos skyrius.

Sveikatos apsaugos ministrė R. Šalaševičiūtė prisipažino to nežinojusi.

Naujosios Akmenės gyventojų bendruomenės „Berželis“ pirmininkas Česlovas Kristinis priminė, kaip vadinamosios reformos išvakarėse jai prieštaraujantys rajono atstovai įtikinėjo į Naująją Akmenę atsiųstą vieną iš ministro pavaduotojų. Jam įteikta peticija su kelių dešimčių gyventojų parašais, šį dokumentą tebesaugantys akmeniškiai parodė ir dabartinei ministrei.

„Tačiau vadovybė jos nė neskaitė (kaip tuo metų rašė „Šiaulių kraštas“ peticija buvo užmesta stalčiuose – redakcijos pastaba), viceministras patikino, jog vietos ligoninė nebus mažinama, o po kelių savaičių būtent taip įvyko“, – sakė Č. Kristinis.

Ministrė teigė, kad šiandien nerealu atgaivinti turėtas medicinos paslaugas.

„Bet ar logiška Naujosios Akmenės ligoninėje chirurgams dirbti tik iki darbo dienos pabaigos", – stebėjosi rajono meras Vitalijus Mitrofanovas.

Jo manymu, tereikėtų leidimo pratęsti darbo laiką kelias valandas – ir akmeniškiams būtų patogiau sulaukti medicinos pagalbos.

„Juk kai vakare suintensyvėja moksleivių popamokinė veikla tai kokioje treniruotėje pasitaiko pirštą išsisukti, raumenis patempti – o dėl to reikia greitosios medicinos pagalbos automobiliu vežti 60 kilometrų į Šiaulius“, – sakė meras.

Greitosios nepasiekia finansinis paskatinimas

Didelis darbo krūvis tenka Akmenės rajono greitosios medicinos pagalbos centrui, jo darbuotojai ne visada bespėja išgelbėti ligonius nuo mirties. Greičiau nusidėvi ir greitosios automobiliai, tačiau Sveikatos apsaugos ministerija neskiria naujų.

„Seimui galima gauti naujus BMW automobilius, o Akmenės medicinai būtinų greitukių – vis ne, – stebėjosi rajono meras V. Mitrofanovas. – Nors kai šalies politikų sprendimu buvo sumažinta paslaugų Naujosios Akmenės ligoninėje, tai garantuota, jog bus padedama vietos greitajai medicinos pagalbai, kuri tapo labiau atsakinga už rajono gyventojams teikiamų gydymo paslaugų kokybę“.

Greitosios medicinos pagalbos centro direktorė Ramutė Embavičienė kritikavo ministerijos nustatytą tvarką. Kaip finansiškai paskatinti šalies greitąją medicinos pagalbą, jeigu joms per metus paskiriant iki dviejų milijonų litų?

„Praktiškai visą sumą išsidalija didžiųjų miestų greitosios, – sakė R. Embavičienė. – Todėl, kad ten įmanoma per nustatytą laiką greitosios medicinos pagalbos ekipažams nuvažiuoti pas ligonius, o kaimiškuose rajonuose – ne“.

Todėl akmeniškė pageidavo, kad būtų skatinama ne vien pagal atvykimo greitį, bet ir atsižvelgus į kitus kriterijus.

„Pavyzdžiui, statistikos duomenimis, Lietuvoje pagal greitukių judėjimo intensyvumą pirmoje vietoje yra Akmenė“, – sakė R. Embavičienė.

„Turbūt buvo nuojauta – jau savaitę delsiu pasirašyti pateikto aprašo papildymus, – sakė ministrė. – Dabar supratau, kaip svarbu diferenciacija, atsižvelgiant ir į intensyvumo rodiklius“.

Kaip įdarbinti Ukrainos gydytojus?

Prieš kelis mėnesius Akmenės rajono politikai ėmė svarstyti iš Ukrainos gautų beveik dešimties gydytojų pageidavimus įdarbinti Naujosios Akmenės ligoninėje ir kitose rajono gydymo įstaigose.

Akmenės rajono savivaldybė pasirengusi suteikti ukrainiečiams tinkamas darbo ir buities sąlygas. Tačiau Sveikatos apsaugos ministerija neduoda leidimo, kurio paprašė Akmenės rajono politikai.

Sveikatos apsaugos ministrė R. Šalaševičiūtė sakė, kad akmeniškių iniciatyvos paskatino ministeriją ieškoti galimybių, kaip Ukrainos gydytojus įdarbinti Lietuvos ligoninėse, kurių vadovybė irgi norėtų.

Didžiausias trukdis, anot ministrės, Lietuvos standartų neatitinkanti rezidentūros sistema Ukrainoje. Ji esanti tokio lygio, kad tos šalies medikai nepriimami dirbti nė Baltarusijoje.

„Tačiau mes nagrinėjame Vokietijos modelį, pagal kurį atvykę kitų valstybių medikai gali būti vietinių specialistų lyg pagalbininkai ir per kokius metus gali atlikti reikiamą paruošimą“, – sakė R. Šalaševičiūtė.

Autoriaus nuotr.

MINISTRĖ: Sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė Naujojoje Akmenėje sakė, kad reformų rato neįmanoma pasukti atgal.

PACIENTAI: Naujosios Akmenės gyventojų bendruomenės „Berželis“ pirmininkas Česlovas Kristinis sakė, kad vietos ligoninėje pacientams turėtų būti sudaromos geresnės sveikatos priežiūros sąlygos.