Knygoje – rajono silpnaregių gyvenimas

Knygoje – rajono silpnaregių gyvenimas

Kny­go­je – ra­jo­no silp­na­re­gių gy­ve­ni­mas

Ra­jo­no ak­lie­ji ir silp­na­re­giai Bal­to­sios laz­de­lės die­ną ir są­jun­gos 90-me­tį pa­mi­nė­jo ne tik šven­ti­niu ren­gi­niu. Lie­tu­vos ak­lų­jų ir silp­na­re­gių są­jun­gos (LASS) ra­jo­no fi­lia­lo na­riams bu­vo pri­sta­ty­ta kny­ga „Pu­sė am­žiaus su bal­tą­ja laz­de­le“.

Lai­ma AGA­NAUS­KIE­NĖ

alaima@skrastas.lt

Pris­ta­ty­ta kny­ga

Bal­to­sios laz­de­lės mi­nė­ji­mo ren­gi­ny­je kny­gos „Pu­sė am­žiaus su bal­tą­ja laz­de­le“ su­da­ry­to­ja, LASS ra­jo­no fi­lia­lo pir­mi­nin­kė Ja­ni­na Ai­ži­nie­nė pa­pa­sa­ko­jo, su ko­kiais sun­ku­mais jai te­ko su­si­dur­ti, su­da­rant kny­gą, ko­kios pa­grin­di­nės jos te­mos.

Anot J. Ai­ži­nie­nės, nors ra­jo­no fi­lia­le ir bu­vo ra­šo­mas or­ga­ni­za­ci­jos met­raš­tis, per pen­kis gy­va­vi­mo de­šimt­me­čius neiš­li­ko se­niau­sių lai­kų fo­tog­ra­fi­jų, to­dėl į kny­gą bu­vo su­dė­ta tai, ką pa­vy­ko iš­sau­go­ti.

Iš vy­ro po jo ne­tek­ties pe­rė­mu­si va­do­va­vi­mą Rad­vi­liš­kio ak­lų­jų ir silp­na­re­gių fi­lia­lui, J. Ai­ži­nie­nė jam va­do­vau­ja jau 20 me­tų. Iki tol 11 me­tų pa­dė­jo sa­vo vy­rui, tad or­ga­ni­za­ci­jos veik­la jos pir­mi­nin­kei ge­rai ži­no­ma tris de­šimt­me­čius.

Kny­go­je sa­vo at­si­mi­ni­mais apie or­ga­ni­za­ci­ją pa­si­da­li­jo jos na­riai – Ir­man­tas Balt­ru­šai­tis, Edi­ta Vait­ku­tė, Rai­mun­das ir Jo­lan­ta Gied­ri­kai, Ire­na Pav­kie­nė ir ki­ti.

30-ies eg­zemp­lio­rių ti­ra­žu iš­leis­ta kny­ga ren­gi­ny­je bu­vo pa­do­va­no­ta ak­ty­viau­siems or­ga­ni­za­ci­jos na­riams.

Šven­ti­nia­me ren­gi­ny­je bū­ta ir ki­to­kių do­va­nų – fi­lia­lo pir­mi­nin­kei J. Ai­ži­nie­nei įteik­ta So­cia­li­nės ap­sau­gos ir dar­bo mi­nis­te­ri­jos pa­dė­ka, Šiau­lių ir Tau­ra­gės re­gio­nų ak­lų­jų cent­ro pa­dė­kos raš­tai įteik­ti ak­ty­viau­sioms or­ga­ni­za­ci­jos na­rėms – E. Vait­ku­tei, Re­dai Pet­raus­kie­nei, Lai­mai Balt­ru­šai­tie­nei, Ro­mai Ap­še­gie­nei bei Ge­nei Kli­ma­vi­čie­nei.

Sa­vo dai­nas su­si­rin­ku­siems do­va­no­jo fi­lia­lo vo­ka­li­nis an­samb­lis „Pa­sa­gė­lė“, Rad­vi­liš­kio mu­zi­kos mo­kyk­los moks­lei­viai bei Jo­na­vos ak­lų­jų ir silp­na­re­gių liau­dies ka­pe­la „Jo­na­vė­lė“.

Ne­pa­mir­šo ir pro­ble­mų

Bal­to­sios laz­de­lės die­nos pa­mi­nė­ji­mo ren­gi­ny­je tra­di­ciš­kai pri­sta­ty­ta ir or­ga­ni­za­ci­jos veik­los ata­skai­ta.

J. Ai­ži­nie­nės tei­gi­mu, vis di­des­ne pro­ble­ma tam­pa vai­kų re­gė­ji­mo su­tri­ki­mai, to­dėl blo­gai ma­tan­tiems la­bai rei­kė­tų pa­gal ūgį pri­tai­ko­mų kė­džių, nes blo­gai ma­ty­da­mi, vai­kai len­kia­si prie kom­piu­te­rio ar kny­gos ir nuo ne­tai­syk­lin­gos sė­dė­se­nos pa­ti­ria stu­bu­ro iš­kry­pi­mą,ku­ris duo­da sun­kių pa­sek­mių.

Svar­biau­sia re­gė­ji­mo neį­ga­lių­jų so­cia­li­nė pro­ble­ma – tai jų pil­na­ver­tė in­teg­ra­ci­ja į vi­suo­me­nę, su­tri­ku­sių re­gė­ji­mo as­me­nų gy­ve­ni­mo ko­ky­bės ge­ri­ni­mas, sa­va­ran­kiš­ku­mo di­di­ni­mas, įtrau­kiant juos į įvai­rias užim­tu­mo veik­las, bend­ruo­me­nės gy­ve­ni­mą.

Or­ga­ni­za­ci­jos pa­gal­ba sa­vo na­riams yra įvai­ria­pu­siš­ka: su­tvar­ko­mi do­ku­men­tai kom­pen­sa­ci­nėms prie­mo­nėms įsi­gy­ti, kom­pen­sa­ci­jai už šil­dy­mą gau­ti, už­pil­do­mi įvai­rūs ki­ti do­ku­men­tai, se­ny­vo am­žiaus žmo­nėms tar­pi­nin­kau­ja­ma ir at­sto­vau­ja­ma įvai­rio­se ins­ti­tu­ci­jo­se, vie­ni­šiems na­riams tei­kia­mos pa­slau­gos na­muo­se.

Tie, ku­rie no­ri ir ga­li, tu­ri ga­li­my­bę lan­ky­ti dra­mos bū­re­lį, dai­nuo­ti vo­ka­li­nia­me an­samb­ly­je „Pa­sa­gė­lė“, skai­ty­ti kny­gas.

Ak­ty­viau­si gar­si­nių kny­gų skai­ty­to­jai – Re­gi­na Ja­rec­kie­nė, Si­gi­tas Ma­to­nis, E. Vait­ku­tė J. ir R. Gied­ri­kai, Vir­gi­ni­ja Ast­raus­kie­nė. Per ata­skai­ti­nį lai­ko­tar­pį iš Šiau­lių bib­lio­te­kos bu­vo gau­tos 107 pa­va­di­ni­mų kny­gos, įra­šy­tos į 94 dis­kus, 11 pa­va­di­ni­mų gar­si­nių žur­na­lų.

Lie­tu­vos ak­lų­jų ir silp­na­re­gių są­jun­ga re­gė­ji­mo ne­ga­lią tu­rin­čius žmo­nes ap­rū­pi­na ir kom­pen­sa­ci­nė­mis prie­mo­nė­mis. Tai – bal­to­sios laz­de­lės, kal­ban­tys laik­ro­džiai, pa­di­di­na­mie­ji stik­lai, kal­ban­čios lie­tu­viš­kai bui­ti­nės svars­tyk­lės, dik­to­fo­nai, ter­mo­met­rai, CD gro­tu­vai. Jau at­si­ra­do ir silp­na­re­giams skir­tų iš­ma­nių­jų te­le­fo­nų, lie­tu­viš­kai „kal­ban­čių“ apa­ra­tų krau­jos­pū­džiui ma­tuo­ti.

Anot J. Ai­ži­nie­nės, šios prie­mo­nės yra bū­ti­ny­bė, o ne pra­ban­ga.

Au­to­rės nuo­tr.

KNY­GA: Ak­lų­jų ir silp­na­re­gių są­jun­gos Rad­vi­liš­kio ra­jo­no fi­lia­lo pir­mi­nin­kė Ja­ni­na Ai­ži­nie­nė pri­sta­tė kny­gą apie or­ga­ni­za­ci­jos gy­ve­ni­mą – „Pu­sė am­žiaus su bal­tą­ja laz­de­le“.

ĮVER­TI­NI­MAS: 20 me­tų są­jun­gai va­do­vau­jan­čiai Rad­vi­liš­kio ra­jo­no fi­lia­lo pir­mi­nin­kei Ja­ni­nai Ai­ži­nie­nei – or­ga­ni­za­ci­jos na­rių do­va­na: spar­nuo­tas an­ge­las.