
Naujausios
Knygoje – rajono silpnaregių gyvenimas
Rajono aklieji ir silpnaregiai Baltosios lazdelės dieną ir sąjungos 90-metį paminėjo ne tik šventiniu renginiu. Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos (LASS) rajono filialo nariams buvo pristatyta knyga „Pusė amžiaus su baltąja lazdele“.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Pristatyta knyga
Baltosios lazdelės minėjimo renginyje knygos „Pusė amžiaus su baltąja lazdele“ sudarytoja, LASS rajono filialo pirmininkė Janina Aižinienė papasakojo, su kokiais sunkumais jai teko susidurti, sudarant knygą, kokios pagrindinės jos temos.
Anot J. Aižinienės, nors rajono filiale ir buvo rašomas organizacijos metraštis, per penkis gyvavimo dešimtmečius neišliko seniausių laikų fotografijų, todėl į knygą buvo sudėta tai, ką pavyko išsaugoti.
Iš vyro po jo netekties perėmusi vadovavimą Radviliškio aklųjų ir silpnaregių filialui, J. Aižinienė jam vadovauja jau 20 metų. Iki tol 11 metų padėjo savo vyrui, tad organizacijos veikla jos pirmininkei gerai žinoma tris dešimtmečius.
Knygoje savo atsiminimais apie organizaciją pasidalijo jos nariai – Irmantas Baltrušaitis, Edita Vaitkutė, Raimundas ir Jolanta Giedrikai, Irena Pavkienė ir kiti.
30-ies egzempliorių tiražu išleista knyga renginyje buvo padovanota aktyviausiems organizacijos nariams.
Šventiniame renginyje būta ir kitokių dovanų – filialo pirmininkei J. Aižinienei įteikta Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos padėka, Šiaulių ir Tauragės regionų aklųjų centro padėkos raštai įteikti aktyviausioms organizacijos narėms – E. Vaitkutei, Redai Petrauskienei, Laimai Baltrušaitienei, Romai Apšegienei bei Genei Klimavičienei.
Savo dainas susirinkusiems dovanojo filialo vokalinis ansamblis „Pasagėlė“, Radviliškio muzikos mokyklos moksleiviai bei Jonavos aklųjų ir silpnaregių liaudies kapela „Jonavėlė“.
Nepamiršo ir problemų
Baltosios lazdelės dienos paminėjimo renginyje tradiciškai pristatyta ir organizacijos veiklos ataskaita.
J. Aižinienės teigimu, vis didesne problema tampa vaikų regėjimo sutrikimai, todėl blogai matantiems labai reikėtų pagal ūgį pritaikomų kėdžių, nes blogai matydami, vaikai lenkiasi prie kompiuterio ar knygos ir nuo netaisyklingos sėdėsenos patiria stuburo iškrypimą,kuris duoda sunkių pasekmių.
Svarbiausia regėjimo neįgaliųjų socialinė problema – tai jų pilnavertė integracija į visuomenę, sutrikusių regėjimo asmenų gyvenimo kokybės gerinimas, savarankiškumo didinimas, įtraukiant juos į įvairias užimtumo veiklas, bendruomenės gyvenimą.
Organizacijos pagalba savo nariams yra įvairiapusiška: sutvarkomi dokumentai kompensacinėms priemonėms įsigyti, kompensacijai už šildymą gauti, užpildomi įvairūs kiti dokumentai, senyvo amžiaus žmonėms tarpininkaujama ir atstovaujama įvairiose institucijose, vienišiems nariams teikiamos paslaugos namuose.
Tie, kurie nori ir gali, turi galimybę lankyti dramos būrelį, dainuoti vokaliniame ansamblyje „Pasagėlė“, skaityti knygas.
Aktyviausi garsinių knygų skaitytojai – Regina Jareckienė, Sigitas Matonis, E. Vaitkutė J. ir R. Giedrikai, Virginija Astrauskienė. Per ataskaitinį laikotarpį iš Šiaulių bibliotekos buvo gautos 107 pavadinimų knygos, įrašytos į 94 diskus, 11 pavadinimų garsinių žurnalų.
Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga regėjimo negalią turinčius žmones aprūpina ir kompensacinėmis priemonėmis. Tai – baltosios lazdelės, kalbantys laikrodžiai, padidinamieji stiklai, kalbančios lietuviškai buitinės svarstyklės, diktofonai, termometrai, CD grotuvai. Jau atsirado ir silpnaregiams skirtų išmaniųjų telefonų, lietuviškai „kalbančių“ aparatų kraujospūdžiui matuoti.
Anot J. Aižinienės, šios priemonės yra būtinybė, o ne prabanga.
Autorės nuotr.
KNYGA: Aklųjų ir silpnaregių sąjungos Radviliškio rajono filialo pirmininkė Janina Aižinienė pristatė knygą apie organizacijos gyvenimą – „Pusė amžiaus su baltąja lazdele“.
ĮVERTINIMAS: 20 metų sąjungai vadovaujančiai Radviliškio rajono filialo pirmininkei Janinai Aižinienei – organizacijos narių dovana: sparnuotas angelas.