Kleboniškiuose atgijo senovės amatai

Kleboniškiuose atgijo senovės amatai

Kle­bo­niš­kiuo­se at­gi­jo se­no­vės ama­tai

Šeš­ta­die­nį Kle­bo­niš­kių kai­mo bui­ties mu­zie­ju­je at­gi­mė se­no­vė: lan­ky­to­jų aky­se bu­vo žie­džia­mi puo­dai, ve­lia­ma vil­na, ke­pa­ma duo­na, skam­bė­jo liau­diš­ka mu­zi­ka. Čia su­reng­ta šven­tė „Kle­bo­niš­kių et­nog­ra­fi­nės spal­vos“.

Lai­ma AGA­NAUS­KIE­NĖ

alaima@skrastas.lt

Šven­tę sky­rė Tau­ti­nio kos­tiu­mo me­tams

Šven­tę Kle­bo­niš­kių kai­mo bui­ties mu­zie­ji­nin­kai sky­rė Tau­ti­nio kos­tiu­mo me­tams, to­dėl kai­mo gry­čio­se ir klė­ty­se lan­ky­to­jai ga­lė­jo ap­žiū­rė­ti tau­ti­nių rūbų pa­ro­dą iš tau­ti­nio kos­tiu­mo meist­rų Ma­ri­jos ir Kęs­tu­čio Si­ma­na­vi­čių ko­lek­ci­jos, mu­zie­ji­nin­kų pa­reng­tas teks­ti­lės ir Už­ga­vė­nių kau­kių pa­ro­das.

Lau­ke skam­bė­jo liau­diš­kos me­lo­di­jos, su­ko­si po­ros, to­li skli­do skra­ba­lų gar­sas.

Šven­ti­nę pro­gra­mą šven­tės da­ly­viams do­va­no­jo rad­vi­liš­kie­čiai: Rad­vi­liš­kio kul­tū­ros cent­ro folk­lo­ro an­samb­lis „Ai­di­ja“, kai­mo ka­pe­la „Se­ni pa­žįs­ta­mi“, Ku­tiš­kių dau­gia­funk­cio cent­ro liau­dies dai­nų an­samb­lis „Nos­tal­gi­ja“. Bu­vo ir sve­čių – Pa­ne­vė­žio folk­lo­ro an­samb­lis „Pa­jau­ta“, Si­ru­tiš­kių vai­kų liau­diš­kos mu­zi­kos ka­pe­la „Si­ru­čiu­kai“, Kė­dai­nių ra­jo­no folk­lo­ro an­samb­lis „Sek­ly­čia“.

Pak­ruo­jie­tis skra­ba­li­nin­kas Egi­di­jus Im­po­lis, į šven­tę at­si­ve­žęs pa­ties pa­si­ga­min­tus skra­ba­lus, links­mi­no pub­li­ką sma­gio­mis me­lo­di­jo­mis.

Duo­na – ran­kų iš­puo­se­lė­ta

Abi­pus sce­nos įsi­kū­rę liau­dies meist­rai, tau­to­dai­li­nin­kai čia pat de­monst­ra­vo se­nuo­sius ama­tus, kvie­tė pa­ra­gau­ti ku­li­na­ri­nio pa­vel­do.

Be­ne dau­giau­sia žmo­nių su­kio­jo­si ap­link duo­nos ke­pė­ją iš Vil­niaus El­vy­rą Va­si­liaus­kie­nę. Mat, mo­te­ris ne tik vai­ši­no pa­čios kep­ta ru­gi­ne duo­na, bet lei­do ir pa­tiems jos iš­si­kep­ti. Ir ne bet kaip, o ant ža­ri­jų, duo­nos teš­lą už­vy­nio­jus ant vy­te­lių.

Ša­lia po­nios Ele­nos pūp­so­jo ir me­di­nis ku­bi­las su ru­gi­ne duo­nos teš­la. Mo­te­ris pa­sa­ko­jo, kad duo­nos ke­pi­mas, ku­rio ji iš­mo­ko iš sa­vo ma­mos ir mo­čiu­tės, jai – ir lais­va­lai­kis, ir pra­gy­ve­ni­mo šal­ti­nis, ir ne­tgi ori­gi­na­li spor­to ša­ka.

„Šian­dien at­si­kė­liau 6 va­lan­dą, už­min­kiau teš­lą ir at­va­žia­vau. Vie­ni spor­to klu­buo­se kil­no­ja svars­čius, o aš – sa­vo ke­pyk­lė­lė­je pri­si­spor­tuo­ju be­min­ky­da­ma teš­lą, mat, vis­ką da­rau tik ran­ko­mis. Per die­ną še­šis to­kius duon­ku­bi­lius iš­min­kau“, – ro­do meist­rė.

Tau­ti­nio pa­vel­do ser­ti­fi­ka­tą tu­rin­tys ke­pi­niai ke­pa­mi se­no­vi­nė­je mal­kų kros­ny­je, tik iš ru­gi­nių mil­tų ir be jo­kių prie­dų. Anot E. Va­si­liaus­kie­nės, toks ir bu­vo jos tiks­las – kep­ti svei­kus pro­duk­tus pa­gal se­no­vi­nius re­cep­tus.

Ke­pė­ja ren­gia ir duo­nos ke­pi­mo pa­mo­kas, merg­va­ka­rius pa­gal se­no­vi­nius pa­pro­čius.

De­monst­ra­vo liau­dies me­nus

Ra­jo­no tau­to­dai­li­nin­kės Au­re­li­ja Nor­vai­šie­nė ir Re­gi­na Mar­ty­šie­nė py­nė tau­ti­nes juos­tas. Anot jų, vie­nai tri­jų met­rų il­gio juos­tai nu­pin­ti rei­kia maž­daug 16-os va­lan­dų kruopš­taus dar­bo. Jas pi­na iš vil­no­nių siū­lų.

„Ant­ros juos­tos per tiek lai­ko jau ne­be­nu­pin­si, nes la­bai pa­skaus­ta pirš­tai. Raš­tas pri­klau­so nuo to, kaip su­dė­ti siū­lai, o py­ni­mo bū­dai ski­ria­si – dvi­ny­tis ar­ba mi­li­nis eg­li­nis „, – py­ni­mo bū­dus de­monst­ruo­ja meist­rės.

Ski­ria­si ir jų nu­pin­tų juos­tų plo­tis: mo­te­riš­ka juos­ta bū­na siau­res­nė, vy­riš­ka – pla­tes­nė, nuo 6 iki 12 cen­ti­met­rų.

Vi­ta Va­si­liaus­kai­tė iš Pa­kal­niš­kių de­monst­ra­vo siu­vi­nė­ji­mą kry­že­liu – siu­vi­nė­tus pa­veiks­lus, skir­tu­kus kny­goms, mai­še­lius. Ji sa­kė siu­vi­nė­jan­ti kai tik tu­ri lai­ko, dau­giau­sia – žie­mą.

Pa­kir­ši­nio et­ni­nės kul­tū­ros ir ama­tų cent­rui at­sto­vau­jan­čios mo­te­rys mo­kė vel­ti vil­ną.

Po­ciū­nų kai­mo bend­ruo­me­nės mo­te­rys sa­kė su­sior­ga­ni­za­vu­sios šiai šven­tei – pri­ga­mi­nu­sios įvai­riau­sių sū­rių, nors lai­kan­čių kar­ves šei­mų kai­me vis ma­žė­ja.

Pa­kal­niš­kių kai­mo bend­ruo­me­nei at­sto­vau­jan­ti siu­vė­ja Ka­te­ri­na siū­lė jos pa­siū­tų pri­juos­čių, ran­ki­nių. Mo­te­ris pri­pa­ži­no, kad tai – jos ho­bis, nes pir­kė­jų at­ras­ti ne taip leng­va.

Net ke­li tau­to­dai­li­nin­kai at­vy­ko iš Pak­ruo­jo ra­jo­no: Ma­rius La­ba­naus­kas mo­kė žies­ti puo­dus, Bro­nis­lo­vas Ged­mi­nas čia pat skap­ta­vo me­di­nę lėkš­tę, o Ra­mu­tė Pri­koc­kie­nė py­nė krep­šius.

Ren­gi­nio da­ly­viai ga­lė­jo pa­žiū­rė­ti ir pa­tys iš­ban­dy­ti, kaip se­niau bu­vo ap­dir­ba­mi li­nai, pa­ra­gau­ti duo­nos su li­nų sė­me­ni­mis ir li­nų sė­me­nų alie­jaus bei pa­si­žiū­rė­ti, kaip at­ro­do li­no žie­das. Tai no­rin­tiems de­monst­ra­vo Kle­bo­niš­kių mu­zie­jaus at­sto­vai.

Au­to­rės nuo­tr.

Pa­kal­niš­kių kai­mo bend­ruo­me­nei at­sto­vau­jan­ti siu­vė­ja Ka­te­ri­na siū­lė jos pa­siū­tų pri­juos­čių, ran­ki­nių.

Tau­ti­nę juos­tą py­nė­jos Re­gi­na Mar­ty­šie­nė (kai­rė­je) ir Au­re­li­ja Nor­vai­šie­nė pi­na apie 16 va­lan­dų.

Duo­nos ke­pė­ja El­vy­ra Va­si­liaus­kie­nė duo­ną ke­pa pa­gal se­no­vi­nius re­cep­tus, o teš­lą min­ko tik ran­ko­mis.

Po­ciū­nų kai­mo bend­ruo­me­nės mo­te­rys pri­spau­dė, pri­ke­pė ir pri­rū­kė įvai­riau­sių sū­rių.

Tau­to­dai­li­nin­kė iš Pak­ruo­jo ra­jo­no Ra­mu­tė Pri­koc­kie­nė ro­dė, kaip rei­kia pin­ti krep­šius.

Ma­rius La­ba­naus­kas mo­kė žies­ti puo­dus.