
Naujausios
Kilimas Lietuvos šimtmečiui
Užvenčio seniūnijos Minupių kaimo moterys Lietuvos šimtmetį įprasmina, prisimindamos senovinius rankdarbius. Per Užvenčio Šatrijos Raganos gimnazijos Minupių daugiafunkciame centre vykstančius edukacinius užsiėmimus jos sukūrė kilimą iš atliekamų skudurėlių ir įrašė skaičių 100.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Kas puošė močiučių trobeles?
Pastaruoju metu Užvenčio Šatrijos Raganos gimnazijos Minupių universaliame daugiafunkciame centre kaimo moterims rengiami edukaciniai užsiėmimai: ,, Skudurinių kilimų pynimo menas“.
Šio centro veiklos organizatorė Eurika Drungilienė mena, jog dar ne taip seniai, prieš keletą dešimtmečių, močiučių trobeles puošė rankų darbo skuduriniai kilimėliai. Skudurinio kilimo istorija labai ilga. Visais laikais dauguma lietuvių gyveno skurdžiai arba labai kukliai. Ypač sunku buvo pokario metais. Būtent tuomet ir suklestėjo savotiška skudurinių kilimėlių mada.
Tremtys, pirmieji kolektyvizacijos metai sukūrė tokias aplinkybes, jog žmonės buvo priversti sunaudoti kiekvieną medžiagos gabalėlį, nepalikti jokių atliekų.
Tad kiekvienas maisto trupinys buvo sunaudojamas. O atlikusi skiautė arba susidėvėjęs suplyšęs drabužis, iškirpus dar sveikas jo vietas, virsdavo dar kurį laiką tarnaujančiu kilimėliu.
Išmoningosios šeimų moterys sukarpydavo juos juostelėmis ir supynusios juosteles, turėdavo spalvingą, įdomų kilimą.
Labiausiai šį meną įvaldė neturtingiausios moterys, nes jos buvo priverstos būti išmoningomis.
Iš šimto metrų kasos
Minupiškės, pratęsdamos savo močiučių tradicijas, Lietuvos atkūrimo šimtmečiui nusprendė sukurti rankų darbo skudurinį kilimėlį. Daugelis edukacinių užsiėmimų lankytojų dar prisimena austus ar pintus skudurinius kilimėlius buvus ir jų namuose. Tokius kilimus bene gražiausiai audė minupiškė Stefa Arlauskienė.
„Kartais netikėtai sugrįžta tai, kas sena ir atsiduria šlovės viršūnėje. Panašiai atsitiko ir su skuduriniais kilimėliais“, – pasakoja E. Drungilienė. – Bendruomenės moterys nusprendė tęsti seną tradiciją. Jos norėjo, kad kilimas būtų vėliavos spalvų, deja, tokių spalvų rūbų mažai kas dėvi, todėl nepavyko surinkti tiek medžiagos. Tuomet nuspręsta ieškoti kitos išeities. Iš skudurėlių supinta 100 metrų ilgio kasa ir susukta į kilimėlį.“
Darbas, pasak E. Drungilienės, virte virė kelias savaites. Pirmiausia buvo surenkami nereikalingi įvairių spalvų rūbai. Juos reikėjo išardyti, sukarpyti į vienodas juostas, suderinus spalvas, supinti į kasas. Minupiškės plušėjo ne tik centre, bet ir savo namuose, atlikdamos paruošiamuosius darbus. Sunešusios kasas į daugiafunkcį centrą pradėjo siūti, formuodamos apvalaus kilimo formą.
Darbą baigė Vasario 16 –ąją. Kilimu papuošė sieną ir, susėdusios prie arbatos puodelio, įsiamžino.
Šiuo metu ant kilimo žaidžia mažieji Užvenčio Šatrijos Raganos gimnazijos Minupių universalaus daugiafunkcio centro lankytojai.
O Minupių kaimo bendruomenės moterys per edukacinius užsiėmimus tęsdamos senąsias tradicijas, pina mažesnius kilimėlius savo namams.
Minupių universalaus daugiafunkcio centro nuotr.
Bendruomenės moterys įsiamžino prie Lietuvos šimtmečiui sukurto kilimo.