
Naujausios
KLAUSIAME
Kiek turėtų uždirbti medikai?
Pastarosiomis dienomis medikai protestuoja reikalaudami didesnių atlyginimų, adekvačių darbo krūvių. Skaitytojų klausiame, kiek, jų nuomone, turėtų uždirbti gydytojas ir slaugytoja, kad būtų patenkinti ir suinteresuoti nuoširdžiai gydyti pacientus?
Laima KAREIVIENĖ, Kelmės „Kražantės“ progimnazijos socialinė darbuotoja:
– Manau, kad gydytojas ir slaugytoja už normalų, vieno etato darbo krūvį turėtų gauti orų, jų kompetenciją ir investiciją į išsilavinimą atitinkantį atlyginimą. Patyręs gydytojas turėtų gauti bent 4000 eurų atlyginimą. Tuomet, manau, nekiltų noras emigruoti į kitas šalis, kuriose gydytojo darbas labiau vertinamas. Ir pacientams nereikėtų žeminti gydytojo kišant jam kelias dešimtines į kišenę. Iš to kyla mediko ir paciento susipriešinimas.
Pavyzdys galėtų būti policija. Pakėlė algas, sutvarkė materialinę bazę ir išgyvendino kyšius. Pareigūnai dabar gali jaustis orūs.
Vygantas KAŽDAILIS, tytuvėniškis verslininkas:
– Manau, kad gydytojai be reikalo verkia dėl atlyginimų. Kiek pažįstu gydytojų, visi gerai gyvena. Net ir provincijoje. O ką jau bekalbėti apie didžiuosius miestus. Pavyzdžiui, žinomas chirurgas už operaciją iš paciento artimųjų gauna 300 eurų. Per dieną atlieka penkias tokias operacijas. Pusantro tūkstančio per vieną darbo dieną! Jis galėtų dirbti ir iš viso be atlyginimo.
Kiek žinau, patyrę gydytojai algos gauna po du tūkstančius eurų. Argi tai mažai? Turint omenyje visą socialinį Lietuvos kontekstą.
Dejuojam dėl gydytojų trūkumo, o reikėtų sutvarkyti tik sistemą. Valstybė ilgus metus rengia gydytoją, o jis emigruoja. Turėtų atidirbti valstybei bent penkerius metus.
Atlyginimus reikėtų kelti tik slaugytojoms. Jos dirba sunkiai, o gauna kiek daugiau negu minimumą. Pažįstu medicinos seserį, kuri už pusantro etato šiaip taip surenka 700 eurų per mėnesį.
Eugenija ŽYMANTIENĖ, Paprūdžių kaimo ūkininkė:
– Gerai, kad medikai reikalauja didesnių atlyginimų. Juk Lietuvoje taip yra: jeigu tyli, vadinasi, tau viskas gerai. Turi reikalauti, tuomet gausi, ko nusipelnei.
Manau, kad pradedantis gydytojas turi gauti mažiausiai pusantro tūkstančio į rankas. Pagalvokim, juk tas jaunas žmogus pusę gyvenimo mokėsi. Manau, jog už tiek ir jaunas gydytojas galės gyventi oriai. Tuomet bus suinteresuotas likti Lietuvoje ir darbuotis savo žmonėms.
Su patirtimi privalo kilti ir atlyginimas. Manau, jog kokie trys tūkstančiai eurų stažą turinčiam gydytojui nebūtų per daug.
Antra vertus, gal dideli atlyginimai padėtų išgyvendinti kyšius. Juk yra tokių gydytojų, kurie, dar nieko nepadarę dėl paciento, jau rodo į kišenę – kišk.
Albertas MEŠKAUSKAS, Kukečių kaimo ūkininkas:
– Medicinos sistema man primena automobilį be variklio. Kažkaip keistai dėliojami prioritetai. Kartais ministerijai vadovauja ne medikas. Jeigu sakykim aš, ūkininkas, nusipirkčiau lėktuvą ir pradėčiau skraidinti į Turkiją. Kas su manimi skristų?
O sveikatos apsaugai, pasirodo, gali vadovauti ir ne medikai. Apskritai medicina kažkokia išpjaustyta, išoperuota. Vienas gydytojas žiūri blužnį, kitas – plaučius, trečias – širdį. O kas žiūri visumą? Gydoma ne ligos priežastis, o pasekmė, tiksliau – jos simptomai.
Mediko atlyginimas turėtų prikausyti nuo to, kaip anksti jis geba diagnozuoti ligą, kol ji dar nepažengusi ir pigiau kainuoja jos gydytmas.
Suprantu, kad gydytojų trūksta. Antai į Kelmę pabudėti atvažiuoja daktarų iš didmiesčių. Jie sužvaigždėję. Vietinių gydytojų trūksta.
Mūsų valstybėje tik deklaruojama, kad medicina ir švietimas – prioritetai. Iš tiesų šioms sritims skiriama nepakankamai lėšų. Antra vertus, iš kur tų lėšų paimti?
Manau, jog per daug uždirba ligoninių vadovai. Jie turėtų sąžiningiau dalintis su gydytojais, kurie uždirba lėšas. Daugiau uždirbti turėtų ir slaugytojos.
Meilutė MASALSKIENĖ, Kukečių seniūnė:
– Nežinau, koks šiuo metu yra gydytojų ir slaugytojų atlyginimas, todėl nenorėčiau įvardinti galimo atlyginimo sumų. Manau, jog kiekvieno specialisto darbas privalo būti atlyginamas pagal jo svarbą, kokybę ir išdirbtą laiką.
Medicinos sistemoje, matyt, irgi reikėtų nusistatyti teisingą apmokėjimo už darbą tvarką. Tai išspręstų bent dalį problemų.
Neteisinga, jeigu pradedantis gydytojas gauna tik kiek didesnį negu minimalus atlyginimą. Už minimumą dirba ir viešųjų darbų atlikti ateinantys bedarbiai. Keliant minimalų atlyginimą jis faktiškai susilygina su išsilavinusių specialistų atlyginimu.
Maži atlyginimai – ne tik medicinos darbuotojų, bet ir visų Lietuvos inteligentų problema. Nesu už rėkimą. Paprotestavau, parėkiau ir išsireikalavau. Taip neturėtų būti.
Valdas RUTKŪNAS, kelmiškis etnokultūros žinovas:
– Manau, kad bent poros tūkstančių atlyginimas jaunus gydytojus sulaikytų nuo emigracijos. Slaugytoja taip pat turėtų uždirbti bent tūkstantį eurų, ypač jeigu ji turi kompetencijos perimti dalį gydytojo krūvio.
Algas medikams reikėtų kelti ne vien dėl jų pačių gerovės, bet ir dėl pacientų. Dabar nenormalu, kai norėdamas patekti pas siauros specializacijos gydytoją turi laukti po kelis mėnesius. Per tiek laiko žmogus gali ir numirti.
Kalbino ir fotografavo Regina MUSNECKIENĖ