Kiaulizacijos planas — grėsmė rajonui

Kiaulizacijos planas —  grėsmė rajonui

NUOMONĖ

Kiaulizacijos planas — grėsmė rajonui

Kovotoja prieš kiaulizacija Genovaitė Valčiukienė pateikė oficialų prašymą savivaldybei netvirtinti šiuo metu svarstomo Pakruojo rajono gyvulininkystės plėtros studijos projekto ir SPAV (specialios poveikio aplinkai veiklos) ataskaitos. Šiandien 16 valandą šie dokumentai Savivaldybėje bus svarstomi, dalyvaujant visuomenei.

Janina ŠAPARNIENĖ

pakruojis@skrastas.lt

Pavojus žmonėms ir gamtai

G. Valčiukienė pastebi, kad projektas tėra paskelbtas internete ir svarsto, kodėl šio visuomenei svarbaus dokumento popierinis variantas nebuvo pateiktas nei savivaldybėje, nei vietovėse, kuriose numatomos intensyvios gyvulininkystės plėtros zonos? Kodėl nebuvo popieriuje spausdintų spalvotų plano žemėlapių?

„Ar tik nesistengta nuo visuomenės nuslėpti svarbią informaciją? Ar neatsitiktinai žemėlapyje intensyvios gyvulininkystės plėtros zonos pažymėtos beveik tokiais pat sutartiniais ženklais, kaip ir gamtinio karkaso zonos“? — svarstė G. Valčiukienė, “Pakruojo kraštui“ pastebėjusi, kad žemėlapyje pateiktus duomenis gali perprasti tik giliai kiaulininkystės problemomis besidomintis žmogus.

Visuomenininkė teigia, kad toks projektas, koks jis pateiktas svarstyti viešai, negali būti patvirtintas.

G. Valčiukienės nuomone, konkursą rinktis projektuotoją rajono savivaldybė pavertė fikcija: iškelti reikalavimai sudarė sąlygas konkursą laimėti konkrečiai įmonei, o kiti du konkurentai turėjo pasitraukti.

Šitokiu būdu konkursą laimėjusi bendrovė, rozalimietės nuomone, „parengė studiją, kuri leistų vykdyti veiklą, pažeisiančią ne tik Pakruojo, bet ir su juo besiribojančių rajonų gamtos pusiausvyrą, kenkiančią žmonių sveikatai, jų gyvenimo kokybei, nuvertinančią tiek jų, tiek visos Lietuvos nacionalinį turtą (vandenį, žemę) mažinsiančią ekonominį savarankiškumą“.

G. Valčiukienės teigimu, patys SPAV ataskaitos rengėjai pripažįsta, kad šis darbas nėra ataskaita.

Nes dokumento 33 puslapyje rašo: „Įvertinti pasekmes biologinės įvairovės, visuomenės, gyvūnijos, augalijos, dirvožemio, vandens, oro, klimato kultūros paveldo ir kraštovaizdžio veiksnių tarpusavio sąveiką yra labai sudėtinga. Akivaizdu, kad jie yra vienas su kitu susiję ir įtakoja vienas kitą, tačiau kokio didumo poveikį sukelia, galima numatyti tik turint konkrečius komponentų duomenis“.

G. Valčiukienės nuomone, būtent numatyti poveikį, galimus pavojus rengėjai ir privalėjo. O ne nurašinėti dokumentų, atrinkdami iš jų tai, kas pateisina pramoninę kiaulininkystę.

Tarnystė kiaulių baronams

G. Valčiukienės nuomone, SPAV ataskaitoje derėjo numatyti ne tik kiaulių fabrikų, bet ir kiaulių baronams tarnaujančių valdininkų keliamą grėsmę.

G. Valčiukienė pateikia konkrečius tokios tarnystės stambiam kapitalui pavyzdžius. Projektuotojai abiejuose dokumentuose žymi kaip jau pastatytą bei statomą kompleksus Palašmenės kaime, kur slūgso Stipinų vandeningasis sluoksnis.

Mokslininkai siūlo šią vietą paskelbti draustiniu. Dėl abiejų kompleksų jau pusseptintų metų kiaulynų priešininkai bylinėjasi teismuose, neseniai visuomenininkams palankų prejudicinį sprendimą priėmė Europos Teisingumo Teismas. Dėl šių bylų Palašmenėje nevyksta jokios statybos, numatytųjų kiaulidžių vietoje tebeplyti laukai.

„Tačiau kiaulininkai, nežinia kokiais dokumentais remdamiesi, vis skaičiuoja nuostolius, neva būsiančius prireikus griauti šiuos neegzistuojančius kompleksus. Ir netgi buvo prisiteisę šiuos nuostolius, kol tokio sprendimo nepanaikino aukštesnės instancijos teismas“! — sakė G. Valčiukienė.

Kitas pavyzdys — visuomenininkė ieškojo informacijos, kiek dienų pernai rajone buvo laistomos srutos iš UAB „Saerimner“ komplekso “Mūša“. Iš Pakruojo aplinkos apsaugos agentūros vedėjo Gedimino Cinkučio sulaukė rašto, kuriame nurodytas tris kartus mažesnis dienų skaičius, nei G. Valčiukienės gautame dokumente iš Šiaulių apskrities aplinkos apsaugos departamento.

G. Valčiukienė teigė iš valdininkų girdėjusi, neva plėtros studijos projekto svarstymas esąs atidėtas — dokumentas atiduotas pataisyti. O ketvirtadienį prieš pietus visuomenininkė sužinojo, kad viešas svarstymas — šiandien.

PRAŠYMAS: Genovaitė Valčiukienė pateikė oficialų prašymą Pakruojo savivaldybei netvirtinti gyvulininkystės plėtros studijos projekto.

Autorės nuotr.