
Naujausios
Kiaulių maras Kamanose: ar šaudyti šernus?
Ištyrus nugaišusį šerną Akmenės rajone nustatyta afrikinio kiaulių maro diagnozė.
Dėl rajone užfiksuoto pirmojo šios ligos atvejo galimas nurodymas vėl šaudyti šiuos žvėris Kamanų valstybiniame gamtos rezervate, kur draudžiamos medžioklės.
Vytautas RUŠKYS
vytautas@skrastas.lt
Už kelių kilometrų nuo Akmenės miesto esančio Adomiškių miško gilumoje negyvą šerną rado darbininkai, rinkę išvirtusius medžius, nulūžusias šakas. Pranešta Akmenės valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai.
Gaišenos mėginiai išsiųsti į Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutą. Likučiai sudeginti vietoje ir užkasti.
Sausio 3-iają Akmenėje gautas atsakymas: nustatyta afrikinio kiaulių maro sukėlėjų.
Pasak Akmenės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos laikinai viršininko pareigas einančios valstybinės veterinarijos inspektorės Editos Stankevičienės, ar Adomiškių miške yra daugiau nugaišusių šernų – ieško Akmenės medžiotojų būrelis.
Adomiškių miške, įeinančiame į Kamanų valstybinio gamtinio rezervato apsauginę zoną, draudžiamos medžioklės su varovais.
Visų rajono medžiotojų sumedžiotų šernų mėginiai siunčiami tyrimams į Nacionalinį maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutą. Po du šernus paklojo Kruopių, Papilės, Ašvėnų medžiotojų būreliai, šešis – Luokavos medžiotojų būrelis. Daugiausia nušovė Akmenės medžiotojų būrelis – dešimt šernų, dalį šalia Adomiškių miško esančiuose medžioklės plotuose.
Tyrėjai nenustatė pavojingos ligos sukėlėjų.
Praėjusių metų pabaigoje nuo afrikinio kiaulių maro nugaišusių šernų rasta ir Mažeikių rajone, netoli Kamanų valstybinio rezervato.
„Rajonas tapo pavojingos ligos židiniu, todėl visi medžiotojai dar labiau raginami nušauti daugiau užkratą galinčių platinti šernų“, – sakė E. Stankevičienė.
Ji prognozuoja, kad gali būti sprendžiamas klausimas dėl šernų populiacijos Kamanų valstybinio gamtinio rezervato teritorijoje.
Rezervato direktorius Darius Triaušys mena kelerius metus galiojusius griežtus reikalavimus reguliuoti šernų skaičių.
Gamtininko teigimu, nurodymas buvo vykdomas minimaliai: surengtos 6 medžioklės, nušauti 3 šernai.
„Rezervato žvėrys yra labai atsargūs, o ir mes nelandžiojome po visą teritoriją, tykodavome tik prie pažintinio tako“, – sakė medžioklėms vadovavęs D. Triaušys.
Jis girdėjęs gamtosaugininkų specialistų poziciją, kad į rezervatą nedera įleisti medžiotojų.
„Aišku, viską gali apversti aukštyn kojomis politiniai sprendimai“, – apgailestauja D. Triaušys.
Tačiau lieka neaišku, kaip reikėtų elgtis, teritorijoje radus gaišenų. Pagal valstybėje galiojančią tvarką, reikia gaišeną užkasti vietoje, o pagal rezervato nuostatus draudžiami bet kokie kasinėjimai. Jei rastų pelkėje – negalėtų ir išvilkti, nes neleidžiama perkelti kitur.
Pastarosiomis savaitėmis gamtininkai rezervate intensyviai ieško gaišenų. Iki šiol nerasta, bet neatmetama galimybė, kad jų būta.
„Atrasti nelengva, nes susirgę žvėrys neina į atvirą vietą nusibaigti, o atsiskiria nuo bandos ir slepiasi tankiuose eglynuose, nendrynuose ar tarp išvirtusių medžių, – sakė D. Triaušys. – Antra vertus, rezervate nemažai vilkų, jie greitai gali sutvarkyti radinį – ir nieko tada neberasi.“
Autoriaus nuotr.
Kamanų valstybinio gamtos rezervato direktoriaus Dariaus Triaušio nuomone, negalima saugomoje teritorijoje organizuoti šernų medžioklių.
Nuo afrikinio kiaulių maro nugaišęs šernas rastas Kamanų valstybinio gamtos rezervato apsauginėje zonoje Adomiškių miške.