Ketvirtį amžiaus trykštančios „Versmės“ dainos

Ketvirtį amžiaus trykštančios „Versmės“ dainos

RAD­VI­LIŠ­KIO RA­JO­NE

Ket­vir­tį am­žiaus trykš­tan­čios „Vers­mės“ dai­nos

Ket­vir­tį am­žiaus gy­vuo­jan­tis Rad­vi­liš­kio ra­jo­no trem­ti­nių ir po­li­ti­nių ka­li­nių cho­ras „Vers­mė“ stip­rus ne tik sa­vo re­per­tua­ru, bet ir žmo­nė­mis, prieš ke­lis de­šimt­me­čius praė­ju­siais trem­ties bai­su­mus. Cho­ras pel­nė ne vie­ną ap­do­va­no­ji­mą, yra ver­ti­na­mas kaip vie­nas stip­riau­sių trem­ti­nių cho­rų ša­ly­je.

Lai­ma AGA­NAUS­KIE­NĖ

alaima@skrastas.lt

Tarp pa­grin­di­nių už­duo­čių – cho­ro įkū­ri­mas

Cho­ro „Vers­mė“ įkū­rė­ja, Lie­tu­vos trem­ti­nių ir po­li­ti­nių ka­li­nių są­jun­gos ra­jo­no sky­riaus pir­mi­nin­kė Sta­sė Ja­nu­šo­nie­nė len­kia pirš­tus: nuo pat įkū­ri­mo, tai yra, jau 25-erius me­tus, cho­re dai­nuo­ja tik pen­ki cho­ris­tai. Tai ji pa­ti, Al­gis Juo­zai­tis, Olė Plun­gie­nė, Au­re­li­ja Nor­vai­šie­nė ir Vla­dis­la­va Ba­ra­kaus­kie­nė.

Ne vie­nas cho­ris­tas jau iš­ke­lia­vęs Ana­pi­lin: „To ne­bė­ra, to ne­bė­ra...“, – skai­čiuo­ja.

„Kai ta­pau sky­riaus pir­mi­nin­ke, sau iš­si­kė­liau tris už­da­vi­nius: pa­žy­mė­ti Mi­nai­čiuo­se, Mik­nių so­dy­bo­je, vie­tą, kurioje vy­ko Lie­tu­vos par­ti­za­nų su­va­žia­vi­mas ir bu­vo priim­ta Lie­tu­vos Lais­vės Ko­vos Są­jū­džio dek­la­ra­ci­ja, par­ti­za­nų žū­ties vie­tą Le­ge­čių miš­ke ir įkur­ti trem­ti­nių cho­rą.

„Pra­džio­je į cho­rą bu­vo kvie­čia­mi tik trem­ti­niai ir jų šei­mos. Al­fon­sas Li­tins­kas daug me­tų dai­na­vo, jis pa­dė­jo su­kvies­ti ir ki­tus – jau iš­ke­lia­vu­sią Ana­pi­lin Lion­gi­ną Bru­žie­nę, ku­ri pa­si­kvie­tė drau­gę Onu­tę Se­dels­kie­nę. Taip vie­nas prie ki­to ir su­si­bū­rė­me“, – cho­ro kū­ri­mo­si iš­ta­kas pri­si­mi­nė S. Ja­nu­šo­nie­nė.

Ir tik ta­da, kai cho­rui pra­dė­jo va­do­vau­ti Ze­no­na Za­kie­nė, į cho­ris­tų gre­tas bu­vo pra­dė­ti kvies­ti ir ki­ti no­rin­tys.

Il­ga­me­tė cho­ro kon­cert­meis­te­rė As­ta Min­ciu­vie­nė ma­no, kad toks at­si­nau­ji­ni­mas pa­dė­jo cho­rui iš­gy­ven­ti tiek me­tų, su­stip­ri­no jį.

„Pra­džio­je ne­tu­rė­jo­me net kon­cer­ti­nių rū­bų – kon­cer­ta­vo­me su sko­lin­tais iš Rad­vi­liš­kio ma­ši­nų ga­myk­los, ku­rio­je dir­bo A. Li­tins­kas, cho­ro. Rū­bai vie­nam bu­vo nu­tį­sę, ki­tam per il­gi, bet nė vie­nam tai ne­kliu­vo: tai­sė­me, vil­ko­mės ir dai­na­vo­me“, – pa­sa­ko­ja S. Ja­nu­šo­nie­nė.

Cho­ris­tus re­pe­tuo­ti įsi­lei­do V. Ku­dir­kos mo­kyk­la, vė­liau – Rad­vi­liš­kio kul­tū­ros na­mai, ta­čiau pa­sta­rie­ji di­džio­sios sa­lės cho­ris­tams neuž­lei­do – jiems tek­da­vo dai­nuo­ti veid­ro­džiais ap­sup­to­je cho­reog­ra­fi­jos sa­lė­je.

„Tai da­bar mes jau esa­me ver­ti­na­mi, mus ne tik įsi­lei­džia re­pe­tuo­ti ge­ro­mis są­ly­go­mis, bet pa­de­da or­ga­ni­zuo­ti mū­sų šven­tes, su­lau­kia­me pa­ra­mos mū­sų ke­lio­nėms“, – sa­ko cho­ro įkū­rė­ja.

Per 25-erius gy­va­vi­mo me­tus cho­rui va­do­va­vo ke­tu­ri va­do­vai – Vai­do­tas Le­sic­kas, Ze­no­na Za­kie­nė, Lai­mu­tė Vai­tie­kū­nie­nė ir šiuo me­tu – Ra­sa Ga­siū­nie­nė. Cho­ras pel­nė ne vie­ną ap­do­va­no­ji­mą, yra ver­ti­na­mas kaip vie­nas stip­riau­sių trem­ti­nių cho­rų ša­ly­je.

Dai­no­mis da­li­ja­si su vi­sais

Su­si­bū­ręs 1993 me­tų va­sa­rį, tų pa­čių me­tų lapk­ri­tį, Lie­tu­vos ka­riuo­me­nės die­ną, cho­ras jau kon­cer­ta­vo Še­du­vos kul­tū­ros na­muo­se.

Šian­dien cho­ras tu­ri sa­vo vė­lia­vą, ku­rio­je – iš lakš­tin­ga­los šir­dies trykš­ta krau­jo vers­mė. Tu­ri ir sa­vo him­ną – juo va­di­na re­per­tua­re esan­čią dai­ną apie trem­tį „Vers­mė“.

Cho­ro re­per­tua­ras ga­na pla­tus. Per vi­są gy­va­vi­mo lai­ko­tar­pį cho­ris­tai pa­ren­gė per 100 įvai­raus tu­ri­nio ir su­dė­tin­gu­mo dai­nų. Dau­ge­ly­je iš jų at­si­spin­di trem­ties sun­ku­mai, Tė­vy­nės mei­lė ir il­ge­sys.

„Tu­ri­me ne tik liūd­nų dai­nų. Mū­sų re­per­tua­ras toks, kad ga­li­me dai­nuo­ti ne tik trem­ti­nių su­si­bū­ri­muo­se. Dai­nuo­ja­me ad­ven­ti­niuo­se va­ka­ruo­se, esa­me pa­sau­lio lie­tu­vių dai­nų šven­čių, trem­ti­nių dai­nų šven­čių, vals­ty­bi­nių šven­čių ren­gi­niuo­se. Kon­cer­tuo­ja­me tik­rai ne­ma­žai. Esa­me „pa­šven­ti­nę“ dau­gu­mą ra­jo­ne pa­sta­ty­tų pa­mink­li­nių ak­me­nų. Kur kvie­čia, ten ir da­ly­vau­ja­me“, – juo­kia­si kon­cert­meis­te­rė As­ta, o S. Ja­nu­šo­nie­nė pri­si­me­na – kai jie kon­cer­ta­vo lie­tu­vių bend­ruo­me­nei Sei­nuo­se, ku­ni­gas al­kū­ne brau­kė nuo akių aša­ras.

Mu­zi­kos pe­da­go­gė A. Min­ciu­vie­nė džiau­gia­si, kad „Vers­mės“ cho­ris­tai yra ne tik pa­rei­gin­gi, bet ir smalsūs – kas­met kar­tu vyks­ta­ma į ke­lio­nes, pa­žiū­rė­ti ko­kį spek­tak­lį, kon­cer­tą. Vi­sa­da pa­svei­ki­na­mi cho­ro ju­bi­lia­tai.

Anot S. Ja­nu­šo­nie­nės, cho­re vi­sa­da lau­kia­mi jau­ni bal­sai. Šiuo me­tu cho­re dai­nuo­ja per 30 dai­ni­nin­kų. Yra me­tų, kai jų bu­vo per 50.

„Vers­mė“ yra iš­lei­du­si tris kom­pak­ti­nes plokš­te­les, ku­rio­se įra­šy­ta trem­ties, par­ti­za­nų ir Lie­tu­vai skir­tų dai­nų. 2009 me­tais bu­vo iš­leis­ta trem­ties dai­nų kom­pak­ti­nė plokš­te­lė „Mū­sų go­dos dai­no­se su­dė­tos“, po me­tų – par­ti­za­nų dai­nų kom­pak­ti­nė plokš­te­lė „Miš­kas bro­le­lis bu­vo mums“, dar po me­tų – dai­nų, skir­tų Lie­tu­vai, kom­pak­ti­nė plokš­te­lė „Tai gim­to­ji Lie­tu­va“.

Au­to­rės nuo­tr.

Šian­die­ni­nė­je „Vers­mė­je“ dai­nuo­ja ne tik trem­ti­niai ir jų šei­mų na­riai – cho­ras lau­kia vi­sų no­rin­čių.

Cho­ro įkū­rė­ja Sta­sė Ja­nu­šo­nie­nė ja­me dai­nuo­ja nuo pat jo iš­ta­kų.

Il­giau­siai, dau­giau nei de­šimt­me­tį, cho­rui va­do­va­vu­si Lai­mu­tė Vai­tie­kū­nie­nė aus­to­mis juos­to­mis pa­ger­bė cho­ro va­do­vus bei ve­te­ra­nus.

As­me­ni­nė nuo­tr.

Tik įsi­kū­ręs, cho­ras „Vers­mė“ ne­bu­vo gau­sus. Vė­liau cho­ris­tų gre­tos au­go.