Kelmiškiai valdžiai užkūrė pirtį

Kelmiškiai valdžiai užkūrė pirtį

Kel­miš­kiai val­džiai už­kū­rė pir­tį

Ant­ra­die­nį Kel­mės kul­tū­ros cent­re su­reng­ta­me ra­jo­no va­do­vų, Ta­ry­bos na­rių su­si­ti­ki­me su gy­ven­to­jais emo­ci­jos lie­jo­si per kraš­tus.

Be­ne dau­giau­sia triukš­mo ki­lo dėl at­lie­kų iš­ve­ži­mo ir te­ri­to­ri­jos prie „Kel­my­nės“, ku­rioje iki šiol bu­vo pre­kiau­ja­ma dė­vė­tais dra­bu­žiais, par­da­vi­mo vers­li­nin­kui iš Kau­no.

Da­lia KAR­PA­VI­ČIE­NĖ

daliak@skrastas.lt

„Pen­ki žmo­nės – dar ne Kel­mė“

Į su­si­ti­ki­mą su ra­jo­no va­do­vais, Ta­ry­bos na­riais į Kel­mės kul­tū­ros cent­rą su­si­rin­ko ne­ma­žai ak­ty­viai nu­si­tei­ku­sių kel­miš­kių.

Ra­miai iš­klau­sę mies­to se­niū­no Ro­mo At­ko­čai­čio, žmo­nės pra­dė­jo bruz­dė­ti per Ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­rės Ire­nos Si­ru­sie­nės kal­bą.

Di­rek­to­rė in­for­ma­vo, jog skly­pas prie „Kel­my­nės“, ku­ria­me pre­kiau­ja­ma dė­vė­tais dra­bu­žiais ir ku­ris, jos tei­gi­mu, ne­puo­šia mies­to cent­ro, par­duo­tas vers­li­nin­kui iš Kau­no.

2014 me­tais vi­sa te­ri­to­ri­jos pa­skir­tis iš in­ži­ne­ri­nės inf­rast­ruk­tū­ros pa­keis­ta į ko­mer­ci­nę. Bend­ra­ja­me pla­ne to­je vie­to­je bu­vo nu­ma­ty­ta įreng­ti au­to­mo­bi­lių sto­vė­ji­mo aikš­te­lę. Bet, di­rek­to­rės nuo­mo­ne, vi­sas Kel­mės cent­ras ir taip jau esan­ti di­de­lė au­to­mo­bi­lių sto­vė­ji­mo aikš­te­lė. To­dėl įren­gi­nė­ti dar vie­ną aikš­te­lę bu­vo ne­tiks­lin­ga.

Vė­liau su­lauk­ta siū­ly­mo sta­ty­ti pa­vil­jo­ną, ku­ria­me bū­tų pre­kiau­ja­ma ūki­nin­kų užau­gin­ta ir pa­ga­min­ta pro­duk­ci­ja. Ta­čiau, nors bu­vo ga­li­ma pa­si­nau­do­ti eu­ro­pi­ne pa­ra­ma, vers­li­nin­kai ir ūki­nin­kai tuo ne­su­si­do­mė­jo.

„Ka­da bai­gė­si pa­raiš­kų pa­tei­ki­mo lai­kas, mes nu­spren­dė­me skly­pą par­duo­ti Tur­to fon­do skel­bia­ma­me auk­cio­ne už pra­di­nę 5600 eu­rų kai­ną. Kaž­koks vers­li­nin­kas iš Kau­no už 14 500 eu­rų tuos sep­ty­nis arus nu­pir­ko“, – pa­sa­ko­jo I. Si­ru­sie­nė.

Su­si­rin­ki­me da­ly­va­vu­sios par­duo­ta­me skly­pe iki šiol dė­vė­tais dra­bu­žiais pre­kia­vu­sios mo­te­rys pik­ti­no­si ir prie­kaiš­ta­vo di­rek­to­rei ir vi­sai ra­jo­no val­džiai, jog apie bū­si­mą skly­po par­da­vi­mą ne­bu­vo in­for­muo­tos.

I. Si­ru­sie­nė sa­kė, jog auk­cio­nai vyks­ta in­ter­ne­tu, o Sa­vi­val­dy­bės tink­la­la­py­je yra nuo­ro­dos į Tur­to fon­dą. Bet ar vi­si žmo­nės su­ge­ba taip in­for­ma­ci­ją su­si­ras­ti?

Ta­ry­bos na­rė Da­lia Bal­čiū­nie­nė, in­for­ma­ci­nių tech­no­lo­gi­jų mo­ky­to­ja, šyp­so­da­ma­si pa­ta­rė pre­kiau­to­joms pa­si­mo­ky­ti kom­piu­te­ri­nio raš­tin­gu­mo.

„Kiek­vie­ną die­ną į „Kel­my­nę“ ei­na­te, ar sun­ku bu­vo mums pa­sa­ky­ti apie nu­ma­to­mą par­duo­ti skly­pą? Me­luo­ja­te, po­nia, ir ne­rau­do­nuo­ja­te“, – vie­na per ki­tą Ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­rei prie­kaiš­ta­vo mo­te­rys.

Kliu­vo ir Kel­mės mies­to se­niū­nui, ku­ris tvir­ti­no ne sy­kį sa­kęs pre­kiau­to­jams apie par­duo­da­mą skly­pą.

„Ne­sa­kėt, nie­ko ne­sa­kėt“, – gir­dė­jo­si prieš­ta­ra­vi­mas.

Dė­vė­tais dra­bu­žiais pre­kiau­jan­čios mo­te­rys tie­siai klau­sė I. Si­ru­sie­nės, kur joms da­bar ei­ti.

„Ga­lit su­si­ras­ti, kur ei­ti. Pen­ki žmo­nės – dar ne Kel­mė, ne ra­jo­nas su 29 tūks­tan­čiais gy­ven­to­jų“, – mes­te­lė­jo di­rek­to­rė.

Pre­kiau­to­jos dė­vė­tais dra­bu­žiais pa­tiks­li­no, jog kal­ba­ma ne apie pen­kis žmo­nes, o apie pen­kias be pa­ja­mų li­ku­sias šei­mas. Ir re­to­riš­kai klau­sė: iš ko su­si­de­da mies­tas ir ra­jo­nas, jei ne iš žmo­nių? Gal joms emig­ruo­ti?

Bal­są kė­lė ra­jo­no me­ras, ant­rin­da­mas ir tre­tin­da­mas Ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­rei. Esą žmo­nės se­niai, gal tre­jus me­tus ži­no­ję apie tai, jog te­ri­to­ri­jo­je prie „Kel­my­nės“ pre­kiau­ti dė­vė­tais dra­bu­žiais ne­be­ga­lės. To­dėl tu­rė­jo ieš­ko­tis nau­jos vie­tos. Į vėl pa­kar­to­tą klau­si­mą, kur tos nau­jos vie­tos ieš­ko­ti, at­sa­kė ne apie tai šne­kan­tis. Ter­mi­nai iš­si­kel­ti se­niau­siai praė­ję. Kur ki­ti pre­kiau­ja dė­vė­tais dra­bu­žiais? Kaž­kaip ran­da.

„Bet ko­kiu at­ve­ju – skly­po pa­skir­tis pa­keis­ta, pre­ky­vie­tės ten ne­be­bus, kaip ir au­to­mo­bi­lių sto­vė­ji­mo aikš­te­lės ar gy­ve­na­mo­jo na­mo. Skly­pą įsi­gi­jo vers­li­nin­kas, ką jis ten su­ma­nys sta­ty­ti ar įreng­ti, ne­ži­nia“, – sa­kė V. And­ru­lis.

Sa­vi­val­dy­bės įmo­nės dir­ba nuo­sto­lin­gai, bet ge­rai

Sa­lės šur­mu­lio su­lau­kė tei­gi­nys, jog vi­sos Sa­vi­val­dy­bės įmo­nės dir­ba nuo­sto­lin­gai, bet ge­rai.

Vie­ti­nio ūkio di­rek­to­rius Dai­nius Po­po­vas aiš­ki­no, jog jo va­do­vau­ja­ma įmo­nė, no­rė­da­ma dirb­ti pel­nin­gai, tu­rė­tų pa­kel­ti at­lie­kų su­rin­ki­mo mo­kes­čius.

Anks­ty­vas pa­va­sa­ris žmo­nes, tu­rin­čius nuo­sa­vus na­mus ar so­dus pri­ver­tė ne­ri­mau­ti dėl ža­lių­jų at­lie­kų iš­ve­ži­mo. Pir­ma­sis iš­ve­ži­mas nu­ma­ty­tas tik ba­lan­džio pa­bai­go­je.

„Jei rei­kia, ga­liu ir daug mo­kė­ti bet tvar­ka tu­ri bū­ti“, – sa­kė kel­miš­kė Li­li­ja Pa­rad­ni­kie­nė, kal­bė­ju­si ir kaip nuo­sa­vo na­mo sa­vi­nin­kė, ir kaip vai­kų dar­že­lio va­do­vė.

Kel­mė ma­žė­ja, bet gra­žė­ja

Su­si­ti­ki­me be karš­tų dis­ku­si­jų bu­vo ir kur kas ra­mes­nių kal­bė­ji­mų.

Kel­mės mies­to se­niū­nas Ro­mas At­ko­čai­tis pa­žy­mė­jo, jog Kel­mė ma­žė­ja.

„Sta­tis­ti­ka – la­bai ne­gai­les­tin­ga. Per me­tus mies­te su­ma­žė­jo 200 gy­ven­to­jų, da­bar kel­miš­kių pri­skai­čiuo­ja­ma be­veik de­vy­ni tūks­tan­čiai“, – sa­kė. Ne­džiu­gi­nan­tys po­ky­čiai įvy­ko tiek dėl nei­gia­mo na­tū­ra­laus gy­ven­to­jų prieaug­lio, tiek ir dėl emig­ra­ci­jos.

Iš­mo­kė­ta dau­giau kaip 226 tūks­tan­čiai eu­rų so­cia­li­nių pa­šal­pų. So­cia­li­nių pa­šal­pų ga­vė­jų su­ma­žė­jo 12,7 pro­cen­to, pa­šal­pų su­ma – dau­giau kaip 18 pro­cen­tų. Il­ga­lai­kiai pa­šal­pų ga­vė­jai gau­na ma­žes­nes so­cia­li­nes pa­šal­pas. 827 šei­mos gau­na šil­dy­mo kom­pen­sa­ci­jas, iš­mo­kė­ta 67 560 eu­rų. Dar 28 šei­mos gau­na kie­to ku­ro kom­pen­sa­ci­jas. Už pa­šal­pas tu­rin­tie­ji ga­li­my­bę gra­ži­na, šva­ri­na mies­tą. Nea­ti­dir­bę nu­sta­ty­to va­lan­dų skai­čiaus, pa­šal­pos ne­ten­ka trims mė­ne­siams.

Prob­le­ma lie­ka ir neat­sa­kin­gi šu­nų šei­mi­nin­kai.

Se­niū­nas mi­nė­jo ir tei­gia­mų da­ly­kų.

Kel­miš­kiai, pa­sak R. At­ko­čai­čio, džiau­gia­si penk­ta­die­ni­niais ūki­nin­kų tur­ge­liais, ku­riuo­se ga­li nu­si­pirk­ti ūki­nin­kų ūkiuo­se užau­gin­tos pro­duk­ci­jos. Pa­ja­mų se­niū­ni­ja ga­vo ir iš mies­te or­ga­ni­zuo­tų mu­gių pre­kiau­to­jų. Ne vie­nas mies­tie­tis ar sve­čias gi­ria fon­ta­ną Kra­žan­tės upė­je. Jei orai bus pa­lan­kūs, Ve­ly­koms fon­ta­nas pra­dės vėl veik­ti.

Sut­var­ky­ta aikš­te­lė prie pa­mink­lo „Tau­tos kan­čiai at­min­ti“, prie Nep­rik­lau­so­my­bės ak­to sig­na­ta­ro An­ta­no Ra­čo ka­pa­vie­tės. Pas­ta­ty­ti ke­tu­ri nau­ji kul­tū­ri­nės so­cia­li­nės rek­la­mos in­for­ma­ci­jos sten­dai.

Su kel­miš­kiais su­si­ti­ko ke­le­tas Ta­ry­bos na­rių. Be ra­jo­no me­ro Vac­lo­vo And­ru­lio ir vi­ce­me­ro Izi­do­riaus Šim­kaus apie Ta­ry­bos, ko­mi­te­tų dar­bą pa­sa­ko­jo Vin­cas Met­ri­kis, Da­lia Bal­čiū­nie­nė, Emi­li­ja Kviet­ku­vie­nė, Vy­tau­tas Bar­kaus­kas, Egi­di­jus Ūk­sas, Sta­sys Lek­šas.

Au­to­rės nuo­tr.

(Iš kai­rės) Su­si­ti­ki­me su kel­miš­kiais da­ly­va­vo ra­jo­no vi­ce­me­ras Izi­do­rius Šim­kus, me­ras Vac­lo­vas And­ru­lis, (iš de­ši­nės) Ta­ry­bos na­riai Vy­tau­tas Bar­kaus­kas, Egi­di­jus Ūk­sas. Di­džiau­sių dis­ku­si­jų ir ne­pa­si­ten­ki­ni­mo su­lau­kė Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­rės Ire­nos Si­ru­sie­nės pa­si­sa­ky­mas.

Kel­mės mies­to se­niū­nas Ro­mas At­ko­čai­tis kal­bė­jo ir apie pro­ble­mas, ir apie nu­veik­tus dar­bus.

Vie­ti­nio ūkio di­rek­to­rius Dai­nius Po­po­vas tu­rė­jo aiš­kin­tis dėl iš­ve­ža­mų šiukš­lių ir ko­mu­na­li­nių at­lie­kų.

Į su­si­ti­ki­mą su ra­jo­no va­do­vais atė­ję kel­miš­kiai bu­vo ak­ty­vūs, pa­tei­kė įvai­rių klau­si­mų, pa­siū­ly­mų.

Te­ri­to­ri­jo­je prie „Kel­my­nės“ dė­vė­tais dra­bu­žiais pre­kiau­jan­čios mo­te­rys pik­ti­no­si, jog ne­bu­vo in­for­muo­tos apie par­duo­da­mą skly­pą.