
Naujausios
Kelmiškiai valdžiai užkūrė pirtį
Antradienį Kelmės kultūros centre surengtame rajono vadovų, Tarybos narių susitikime su gyventojais emocijos liejosi per kraštus.
Bene daugiausia triukšmo kilo dėl atliekų išvežimo ir teritorijos prie „Kelmynės“, kurioje iki šiol buvo prekiaujama dėvėtais drabužiais, pardavimo verslininkui iš Kauno.
Dalia KARPAVIČIENĖ
daliak@skrastas.lt
„Penki žmonės – dar ne Kelmė“
Į susitikimą su rajono vadovais, Tarybos nariais į Kelmės kultūros centrą susirinko nemažai aktyviai nusiteikusių kelmiškių.
Ramiai išklausę miesto seniūno Romo Atkočaičio, žmonės pradėjo bruzdėti per Administracijos direktorės Irenos Sirusienės kalbą.
Direktorė informavo, jog sklypas prie „Kelmynės“, kuriame prekiaujama dėvėtais drabužiais ir kuris, jos teigimu, nepuošia miesto centro, parduotas verslininkui iš Kauno.
2014 metais visa teritorijos paskirtis iš inžinerinės infrastruktūros pakeista į komercinę. Bendrajame plane toje vietoje buvo numatyta įrengti automobilių stovėjimo aikštelę. Bet, direktorės nuomone, visas Kelmės centras ir taip jau esanti didelė automobilių stovėjimo aikštelė. Todėl įrenginėti dar vieną aikštelę buvo netikslinga.
Vėliau sulaukta siūlymo statyti paviljoną, kuriame būtų prekiaujama ūkininkų užauginta ir pagaminta produkcija. Tačiau, nors buvo galima pasinaudoti europine parama, verslininkai ir ūkininkai tuo nesusidomėjo.
„Kada baigėsi paraiškų pateikimo laikas, mes nusprendėme sklypą parduoti Turto fondo skelbiamame aukcione už pradinę 5600 eurų kainą. Kažkoks verslininkas iš Kauno už 14 500 eurų tuos septynis arus nupirko“, – pasakojo I. Sirusienė.
Susirinkime dalyvavusios parduotame sklype iki šiol dėvėtais drabužiais prekiavusios moterys piktinosi ir priekaištavo direktorei ir visai rajono valdžiai, jog apie būsimą sklypo pardavimą nebuvo informuotos.
I. Sirusienė sakė, jog aukcionai vyksta internetu, o Savivaldybės tinklalapyje yra nuorodos į Turto fondą. Bet ar visi žmonės sugeba taip informaciją susirasti?
Tarybos narė Dalia Balčiūnienė, informacinių technologijų mokytoja, šypsodamasi patarė prekiautojoms pasimokyti kompiuterinio raštingumo.
„Kiekvieną dieną į „Kelmynę“ einate, ar sunku buvo mums pasakyti apie numatomą parduoti sklypą? Meluojate, ponia, ir neraudonuojate“, – viena per kitą Administracijos direktorei priekaištavo moterys.
Kliuvo ir Kelmės miesto seniūnui, kuris tvirtino ne sykį sakęs prekiautojams apie parduodamą sklypą.
„Nesakėt, nieko nesakėt“, – girdėjosi prieštaravimas.
Dėvėtais drabužiais prekiaujančios moterys tiesiai klausė I. Sirusienės, kur joms dabar eiti.
„Galit susirasti, kur eiti. Penki žmonės – dar ne Kelmė, ne rajonas su 29 tūkstančiais gyventojų“, – mestelėjo direktorė.
Prekiautojos dėvėtais drabužiais patikslino, jog kalbama ne apie penkis žmones, o apie penkias be pajamų likusias šeimas. Ir retoriškai klausė: iš ko susideda miestas ir rajonas, jei ne iš žmonių? Gal joms emigruoti?
Balsą kėlė rajono meras, antrindamas ir tretindamas Administracijos direktorei. Esą žmonės seniai, gal trejus metus žinoję apie tai, jog teritorijoje prie „Kelmynės“ prekiauti dėvėtais drabužiais nebegalės. Todėl turėjo ieškotis naujos vietos. Į vėl pakartotą klausimą, kur tos naujos vietos ieškoti, atsakė ne apie tai šnekantis. Terminai išsikelti seniausiai praėję. Kur kiti prekiauja dėvėtais drabužiais? Kažkaip randa.
„Bet kokiu atveju – sklypo paskirtis pakeista, prekyvietės ten nebebus, kaip ir automobilių stovėjimo aikštelės ar gyvenamojo namo. Sklypą įsigijo verslininkas, ką jis ten sumanys statyti ar įrengti, nežinia“, – sakė V. Andrulis.
Savivaldybės įmonės dirba nuostolingai, bet gerai
Salės šurmulio sulaukė teiginys, jog visos Savivaldybės įmonės dirba nuostolingai, bet gerai.
Vietinio ūkio direktorius Dainius Popovas aiškino, jog jo vadovaujama įmonė, norėdama dirbti pelningai, turėtų pakelti atliekų surinkimo mokesčius.
Ankstyvas pavasaris žmones, turinčius nuosavus namus ar sodus privertė nerimauti dėl žaliųjų atliekų išvežimo. Pirmasis išvežimas numatytas tik balandžio pabaigoje.
„Jei reikia, galiu ir daug mokėti bet tvarka turi būti“, – sakė kelmiškė Lilija Paradnikienė, kalbėjusi ir kaip nuosavo namo savininkė, ir kaip vaikų darželio vadovė.
Kelmė mažėja, bet gražėja
Susitikime be karštų diskusijų buvo ir kur kas ramesnių kalbėjimų.
Kelmės miesto seniūnas Romas Atkočaitis pažymėjo, jog Kelmė mažėja.
„Statistika – labai negailestinga. Per metus mieste sumažėjo 200 gyventojų, dabar kelmiškių priskaičiuojama beveik devyni tūkstančiai“, – sakė. Nedžiuginantys pokyčiai įvyko tiek dėl neigiamo natūralaus gyventojų prieauglio, tiek ir dėl emigracijos.
Išmokėta daugiau kaip 226 tūkstančiai eurų socialinių pašalpų. Socialinių pašalpų gavėjų sumažėjo 12,7 procento, pašalpų suma – daugiau kaip 18 procentų. Ilgalaikiai pašalpų gavėjai gauna mažesnes socialines pašalpas. 827 šeimos gauna šildymo kompensacijas, išmokėta 67 560 eurų. Dar 28 šeimos gauna kieto kuro kompensacijas. Už pašalpas turintieji galimybę gražina, švarina miestą. Neatidirbę nustatyto valandų skaičiaus, pašalpos netenka trims mėnesiams.
Problema lieka ir neatsakingi šunų šeimininkai.
Seniūnas minėjo ir teigiamų dalykų.
Kelmiškiai, pasak R. Atkočaičio, džiaugiasi penktadieniniais ūkininkų turgeliais, kuriuose gali nusipirkti ūkininkų ūkiuose užaugintos produkcijos. Pajamų seniūnija gavo ir iš mieste organizuotų mugių prekiautojų. Ne vienas miestietis ar svečias giria fontaną Kražantės upėje. Jei orai bus palankūs, Velykoms fontanas pradės vėl veikti.
Sutvarkyta aikštelė prie paminklo „Tautos kančiai atminti“, prie Nepriklausomybės akto signataro Antano Račo kapavietės. Pastatyti keturi nauji kultūrinės socialinės reklamos informacijos stendai.
Su kelmiškiais susitiko keletas Tarybos narių. Be rajono mero Vaclovo Andrulio ir vicemero Izidoriaus Šimkaus apie Tarybos, komitetų darbą pasakojo Vincas Metrikis, Dalia Balčiūnienė, Emilija Kvietkuvienė, Vytautas Barkauskas, Egidijus Ūksas, Stasys Lekšas.
Autorės nuotr.
(Iš kairės) Susitikime su kelmiškiais dalyvavo rajono vicemeras Izidorius Šimkus, meras Vaclovas Andrulis, (iš dešinės) Tarybos nariai Vytautas Barkauskas, Egidijus Ūksas. Didžiausių diskusijų ir nepasitenkinimo sulaukė Savivaldybės administracijos direktorės Irenos Sirusienės pasisakymas.
Kelmės miesto seniūnas Romas Atkočaitis kalbėjo ir apie problemas, ir apie nuveiktus darbus.
Vietinio ūkio direktorius Dainius Popovas turėjo aiškintis dėl išvežamų šiukšlių ir komunalinių atliekų.
Į susitikimą su rajono vadovais atėję kelmiškiai buvo aktyvūs, pateikė įvairių klausimų, pasiūlymų.
Teritorijoje prie „Kelmynės“ dėvėtais drabužiais prekiaujančios moterys piktinosi, jog nebuvo informuotos apie parduodamą sklypą.