
Naujausios
Kelmiškiai protestavo prieš pieno ūkių žlugdymą
18 Kelmės rajono pieno gamintojų ir juos palaikančių ūkininkų trečiadienį prisijungė prie Lietuvos pieno gamintojų asociacijos organizuotos eisenos bei piketo Vilniuje, reikalaudami baigti tyčiotis iš sunkiai, atsakingai dirbančių kaimo žmonių. Tarp svarbiausiųjų reikalavimų – mokėti už superkamo pieno litrą kaip ir kitose Europos šalyse – apie 30 euro centų, o ne perpus ar dar mažiau, kaip yra dabar.
Žmonės iš sostinės grįžo kupini įspūdžių ir nepraradę vilties. Bet greitų pokyčių pieno rinkoje nė vienas nebesitiki.
Dalia KARPAVIČIENĖ
daliak@skrastas.lt
„Kainų, kainų!“
Žemės ūkio rūmų savivaldos atstovas Kelmės rajone Albertas Mackevičius, dalyvavęs Lietuvos pieno gamintojų organizuotoje eisenoje Vilniuje, Gedimino prospekte bei pikete prie Žemės ūkio ministerijos, į Kelmės grįžo kupinas įspūdžių.
„Vaizdas ir jausmas ten pabuvus – sunkiai nusakomas. Manau, kad panašiai jaučiasi ir kiti akcijos dalyviai. Iki šiol, praėjus dienai po renginio, dar ausyse skamba švilpimas – kaip reakcija į žemės ūkio ministrės kalbas, akyse – kiaušinių daužymas, pieno pylimas, karvėmis apsirengę žmonės, tempiamas karvės skeletas, plakatų gausa, įvairios vėliavos. Ir vis pasikartojantys šūksniai „Kainų, kainų!“, – įspūdžiais dalijosi A. Mackevičius.
Kadangi į sostinę kelmiškiai vyko organizuotai, vienu autobusu, netrūko kalbų, diskusijų, svarstymų nei prieš renginį, nei po jo. Žmonės, pasak Alberto Mackevičiaus, negalėjo tylėti, kantrybė jau išsekusi. Supirkėjai nebeturi sąžinės už pieno litrą ir po 10 ar net aštuonis euro centus mokėti. Pieno krizė palietė tiek smulkesniuosius, tiek ir stambesniuosius ūkininkus, todėl savo nuomonę viešame renginyje panoro išreikšti ir vienų, ir kitų atstovai.
Albertas Mackevičius džiaugėsi, jog pieno gamintojai neatsitraukė, vėl pakartojo dar Jonavoje Lietuvos pieno gamintojų asociacijos išplėstiniame posėdyje priimtus reikalavimus. Vienas iš svarbiausių – už pieno litrą supirkėjai turėtų mokėti po 30 euro centų arba bent panašiai, kaip ir kitose Europos Sąjungos šalyse. Priešingu atveju, Lietuvoje neilgai reikės laukti, kol bus išparduotos karvės. Žmonės atsisako ištisų bandų – pieną parduoti beveik veltui nebenori.
Pasak A. Mackevičiaus, šioks toks prašviesėjimas pieno gamintojų padangėje būtų, jei Vyriausybė kompensuotų dėl Rusijos embargo pieno gamintojų patirtus nuostolius, kurie sudaro milijonus eurų. Užpernai ir pernai lietuviai pieno gamintojai patyrė 93 milijonus eurų nuostolių, o kompensuota buvo kiek daugiau negu 24 milijonai.
Reikalaujamas penkių procentų lengvatinis pridėtinės vertės mokestis maisto produktams irgi leistų lengviau atsikvėpti, kaip ir iš surenkamo 16 procentų PVM dalies sukurtas pieno rinkos gyvybingumo palaikymo fondas. Žmonės nesitraukia – reikalauja atleisti žemės ūkio ministrę. Šie ir dar daugiau reikalavimų įteikti Premjerui.
Dėkingas už palaikymą, paramą
Žemės ūkio rūmų savivaldos atstovas Kelmės rajone Albertas Mackevičius dėkojo visiems rajono ūkininkams, vienaip ar kitaip prisidėjusiems prie Lietuvos pieno gamintojų akcijos sostinėje.
Eisenoje ir pikete dalyvavo ūkininkai Ričardas Pličas, Ramūnas Dembinskis, Janina Karčauskienė, Vladas Purys, Arūnas Zelba, Andrius Franckevičius, Andrius Augustis, Romaldas Jonkus, Renata Šiaučelytė, Henrikas Minelga, Gitana Gužauskienė, Aleksandras Buskovas, Mindaugas Šarauskas, Tadas Šarauskas, Virginijus Kančiauskas, Gabija Šarauskaitė, Marijus Čekavičius.
Ateitis – neaiški
Liolių seniūnijos Petkiškės kaimo ūkininkas Henrikas Minelga po mitingo, vykdamas namo į savo ūkį, sakė, jog tokie susibūrimai labai reikalingi. „Parodėme jėgą, vienybę, tvirtą ir aiškią poziciją, įrodėme, kad galime bendrai, ne po vieną už save pakovoti, nepaisant laikomų karvių skaičiaus“, – tvirtino.
Henrikas Minelga su žmona Laima turi daugiau kaip 100 pieninių karvių bandą, kol kas nežada ūkio atsisakyti. Bet apie ateitį nelinkęs kalbėti. Niekas, pasak H. Minelgos, tiksliai negali pasakyti, kas apskritai Lietuvos pieno gamintojų laukia.
Daugiau kaip 40 karvių bandą turintis ir grūdus auginantis Kukečių seniūnijos Vijurkų kaimo ūkininkas Romaldas Jonkus buvo dar kategoriškesnis. Piketuoti važiavęs todėl, kad jau, galima sakyti, veltui pieną supirkėjams reikia atiduoti, savikainos nepadengia.
„Mūsų šeimos ūkis per dieną parduoda po toną kokybiško pieno. Bet į kokybę dėmesys beveik nekreipiamas. Baltraitienė mus, pieno gamintojus, į kastas suskirstė. Jei ir toliau taip „melš“, teks likviduoti bandas“, – įsitikinęs.
Tačiau, pasak ūkininko, vos 36 našumo balų žemėse vien iš grūdų auginimo irgi nebūtų lengva išgyventi. Pernai, tiesa, neblogo javų derlius sulaukė, pajamos padengė pieno nuostolius. „Pusę penkių mūsų darbo diena prasideda, normaliai dirbame, ūkiškai: aš, žmona, du vaikai. Jie dar nebėga iš skęstančio Lietuvos laivo. Bet kiek ilgai tvers, nežinau“, – apgailestavo R. Jonkus.
Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.
PROTESTAS: Per tūkstantį ūkininkų trečiadienį reiškė nepasitenkinimą mažomis pieno supirkimo kainomis ir valdžios neveiklumu. Dalis protestuotojų žada nesitraukti nuo Žemės ūkio ministerijos visą mėnesį, o kraštutiniu atveju sako blokuosią kelius.
Autorės nuotr.
PADĖKA: Žemės ūkio rūmų savivaldos atstovas Kelmės rajone Albertas Mackevičius dėkojo visiems eisenoje ir pikete dalyvavusiems rajono pieno gamintojams ir juos palaikiusiems kitiems ūkininkams.
ATEITIS: Pieno krizei nesitraukiant, ateityje karvių Lietuvoje gali ir nebelikti.