Kelmiškiai protestavo prieš pieno ūkių žlugdymą

Kelmiškiai protestavo prieš pieno ūkių žlugdymą

Kel­miš­kiai pro­tes­ta­vo prieš pie­no ūkių žlug­dy­mą

18 Kel­mės ra­jo­no pie­no ga­min­to­jų ir juos pa­lai­kan­čių ūki­nin­kų tre­čia­die­nį pri­si­jun­gė prie Lie­tu­vos pie­no ga­min­to­jų aso­cia­ci­jos or­ga­ni­zuo­tos ei­se­nos bei pi­ke­to Vil­niu­je, rei­ka­lau­da­mi baig­ti ty­čio­tis iš sun­kiai, at­sa­kin­gai dir­ban­čių kai­mo žmo­nių. Tarp svar­biau­sių­jų rei­ka­la­vi­mų – mo­kė­ti už su­per­ka­mo pie­no lit­rą kaip ir ki­to­se Eu­ro­pos ša­ly­se – apie 30 eu­ro cen­tų, o ne per­pus ar dar ma­žiau, kaip yra da­bar.

Žmo­nės iš sos­ti­nės grį­žo ku­pi­ni įspū­džių ir ne­pra­ra­dę vil­ties. Bet grei­tų po­ky­čių pie­no rin­ko­je nė vie­nas ne­be­si­ti­ki.

Da­lia KAR­PA­VI­ČIE­NĖ

daliak@skrastas.lt

„Kai­nų, kai­nų!“

Že­mės ūkio rū­mų sa­vi­val­dos at­sto­vas Kel­mės ra­jo­ne Al­ber­tas Mac­ke­vi­čius, da­ly­va­vęs Lie­tu­vos pie­no ga­min­to­jų or­ga­ni­zuo­to­je ei­se­no­je Vil­niu­je, Ge­di­mi­no pro­spek­te bei pi­ke­te prie Že­mės ūkio mi­nis­te­ri­jos, į Kel­mės grį­žo ku­pi­nas įspū­džių.

„Vaiz­das ir jaus­mas ten pa­bu­vus – sun­kiai nu­sa­ko­mas. Ma­nau, kad pa­na­šiai jau­čia­si ir ki­ti ak­ci­jos da­ly­viai. Iki šiol, praė­jus die­nai po ren­gi­nio, dar au­sy­se skam­ba švil­pi­mas – kaip reak­ci­ja į že­mės ūkio mi­nist­rės kal­bas, aky­se – kiau­ši­nių dau­žy­mas, pie­no py­li­mas, kar­vė­mis ap­si­ren­gę žmo­nės, tem­pia­mas kar­vės ske­le­tas, pla­ka­tų gau­sa, įvai­rios vė­lia­vos. Ir vis pa­si­kar­to­jan­tys šūks­niai „Kai­nų, kai­nų!“, – įspū­džiais da­li­jo­si A. Mac­ke­vi­čius.

Ka­dan­gi į sos­ti­nę kel­miš­kiai vy­ko or­ga­ni­zuo­tai, vie­nu au­to­bu­su, ne­trū­ko kal­bų, dis­ku­si­jų, svars­ty­mų nei prieš ren­gi­nį, nei po jo. Žmo­nės, pa­sak Al­ber­to Mac­ke­vi­čiaus, ne­ga­lė­jo ty­lė­ti, kant­ry­bė jau iš­se­ku­si. Su­pir­kė­jai ne­be­tu­ri są­ži­nės už pie­no lit­rą ir po 10 ar net aš­tuo­nis eu­ro cen­tus mo­kė­ti. Pie­no kri­zė pa­lie­tė tiek smul­kes­niuosius, tiek ir stam­bes­niuosius ūki­nin­kus, to­dėl sa­vo nuo­mo­nę vie­ša­me ren­gi­ny­je pa­no­ro išreikšti ir vie­nų, ir ki­tų at­sto­vai.

Al­ber­tas Mac­ke­vi­čius džiau­gė­si, jog pie­no ga­min­to­jai neat­sit­rau­kė, vėl pa­kar­to­jo dar Jo­na­vo­je Lie­tu­vos pie­no ga­min­to­jų aso­cia­ci­jos iš­plės­ti­nia­me po­sė­dy­je priim­tus rei­ka­la­vi­mus. Vie­nas iš svar­biau­sių – už pie­no lit­rą su­pir­kė­jai tu­rė­tų mo­kė­ti po 30 eu­ro cen­tų ar­ba bent pa­na­šiai, kaip ir ki­to­se Eu­ro­pos Są­jun­gos ša­ly­se. Prie­šin­gu at­ve­ju, Lie­tu­vo­je neil­gai rei­kės lauk­ti, kol bus iš­par­duo­tos kar­vės. Žmo­nės at­si­sa­ko iš­ti­sų ban­dų – pie­ną par­duo­ti be­veik vel­tui ne­be­no­ri.

Pa­sak A. Mac­ke­vi­čiaus, šioks toks pra­švie­sė­ji­mas pie­no ga­min­to­jų pa­dan­gė­je bū­tų, jei Vy­riau­sy­bė kom­pen­suo­tų dėl Ru­si­jos em­bar­go pie­no ga­min­to­jų pa­tir­tus nuo­sto­lius, ku­rie su­da­ro mi­li­jo­nus eu­rų. Už­per­nai ir per­nai lie­tu­viai pie­no ga­min­to­jai pa­ty­rė 93 mi­li­jo­nus eu­rų nuo­sto­lių, o kom­pen­suo­ta bu­vo kiek dau­giau ne­gu 24 mi­li­jo­nai.

Rei­ka­lau­ja­mas pen­kių pro­cen­tų leng­va­ti­nis pri­dė­ti­nės ver­tės mo­kes­tis mais­to pro­duk­tams ir­gi leis­tų leng­viau at­si­kvėp­ti, kaip ir iš su­ren­ka­mo 16 pro­cen­tų PVM da­lies su­kur­tas pie­no rin­kos gy­vy­bin­gu­mo pa­lai­ky­mo fon­das. Žmo­nės ne­si­trau­kia – rei­ka­lau­ja at­leis­ti že­mės ūkio mi­nist­rę. Šie ir dar dau­giau rei­ka­la­vi­mų įteik­ti Prem­je­rui.

Dė­kin­gas už pa­lai­ky­mą, pa­ra­mą

Že­mės ūkio rū­mų sa­vi­val­dos at­sto­vas Kel­mės ra­jo­ne Al­ber­tas Mac­ke­vi­čius dė­ko­jo vi­siems ra­jo­no ūki­nin­kams, vie­naip ar ki­taip pri­si­dė­ju­siems prie Lie­tu­vos pie­no ga­min­to­jų ak­ci­jos sos­ti­nė­je.

Ei­se­no­je ir pi­ke­te da­ly­va­vo ūki­nin­kai Ri­čar­das Pli­čas, Ra­mū­nas Dem­bins­kis, Ja­ni­na Kar­čaus­kie­nė, Vla­das Pu­rys, Arū­nas Zel­ba, And­rius Franc­ke­vi­čius, And­rius Au­gus­tis, Ro­mal­das Jon­kus, Re­na­ta Šiau­če­ly­tė, Hen­ri­kas Mi­nel­ga, Gi­ta­na Gu­žaus­kie­nė, Alek­sand­ras Bus­ko­vas, Min­dau­gas Ša­raus­kas, Ta­das Ša­raus­kas, Vir­gi­ni­jus Kan­čiaus­kas, Ga­bi­ja Ša­raus­kai­tė, Ma­ri­jus Če­ka­vi­čius.

Atei­tis – neaiš­ki

Lio­lių se­niū­ni­jos Pet­kiš­kės kai­mo ūki­nin­kas Hen­ri­kas Mi­nel­ga po mi­tin­go, vyk­da­mas na­mo į sa­vo ūkį, sa­kė, jog to­kie su­si­bū­ri­mai la­bai rei­ka­lin­gi. „Pa­ro­dė­me jė­gą, vie­ny­bę, tvir­tą ir aiš­kią po­zi­ci­ją, įro­dė­me, kad ga­li­me bend­rai, ne po vie­ną už sa­ve pa­ko­vo­ti, ne­pai­sant lai­ko­mų kar­vių skai­čiaus“, – tvir­ti­no.

Hen­ri­kas Mi­nel­ga su žmo­na Lai­ma tu­ri dau­giau kaip 100 pie­ni­nių kar­vių ban­dą, kol kas ne­ža­da ūkio at­si­sa­ky­ti. Bet apie atei­tį ne­lin­kęs kal­bė­ti. Nie­kas, pa­sak H. Mi­nel­gos, tiks­liai ne­ga­li pa­sa­ky­ti, kas ap­skri­tai Lie­tu­vos pie­no ga­min­to­jų lau­kia.

Dau­giau kaip 40 kar­vių ban­dą tu­rin­tis ir grū­dus au­gi­nan­tis Ku­ke­čių se­niū­ni­jos Vi­jur­kų kai­mo ūki­nin­kas Ro­mal­das Jon­kus bu­vo dar ka­te­go­riš­kes­nis. Pi­ke­tuo­ti va­žia­vęs to­dėl, kad jau, ga­li­ma sa­ky­ti, vel­tui pie­ną su­pir­kė­jams rei­kia ati­duo­ti, sa­vi­kai­nos ne­pa­den­gia.

„Mū­sų šei­mos ūkis per die­ną par­duo­da po to­ną ko­ky­biš­ko pie­no. Bet į ko­ky­bę dė­me­sys be­veik ne­krei­pia­mas. Balt­rai­tie­nė mus, pie­no ga­min­to­jus, į kas­tas su­skirs­tė. Jei ir to­liau taip „melš“, teks lik­vi­duo­ti ban­das“, – įsi­ti­ki­nęs.

Ta­čiau, pa­sak ūki­nin­ko, vos 36 na­šu­mo ba­lų že­mė­se vien iš grū­dų au­gi­ni­mo ir­gi ne­bū­tų leng­va iš­gy­ven­ti. Per­nai, tie­sa, ne­blo­go ja­vų der­lius su­lau­kė, pa­ja­mos pa­den­gė pie­no nuo­sto­lius. „Pu­sę pen­kių mū­sų dar­bo die­na pra­si­de­da, nor­ma­liai dir­ba­me, ūkiš­kai: aš, žmo­na, du vai­kai. Jie dar ne­bė­ga iš skęs­tan­čio Lie­tu­vos lai­vo. Bet kiek il­gai tvers, ne­ži­nau“, – ap­gai­les­ta­vo R. Jon­kus.

Dai­niaus La­bu­čio (EL­TA) nuo­tr.

PROTESTAS: Per tūks­tan­tį ūki­nin­kų tre­čia­die­nį reiš­kė ne­pa­si­ten­ki­ni­mą mažo­mis pie­no su­pir­ki­mo kai­no­mis ir val­džios ne­veik­lu­mu. Da­lis pro­tes­tuo­to­jų ža­da ne­si­trauk­ti nuo Že­mės ūkio mi­nis­te­ri­jos vi­są mė­ne­sį, o kraš­tu­ti­niu at­ve­ju sa­ko blo­kuo­sią ke­lius.

Au­to­rės nuo­tr.

PA­DĖ­KA: Že­mės ūkio rū­mų sa­vi­val­dos at­sto­vas Kel­mės ra­jo­ne Al­ber­tas Mac­ke­vi­čius dė­ko­jo vi­siems ei­se­no­je ir pi­ke­te da­ly­va­vu­siems ra­jo­no pie­no ga­min­to­jams ir juos pa­lai­kiu­siems ki­tiems ūki­nin­kams.

ATEI­TIS: Pie­no kri­zei ne­si­trau­kiant, atei­ty­je kar­vių Lie­tu­vo­je ga­li ir ne­be­lik­ti.