Kelmės miš­kuo­se laks­to tik 25 vil­kai

Kelmės miš­kuo­se laks­to tik 25 vil­kai

Kelmės miškuose laksto tik 25 vilkai

Vilkus Lietuvoje galima medžioti nuo spalio 10 iki balandžio 1 dienos. Tačiau šį medžioklės sezoną Kelmės rajone nesumedžiota nė vieno vilko.

Regina MUSNECKIENĖ

reginamus@skrastas.lt

Vilkus saugo ministro įsakymas

Įsigaliojus aplinkos ministro Kęstučio Trečioko patvirtintam Vilko apsaugos planui, ypač daug dėmesio bus skiriama vilkų populiacijai saugoti.

Todėl šį medžioklės sezoną kiekvienai apskričiai buvo griežtai apribotas sumedžioti galimas vilkų skaičius.

Šiaulių apskrityje buvo galima sumedžioti tik du vilkus. Vienas jų nušautas Akmenės rajone, kitas rastas Kelmės rajone, Šaukėnų seniūnijos Vainagių miške partrenktas automobilio. Todėl vilkų naikinimo limitai buvo išsemti labai greitai.

Dokumentą, ribojantį vilkų medžioklę, parengė aplinkos ministro sudaryta darbo grupė iš Aplinkos ir Žemės ūkio ministerijų darbuotojų bei mokslininkų ir asociacijos „Baltijos vilkas“, medžiotojų bei ūkininkų atstovų.

Naujajame plane numatytos konkrečios vilkų apsaugos, ir gausos reguliavimo priemonės.

Vilko apsaugos planas numato ne tik šios rūšies gyvūnų medžioklę ir apskaitą, kaip ir iki jo galiojęs 2012 metais patvirtintas Vilko populiacijos reguliavimo planas, bet ir kitas apsaugos ir valdymo priemones. Tarp jų – ūkinių gyvūnų apsauga ir jiems padarytos žalos kompensavimas, brakonieriavimo kontrolė, vilkų trikdymo mažinimas, moksliniai tyrimai ir kt. Plane įvertintos populiacijai kylančios grėsmės ir numatyta, kaip jų išvengti.

Vilkų populiacija rajone – viena kukliausių

Kaip informavo Šiaulių aplinkos apsaugos departamento Kelmės agentūros vedėjas Darius Laurinavičius, praėjusių metų žvėrių apskaitos duomenimis, Kelmės rajone yra 25 vilkai. Vedėjo nuomone, tai optimali populiacija. Tačiau palyginti su rajono miškuose gyvenančiu kitų žvėrių skaičiumi – viena iš kukliausių. Pavyzdžiui, stirnų priskaičiuojama 3333, tauriųjų elnių – 933, šernų – 777, bebrų – 2508, briedžių – 282. Mažiau nei vilkų rajono miškuose yra tik danielių, poriskaičiuojama – 19 ir lūšių, kurių, kaip manoma yra 9.

Vilkų populiacijos gausa visose trijose Baltijos šalyse reguliuojama kiekvienam medžioklės sezonui nustatant jų sumedžiojimo limitą. Limitų sistema Estijoje buvo įvesta 2002 metais, Latvijoje – 2004 – aisiais, Lietuvoje – 2005 metais.

Šių metų spalio 15 dieną prasidedančiam naujam vilkų medžioklės sezonui jų sumedžiojimo limitą aplinkos ministras patvirtins jau pagal naujojo Vilko apsaugos plano nuostatas.

Plane iškeltas tikslas turėti 250 -500 vilkų populiaciją, paplitusią didžiojoje šalies dalyje.

Per pastarąjį dešimtmetį atliktų vilko populiacijos apskaitų pagal pėdsakus duomenimis, Lietuvoje gyvena ne mažiau kaip 200 –300 vilkų.

Vilkai jau seniai nebesiautėja

Kelmės rajono medžiotojų ir žvejų draugijos medžioklės žinovas Vitalijus Leskauskas prisiminė atvejį, kai prieš daugelį metų Žalpių apylinkėse vilkai papjovė ganykloje pririštą karvę.

Tais metais pasitaikydavo ir papjautų avių bei kitų gyvūnų. Todėl vilkai buvo medžiojami uoliau.

Dabar, pasak V.Leskausko, kiekvieno medžiotojo svajonė nušauti vilką. „Pats esu porą kartų nusitaikęs į vilką, tačiau nepavyko jo nušauti, – mena medžioklės žinovas. – Jau seniai rajono miškuose medžiotojai bematė vilkų. Ne vienas svajoja pasikabinti ant sienos išdžiovintą savo laimikio kailį.“

Vilkų populiacija nyksta ne tik dėl intensyvesnių medžioklių ankstesniais metais, bet ir dėl miškų mažėjimo.

Vilkai mėgsta miško tankmes, švendrynus, jie slepiasi į džiungles panašiuose miškuose. Deja, dabar labai daug miškų išpjauta. O jaunuolynai negali paslėpti stambių žvėrių. Todėl tikėtina, jog vilkai iš Lietuvos traukiasi ir dėl miškingumo sumažėjimo.

VILKAS: Lietuvoje gyvena 200-300 vilkų.