
Naujausios
Kelmėje vaidins pasaulio žemaičiai
Ateinantį sekmadienį prie Kelmės krašto muziejaus, didelėje žalioje erdvėje su šimtamečiu ąžuolu, vyks Pasaulio žemaičių teatro šventė. O iš Kelmės rajono Liepynės kaimo kilusiam aktoriui Juozui Budraičiui bus įteikta Žemaičių šlovės žvaigždė. Apie tai kalbamės su Žemaičių kultūros draugijos Kelmės skyriaus pirmininku, Kelmės mažojo teatro vadovu Algimantu ARMONU.
– Pasaulio žemaičių teatro šventę organizuoja Žemaičių kultūros draugija. Koks jos tikslas?
– Kad žemaičiai bent per šventę sugrįžtų į savo gimtąjį kraštą. Kad kalbėtų savo tarme. Kad pasaulis žinotų apie Žemaitiją. Tokie sujudimai nuo liepos pradžios vyksta keturiolikoje savivaldybių. Žinia apie teatro šventę ir kitus Žemaitijos renginius platinama per pasaulio lietuvių bendruomenes, socialinius tinklus, žiniasklaidą.
– Šventėje dalyvaus ne tik Žemaitijos teatrai, bet ir Toronto teatro studija. Kokius spektaklius rodysite?
– Tik linksmas komedijas. Juk žemaičiai mėgsta juokauti. Telšių Žemaitės dramos teatras parodys „Tris mylimas“, Toronto teatro studija M. Camoletti „Viešnia be suknelės“, Varnių kultūros centro teatras „Beprotystę“ pagal B. Lengvenienės kūrybą, Kelmės mažasis teatras R. Keturakio komediją „Amerika pirtyje“.
Kadangi pats režisavau pastarąjį spektaklį, Kelmės mažojo teatro aktoriai turėjo išmokti žemaitiškai. Nors dauguma kilę iš Šiaulių, viena iš Joniškio, vaidinti žemaitiškai nesunkiai išmoko. Visi spektakliai bus vaidinami žemaitiškai.
Norime atkreipti dėmesį, jog žmogus privalo gerbti ir mylėti savo tarmę, ja kalbėti. Tarmiškai kalbantis žmogus įdomesnis kaip asmenybė, spalvingesnis.
Kiekvienas savo dūšioje ir smegenyse turime atkapstyti supratimą, kad esi žemaitis ir pamilti savo kraštą. O meilė savo kraštui ir prasideda nuo gimtosios tarmės, nuo regiono kultūros. Ypač tai svarbu prisiminti kelmiškiams, nes jų tarmė labai įdomi: jie sako: „Jis „skaitai“, „rašai“, o ne skaito ir rašo. Gaila, bet tarmiškai Kelmės mieste šneka tik vienas kitas žmogus.
Aš džiaugiuosi, kad galiu kalbėti bendrine lietuvių kalba, rusiškai, prancūziškai ir angliškai. Bet labiausiai džiaugiuosi, kai galiu kalbėti žemaitiškai. Žemaičių tarmė traukiasi. Jau tik nuo Telšių ir Plungės žmonės kalba žemaitiškai. O juk ir Kelmė, ir Raseiniai – Žemaitija. Istorinis Žemaitijos centras.
– Tarp komedijų suplanuotas ir poros valandų trukmės susitikimas su iš Kelmės rajono kilusiu aktoriumi Juozu Budraičiu. Jam bus įteiktas apdovanojimas Žemaičių šlovės žvaigždė. Kas tai per apdovanojimas?
– Kadangi Kelmėje rengiama Žemaičių teatro šventė, natūralu apdovanoti iš šio rajono kilusį garsiausią Lietuvos aktorių. Apdovanojimą sugalvojo Žemaičių kultūros draugija. Žvaigždės pagaminimą finansuos Kelmės rajono savivaldybė.
– Kodėl žemaičiai taip didžiuojasi, kad yra žemaičiai?
– O kodėl nesididžiuoti? Vien Žemaitijos istorija ko verta. Antai Telšiuose iškilo paminklas žemaičių pergalei Durbės mūšyje. Lėšas jam suaukojo patys žmonės. Ir Telšiai, kaip Žemaitijos sostinė – labai gražus miestas.
Kelmės rajone prasidėjo 1863 metų sukilimas. Žemaitija davė daug talentingų, gabių žmonių.
Ir šiandieninėje Žemaitijoje gražiai tvarkomos sodybos, nuostabi gamta, nemažai žmonių gilinasi į savo gimtinės istoriją. Juk privalo žinoti, kas jis toks yr.
Stačiau spektaklį su Varnių krašto žmonėmis. Stebėjausi, kokie jie talentingi. Ir kokie išsilavinę. Prie arbatos puodelio gali apie ką tik nori šnekėtis. O smagiausia, kad nemažai varniškių dar šneka žemaitiškai.
– Kartais pasigirsta šnekų, kad žemaičiai nori atsiskirti nuo Lietuvos... Juk kai kurie turi ir žemaitiškus pasus.
– Nieko jie neatsiskirs. Bereikalingas išgąstis. Per daug myli Lietuvą, kad nuo jos atsiskirtų. Kelios dešimtys žmonių turi tuos žemaitiškus pasus. Bet jie nieko nereiškia. Nei į Europą, nei į Ameriką su tokiais pasais nenukeliausi. Tai tik pažymėjimai.
Girdėjau, kad vienas žemaitis su savo pasu yra praėjęs Tilžėje pro muitinę. Muitininkas pasižiūrėjo, nieko nesakė ir praleido.
Žinoma, kartais pasitaiko savotiško šovinizmo apraiškų. Bet tai, veikiausiai, tėra tik pasigėrusių žemaičių sapaliojimai.
Kartais žemaičius peikia dėl jų užsispyrimo, kietakaktiškumo, bet būtent šie bruožai jiems padeda pasiekti užsibrėžto tikslo.
Kalbėjosi Regina MUSNECKIENĖ
Autorės nuotr.
ŽEMAITIS: Kelmės mažojo teatro režisierius ir vadovas, Žemaičių kultūros draugijos Kelmės skyriaus pirmininkas Algimantas Armonas sako, jog jis duoklę savo žemaitiškai prigimčiai atiduoda statydamas spektaklius žemaičių tarme. Pasaulio žemaičių teatrų šventėje bus parodytos net dvi jo režisuotos komedijos, kurias vaidins Kelmės mažojo teatro aktoriai ir Varnių kultūros centro meno mėgėjai.