
Naujausios
Kelmėje telkiamasi prieš smurtą
Šiandien Kelmėje vyksta renginiai „Telkiamės prieš smurtą“. Įvairių tarnybų specialistai diskutuos rajono savivaldybėje ir Jaunimo centre. Be to, bus pristatomas filmas „Mūšiai už uždarų durų“.
Renginį organizuoja Tauragės moters užimtumo ir informacijos centras, kuruojantis Kelmės ir Jurbarko rajonus, bei Specializuotos pagalbos centras drauge su Lygių galimybių plėtros centru.
Viena iš organizatorių Tauragės moters užimtumo ir informacijos centro direktorė Nijolė MEILUTIENĖ neigia mitą, jog smurtaujama tik alkoholį vartojančiose, vargingai gyvenančiose, žemesnio socialinio sluoksnio šeimose.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
– Redakcija kasdien gauna policijoje užfiksuotų įvykių suvestines. Kelmės rajone beveik visada du trečdalius nusikaltimų sudaro smurtas artimoje aplinkoje. Kiek pajėgios nevyriausybinės organizacijos kovoti su šiuo reiškiniu?
– Moters užimtumo ir informacijos centro bei Specializuotos pagalbos centro tikslas padėti smurto aukoms. Iš policijos gavę informaciją apie smurto atvejus nedelsdami skambiname smurto aukoms. Teiraujamės apie įvykį, klausiame, ar moteris sužalota, kokios pagalbos jai reikia.
Telefonu, mūsų net nematydamos, jos atviriau ir lengviau viską išsipasakoja. Pirmas dalykas, ką mes padarome, iš moters pasakojimo surašome pažymą ir perduodame teismui, kad būtų prijungta prie bylos. Antras žingsnis – suteikti moteriai psichologinę pagalbą. Stengiamės, kad ji pati išeitų iš uždaro smurto rato, iš kurio neišsivaduoja metų metus.
– Kodėl moterys gyvena užburtame smurto rate? Patinka būti aukomis?
– Pakeisti gyvenimą nėra taip paprasta. Daugelis ir neišdrįsta to daryti. Nes mūsų visuomenėje gajūs stereotipai teisinantys smurtautoją, nepadedantys smurto aukai, o ją smerkiantys: „pati kalta“, „pati prisiprašė“. Buvo atvejis, kai net byla buvo nutraukta, nes moteris esą pati išprovokavo, kad ją muštų. Aišku, aukštesnės instancijos teisme laimėjome bylą. Bet stebina teisininkų požiūris į žmogaus teisę gyventi nepatiriant nei smurto, nei pažeminimo, nei patyčių.
Kitos priežastys, dėl kurių moterys gyvena su smurtautojais: religiniai įsitikinimai – ką Dievas sujungė, žmogus teneišskiria, nuomonė, kad vaikai privalo turėti abu tėvus, ekonominė priklausomybė nuo smurtautojo.
Deja, vaikai, augantys smurtaujančiose šeimose, patys užauga smurtautojais arba smurto aukomis. Mergaitės ima pavyzdį iš savo motinų ir paprastai būna atlaidesnės, nuolankesnės, pakantesnės smurtui. Berniukai – potencialūs smurtautojai, kurie tėvų šeimos gyvenimo modelį perkels į savo šeimą. Maža to, jie pradeda smurtauti jau mokykloje. Išsilieja skriausdami mažesnius, silpnesnius vaikus. Mokykloje jie kompensuoja pažeminimą, kurį patiria namuose, kai ten nuolat karaliauja tėvas. Tokių šeimų vaikai agresiją rodo visur: spardo šiukšliadėžes mieste, įgiję vairuotojo pažymėjimą, agresyviai vairuoja.
– Kokiose šeimose dažniausia smurtaujama?
– Sklando mitas, jog smurtaujama menko išsilavinimo, vargingai gyvenančiose, alkoholį vartojančiose šeimose. Tačiau iš tiesų smurtaujama visuose sluoksniuose ir visuose lygiuose. Neretai vyras, dėvintis prabangų kostiumą, elegantiškai atrodantis ir gražiai besielgiantis su bendradarbėmis, grįžęs namo, tampa tironu. Tokių smurtautojų aukos sunkiausiai atsiveria, jaučia gėdą, nes šeima gerbiama visuomenėje.
Galiausiai ir smurtas gali būti įvairiausių rūšių, nebūtinai fizinis. Ekonominis, psichologinis, seksualinis. Tokie, visuomenėje dažniausiai, gerbiami ir aukštinami vyrai įsivaizduoja, jog žmona yra jų nuosavybė, todėl gali elgtis su ja kaip panorėję. Ją šantažuoja, žemina, atskiria nuo giminių, draugių, bendradarbių.
Moteris susigūžia, visko bijo, laiko save nevykėle. Išgyvena dėl taip susiklosčiusio šeimyninio gyvenimo.
– Bet yra ir smurto prieš vyrus atvejų. Kartais jie iš tikrųjų turi bjauraus charakterio žmonas, kurios vyrą laiko po padu, o kartais užvožia ir žarstekliu arba šluota.
– Pasitaiko pavienių įvykių. Tačiau 95 procentai smurto atvejų, kai moterys kenčia nuo vyrų. Tik 5 procentai nukentėjusių vyrų. Dažniausia kenčia sūnus nuo tėvo, tėvas nuo sūnaus, posūnis nuo patėvio ir atvirkščiai, brolis nuo brolio, kaimynas nuo kito kaimyno, draugas nuo draugo. Vyrai nuo moterų nukenčia labai retai.
– Kur vyrų smurtavimo priežastys? Lietuvių mentalitete, kultūros lygyje? Gal apskritai lietuviškos šeimos modelis diskriminuoja moteris? Nemažai įtakos turi alkoholis.
– Alkoholis tik paaštrina situaciją. O smurtavimo įpročių šaknys slypi gilau – mūsų kultūroje. Nuo senovės susiklostęs moterį žeminantis šeimos modelis.
Ir dabar nors moterys dirba, daugelis yra ekonomiškai nepriklausomos, tačiau patiria diskriminaciją, nes jos dirba žymiai daugiau ir ilgiau negu vyrai. Grįžusi iš darbo kiekviena moteris dar mažiausiai porą valandų dirba namuose, nes turi pasirūpinti vaikais, vyru, pagaminti maistą, palaikyti švarą ir tvarką. Tik retas vyras dalijasi šia našta. Daugelis laiką mieliau leidžia prie televizoriaus.
– Ar įmanoma pakeisti šią situaciją?
– Stengiamės tai daryti. Bet prireiks daugelio metų. Važinėjame po kaimus ir miestelius, kalbamės su moterimis. Jos labai sunkiai vaduojasi iš smurto rato.
Šis ratas turi kelias fazes. Pavyzdžiui, vyras kurį laiką smurtauja, paskui apsiramina, atsiprašinėja. Įvyksta susitaikymas, vadinamas medaus mėnesiu. Kurį laiką vyrauja taika. Tuo metu moteris viską atleidžia, viliasi, kad geri santykiai truks visą laiką. Deja, vyras vėl pratrūksta priekabiais, vėl kaltina, terorizuoja, paleidžia kumščius į darbą. Kai moteris jau ketina priimti sprendimą skirtis, jis vėl atsiprašo.
Mūsų tikslas raginti moteris netylėti. Nesigėdyti pasakoti savo istorijas ir padėti kitoms likimo draugėms. Puikus pavyzdys viena kelmiškė, sugebėjusi pakeisti savo gyvenimą Ji pasakos savo istoriją šiandien Jaunimo centre vyksiančioje diskusijoje.
Mūsų organizacija daug prisidėjo prie įstatymo dėl smurto artimoje aplinkoje kūrimo. Kuriant įstatymą pritaikytas Austrijos modelis. Bendradarbiaujame su policija, Vaiko teisių skyriais. Norisi tik dar didesnio visuomenės aktyvumo.
Matydami smurtą privalome netylėti. Praėjusiais metais Lietuvoje dėl smurto šeimoje policija kviesta daugiau nei 60 000 kartų. Tyrimų duomenimis, kas trečia moteris Lietuvoje yra nukentėjusi nuo smurto šeimoje.
Asmeninė nuotr.
Tauragės moters užimtumo bei informacijos centro ir Specializuotos pagalbos centro direktorė Nijolė Meilutienė apgailestauja, jog visuomenė sutinka, kad nukentėjusiems nuo smurto būtina pagalba, bet tuo pačiu kaltina aukas, atsidūrusias smurtinėse situacijose.