
Naujausios
Kelmėje karaliavo amatai
Keturias praėjusios savaitės dienas Kelmė buvo virtusi amatų miestu. Žemaitiško etnomuzikavimo ir tradicinių amatų kursų dalyviai mokėsi ne tik kankliuoti, groti bandonija, dainuoti, giedoti, šokti, bet ir gausybės amatų. Amato dirbtuvės buvo net trijose vietose: kultūros centre, Kelmės krašto muziejuje bei tautodailininkės Kornelijos Lopetienės studijoje.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Kaukę drožti – linksma
Kultūros centro pusrūsis. Buvusiame garaže sustatyti nauji varstotai. Sienos nukabinėtos nuotraukomis su linksmais Užgavėnių vaizdais ir mokytojo Eugenijaus Arbušausko drožtomis kaukėmis bei kaukių nuotraukomis. Pulkelis žmonių darbuojasi prie varstotų. Lekia skiedros. Medžio gabalas įgyja veido pavidalą.
Iš Kėdainių mokytis drožti Užgavėnių kaukes atvažiavo net ketvertas. Trys moterys. Visa šeimyna iš Trakų rajono pasikeisdami dailina velnio ar raganos veido bruožus.
Su radviliškiečiu mokytoju atvyko ir jo kraštiečių. Smagu dirbti su žodžio kišenėje neieškančiu mokytoju. Kiekvienas per keturias kursų dienas pasidarys po Užgavėnių kaukę. Vieni ant sienos kabins, o per Užgavėnes dėsis ant veido, kiti pasistatys ant stalo kaip suvenyrą.
Radviliškietis tautodailininkas E. Arbušauskas turi ir meno kūrėjo statusą. Į Kelmėje rengiamus kursus atvažiuoja jau daugelį metų iš eilės. Kai kurie mokiniai nauji. Kai kurie metai iš metų lanko jo sekciją. Mokytojas dėl to tik džiaugiasi. Vadinasi, užkrėtė savo pomėgiu. Kasmet jis sulaukia aštuonių arba dešimties mokinių.
„Užgavėnės – pati linksmiausia žiemos šventė, – savo pomėgį aiškina E. Arbušauskas. – Dažniausia vykstame pašėlioti į Rumšiškes. Tuomet praverčia beveik visos mano sukurtos kaukės.“
Tautodailininkas ir meno kūrėjas vaizdžiai pasakoja linksmus persirengėlių nutikimus. Paskui ima į rankas didžiulę knygą. Joje parašai žmonių, norinčių, kad Užgavėnės būtų poilsio diena. Dar vienas linksmojo mokytojo pokštas.
„Palyginti su pirmaisiais kursais, sąlygos drožybai gerėja, – sako E. Arbušauskas. Puikūs nauji varstotai, vis daugiau įrankių. Pamenu pirmaisiais metais kaukes drožėme susėdę prieš muziejų ant pievutės.“
Ponas Eugenijus dirba Radviliškio muziejuje, o kultūros centre vadovauja drožėjų būreliui. Jo kaukių nuotraukos specialiame leidinyje. Aštuonios eksponuojamos Platelių dvare.
Kabinete – siuvimo cechelis
Viename iš Kelmės kultūros centro kabinetų – siuvimo cechelis. Ant kabyklos jau kabo pradėti arba baigti gaminiai. Net keliolika moterų pluša prie savo siuvinių. Jos dirba nuo ryto iki vakaro.
Lininių drabužių siuvimo meistrė Justina Žebelienė nori, kad kiekviena kursų lankytoja išsineštų bent po vieną gaminį. Yra ir tokių moterų, kurios nebuvo prisilietusios prie siuvimo mašinos. Čia išmoksta lygiai nusiūti siūlę. Pačios ir susikerpa sukneles, tunikas, skraistes. Viena kursų lankytoja pasiryžo iš drobės vyrui pasiūti kelnes archeologiniam kostiumui.
Raseiniškė per pirmąją kursų dieną jau spėjo pasiūti suknelę sau. Dabar tokią pat siuva dukrai. Kartu su ja dainuoja scenoje. Tad vienoda apranga mamos ir dukros duetui bus kaip tik.
Lininių drabužių siuvimo mokytoja nuo 2004 metų siuva drabužius teatrams, folkloro kolektyvams, muziejams. Ne pirmą kartą atvyksta į kursus Kelmėje.
Ir mokytoja, ir mokinės nepaiso programoje nurodytų užsiėmimų valandų. Siuva nuo pusės devynių ryto iki aštuonių vakaro. „Mano tikslas, kad kiekviena moteris ką nors pasisiūtų“, – sako J. Žebelienė.
Dirbtuvėse – šiaudai ir vytelės
Tautodailininkės Kornelijos Lopetienės dirbtuvėse taip pat šurmulys. Čia kursų dalyviai mokosi pinti iš šiaudelių ir vytelių. Šio amato panoro išmokti nemažas pulkas vaikų.
Popietę pasikartoti pynimą iš šiaudelių ir išmokti ko nors naujo atėjo ir šaukėniškės Gitana Urmonienė bei Jolanta Bužinskaitė. Ponia Gitana varsto šiaudinį sodą, Jolanta pina krepšelį iš vytelių.
Šiaudų amato panoro išmokti ir žinoma šiaulietė Marija Žibūdienė. Moteris šiaudų sodais ir kitomis grožybėmis papuoš savo sodybą prie Palendrių.
Pavyzdį rodo ir pačios mokytojos tautodailininkės Kornelija Lopetienė ir Lina Grigalauskienė, nemetančios rankdarbio iš rankų.
K. Lopetienė prieš kelis dešimtmečius savo gyvenimą susiejo su šiaudais. Buvo visokių gyvenimo tarpsnių: amatas ir klestėjo, ir tik pulsavo. Tačiau tautodailininkė tvirtina, jog iš šiaudų įmanoma visai neblogai pragyventi.
Tik jaunimas nelabai nori jo imtis. Reikia labai daug kantrybės, kol užsiaugini rugius, kol paruoši jų stiebelius pynimui, kol nupini šimtus juostų vienai skrybėlei, kol tas juostas į skrybėlę susiuvi.
Puikiomis šiaudinėmis skrybėlėmis ponia Kornelija yra aprūpinusi ne vieną meno mėgėjų kolektyvą, prigaminusi dekoratyvinių įvairaus dydžio skrybėlių suvenyrams.
„Šiaudeliai, tai ne tik skrybėlės ir suvarstyti sodai, – sako tautodailininkė. – Iš jų galima sukurti ne vieną originalią buities detalę.“
Šiaudeliais apipinti buteliai ir kiti indai virsta vazomis, įprasta kėdė apipinta šiaudelių rėmais, virsta sostu. Iš šiaudų ponia Kornelija yra nupynusi net vygę kūdikiui.
Pulkas Linos Grigalauskienės mokinių pina krepšelius iš vytelių. Prieš keliolika metų garsėję pynimais iš vytelių Grigalauskai dabar užsiima kita veikla. Vyteles gražiais daiktais verčia tik savo poreikiams ir edukacinei veiklai.
Svirne drožė klumpes
Prie restauruoto vieno iš seniausiųjų Lietuvoje Kelmės dvaro svirno pluša būrelis klumpių drožėjų. Trečia amatų kursų diena. Pirmąją dieną aštuoni uteniškio klumpių meistro Vytauto Šemelio mokiniai iš keturkampės medžio plokštės išdrožė klumpės formą, antrąją dieną ją šlifavo, šiandien graviruoja raštus.
Per kursus gims dar aštuonios poros klumpių, kurios pasklis po Lietuvą.
„Kelmė vienintelė vieta šalyje, kur galima išmokti drožti klumpes, – sako mokytojas V. Šemelis. – Skaudu, kad šis amatas nyksta. Visoje Lietuvoje esame gal tik keturi klumpadirbiai. Amatas – nelengvas. Sudėtinga gauti geros medienos. Reikia gerai pažinti medį. Klumpes drožti reikia iš ką tik nupjauto medžio. Problema – įsigyti drožybai reikalingų įrankių. Niekas jų nebegamina.“
V. Šemelis klumpadirbiu tapo prieš ketverius metus. Nors turi dvi inžinieriaus ir žurnalisto profesijas, nusprendė išbandyti tautodailininko duoną. Daro skulptūras iš akmens ir medžio. Jomis papuošė daugelį Lietuvos sodybų, tarp jų ir Šiaulių rajono mero Antano Bezaro.
Per tuos ketverius metus, kai ėmėsi klumpadirbystės, išdrožė apie 600 porų klumpių. Jomis apavė „Lietuvos“ ansamblį ir daug kitų profesionalių bei meno mėgėjų kolektyvų. Tačiau dar daug klumpių likę neparduotų. Mugėse jas siūlo po 30 eurų. Pagal įdedamą darbą ir medžiagas kaina – labai nedidelė. Tačiau ir tokios lietuvaičiai nelabai nori mokėti.“
Pasak klumpadirbio, konkurenciją Lietuvos drožėjams sudaro olandiškos klumpės. Prieš keletą metų paskleista žinia, kad Lietuvoje neliko klumpadirbių. Taip buvo paruošta dirva importinėms klumpėms. O Lietuvos klumpadirbiai savo produkcijos neturi kur dėti.
Klumpadirbystės amatą reikėtų plačiau propaguoti, panašius kursus kaip Kelmėje rengti ir kitose vietovėse. Kad amatas plačiau pasklistų, o kolektyvai nepirktų olandiškų klumpių.
Autorės nuotr.
Tautodailininkės Kornelijos Lopetienės (pirmoji iš kairės) dirbtuvėse verda darbas. Kursų dalyvės Gitana Urmonienė ir Marija Žibūdienė bei būrelis mokyklinio amžiaus vaikų mokosi pinti iš šiaudelių ir vytelių.
Vaidas Žebelys (kairėje) – vienas iš aštuonių klumpadirbio Vytauto Šemelio (dešinėje) mokinių sėkmingai kuria liaudišką apavą.
Radviliškietis kaukių drožėjas Eugenijus Arbušauskas (kairėje) kursuose dalyvauja jau ne pirmą kartą ir visuomet sulaukia būrio mokinių, norinčių išmokti drožti Užgavėnių kaukes.
Darbštuolės Justinos Žebelienės (pirmame plane) mokinės per keturias kursų dienas iš lino pasisiuvo bent po vieną, kai kurios – net po porą drabužių.