Kelmėje – globos namų decentralizacijos pavyzdys

Kelmėje – globos namų decentralizacijos pavyzdys

Kel­mė­je – glo­bos na­mų de­cent­ra­li­za­ci­jos pa­vyz­dys

Penk­ta­die­nį Kel­mė­je, S. Nė­ries gat­vė­je įsi­kū­ru­siuo­se gru­pi­nio gy­ve­ni­mo na­muo­se, lan­kė­si So­cia­li­nės ap­sau­gos ir dar­bo mi­nis­te­ri­jos bei Vil­ka­viš­kio ra­jo­no Sa­vi­val­dy­bės at­sto­vai. Pas­ta­rie­ji at­va­žia­vo pa­si­sem­ti pa­tir­ties, kaip de­cent­ra­li­zuo­ti so­cia­li­nės glo­bos na­mus. Kel­miš­kiai šio­je sri­ty­je ly­de­riau­ja.

Re­gi­na MUS­NEC­KIE­NĖ

reginamus@skrastas.lt

Ke­tu­ri gru­pi­nio gy­ve­ni­mo na­mai

De­cent­ra­li­zuo­jant Šiau­lių ra­jo­no Aukš­tel­kės žmo­nių su pro­to ne­ga­lia so­cia­li­nės glo­bos na­mų Pag­ry­žu­vio pa­da­li­nį, Kel­mė­je nu­pirk­ta po­ra gy­ve­na­mų­jų na­mų. Juo­se įreng­ti gru­pi­nio gy­ve­ni­mo na­mai, ku­riuo­se gy­ve­na po de­šimt pro­to ne­ga­lią tu­rin­čių žmo­nių. Da­lis jų at­kel­ta iš Aukš­tel­kės, da­lis iš Pag­ry­žu­vio.

Dar 19 žmo­nių šiuo me­tu li­kę Pag­ry­žu­vy­je. Jie bus per­kel­ti į tre­čiuo­sius gru­pi­nio gy­ve­ni­mo na­mus, ku­rie bus įkur­ti Kel­mės ra­jo­ne.

Prieš ke­le­tą me­tų iš Eu­ro­pos Są­jun­gos pa­ra­mos ne­to­li Kel­mės esan­čia­me Pap­rū­džių kai­me bu­vo pa­sta­ty­ti gru­pi­nio gy­ve­ni­mo na­mai žmo­nėms su pro­to ne­ga­lia.

Šiuo me­tu Kel­mės ra­jo­ne yra tre­ji gru­pi­nio gy­ve­ni­mo na­mai. Pla­nuo­ja­ma įreng­ti dar vie­nus na­mus, ku­riuo­se ga­lės gy­ven­ti dar de­šimt neį­ga­lių­jų.

Pa­žiū­rė­ti, kaip kel­miš­kiams pa­vy­ko per trum­pą lai­ką įkur­ti dve­jus na­mus So­cia­li­nės ap­sau­gos ir dar­bo mi­nis­te­ri­ja pa­kvie­tė Vil­ka­viš­kio ra­jo­no at­sto­vus.

Su­kur­tos na­mus pri­me­nan­čios są­ly­gos

Gru­pi­nio gy­ve­ni­mo na­muo­se ap­gy­ven­din­ta de­šimt mo­te­rų. Dvie­jų aukš­tų na­me įreng­ti pen­ki mie­ga­mie­ji. Mo­te­rys gy­ve­na po dvi kam­ba­ry­je. Kiek­vie­na­me aukš­te yra bend­ri poil­sio kam­ba­riai, kur glo­bo­ti­nės ga­li pa­žiū­rė­ti te­le­vi­zo­rių, pieš­ti, už­siim­ti rank­dar­biais.

Ša­lia na­mo yra ne­ma­ža te­ri­to­ri­ja, kie­me – pa­vė­si­nė. So­cia­li­nės dar­buo­to­jos pa­sa­ko­ja, jog gru­pi­nio gy­ve­ni­mo na­mų tiks­las, kad glo­bo­ti­niai pa­tys pa­gal iš­ga­les dar­buo­tų­si, mo­ky­tų­si ap­si­tar­nauti ir pa­si­rū­pin­ti li­ki­mo drau­gais. Juo­lab kad tik re­ta glo­bo­ti­nė tu­ri ar­ti­mų­jų, ku­rie bent ret­sy­kiais ap­lan­ko ar­ba pa­sii­ma į sa­vo šei­mas per šven­tes. Dau­ge­lis už­mirš­tos.

„Val­gį ga­mi­na­me drau­ge, pa­si­tar­da­mos. Mo­te­rys nu­sku­ta bul­ves. Kai ku­rios at­lie­ka ir su­dė­tin­ges­nius dar­be­lius. Kar­tais tie­siog var­žo­si ku­riai plau­ti in­dus. Pa­va­sa­rį kie­me pa­sta­ty­si­me šilt­na­mių, pa­so­din­si­me dar­žą, už­siau­gin­si­me dar­žo­vių, vir­si­me uo­gie­nių. Glo­bo­ti­nėms ne­rei­kės nuo­bo­džiau­ti“, – pa­sa­ko­ja gru­pi­nio gy­ve­ni­mo na­mams va­do­vau­jan­ti so­cia­li­nė dar­buo­to­ja To­ma Gru­dzins­kai­tė.

Trum­pa­lai­kės in­ves­ti­ci­jos

So­cia­li­nės ap­sau­gos ir dar­bo vi­ce­mi­nist­ras Eit­vy­das Bin­ge­lis re­dak­ci­jai sa­kė, jog glo­bos na­mų de­cent­ra­li­za­ci­ja pa­dės neį­ga­liems žmo­nėms in­teg­ruo­tis į vi­suo­me­nę. Kol kas su­tin­ka­mas di­de­lis pa­si­prie­ši­ni­mas, bet pa­sak vi­ce­mi­nist­ro, kai pra­de­di ei­ti ko­kia nors kryp­ti­mi, at­si­ran­da ir ke­lias. Tai įro­dė ir Kel­mės pa­vyz­dys. Iš pra­džių prie­šin­ta­si, jog neį­ga­lie­ji bus iš­ke­lia­mi iš Pag­ry­žu­vio. Da­bar įkur­ti gru­pi­nio gy­ve­ni­mo na­mai ir dar­buo­to­jai, ir gy­ven­to­jai, ir bend­ruo­me­nė – pa­ten­kin­ti.

Pri­mi­nus, jog nau­jų gru­pi­nio gy­ve­ni­mo na­mų įkū­ri­mas la­bai daug kai­na­vo, E. Bin­ge­lis tvir­ti­no, jog tai vien­kar­ti­nė in­ves­ti­ci­ja. Ji grei­tai at­si­pirks, nes ne­rei­kės iš­lai­ky­ti di­džiu­lio Pag­ry­žu­vio dva­ro, jo šil­dy­ti ir re­mon­tuo­ti.

„Šis gru­pi­nio gy­ve­ni­mo na­mų for­ma­tas tau­po pi­ni­gus, – ti­ki­no vi­ce­mi­nist­ras. – Ir Kel­mė yra tas ge­ra­sis pa­vyz­dys kaip de­cent­ra­li­zuo­ti glo­bos įstai­gas.“

Iki 2017 me­tų pa­bai­gos įsteig­ta 11 gru­pi­nio gy­ve­ni­mo na­mų Kel­mės, Tel­šių, Kė­dai­nių, Šven­čio­nių, Ak­me­nės ra­jo­nuo­se ir Kau­no mies­te.

2018 me­tų pir­mo­je pu­sė­je veik­lą pra­dės dar 13 gru­pi­nio gy­ve­ni­mo na­mų 96 suau­gu­siems as­me­nims su ne­ga­lia ir 18 vai­kų su ne­ga­lia. Jie bus įkur­ti Kel­mės, Kė­dai­nių, Pas­va­lio, Ši­lu­tės, Ma­ri­jam­po­lės, Ak­me­nės, Tau­ra­gės, Vil­ka­viš­kio ra­jo­nuo­se, Kau­ne ir Šiau­liuo­se. Jų stei­gė­jai So­cia­li­nės ap­sau­gos ir dar­bo mi­nis­te­ri­ja.

De­cent­ra­li­zuo­jant glo­bos įstai­gas la­biau­siai bai­min­ta­si dėl dar­bo vie­tų. Ta­čiau per­ke­liant glo­bo­ti­nius į gru­pi­nio gy­ve­ni­mo na­mus, per­ke­lia­mi ir dar­buo­to­jai. Su­ku­ria­ma ir nau­jų dar­bo vie­tų.

Kel­mės gru­pi­nio gy­ve­ni­mo na­muo­se S. Nė­ries gat­vė­je dir­ba pen­kios so­cia­li­nių dar­buo­to­jų padėjėjos.

Au­to­rės nuo­tr.

So­cia­li­nės ap­sau­gos ir dar­bo vi­ce­mi­nist­ras Eit­vy­das Bin­ge­lis bend­ra­vo su glo­bo­ti­nė­mis.

Poil­sio kam­ba­ry­je glo­bo­ti­nės pie­šia.

Glo­bo­ti­nės gy­ve­na po dvi kam­ba­ry­je. Bui­tis priar­tin­ta na­mų są­ly­goms.

Glo­bo­ti­nė­mis rū­pi­na­si so­cia­li­nės dar­buo­to­jos pa­dė­jė­jos (iš kai­rės) Jū­ra­tė Gied­rai­tie­nė, Ire­na Zo­nie­nė ir Ras­ma Krin­cie­nė. Ant­ro­ji iš kai­rės – so­cia­li­nė dar­buo­to­ja ir gru­pi­nio gy­ve­ni­mo na­mų va­do­vė To­ma Gru­dzins­kai­tė.