Keliais sakiniais

Loretos RIPSKYTĖS nuotr.
Prieš 9–10 tūkstančių metų pagaminti Lietuvos teritorijoje rasti titnago dirbiniai.

Nuo kovo pradžios autobusai veža nemokamai

Joniškio rajono tarybos sprendimu nuo kovo 1 dienos visi keleiviai, važiuojantys Joniškio rajono savivaldybės vietinio (miesto ir priemiesčio) reguliaraus susisiekimo maršrutais, vykdomais UAB „Joniškio autobusų parkas“, vežami nemokamai. Yra tik dvi išimtys, kur važiuojant vis tiek reikės susimokėti. Tai – autobuse, vykstančiame maršrutu „Joniškis–Meškuičiai–Šiauliai“ ir autobuse „Joniškis–Žagarė–Meškuičiai–Šiauliai“, kuriame mokėti reikės, jei keleisvis važiuos toliau nuo Joniškio stoties Šiaulių kryptimi. Važiuojant nuo Žagarės iki Joniškio mokėti nereikia..

Tokia išimtis taikoma todėl, kad nebūtų pažeistas Konkurencijos įstatymas, sudarant išskirtines sąlygas Joniškio autobusų parkui, mat tuo pačiu maršrutu važiuoja ir UAB „Transrevis“ autobusai. Tačiau posėdyje sprendimo projektą pristatęs vicemeras Aivaras Rudnickas minėjo, kad dėl galimybės vežti keleivius nemokamai ir nuo Joniškio stoties iki pat Šiaulių dar bus deramasi su Konkurencijos taryba.

Visos Joniškio autobusų parko išlaidos, patirtos vežant keleivius nemokamai, bus kompensuojamos iš savivaldybės biudžeto.

Daugiau imigravo nei emigravo

Statistikos departamento išankstiniais duomenimis, 2023 metais iš Joniškio rajono emigravo 117, o atvyko gyventi 167 asmenys. Tačiau jei skaičiuojama ne tik tarptautinė, bet ir vidinė migracija (kai gyventojai išvažiuoja į kitus rajonus, dažniausiai – didesnius miestus), skaičiai nėra tokie palankūs. Atvyko ir imigravo 648 asmenys, o išvyko ir emigravo – 843 asmenys.

Paroda nukelia į tūkstantmečių praeitį

Joniškio Raudonojoje sinagogoje eksponuojama archeologijos ir fotografijos paroda „Objektas ir detalė: akmens amžiaus estetikos pasaulis“, kurią parengė Lietuvos nacionalinis muziejus ir Vilniaus paslaugų verslo profesinio mokymo centras.

Parodoje eksponuojami išskirtiniai objektai, pagaminti iš titnago, medžio, gintaro, akmens, rago, kaulo, o taip pat – nuotraukos, kuriose išryškėja tų daiktų forma, ornamentika, atkreipiamas dėmesys į sunkiau pastebimas detales. Didelė dalis eksponatų rasti pajūryje – Palangoje, Šventojoje, kai kas Telšiuose, Varėnoje ir kitose vietovėse.

Prieš 12000–4000 metų pagaminti daiktai, virtę parodos eksponatais, liudija apie nutolusias, kadaise čia jau gyvenusias, atsikrausčiusias skirtingų kultūrų žmonių bendruomenes.

Parodos idėja gimė pamačius archeologų surastą ornamentuotą irklą. Kol kas tai vienintelsi toks objektas, pagamiontas prieš 5 tūkstančius metų ir aptiktas Šventojoje buvusio ežero protakoje, kur anksčiau žvejota. Ten iš krantuose įsikūrusių buvusių gyvenviečių pilti žinduolių kaulai, keramikos indų šukė, mesti nebenaudojami rakandai ir kitos šiukšlės. Per laiką jas uždengė ežero dumblas ir taip „užkonservavo“ iki šių laikų.

Paroda jau buvo pristatyta Joniškio mokiniams. Jos atidaryme kuratorė, archeologė Dalia Ostrauskienė skaitė pranešimą apie akmens amžiaus estetikos pasaulį, o fotografijos mokytoja metodininkė Jogailė Butrimaitė kalbėjo apie archeologinių radinių fotografavimo ypatybes. Didelio lankytojų susidomėjimo susilaukė Joniškio istorijos ir kultūros muziejaus archeologo, Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto doc. dr. Gvido Slah pademonstruota titnaginių akmens ir bronzos laikmečio strėlių antgalių gamybos technologija.

Parodą galima aplankyti iki kovo 24 dienos.